Skocz do zawartości

Schemat instalacji elektrycznej


Recommended Posts

Witam
Zamieszczam plany segmentu z naniesioną instalacją elektryczną i proszę o wasze opinie. Dodam że zostało to wykonane podobno przez fachowca w tym temacie. Wydaje mi się żę niektóre obwody będą za mocno obciążone i mocno się zaniepokoiłem takim rozwiązaniem. Dodam tylko że nie znam się na temacie i to co piszę to wiem bo tak wyczytałem na tym i innych forach oraz w kilku artykułach.
Zamieściłem również schemat instalacji ale już widzę że coś tam jest pomylone (np. F10 jest B16 a powinno być B20)

Brak obrazka Brak obrazka Brak obrazka Brak obrazka Edytowano przez Shinneko (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A na jakiej podstawie tak twierdzisz?


F10 to płyta elektryczna 3 fazowa. W zestawieniu materiałów do TM mam jedno B20 i tylko tam mi pasuje. No chyba, że zestawienie jest pomylone.
Tak jak napisałem nie znam się i nie chcę podawać rozwiązań żeby nie wprowadzać w błąd ludzi, którzy to czytają. Nie chcę się wypowiadać na temat, którego nie ogarniam.
Link do komentarza
Cytat

Tam ma być trójfazowy B16. Wszystko jest ok.
B20 to pewnie dla wariantu jednofazowego.
Skoro się nie znasz, to elektryk wykonujący instalację powinien rozwiać Twoje wątpliwości.


Problem polega na tym, że czytam sobie o instalacjach elektrycznych i znajduję różne informacje a tu widzę:
- oświetlenie jest na tym samym obwodzie, co wewnętrzne na parterze
- oświetlenie na poddaszu (kiedyś jak będzie kasa będzie użytkowe) jest na tym samym obwodzie, co piętro
- cała kuchnia, jadalnia, łazienka i połowa salonu (miejsce gdzie będzie RTV) jest na jednym obwodzie
- gniazdo na stropie do zasilania drzwi garażowych razem z pozostałymi gniazdami w garażu i razem z elektrycznymi grzałkami do wpustów na tarasie na piętrze

Tak jak napisałem nie znam się na tym i związku z tym proszę o wasze opinie na temat mojej instalacji zaproponowanej przez specjalistę z biura projektowego. Wykonawcą jest ktoś inny. Proszę o podpowiedź jak to ma wyglądać. Niestety nie mam wpływu na wybrane biuro projektowe i jedyne, co mogę zrobić to powiedzieć im jak mają to zrobić.
Link do komentarza
Cytat

- cała kuchnia, jadalnia, łazienka i połowa salonu (miejsce gdzie będzie RTV) jest na jednym obwodzie



A może zauważysz, że wszystkie urządzenia większej mocy masz na obwodach oddzielnych? Przecież pralka, zmywarka, kuchenka, piekarnik... to wszystko zasilane jest oddzielnie. Więc jaki sens ma pisanie o "całej" kuchni, "calej" łazience... ? Myslisz, że jek podłączysz gdzieś suszarkę albo mikser, to zaraz radio w salonie przestanie działać?

A jesli potrzebujesz jakichś zmian w stosunku do projektu (częsta sytuacja wynikająca np. ze swojej własnej wizji umeblowania) to dogadaj się po prostu z elektrykiem.
Oczywiście można zrobić więcej obwodów oświetleniowych, ale czy warto...

Dla mnie natomiast błędem jest zasilanie obwodów oświetlenia po różnicówce. To częsty błąd projektantów - teoretyków, wykraczający zresztą poza normy i warunki techniczne. Tego robić nie radzę. I to też elektryk - wykonawca powinien wytknąć projektantowi. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A może zauważysz, że wszystkie urządzenia większej mocy masz na obwodach oddzielnych? Przecież pralka, zmywarka, kuchenka, piekarnik... to wszystko zasilane jest oddzielnie. Więc jaki sens ma pisanie o "całej" kuchni, "calej" łazience... ? Myslisz, że jek podłączysz gdzieś suszarkę albo mikser, to zaraz radio w salonie przestanie działać?

