Skocz do zawartości

Proszę o Pomoc i Informacje


Jaccus

Recommended Posts

Mam wielkie pytanie do was i proszę o pomoc oraz informacje bo stoję w kropce. Od paru lat marzę kupić sobie własny kawałek działki oraz postawić domek i o to mam super ofertę ale jest problem.. Oferta jest bardzo atrakcyjna i w dobrym miejscu.. Jednak jest wielki problem na działce znajduje się budynek gospodarczy który został zbudowany 10-15 lat temu. Wpadłem na pomysł o przerobieniu go na Dom Mieszkalny tzn. on sam w sobie już jest domem. Nie wiem po co ktoś dokumentował to jako budynek gosp. jak w środku i na zewnątrz wygląda jak dom rodzinny.. Ale mniejsza z tym problem wystąpił gdy doszło do rozmowy już w sprawie kupna okazało się że budynek Gosp. został zbudowany ale nie odebrany, a do tego ktoś budował i do budował sobie trochę więcej niż jest w planie..
I tu tkwi Moje Pytanie do Was:
- Czy będzie problem Na przerobieniu tego budynku gosp. na Mieszkalny? (Będę musiał przerobić plan gdyż nie posiada on paru fragmentów w starym planie oraz wnieś troszkę swoich zmian)
- Jakie kroki muszę podjąć żeby zrobić to wszystko zgodnie z prawem i czy jest to możliwe?
- Gdzie się kierować?
- I czy nie będzie problemów jeśli teraz zacznę coś z tym robić? (Ówczesny właściciel zdaje mi się że miał pietra i dlatego nic z tym nie robił przez tyle lat)
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi icon_smile.gif
Link do komentarza
Tak na przysłowiowe oko, oferta atrakcyjna, bo najprawdopodobniej obarczona ciężarem samowoli budowlanej.

Nawet jeśli na tym terenie (działce)można wybudować dom mieszkalny (określa to MPZP lub WZiZT), to legalizacja może być bardzo kosztowna – nawet około 50.000zł.

Ale możliwa też jest decyzja o rozbiórce i to bez prawa do zabudowy „nowej” + ewentualna kara.
Link do komentarza
Mam pewność że nigdzie nie było to zgłaszane tylko wybudowane i zostawione (tzw. odkup od rodziny). Interesowała by mnie bardziej przeróbka niż rozbiórka. Jeśli mogę prosić o bardziej rozbudowaną odpowiedz jak to widzisz bo jestem ciemny w tych sprawach.. I o co dokładnie chodzi z ta legalizacja.. Dziękuję
Link do komentarza
Cytat

- Czy będzie problem Na przerobieniu tego budynku gosp. na Mieszkalny? (Będę musiał przerobić plan gdyż nie posiada on paru fragmentów w starym planie oraz wnieś troszkę swoich zmian)
- Jakie kroki muszę podjąć żeby zrobić to wszystko zgodnie z prawem i czy jest to możliwe?
- Gdzie się kierować?
- I czy nie będzie problemów jeśli teraz zacznę coś z tym robić? (Ówczesny właściciel zdaje mi się że miał pietra i dlatego nic z tym nie robił przez tyle lat)
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi icon_smile.gif


Bajbaga już ci wyczerpująco napisał - jak to jest samowola budowlana, to pole manewru masz niewielkie.
Możesz spróbować zalegalizować samowolę, ale to jest kosztowne - ale może się okazać że nie ma możliwości zalegalizowania, więc dostaniesz decyzje o rozbiórce...co jest w tym niejasnego?



jak nie zobaczysz papierów z tego "budynku gospodarczego" to lepiej sobie odpuść...

jak je zobaczysz, to wtedy możemy dyskutować...
Link do komentarza
No rozumiem. A mam jeszcze pytanko Czy mogę zbudować dom na tej działce tzn. Mały Domek. Bo obliczyłem koszty i wychodzi o 20-40tys. drożej, a akurat budynek jest postawiony na samym końcu działki a z przodu mam 800m2 do dyspozycji. Czy nie będą się czepiać o ten budynek jak z przodu zacznę stawiać nowy domek?
Link do komentarza
Cytat

Czy nie będą się czepiać o ten budynek jak z przodu zacznę stawiać nowy domek?


A kto to może wiedzieć?]
I tak se myślę, że na pewno będą się czepiać. Przecież będziesz musiał zlecić zrobienie mapy do celów projektowych, to juz geodeta stwierdzi, że stoi budynek którego nie ma na mapie.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...