Skocz do zawartości

Renovent LArge


zeta_spirit

Recommended Posts

Witam,
Jestem od roku szczęśliwym posiadaczem wentylacji z rekuperatorem Brink Renovent Large 400. Mój problem jest taki, że spadła mi prędkość przepływu na 3 biegu na 235 m3/h i nie mogę ręcznie jej poprawić - (na początku było 300 i działało).
Wcześniej w okresie zimowym, zdarzało się że spadała prędkość pracy, głównie w wyniku oszronienia kratki nawiewnej-po jej oczyszczeniu znowu było ok. Oczywiście wkłady filtra mam nowe i nic. Jest możliwe, że coś namieszałem w ustawieniach? może wymiennik jest zabrudzony? z góry dzięki za pomoc.
Link do komentarza
prawdopodobnie zwiększyły się opory przepływu - nie wymieniałeś tak czasem przed tym filtrów? (może wymieniłeś na gorsze))
wiem że po wymianie filtrów reku sobie kalibruje opory przepływu i do tego dopasowuje prędkość maksymalną....
Link do komentarza
myślałem, że może czyściłeś filtry - jak kupiłeś nowe to powinno być ok.
Gdzieś coś musiało się przytkać, że się zwiększyły opory przepływu - no chyba że coś w ustawieniach pozmieniałeś...
ja rok użytkuję i jedyny problem jaki miałem, to właśnie oszronienie tej kratki przy czerpni....
Link do komentarza
Mnie tez spadly max wydajnosci na III biegu ale nie przejmuje sie tym zbytnio bo prawie nie korzystam z nich odkad mieszkam. Maksymalnie wlaczam II bieg.
Ja zmienilem "standradowe" filtry na ramce na wklad filtracyjny i daje podwojna warstwe wlokniny stad pewnie zwiekszone opory.
Moze masz "lepsze" filtry, tzn. dokladniejsze i zwiekszajace opory jednoczesnie?
Te ktore dodaja jako standardowe sa naprawde podstawowe, moze zakupiles o innej gestosci wloknine a to juz zwieksza opory?
Ja czyscilem krake ,anemostaty ale niewiele to zmienilo, widac filtry daja taki opor.

Pzdr.
Link do komentarza
Witaj!

Cytat

ma ktoś jakieś inne pomysły?


Wyciągnij filtry, uruchom reku i sprawdź po jakimś czasie (powiedzmy 1/2 godziny) czy się coś zmieniło.
Gdy zrobiłem taką próbę to przepływy zmieniały się (z tego co pamiętam) o ~20m3 na II i III biegu. Na I biegu różnica była minimalna.

--
Pozdrawiam
Ryszard
Link do komentarza
wciskasz razem" "F i "OK" i trzymasz przez chwile (pare sekund),pozniej przyciskiem "+" az do wyswietlenia wartosci "t" -cisnienie nawiewu i "A"-cisnienie wywiewu w [Pa].
Mozesz tak mierzyc na kazdym biegu osobno, to sa wartosci chwilowe i beda sie zmieniach w dosyc sporym zakresie wiec musisz usrednic wartosci, najlepiej podac te ktore sa najbardziej powtarzalne.

Pzdr.
Link do komentarza
Witaj!

Cytat

... to przepływy zmieniały się (z tego co pamiętam) o ~20m3 na II i III biegu. Na I biegu różnica była minimalna.



Bardzo Was przepraszam - pomyliło mi się :-(
Przepływy się nie zmieniły, bo przecież reku stara się utrzymywać je zgodnie z ustawieniami.
Zmieniały się CIŚNIENIA We/Wy.
Testy robiłem w celu znalezienia przyczyny braku możliwości ustawienia przepływów > 320m3/h.
Zdejmowałem i zakładałem na zmianę:
  • kratkę wlotową (na ścianie budynku)
  • kapsle na kominkach wylotowych
  • filtr We
  • filtr Wy

i tak prawie cały dzień.
Wnioski - brak.
Każdy element stawia jakiś opór, jednak pozbycie się wszystkich ww elementów i tak nie pozwoliło mi na zwiększenie przepływów.

--
Pozdrawiam
Ryszard

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

czy T to opór?
a A ciśnienie statyczne?
Wygląda ok? dobrze rozumiem? to szczęście w nieszczęściu:)
Więc co jeszcze można by poprawić by wiało jak trzeba?



