Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Dwa mieszkania w jednym domu

Recommended Posts

Kupno osobnych mieszkań dla syna i matki było sporo droższe od kupna wspólnej działki i budowy wielopokoleniowego domu. Dlatego zdecydowali się ponownie zamieszkać razem, ale na oddzielonych od siebie przestrzeniach.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/reportaze/14136-dwa-mieszkania-w-jednym-domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jarecki
a zamiast trzech (pewnie wiecej juz by sie na jednej scianie nie zmiescilo, nawet gdyby chcial, hehe) oddzielnych klimatyzatorow nie byloby bardziej estetycznie zamontowac jednostke multi split inverter gdzies w ustronnym miejscu przykrytym jakims krzewem? Takie eksponowanie brzydoty wiszacych na elewacji klimatyzatorow ma tylko chyba na celu tylko jedno: podniesienie tzw statusu w oczach sasiadow. Domek schludny ale bardzo minimalistyczny, wnetrze zimne, malo przytulne, ale to tylko moja subiektywna opinia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jacek
Jak szybko zmieniło się podejście do "starannego zaizolowania budynku" Właśnie realizuję własną budowę .
Dom parterowy dwa mieszkania 150m2 + 36m2 garaż
Koszt budowy pod klucz 520tyś bez działki

Konstrukcja i izolacja:

Płyta fundamentowa na 20 cm XPS pod xps folia choć podobno nie konieczna(co daje całkowity brak mostków cieplnych.)XPS dwie warstwy klejone pianką na brzegach.
Brzeg płyty 20 cm xps

Na płycie 5 cm EPS ogrzewanie podł i wylewka.
Tak nie robię ogrz w płycie bo w razie awarii co mam zrobić kuć płytę ?
Po drugie nie mam rurek z tworzywa po rozmowach z fachowcami kompletny brak zaufania do tego produktu u mnie jest cienkościenna miedź koszt 10% większy od tworzywa (stosuje się większe przerwy pomiędzy rurkami)
Dodatkowo ułożyłem opaskę przeciw wysadzinową 1m szerokości z xps gr 10 cm wokół płyty.
Odwodnienie obwodowe drenaż wokół płyty

Ściany ceramika poryz gr 18,8 (bo nie ociepla się murem tylko izolacją)

Ściany zew ocieplone styropianem grafit 25 cm 15+10 styro fazowany i klejony pianką na krawędziach styropian nie kołkowany (brak mostków)na tak niskiej ścianie nie jest wymagane kołkowanie(kołek =mostek cieplny)
Przed ociepleniem ściana odkurzona i zagruntowana,ocieplanie odbyło się po w dni bez słońca (czarny styropian w słońcu i naciąganie to naciąganie was na koszty nowego tynku za rok czy dwa)

Okna U 0,6 rama 0,8 montaż w warstwie styropianu na kotwach(brak mostków)

Strop stanowi dolna część więźby dachowej i karton gips na stropie 45 cm wełny folia paroprzepuszczalna ,strych nieużytkowy ,między krokwiami nie ma ocieplenia bo po co.

Dom z rekuperatorem spraw 85 % i czujnikiem co2 (czujnik bo reku ma pracować kiedy jest taka potrzeba a nie ciągle)
Dom projektowany jako szczelny (próba szczelności)

Teraz o źródłach ciepła i naciąganiu Was na wielką kasę.
W budynkach bardzo dobrze ocieplonych i szczelnych o kosztach ogrzewania NIE DECYDUJE rodzaj źródła ciepła tylko UTRATA CIEPŁA przez budynek(zapotrzebowanie)

Czyli nie ma różnicy co będzie grzać tylko ile energii potrzeba na 1m2 pow ogrzewanej

Jak ktoś nie wierzy to polecam kalkulator link.

http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster

W kalkulatorze proszę użyć opcji można określić wszystkie warunki i grubości ocieplenia.
Dla domu w moim wariancie ocieplenia i technologii roczny koszt ogrzewania to 763 zł Kocioł kondensacyjny 108% sprawn(tylko ogrzewanie)


A teraz najlepsze koszt ogrzewania dla tych samych parametrów ocieplenia budynku ale źródło POMPA CIEPłA o sprawn 350%= 768 zł

I to nie są czary tylko fizyka

Czyli nie ważne czym nagrzejesz tylko ile czasu będzie to ciepło "trzymane" przez budynek.
Możecie ogrzewać nawet drewnem ,peletem czy innym badziewiem koszty będą identyczne
więc po co mam wydać powiedzmy 50 tyś na pompę ciepła

