Skocz do zawartości

warunki zabudowy po podziale działki


Recommended Posts

Czy można jakoś przenieś decyzję o warunkach zabudowy wydanej dla działki sprzed jej podziału, na działki które powastały po jej podziale?

Przed podziałem została wydana decyzja o warunkach zabudowy 12 budnków na działce. Następnie została ona podzielona na 12 działek. Pojawili się więc nowi właściciele poszczególnych działek.

Jak zmusić (może przez sąd) urząd gminy aby przeniósł ważną nadal decyzję dla działki sprzed podziału na poszczególnych właścicieli nowych działek? Czy istnieje jakaś prawna możliwość przeniesinia decyzji o warunkach zabudowy na właścicieli (działki) po podziale?

Urząd stwierdził (osoba wydająca decyzje) że nie jest to możliwe!?

Pozdrawiam,
Nowobudowlaniec
Link do komentarza
Z prawnego punktu widzenia przeniesienie ostatecznej decyzji na innych właścicieli nie jest możliwe, co jednak nie oznacza, że jest ona aktualna dla zgłoszonego we wniosku sposobu zagospodarowania działki przed jej podziałem. W tej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania - wystąpienie indywidualnie przez właścicieli o wydanie nowych warunków zabudowy lub w przypadku starania się o uzyskanie pozwolenia na budowę przez wszystkich właścicieli, wystąpienie wspólne na inwestycję wieobiektową co jednak dość istotnie komplikuje prowadzenie niezależnych budów.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Witam,

Mam następującą sytuację, która w pewnym sensie jest podobna do tej w wątku.

Dostałem warunki zabudowy, w których była zgoda na budowę budynku (bliźniak) oraz na podział działki na dwie części. Dokonałem podziału działki i wystąpiłem o pozwolenie na budowę. Pech chciał, że decyzja o podziale jest datowana na kilka dni wcześniej niż mój wniosek o pozowlenie na budowę.

Czy teraz może mi grozić, że budowa zostanie wstrzymana, bo po podziale działki warunki zabudowy przestały już obowiązywać? Chodzi mi o to, czy ktoś może podważyć legalność decyzji o pozwoleniu na budowę?

Obawiam się trochę o to, bo mam bardzo nieprzychylnego sąsiada, który pisze odwołania, gdzie tylko mozna i jeżeli będzie mógł zaszkodzić to na pewno to zrobi. Miałem już kontrolę nadzoru budowalnego, która oczywiście nic nie wykazała, ale panowie z nadzoru zwrócili mi uwagę, że sąsiad może jeszcze próbować unieważnić pozowlenie na budowę, bo to już w zasadzie ostatnia rzecz jaka mu jeszcze pozostała....

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Oskar
Link do komentarza
Cytat

o matko!!! co Ty masz za sąsiada???




No niestety, ten człowiek przyzwyczaił się, że za jego domem w centrum miasta ma łąkę, a teraz mu sie to wszystko zmieniło. Ma dużo czasu i nic innego do roboty poza utrudnianiem życia innym. To chyba stało się takim jego hobby, bo ostatnio druga osoba, która buduje się obok też już miała z nim problemy....

Dlatego jeżeli ktoś zna odpowiedź na pytnie powyżej to bardzo proszę o informację.
Link do komentarza
Formalnie sąsiad nie jest stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, zatem na drodze administracyjnej nie może domagać się np. cofnięcia pozwolenia na budowę. Ewentualnie może jedynie wystąpić do sądu o wstrzymanie budowy, jeśli narusza ona w sposób istotny korzystanie z własnej nieruchomości. Jednak wszczęcie postępowania sądowego wymaga najczęściej złożenia do depozytu sądowego zabezpieczenia pieniężnego, które w przypadku oddalenia pozwu pokryje straty związane z wstrzymaniem prac budowlanych.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam,
moja sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Zostało wydane ostateczne pozwolenie na budowę, w którym sąsiad nie został uznany za stronę postępowania (z uwagi na brak oddziaływania na obszar jego nieruchomości). Odwołał się od tej decyzji (wydanej w marcu tego roku) do starostwa i zażądał uznania za stronę oraz cofnięcia decyzji ostatecznej. Wznowiono postępowanie i w jego wyniku wydano decyzję odmowną - starostwo odzrzuciło wszstkie zarzuty, włacznie z projektowymi.
Aktualnie sąsiad odwołał się do wojewody a ten wydał decyzję o cofnięciu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez starostwo. Ten sam sąsiad postarał się o cofnięcie naszych 2 wcześniejszych pozwoleń , i tak to już się ciągnie 5 rok. Proszę o pomoc, czy coś możemy zrobić aby ostatecznie zamknąć sprawę. Rozmowa z nim przyniosła tyle że wiemy, iż cokolwiek nie pobudujemy to jemu będzie przeszkadzać - wiemy też, że wcześniej sam próbował zakupić tę działkę.
Sprzaedaż - wykluczona icon_smile.gif ,budowa jest w trakcie (niedługo dach). Czy są jakieś prawne sposoby ukrócenia tego mobbingu ?!
Link do komentarza
Cytat

Witam,
moja sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Zostało wydane ostateczne pozwolenie na budowę, w którym sąsiad nie został uznany za stronę postępowania (z uwagi na brak oddziaływania na obszar jego nieruchomości). Odwołał się od tej decyzji (wydanej w marcu tego roku) do starostwa i zażądał uznania za stronę oraz cofnięcia decyzji ostatecznej. Wznowiono postępowanie i w jego wyniku wydano decyzję odmowną - starostwo odzrzuciło wszstkie zarzuty, włacznie z projektowymi.
Aktualnie sąsiad odwołał się do wojewody a ten wydał decyzję o cofnięciu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez starostwo. Ten sam sąsiad postarał się o cofnięcie naszych 2 wcześniejszych pozwoleń , i tak to już się ciągnie 5 rok. Proszę o pomoc, czy coś możemy zrobić aby ostatecznie zamknąć sprawę. Rozmowa z nim przyniosła tyle że wiemy, iż cokolwiek nie pobudujemy to jemu będzie przeszkadzać - wiemy też, że wcześniej sam próbował zakupić tę działkę.
Sprzaedaż - wykluczona icon_smile.gif ,budowa jest w trakcie (niedługo dach). Czy są jakieś prawne sposoby ukrócenia tego mobbingu ?!



Z tak przedstawionej sprawy nie można wywnioskować w czym właściwie tkwi problem. Mając pozwolenie na budowę można bez przeszkód prowadzić ją dalej. Wystąpienia sąsiada nie mają bowiem wpływu na jej ważność. Ewentualne wstrzymanie budowy może nastąpić jedynie w wyniku zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, a z treści pytania nie wynika aby to nastąpiło.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...