Napisalem Ci wczesniej co jest co.
W centrali masz dwa wentylatory - dwie "nitki" systemu, wyciag i nawiew i kazdy z nich ma oddzielne opory poniewaz sa to oddzielone "nitki".
Opory mierzone sa od jej poczatku, np. nawiew od czerpni wlacznie az do konca tj. anemostatow. Wywiew mierzony jest od anemostatow wywiewnych az do wyrzutni wlacznie.
Liczone sa opory filtrow, wymiennika no i oczywiscie wszystkich laczek, kratek, anemostatow, rur, ksztalteketc.
Na 400 m3/h to raczej marne szanse bo to chyba laboratoryjne warunki icon_smile.gif beda, ale ponad 300m3/h jest jak najbardziej mozliwe. Pamietaj ze centrala podczas inicjacji "zaklada" pozniejsze opory zwiazane np. z zapychaniem sie filtra stad czasem mnijesze wartosci ustawia niz jest w stanie "pociagnac"- dla ochrony wentylatorow.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Napisalem Ci wczesniej co jest co.
W centrali masz dwa wentylatory - dwie "nitki" systemu, wyciag i nawiew i kazdy z nich ma oddzielne opory poniewaz sa to oddzielone "nitki".
Opory mierzone sa od jej poczatku, np. nawiew od czerpni wlacznie az do konca tj. anemostatow. Wywiew mierzony jest od anemostatow wywiewnych az do wyrzutni wlacznie.
Liczone sa opory filtrow, wymiennika no i oczywiscie wszystkich laczek, kratek, anemostatow, rur, ksztalteketc.
Na 400 m3/h to raczej marne szanse bo to chyba laboratoryjne warunki icon_smile.gif beda, ale ponad 300m3/h jest jak najbardziej mozliwe. Pamietaj ze centrala podczas inicjacji "zaklada" pozniejsze opory zwiazane np. z zapychaniem sie filtra stad czasem mnijesze wartosci ustawia niz jest w stanie "pociagnac"- dla ochrony wentylatorow.

Pzdr.



To co robić ? spróbować zrestartować maszynę?
Link do komentarza
Cytat

To co robić ? spróbować zrestartować maszynę?



Nie zrestartować tylko zresetować.
To jest jakaś kombinacja przycisków na panelu.
Może ktoś z forumowiczów zdradzi tę tajemnicę.
Moi "fachowcy" z Lędzin (teraz przenieśli się do Tychów) nie wiedzieli jak się resetuje i dzwonili do dystrybutora.
A chcieli zresetować, bo nie można było ustawić przepływów > 300m3/h.
Po resecie mam max 330m3/h na III biegu.

--
Pozdrawiam
Ryszard
Link do komentarza
Cytat

Nie zrestartować tylko zresetować.
To jest jakaś kombinacja przycisków na panelu.
Może ktoś z forumowiczów zdradzi tę tajemnicę.
Moi "fachowcy" z Lędzin (teraz przenieśli się do Tychów) nie wiedzieli jak się resetuje i dzwonili do dystrybutora.
A chcieli zresetować, bo nie można było ustawić przepływów > 300m3/h.
Po resecie mam max 330m3/h na III biegu.

--
Pozdrawiam
Ryszard



Rozumiem,

Pytanie w taki razie, czy zna ktoś taką resetującą kombinację klawiszy?
Link do komentarza
Może być i tak, że wszystko gra – patrz na pkt.6.2.
Jeśli ta centrala posiada bypass , to te ubiegłoroczne przepływy, mogły być w „stanie” letnim, a teraz ze względu na niską temperaturę przełączył się w stan zimowy (lub nocny).
W zasadzie pozostaje sprawdzenie wymiennika i kondensatu.
Jednak przeczytaj dokładnie tą instrukcję (bo nawet do niej nie zajrzałeś – co sugeruje pytanie o kombinacje przycisków) , bo tak czy siak jest w niej odpowiedź.
Link do komentarza
Ja mam taką samą centralę(posiada bypass automatyczny) i nie zauważyłem różnicy w działaniu między latem a zima - ale faktem jest że zimą nie zdarzyło mi się zwiększać wentylacji na max. Ale zaraz sprawdze, czy max mi się nie zmieniło....


no i sprawdziłem - 3 bieg mam ustawiony na 320m3/h i tyle mam....niedawno filtry wymieniałem, nic się nie zmieniło
Link do komentarza
Cytat

Może być i tak, że wszystko gra – patrz na pkt.6.2.
Jeśli ta centrala posiada bypass , to te ubiegłoroczne przepływy, mogły być w „stanie” letnim, a teraz ze względu na niską temperaturę przełączył się w stan zimowy (lub nocny).
W zasadzie pozostaje sprawdzenie wymiennika i kondensatu.
Jednak przeczytaj dokładnie tą instrukcję (bo nawet do niej nie zajrzałeś – co sugeruje pytanie o kombinacje przycisków) , bo tak czy siak jest w niej odpowiedź.