Podsumowując ja przygotowywałem się czyli zasięgałem opinii przez 10 lat tyle czasu marzyłem o wybudowaniu swojego domu w taki sposób żeby wszystko było przemyślane ten długi okres czasu pozwolił na wybranie optymalnej technologii na każdym etapie budowy
Tak na budowie musiałem być codziennie i pilnować wszystkiego dosłownie wszystkiego
szczególnie na etapach izolacji ,montażu okien.
Tak projekt indywidualny i co z tego ,płacicie za zmiany kupę kasy.

P.s W domu nie mam kotłowni piec jest w kuchni w szafce.
Nie ma kominów ,nie mam dachówki,więźba lekka i tania tak jak i blachodachówka.
Nie inwestowałem w beton na dachu tylko w ocieplenie.

Nie dajcie się namówić na modne=drogie rozwiązania pytajcie ,czytajcie myślcie kochani wszak mamy XXI wiek

Pozdrawiam wszystkich budujących
szczególnie tych co uwierzyli "bo pan projektant powiedział ,że 14 cm ocieplenia
wystarczy bo jest zgodne z normą"

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuchacha

A gdzie Wasz rozum przecież on projektant za gaz nie zapłaci on ma normy a Wy rachunki.


Internetowym trolom i wszelakiej maści fachowcom mówię
O czym mam z wami dyskutować o tym że za ogrzanie gazem domu 150m2 płacę 800 zł rocznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@Jacekzałożenia i algorytmy obliczeniowe tego kalkulatora są nieszczególnie przygotowane:
 • wybieramy region Polski "Niziny" lub "Wyżyny" cokolwiek się za tym kryje. Może lepiej było dać chociaż mapkę ze strefami klimatycznymi. Przypominam, że mamy ich 5. W pierwszej (np. Pomorze Zachodnie) obliczeniowa temperatura zewnętrzna to -15°C. W piątej (np. Suwałki) zaś -25°C. Oba regiony s ą nizinne. Więc, co przyjęto w programie?
 • wybieramy standard budynku "nowy wg normy WT2014", a program wskazuje nam że wsp. U ścian zewnętrznych wynosi 0,20 W/(m2K). tymczasem zgodnie z WT2014 powinno być 0,25 W/(m2K);
 • współczynnik U dla okien też niezgodny z WT2014, do tego w samym programie (dopiero w dokumentacji) nie widać jaki jest konkretnie. Reszty współczynników już nie sprawdzałem, podejrzewam, że z nimi nie jest lepiej. Tak na marginesie WT2014 to nie norma lecz rozporządzenie ministra;
 • cena za kWh ciepła z danego urządzenia grzewczego się nie zmienia, gdy zmieniamy jego sprawność;
 • ceny za ciepło (kWh) są zaniżone, np. 0,18 zł/kWh z gazu ziemnego przy sprawności kotła 95%;
 • domyślnie przyjęta sprawność urządzeń grzewczych jest cokolwiek dziwna, przypominam, że powinna to być realna sprawność roczna, skoro wyznaczamy z tego koszty ogrzewania domu. A tu mamy gazowy kocioł kondensacyjny o sprawności 95% i węglowy (z uporem nazywany "piecem") o sprawności 80% oraz piec kaflowy o sprawności 40% (na jakiej podstawie tak przyjęto?). Za to dla obu urządzeń na węgiel koszt ciepła wynosi 0,10 zł/kWh.

