Skocz do zawartości

Tanie ledy


Recommended Posts

W sprzedaży dostępny jest coraz większy wybór produktów oświetleniowych wykorzystujących technologię LED. Często na jednej półce znaleźć można droższe produkty dobrej jakości i tanie, niemarkowe wyroby. Już na pierwszy rzut oka widać miedzy nimi różnicę w jakości wykonania, ale mimo to klienci często wybierają produkt tańszy. Rozczarowanie przychodzi później, gdy ?tanie? LED szybko się przepalają. Zgadzacie się?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Coraz częściej jako źródła światła (nie tylko w samochodach i w sygnalizacji ulicznej) stosowane są diody świecące w skrócie zwane LED (ang. light-emitting diode ). Jak ustrzec się przed niewłaściwym doborem tego typu źródła światła? Poniżej znajdą Państwo kilka podstawowych porad dotyczących prawidłowego doboru tego rodzaju lamp.

Do oświetlania wnętrz oraz w oświetleniu zewnętrznym stosowane mogą być lampy diodowe (nie "żarówki diodowe") zawierające kilka lub nawet kilkadziesiąt pojedynczych tzw. czipów półprzewodnikowych umieszczonych we wspólnej obudowie. Najczęściej stosowane są lampy diodowe, wyposażone w bańkę i trzonek, kształtem przypominające tradycyjną żarówkę. W trzonku umieszczony jest układ zasilający. Trzonek może mieć gwint taki sam jak żarówka, np. E27, i wtedy lampa diodowa może być stosowana wymiennie z żarówką. Lampa diodowa powinna mieć radiator służący do odprowadzania ciepła, ponieważ jej praktyczna skuteczność świetlna oraz trwałość w znacznym stopniu zależą od temperatury.

Przy doborze zamiennika diodowego dla żarówki należy porównywać nie moce lamp, ale ich strumienie świetlne. Zgodnie z przepisami wartość strumienia świetlnego (w lumenach - skrót lm) musi być podana na opakowaniu lub na samej lampie. Brak tej informacji dyskwalifikuje wyrób. Zgodnie z dyrektywą unijną lampa ledowa powinna mieć strumień świetlny o ok. 12% większy od strumienia świetlnego żarówki, której ma być zamiennikiem - patrz tabela.

Zamienniki dla standardowych żarówek
(opracowanie autora na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) Nr 244/2009 z 18 marca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE - zastąpionej dyrektywą 2009/125/WE Parlamentu Europejskiego i Rady)


Żarówka standardowa ................... Zamiennik LED

Moc [W] ...Strumień świetlny 1) [lm] ....Minimalny strumień świetlny [lm]

25.......... 220 .................................... 249

40.......... 420 ..................................... 470

60.......... 710 ...................................... 806

75.......... 940 ...................................... 1055

100 2).... 1360 ..................................... 1521


1) wartości średnie

2) aktualnie (marzec 2012 roku) na rynku brak zamiennika



autor: Janusz Strzyżewski Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Gdzieś czytałem że BMW w nowym modelu (nie wiem jakim) zastosowało ledy zamiast xenonów .


xenony to nie źródła światła. śwaitła xenonowe to system odbłyśników w lampie, ich układ i rodzaj "szkła" zewnętrzego. źródłem w lampach xenonowych może być zarówno zwykła żarówka jak i led'owa.
Link do komentarza
Cytat

xenony to nie źródła światła. śwaitła xenonowe to system odbłyśników w lampie, ich układ i rodzaj "szkła" zewnętrzego. źródłem w lampach xenonowych może być zarówno zwykła żarówka jak i led'owa.



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

No, a te systemy odbłyśników ich rodzaj i rodzaj szkła zewnętrznego, do działania potrzebuje napiecia około 10.000V zalamka.jpg
Link do komentarza
Cytat

xenony to nie źródła światła. śwaitła xenonowe to system odbłyśników w lampie, ich układ i rodzaj "szkła" zewnętrzego. źródłem w lampach xenonowych może być zarówno zwykła żarówka jak i led'owa.


Jaja sobie robisz kolego .