Poczytałem poczytałem, przyjrzałem się uważnie, i zastanowiło mnie odprowadzenie kondenstatu (spójrzcie na foto) - dla mnie to pół syfon a nie syfon!
Czy poza tym, że chroni on przed zaciągnięciem zapachów z kanalizacji, ma to znaczenie dla ciśnień w całym układzie?

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Rysiu - pisałem o tym na samym początku - wzrosły opory i reku dopasował prędkość maksymalną do oporów....

cytat z DTR
6.2 Regulacja ilości powietrza
Ilość powietrza Renoventa HR Medium/ Large
ustawione są fabrycznie na pozycjach od 1 do 3 na
100, 150/200 wzg. 225/300 m3/h. Wydajność
Renoventa HR zale?na jest od jakości kanałów oraz
oporu filtra. Jeśli podczas inicjalizacji okazało się, ?e
opór jest zbyt du?y, to maksymalna wydajność
powietrzna jest ograniczona. Nale?y zwrócić uwagę,
?eby przy ustawianiu maksymalnego przepływu
objętościowego uwzględnić rezerwę celem
skompensowania oporów zabrudzonego filtra.

ja nie mam żadnego syfonu, mam tylko wąż podpięty do kanalizacji....
11732884.jpg

Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Takie uwagi;
1. Wymieniał filtry, ale czy zgodnie z instrukcją – a to ważne, bo system coś tam mógł zapamiętać.
2. Co z siatką na czerpni i wyrzutni (jak jest) ?
3. Może mieszał na anemostatach po inicjalizacji ?
4. Może ma namieszane i system pracuje w trybie nocnym ?


Moim zdaniem, należy:
- wyłączyć na około 1 godz. centralę z prądu wyciągając wtyczkę zasilającą z gniazdka, tzw. twardy reset,
- sprawdzić te sitka na czerpni i wyrzutni (jeśli są),
- włączyć centralkę i wykonać inicjalizację,
- nastawić wg. własnych potrzeb parametry pracy centrali.
Link do komentarza
Cytat

Takie uwagi;
1. Wymieniał filtry, ale czy zgodnie z instrukcją – a to ważne, bo system coś tam mógł zapamiętać.
2. Co z siatką na czerpni i wyrzutni (jak jest) ?
3. Może mieszał na anemostatach po inicjalizacji ?
4. Może ma namieszane i system pracuje w trybie nocnym ?


Moim zdaniem, należy:
- wyłączyć na około 1 godz. centralę z prądu wyciągając wtyczkę zasilającą z gniazdka, tzw. twardy reset,
- sprawdzić te sitka na czerpni i wyrzutni (jeśli są),
- włączyć centralkę i wykonać inicjalizację,
- nastawić wg. własnych potrzeb parametry pracy centrali.



oki, posprawdzam i robię twardy reset.
A co z moim półsyfonem? kolega zrobił nieświadomie syfon, a mi instalator zamontował świadomie półsyfon!
Ma to na coś wpływ poza zapachami?
Link do komentarza
Cytat

A co z moim półsyfonem? kolega zrobił nieświadomie syfon, a mi instalator zamontował świadomie półsyfon!
Ma to na coś wpływ poza zapachami?


Miałem od początku rurkę (wężyk) ale w pewnym momencie w domu pojawiły się nieprzyjemne zapachy :-(
Okazało się, że wyschła woda w zagięciu.
Przedłużyłem wąż w taki sposób (podobnie jak ma adiqq), że w zagięciu mieści się ~0,5 litra i od czasu do czasu sprawdzam czy woda nie "wyparowała". Od tego czasu mam spokój.
Na "normalny" syfon nie mam miejsca.
Rodzaj syfonu wg mnie nie ma związku z innymi elementami instalacji. Edytowano przez eres (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...