Skocz do zawartości

Prawdziwa skuteczność rekuperatora


ACzarko22

Recommended Posts

Jako przyszły potencjalny użytkownik rekuperacji stoję przed wyborem odpowiedniego urządzenia. Szukając na forach można znaleźć wiele opinii i często sprzecznych! Analizując specyfikację techniczną wybranych urządzeń zapominamy, ze podane parametry ( np. dot. skuteczności) producent podaje jako rezultat w warunkach laboratoryjnych. W rezultacie w realu ew w innej strefie klimatycznej skuteczność danego urządzenia może odbiegać od zapewnień ( obietnic) producenta. W tym miejscu pojawia się pytanie do drogich forumowiczów, czy ktoś znalazł producenta/dystrybutora, który zamieni obietnice ( często nieweryfikowalne) na realne cyfry dot. skuteczności swojego produktu- najlepiej on line?
Link do komentarza
Cytat

Jaja sobie robisz, prace semestralna piszesz albo o droge pytasz.
Cos pogrywasz sobie z forumowiczami, nie interesuje Cie konkretne urzadzenie ale wylacznie producent, moze jakas reklama zaraz sie pojawi ... pokazujaca "cudowne" produkty na kazda kieszen i kazde warunki icon_smile.gif hahaha...

Pzdr.



Oczywiście pytam o drogę ale w kwestii wyboru rekuperatora a raczej jak pisałem dostępu do prawdziwych danych. NA chwile obecną szukam realnych danych dot. skuteczności rekuperatorów - Brink, Aeris i Orcon ew innych podobnej klasy.
Link do komentarza
Prawdziwe dane i jedynie prawdziwe, są na stronach producentów, bo uzyskano je dla takich samych warunków , określonych w normach. Czyli można je porównać.

Należy pamiętać, że dane te dotyczą tylko samej centrali.

Dane od użytkowników będą dotyczyły całej instalacji, a ponieważ nie ma dwóch takich samych, muszą się różnić, ta sama centrala u Krzyska, będzie miała inne „wyniki, niż zamontowana u Jaśka – czyli nie ma co porównywać.
Link do komentarza
Dane podawane przez producentów to nie problem, ale ja raczej myślałem o realnych sprawnościach podanych rekuperatorów tj. Brink, Aeri ew Orcon. Innymi słowy szukam danych np. z jakiegoś domu pokazowego lub instalacji gdzie można zweryfikować obietnice dot. określonych urządzeń. Z drugiej strony mam obawy, czy jest producent/dystrybutor, który jest na tyle pewny swojego urządzenia by podawać realne sprawności.
Jako zwykły inwestor przed zakupem bazujemy jedynie na obietnicach dostawcy.
Link do komentarza
A dlaczego tak czepiłeś się tej sprawności i co przez to pojęcie rozumiesz?

W zasadzie wszystkie rekuperatory mają porównywalną sprawność, dla takich samych wymienników, takich samych przepływów, w takich samych warunkach - reszta to czysty marketing. Można przyjąć, że oscyluje ona wokół wartości 90% .

Można uzyskać , przy prawidłowo wykonanej instalacji, około 80% sprawności (rekuperacji).
Link do komentarza
Cytat

Dane podawane przez producentów to nie problem, ale ja raczej myślałem o realnych sprawnościach podanych rekuperatorów tj. Brink, Aeri ew Orcon. Innymi słowy szukam danych np. z jakiegoś domu pokazowego lub instalacji gdzie można zweryfikować obietnice dot. określonych urządzeń. Z drugiej strony mam obawy, czy jest producent/dystrybutor, który jest na tyle pewny swojego urządzenia by podawać realne sprawności.
Jako zwykły inwestor przed zakupem bazujemy jedynie na obietnicach dostawcy.



realna sprawność całej instalacji będzie u każdego trochę inna - bo każdy ma trochę inną instalację i opory przepływu

mój kolega jest w końcowej fazie czujnikowania całej swojej instalacji - już niedługo będzie możliwość śledzić online temperatury zewnętrzne, wszystkich pozostałe temperatury z instalacji WM,poboru prądu, a także wszystkich parametrów związanych z pracą jego PC(temperatury GZ,DZ,zużycie prądu,itd.)
na pewno wkleję linka jak już wszystko będzie działać.. Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...