A tu jest o światłach głównych opartych na ledach :
http://motofocus.pl/nowosci/3591
Postęp w tej dziedzinie jednak jest ogromny , czy jakoś tak . icon_smile.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

xenony to nie źródła światła. śwaitła xenonowe to system odbłyśników w lampie, ich układ i rodzaj "szkła" zewnętrzego. źródłem w lampach xenonowych może być zarówno zwykła żarówka jak i led'owa.



Źródłem światła w lampach ksenonowych jest miniaturowy palnik wysokociśnieniowy, wykonany ze szkła kwarcowego. Wypełniony jest on gazami szlachetnymi i solami metali, posiada dwie elektrody, między którymi wytwarzany jest łuk elektryczny. Dzięki małej odległości między elektrodami lampa zbliża się do ideału punktowego źródła światła, co w konsekwencji pozwala na dokładne jego rozprowadzenie. Dzięki temu unika się oślepiania, co jest jest bardzo ważne, gdyż ilość światła jest podwojona przy ograniczeniu zużycia energii o połowę. Lampa ksenonowa wymaga skomplikowanego układu elektronicznego wytwarzającego i stabilizującego napięcie zasilające.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Źródłem światła w lampach ksenonowych jest miniaturowy palnik wysokociśnieniowy, wykonany ze szkła kwarcowego. Wypełniony jest on gazami szlachetnymi i solami metali, posiada dwie elektrody, między którymi wytwarzany jest łuk elektryczny. Dzięki małej odległości między elektrodami lampa zbliża się do ideału punktowego źródła światła, co w konsekwencji pozwala na dokładne jego rozprowadzenie. Dzięki temu unika się oślepiania, co jest jest bardzo ważne, gdyż ilość światła jest podwojona przy ograniczeniu zużycia energii o połowę. Lampa ksenonowa wymaga skomplikowanego układu elektronicznego wytwarzającego i stabilizującego napięcie zasilające.



czyli metalohalogen.
Link do komentarza
Cytat

Źródłem światła w lampach ksenonowych jest miniaturowy palnik wysokociśnieniowy, wykonany ze szkła kwarcowego. Wypełniony jest on gazami szlachetnymi i solami metali, posiada dwie elektrody, między którymi wytwarzany jest łuk elektryczny. Dzięki małej odległości między elektrodami lampa zbliża się do ideału punktowego źródła światła, co w konsekwencji pozwala na dokładne jego rozprowadzenie. Dzięki temu unika się oślepiania, co jest jest bardzo ważne, gdyż ilość światła jest podwojona przy ograniczeniu zużycia energii o połowę. Lampa ksenonowa wymaga skomplikowanego układu elektronicznego wytwarzającego i stabilizującego napięcie zasilające.



Odwołując się do stwierdzenia o braku efektu oślepienia - dlaczego samochód z ksenonami który mnie mija w większości przypadków mnie oślepia????

Czy to nie jest stwierdzenie na wyrost albo subiektywne odczucie.
Link do komentarza
Cytat

Odwołując się do stwierdzenia o braku efektu oślepienia - dlaczego samochód z ksenonami który mnie mija w większości przypadków mnie oślepia????

Czy to nie jest stwierdzenie na wyrost albo subiektywne odczucie.



Bo ma źle ustawione światła.
Stwierdzenie jest prawdziwe pod warunkiem prawidłowego ich wyregulowania.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Cytat

W sprzedaży dostępny jest coraz większy wybór produktów oświetleniowych wykorzystujących technologię LED. Często na jednej półce znaleźć można droższe produkty dobrej jakości i tanie, niemarkowe wyroby. Już na pierwszy rzut oka widać miedzy nimi różnicę w jakości wykonania, ale mimo to klienci często wybierają produkt tańszy. Rozczarowanie przychodzi później, gdy ?tanie? LED szybko się przepalają. Zgadzacie się?



znajomy bardzo "oszczędny" kolega kupił ledy odpowiadające chyba 50 W za 10 zł, teraz ciągle narzeka że ma ciemno i że to była kasa wyrzucona w błoto, w tym się z nim zgadzam, mógł kupić coś lepszego za te 50-60 zł i mieć spokój. Polskiej produkcji ledy są bardzo fajne, ale jak ktoś woli kupić chińskie jego problem
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...