A jesli potrzebujesz jakichś zmian w stosunku do projektu (częsta sytuacja wynikająca np. ze swojej własnej wizji umeblowania) to dogadaj się po prostu z elektrykiem.
Oczywiście można zrobić więcej obwodów oświetleniowych, ale czy warto...

Dla mnie natomiast błędem jest zasilanie obwodów oświetlenia po różnicówce. To częsty błąd projektantów - teoretyków, wykraczający zresztą poza normy i warunki techniczne. Tego robić nie radzę. I to też elektryk - wykonawca powinien wytknąć projektantowi.


Dom będzie użytkowany przez 5 osób i mam nadzieję że już do końca mojego życia będzie mi tam dane mieszać.

Popraw mnie jeśli się mylę ale to chyba za dużo na jeden obwód:
- lodówka około 300W
- czajnik 2400W
- kuchenka mikrofalowa 1200W
- opiekacz 700W - 1000W
- akwarium (słodkie 400l) nie wiem ile ciągnie ale nie za dużo
- RTV w salonie (telewizor LCD, dekoder, DVD, konsola, AP do wi-fi)

A teraz wypiszę Ci informacje które gdzieś wyczytałem i napisz mi proszę czy stosował byś się do tych zasad w domu dla siebie.
Gdzieś czytałem że wszystkie pomieszczenia mokre powinny być na oddzielnym obwodzie. Ktoś też pisał o tym że garaż powinien być również na oddzielnym obwodzie. Podobno też dobrze jest wszystkie zewnętrzne obwody mieć oddzielnie.
Link do komentarza
Cytat

Gdzieś czytałem że wszystkie pomieszczenia mokre powinny być na oddzielnym obwodzie.
No i są. Taz kuchnia nie jest mokra. "Mokre" zmywarka jest oddzielnie.
Ktoś też pisał o tym że garaż powinien być również na oddzielnym obwodzie.
Dobrze jest tak zrobić.
Podobno też dobrze jest wszystkie zewnętrzne obwody mieć oddzielnie.
Tak jest wygodniej.



Weź tylko pod uwagę fakt, że jesli projektant zrobi inaczej, to nie można mu zarzucić błędu. On chce oszczędności. A skoro chcesz wygody... to jeszcze raz powtórzę. Załatwisz te sprawy z elektrykiem - wykonawcą. Podzieli Ci obwody i już.

Cytat

Popraw mnie jeśli się mylę ale to chyba za dużo na jeden obwód:
- lodówka około 300W
- czajnik 2400W
- kuchenka mikrofalowa 1200W
- opiekacz 700W - 1000W
- akwarium (słodkie 400l) nie wiem ile ciągnie ale nie za dużo
- RTV w salonie (telewizor LCD, dekoder, DVD, konsola, AP do wi-fi)



Przecież to wszystko nie działa naraz. A jak naraz włączysz, to zareaguje zabezpieczenie i będziesz musiał używać tych sprzętów niejedoczesnie.
Link do komentarza
Cytat

Weź tylko pod uwagę fakt, że jesli projektant zrobi inaczej, to nie można mu zarzucić błędu. On chce oszczędności. A skoro chcesz wygody... to jeszcze raz powtórzę. Załatwisz te sprawy z elektrykiem - wykonawcą. Podzieli Ci obwody i już.

Troszkę nie rozumiesz sytuacji. Dom budowany jest przez spółdzielnię, projektowany przez biuro architektoniczne a wykonawcą jest firma której zostało to zlecone. Wykonawca nie zrobi nic poza projektem bo boi się że nie zostanie mu to odebrane przez spółdzielnię (rozumiem go). Dlatego właśnie na etapie projektu wszystko musi być zaplanowane dobrze.

Cytat

Przecież to wszystko nie działa naraz. A jak naraz włączysz, to zareaguje zabezpieczenie i będziesz musiał używać tych sprzętów niejedoczesnie.