Reasumując, założenia do obliczeń przyjęto dziwaczne, z mnóstwem błędów. I to od założeń podstawowych. Wynik otrzymany w programie będzie się miał nijak do rzeczywistości. Wyłapanie tego co opisałem zajęło mi krócej niż samo pisanie. Ten program to raczej źle zrobiona zabawka niż coś użytecznego. Ktoś z podstawowa orientacja w temacie, zorientuje się, że autorzy się nie przyłożyli. Edytowano przez Sławomir (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Wygląda to na umowę, na budowę domu "modułowego", "szkieletowego", "z prefabrykatów" lub podobnego. Typowa umowa.   Uważam, że z różnych przyczyn  należy w § 8  dodać pkt. 7 o treści: W przypadku powołania lub zmiany inspektora nadzoru inwestorskiego, w terminie 7 dni , powiadomić o takim fakcie kierownika budowy. 
  • Witam, chcę kupić działkę pod budowę domu jednak działka jest rolna - klasy IIIa i IIIb. Działka ma 3500m^2. Działka raczej spełnia warunki zwartej zabudowy jest w centrum wsi(zdjęcie). Jak wygląda proces odrolnienia? Nie jestem rolnikiem jednak mam możliwość kupna działki na rolnika jeśli to ułatwia sprawę. Do kogo się udać by dowiedzieć się czy będzie można ją odrolnić? 
  • bądź purchawka jak komu pasuje  info na temat jadalności nie znalazłem
  • Witam, Dostałem od wykonawcy (budowa domu pod klucz) wstępnie umowę do przeczytania, proszę o informację czy wszystko jest w porządku .     UMOWA NR............/2017   zawarta w ............................................... w dniu ................................................. pomiędzy: ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................. reprezentowany przez ......................................... zwanym w dalszej części umowy ZAMAWIAJĄCYM a   zwanej w dalszej części umowy WYKONAWCĄ   § 1 Przedmiot umowy   Zamawiający zamawia, a Wykonawca buduje budynek  Dom„ …....................................” wg projektu Wykonawcy, z materiałów Wykonawcy, co jest przedstawione w załącznikach, które po podpisaniu stanowić będą integralną część Umowy. 1.       Załącznik nr 1: Projekt domu 2.       Załącznik nr 2: Opis budynku oraz opcje dodatkowe 3.       Załącznik nr 4: Termin wykonania budowy (doprecyzowanie i wprowadzenie Aneksem do Umowy, po uzyskaniu pozwolenia na budowę)   § 2 Cena                   1. Dom, w stanie: „...................” - …............,- zł netto                     (…..............zł brutto z..............%  VAT)                 2. Cena obejmuje dom opisany w załączniku nr 1, 2, 3                 3. W przypadku zmian standardu za porozumieniem stron, co zostanie udokumentowane, cena może ulec zmianie.                 4. Cena obowiązuje w odległości do 200 km od fabryki .                 5. Wartość netto zostanie powiększona o podatek VAT zgodnie z obowiązującą stawką w momencie wystawienia faktury VAT. § 3 Płatność   1.                Wpłata 40% do 7 dni od podpisania umowy. 2.                Na 7 dni przed przystąpieniem do montażu na podstawie faktury pro forma 40%, 3.                20% po odbiorze z terminem płatności 14 dni od dnia wystawienia faktury. 4.                Sprzedający każdorazowo będzie dostarczał faktury VAT, bądź wysyłał na adres Kupującego, wskazanym w preambule niniejszej umowy, z płatnością na konto wskazane na fakturze. 5.                Dniem zapłaty, będzie dzień wpływu środków na konto Wykonawcy. 6.                Za nieterminowe zapłaty Wykonawca będzie mógł naliczać odsetki w wysokości ustawowej.   1. § 4 Termin realizacji   1. Umowa obowiązuje od dnia jej podpisania. 2. Czas realizacji do 3 miesięcy od momentu otrzymania prawomocnej decyzji o pozwolenie na budowę. 3. Czas realizacji może zostać przesunięty ze względu na: a) brak zezwoleń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych. (w zależności od ustaleń i możliwości) b) za porozumieniem stron c) działania siły wyższej mającej bezpośredni wpływ na terminowość wykonania przedmiotu umowy. W rozumieniu niniejszej umowy siła wyższa to zdarzenie nadzwyczajne, nagłe, zewnętrzne i niemożliwe do zapobieżenia, niezależne od woli stron, którego nie można uniknąć nawet w wypadku maksymalnej staranności Stron. Strony są zwolnione od odpowiedzialności za niewykonanie umowy w takim zakresie, w jakim jest to następstwem okoliczności siły wyższej.   § 5 Miejsce realizacji   1.       Miejscowość ............................................................................................................................................................. 2.       Adres ......................................................................................................................................................................... 