To teraz wyobraźmy sobie:
Jestem w kuchni robię tosty i podgrzewam mleko na kakao (w mikrofali). Dziecko siedzi przed telewizorem a żona włączyła odkurzacz bo mają nas odwiedzić goście.
Albo inaczej:
Żona wymyśliła sobie że będzie odkurzała podczas kiedy ja robię sobie herbatę - i co się stanie?
Takich scenariuszy można tworzyć wiele. Czy nie warto zaradzić temu odpowiednio planując elektrykę?
Już kiedyś miałem taką sytuację w mieszkaniu i nie chcę aby to się kiedyś powtórzyło. Czy nie jest tak że przy dobrze zaplanowanej elektryce takie sytuacje nie mają prawa się wydarzyć?

Moja propozycja podziału na obwody:
  1. poddasze obwód przy RTV i LAN
  2. poddasze obwód po drugiej stronie schodów (klimatyzacja na poddaszu)
  3. pomieszczenia 03, 14, 15
  4. pomieszczenia 12, 13, 16, 17
  5. pomieszczenia 01, 02, 05, 09A, 09B, 10
  6. pomieszczenie 06
  7. pomieszczenie 04 ściana po lewej
  8. pomieszczenie 04 ściana po prawej (z lodówką)
  9. pomieszczenie 07, 08
  10. oświetlenie poddasze
  11. oświetlenie piętro
  12. oświetlenie parter
  13. oświetlenie zewnętrzne
  14. gniazdo zewnętrzne
  15. piec gazowy
  16. pralka
  17. suszarka (nad pralką)
  18. zmywarka
  19. piekarnik
  20. kuchnia elektryczna
  21. brama garażowa
  22. klimatyzacja w salonie (na środku między wyjściem na taras a rogiem ściany z oknem)
  23. alarm

Ponieważ dom mam nadzieję będzie mi służył do końca moich dni to chcę aby był przygotowany na ewentualne inwestycje i w związku z tym zaplanowałem również obwody na klimę na którą chwilowo (przez najbliższe 30 lat) nie będzie mnie stać icon_smile.gif

EDIT (późno jest więc mnie jeszcze tak naszło):
Cytat

Weź tylko pod uwagę fakt, że jesli projektant zrobi inaczej, to nie można mu zarzucić błędu. On chce oszczędności. A skoro chcesz wygody...

Czy nie jest tak że budujemy/kupujemy dom właśnie dla wygody?
Czy nie robimy tego po to żeby nie słyszeć jak sąsiad pierdzi?
Czy nie budujemy żeby mieć własny garaż w którym będzie gdzie położyć opony?
Czy nie robimy tego po to aby postawić dziecku bezpieczną huśtawkę i piaskownicę do której nie sikają koty?
Czym to jest jeśli nie wygodą?!? Moim zdaniem dom zawsze jest dla wygody. Edytowano przez Shinneko (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Troszkę nie rozumiesz sytuacji. Dom budowany jest przez spółdzielnię, projektowany przez biuro architektoniczne a wykonawcą jest firma której zostało to zlecone. Wykonawca nie zrobi nic poza projektem bo boi się że nie zostanie mu to odebrane przez spółdzielnię (rozumiem go). Dlatego właśnie na etapie projektu wszystko musi być zaplanowane dobrze.

Trzeba było napisać tak od razu. Skoro projektant nie konsultował z Tobą projektu, to widoczny znak, ze developer szuka oszczędności.

Moja propozycja podziału na obwody:

  1. poddasze obwód przy RTV i LAN
  2. poddasze obwód po drugiej stronie schodów (klimatyzacja na poddaszu)
  3. pomieszczenia 03, 14, 15
  4. pomieszczenia 12, 13, 16, 17
  5. pomieszczenia 01, 02, 05, 09A, 09B, 10
  6. pomieszczenie 06
  7. pomieszczenie 04 ściana po lewej
  8. pomieszczenie 04 ściana po prawej (z lodówką)
  9. pomieszczenie 07, 08
  10. oświetlenie poddasze
  11. oświetlenie piętro
  12. oświetlenie parter
  13. oświetlenie zewnętrzne
  14. gniazdo zewnętrzne
  15. piec gazowy
  16. pralka
  17. suszarka (nad pralką)
  18. zmywarka
  19. piekarnik
  20. kuchnia elektryczna
  21. brama garażowa
  22. klimatyzacja w salonie (na środku między wyjściem na taras a rogiem ściany z oknem)
  23. alarm

Ponieważ dom mam nadzieję będzie mi służył do końca moich dni to chcę aby był przygotowany na ewentualne inwestycje i w związku z tym zaplanowałem również obwody na klimę na którą chwilowo (przez najbliższe 30 lat) nie będzie mnie stać icon_smile.gif

I słusznie

EDIT (późno jest więc mnie jeszcze tak naszło):
Czy nie jest tak że budujemy/kupujemy dom właśnie dla wygody?
Czy nie robimy tego po to żeby nie słyszeć jak sąsiad pierdzi?
Czy nie budujemy żeby mieć własny garaż w którym będzie gdzie położyć opony?
Czy nie robimy tego po to aby postawić dziecku bezpieczną huśtawkę i piaskownicę do której nie sikają koty?
Czym to jest jeśli nie wygodą?!? Moim zdaniem dom zawsze jest dla wygody.



Pisząc o wygodzie miałem na mysli wygodę projektanta, a nie Twoją.
Sądzę, że powinieneś skontaktować się z projektantem i wyłuszczyć mu swoje poglądy. Niech zmieni projekt w porozumieniu z Tobą.
I nie zapomnij mu powiedzieć o mojej uwadze, że oświetlenia nie zasila się przez różnicówkę.
Link do komentarza
Cytat

Pisząc o wygodzie miałem na mysli wygodę projektanta, a nie Twoją.
Sądzę, że powinieneś skontaktować się z projektantem i wyłuszczyć mu swoje poglądy. Niech zmieni projekt w porozumieniu z Tobą.
I nie zapomnij mu powiedzieć o mojej uwadze, że oświetlenia nie zasila się przez różnicówkę.


Dzięki za tą różnicówkę. Napisz mi jeszcze dlaczego tak się nie robi.
I jeszcze proszę o opinnię jako teoretyczny użytkownik takiej instalacji. Czy gdzieć można oszczędzić na obwodach czy nie warto?

dodam jeszcze opisy:
  1. poddasze obwód przy RTV i LAN - do ewentualnego podziału na wydzielone pokoje
  2. poddasze obwód po drugiej stronie schodów (klimatyzacja na poddaszu) - nie wiem czy wykorzystam, ale tam może być gorąco, bo to poddasze. Później trudno będzie dorobić obwód bez rycia całego domu.
  3. pomieszczenia 03, 14, 15 - łazienki
  4. pomieszczenia 12, 13, 16, 17 - sypialnie na piętrze
  5. pomieszczenia 01, 02, 05, 09A, 09B, 10 - wiatrołap, jadalnia, korytarz, schody
  6. pomieszczenie 06 - salon
  7. pomieszczenie 04 ściana po lewej - kuchnia
  8. pomieszczenie 04 ściana po prawej (z lodówką) - kuchnia
  9. pomieszczenie 07, 08 - pomieszczenie gospodarcze i garaż
  10. oświetlenie poddasze
  11. oświetlenie piętro
  12. oświetlenie parter
  13. oświetlenie zewnętrzne
  14. gniazdo zewnętrzne
  15. piec gazowy
  16. pralka
  17. suszarka (nad pralką)
  18. zmywarka
  19. piekarnik
  20. kuchnia elektryczna
  21. brama garażowa
  22. klimatyzacja w salonie (na środku między wyjściem na taras a rogiem ściany z oknem)
  23. alarm - czy musi być na oddzielnym obwodzie? Czytałem też gdzieś że nie musi być zabezpieczenia i że czasem jest podłączone bezpośrednio.
Link do komentarza
Cytat

I nie zapomnij mu powiedzieć o mojej uwadze, że oświetlenia nie zasila się przez różnicówkę.