3.       Nr działki ..................................................................................................................................................................   § 6 Oświadczenia   1. Wykonawca oświadcza, że: a) jest w stanie zrealizować tą umowę b) Wykonawca posiada aktualną polisę OC TYP ... wystawioną przez Agencja Ubezpieczeniowa .... c) jest uprawniony do wystawiania i otrzymywania faktur VAT d) posiada NIP ......   2. Zamawiający oświadcza, że: a) dysponuje środkami finansowymi do pokrycia zobowiązań wynikających z tej umowy   § 7 Obowiązki Wykonawcy   1.       Przed podpisaniem umowy dostarczyć zamawiającemu załączniki nr 1,2,3 w formie papierowej. 2.       Wybudować dom zgodnie z opisem i projektem techniczno-budowlanym. 3.       Użyć do budowy materiały zgodne z polską normą lub normą europejską 4.       Przestrzegać przepisów BHP i P. poż w czasie procesu budowy 5.       Powołać kierownika budowy 6.       Do czasu końcowego odbioru dostarczyć Zamawiającemu wszystkie certyfikaty i deklaracje zgodności wymagane w procesie budowlanym dotyczące przedmiotu niniejszej umowy.     2. § 8 Obowiązki Zamawiającego   1.       Dostarczony projekt budowlany umiejscowić na działce i uzyskać zezwolenie na budowę,                 jeżeli za porozumieniem i upoważnieniem nie dokona tego Wykonawca. 2.       Doprowadzić media ( prąd, woda, gaz, odbiór ścieków),w zależności od ustaleń i możliwości. 3.       Umożliwić dojazd pojazdów na plac budowy o dmc. do 40 ton. 4.       Przygotować na terenie inwestycji miejsce dla dźwigu 5.       Uzyskać zezwolenie na użytkowanie z PINB. 6.       Przekazać plac budowy 7 dni przed rozpoczęciem budowy   § 9 Kary   Każda ze Stron, która odstąpi od umowy, bądź z jej winy umowa zostanie rozwiązana zapłaci drugiej stronie 5% wartości umowy.   § 10 Rozwiązanie umowy   1.       Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy ze skutkiem natychmiastowym bez żadnych konsekwencji finansowych i prawnych dla Zamawiającego w sytuacji: a)       gdy budynek nie będzie spełniał norm obowiązujących w prawie budowlanym w tego typu budynkach bądź będzie istotnie odstępował od deklarowanego opisu w załącznikach 1,2,3 b)       opóźnienie wykonania powyżej 3 miesiące c)       wszczęcie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego w stosunku do Wykonawcy 2.       Wykonawca zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy ze skutkiem natychmiastowym bez żadnych konsekwencji finansowych i prawnych dla wykonawcy w sytuacji: a)       Zamawiający zalega w płatności 14 dni b)       Zamawiający nie uzyskał zezwolenia na budowę do 3 miesięcy od podpisania umowy. c)       nie ma możliwości dojazdu na plac budowy pojazdami o DCM 40 ton. d)       wszczęcia postępowania upadłościowego w stosunku do Zamawiającego. 3.       Za porozumieniem Stron.   § 11 Gwarancja   1.       Dla konstrukcji 50 lat. 2.       Dla innych części składowych 2 lata, w zależności od wydanej gwarancji przez producenta. 3.       Gwarancja nie obejmuje elementów, które zostały uszkodzone przez użytkownika lub samowolnie przerabiane.   § 12 Forma oświadczeń stron   Strony oświadczają, że oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem lub odstąpieniem od umowy Strony zobowiązane są dokonać w formie pisemnej listem poleconym, pocztą kurierską za potwierdzeniem doręczenia lub do rąk własnych Strony, za potwierdzeniem odbioru, pod rygorem nieważności takiego oświadczenia.     3.   § 13 Postanowienia ogólne   1.       W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego. 2.       Ewentualne spory powstałe w wyniku realizacji niniejszej umowy będą rozstrzygane przez właściwy Sąd. 3.       Wszelkie zmiany treści umowy wymagają pisemnej akceptacji obu Stron w postaci aneksu pod rygorem nieważności. 4.       Umowę sporządzono w czterech jednobrzmiących egzemplarzach po dwa egzemplarze dla każdej ze Stron.   § 14 Zamawiający i Wykonawca oświadczają, iż zapoznali się z treścią niniejszej umowy i nie wnoszą do niej żadnych uwag ani zastrzeżeń, co potwierdzają własnoręcznym podpisem.                 WYKONAWCA                                                                                                                                              ZAMAWIAJĄCY         Załączniki:   1.       Nr 1: Projekt 2.       Nr 2: Opis budynku oraz opcje dodatkowe 3.       Nr 3: Protokół z ustaleń 4.      Nr 4: Termin wykonania budynku  .                   4.
  • Przed deszczem chroni tez dobrze skonstruowany daszek...  
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×