Retro, to jest przepis czy Twoja rada poparta doświadczeniem? Nie spotkałem się nigdzie z zakazem stosowania różnicówki w oświetleniu...
U siebie zastosowałem "pomieszczeniowy" podział faz, tj. jedna faza na pomieszczenie (oświetlenie + gniazda z jednego bezpiecznika), w taki sposób, że każde sąsiednie pomieszczenia zasilane są osobnych faz. Kiedy muszę coś robić z instalacją po zmroku, to oświetlam sobie teren przenośną lampą zasilaną z sąsiedniego pomieszczenia. Wyjątkiem są kuchnie, gdzie przychodzą 4 niezależne obwody: 2 x 3 fazy i 2 x 1 faza ze względu na ilość urządzeń i ich moc. Dodatkowo, zastosowałem niezależną skrzynkę na piętrze (oprócz głównej na parterze) co w sumie spowodowało, że sumarycznie nie zużyłem zbyt wiele kabla.
Link do komentarza
Cytat

W planie elektryki nie było podane, z jakiego obwodu jest zasilany alarm a wyczytałem, że niektórzy podłączają przed wyłącznik główny.
Większość osób zalecają oddzielny obwód. A jak się mają do tego przepisy?


Włączanie jakichkolwiek obwodów w domu przed wyłącznik główny może nie być zdrowe... Są sytuacje (np. pożar czy zalanie), że dobrze jest byc pewnym, że po odłączeniu wyłącznika głównego w domu nie ma prądu w żadnym obwodzie. I nie ma co liczyć w takiej sytuacji, ze ktoś będzie pamiętał, że jeden obwód wciąż jest pod napięciem...
A generalnie chodzi o to, żeby alarm nie był na jednym obwodzie z innymi urządzeniami, np. gniazdami, gdzie można łatwo zrobić zwarcie wtykając uszkodzone urządzenie czy pralką, gdzie przebicie obudowy spowoduje zadziałanie różnicówki, itp. Czyli najlepiej za wyłącznikiem głównym, na osobnym obwodzie. Alarm oczywiście z awaryjnym podtrzymaniem zasilania, ale to standard.
Link do komentarza
Cytat

Retro, to jest przepis czy Twoja rada poparta doświadczeniem? Nie spotkałem się nigdzie z zakazem stosowania różnicówki w oświetleniu...


1. Odpowiem pytaniem: A po co? Zakazu nie ma, ale nie ma nakazu ani żadnej potrzeby. Oświetlenie jest przeważnie poza naszym codziennym zasięgiem i nie ma potrzeby, a nawet jest nieprzyjemnie gdy zadziała różnicówka (bo coś robimy) a tu nagle gaśnie światło. Bezsens i koszty, nic więcej.

Cytat

U siebie zastosowałem "pomieszczeniowy" podział faz, tj. jedna faza na pomieszczenie (oświetlenie + gniazda z jednego bezpiecznika), w taki sposób, że każde sąsiednie pomieszczenia zasilane są osobnych faz.



Złamanie zasad i złamanie prawa. Dla oświetlenia i dla obwodów gniazd stosujemy różne oprzewodowanie i różne zabezpieczenia. Czyli różne obwody. Niezależnie czy z tej samej fazy, czy różnych. Ale różnych jest lepiej.
Cytat

Dodatkowo, zastosowałem niezależną skrzynkę na piętrze (oprócz głównej na parterze) co w sumie spowodowało, że sumarycznie nie zużyłem zbyt wiele kabla.



A to akuratnie prawidłowo.

Link do komentarza
Shinneko, nie odwołuje się bezpośrednio do Twojej sytuacji, ale może coś pomoże:

1.Parter
2.Łazienka parter + pralnia (czy jednak osobno?)
3.Tutaj na forum dowiedziałem, że dobrym wyjściem jest dać lodówkę nie tylko na oddzielny obwód, ale i właśnie na osobny różnicowy.
4.Piętro
5. Łazienka piętro
6.Instalacje zewnętrzne

Niektórzy jeszcze strych i kuchnie dają osobno, ale to już od hmm... upodobania?

Pozdrawiam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...