Skocz do zawartości

Dom na etapie projektu - czy wrzucać rekuperację???


Nestorius

Recommended Posts

Witam,
W chwili obecnej zakupiłem projekt domu i jestem na etapie adaptacji pod własne potrzeby. Poniżej link do projektu:
Tutaj mój projekt
Kominka nie robię. Chcę zamontować kondensat i zrobić wyprowadzenie na solary i kocioł węglowy (kotłownia węglowa powstanie w garażu).
Zastanawiam się nad rekuperacją. Interesuje mnie jaki byłby koszt instalacji rekuperacji w moim budynku. Interesuje mnie urządzenie z łatwo wymienialnymi filtrami, nie ulegające łatwo zamarzaniu i na pewno nie z najtańszej półki.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć - Ci którzy już tego używają - czy rzeczywiście jest tak cudownie z rekuperacją jak to przedstawiają producenci i montażyści??
Jakie są koszty związane z używaniem rekuperacji? (filtry, energia, przeglądy).

Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi.
Link do komentarza
zaczne może od końca - po co ci kotłownia węglowa jak chcesz mieć gaz i solary?!?

jeśli chodzi o reku, to ja mam Brink Renovent HR 400 Large - jestem bardzo zadowolony - teraz jest nowsza wersja Excellence. Filtry to koszt około 100zł/rok (tutaj liczę wg ceny filtrów, przy zakupie samej tkaniny filtracyjnej i wymiany w kasecie dużo niższy), mój rekuperator bierze tokoło 22W przy biegu który jest standardowo używany(100m3/h)
Czyli w skali roku to 22*24h*365=192kwh. Zakładając, że będziesz włączać na wyższy bieg, to niech jest te 500kwh/rok
o przeglądach nie słyszałem żeby ktoś robił.
Dla mnie rekuperacja to przede wszystkim komfort - bo część oszczędności z powodu mniejszego zapotrzebowania na ciepło pójdzie na prąd do reku...
jeśli chodzi o koszty instalacji - to prześlij rzuty domu do kilku firm, to będiesz mieć rząd wielkości - oczywiście jak się zdecydujesz na WM, to nie musisz murować kominów wentylacyjnych - a to też oszczędność Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dla mnie rekuperacja to przede wszystkim komfort - bo część oszczędności z powodu mniejszego zapotrzebowania na ciepło pójdzie na prąd do reku...


Trzeba sobie jednak uzmysłowić że nawet bilans " zerowy" przy rekuperacji , to już zysk . Bez niej są tylko straty wynikające z konieczności wentylacji i braku odzysku ciepła z wydalanego powietrza . W zasadzie to oczywiste , może jednak nie tak bardzo . icon_biggrin.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Robię tylko wyprowadzenie na kocioł węglowy. Może się nigdy nie przydać, a być może przy zawirowaniach z gazem, będę mógł go podpiąć do gotowego wyprowadzenia nie rujnując domu. Może to na wyrost, ale ...
Solary na moim terenie to kwestia 5-6 miesięcy w roku więc zimą i tak ich nie wykorzystam (kilku znajomych przetestowało to rozwiązanie w moim terenie) i traktuję je jako uzupełniające źródło ciepła.

Dzięki za info. Do niedawna byłem zdecydowany na montaż rekuperacji, ale ostatnio kilka osób - w tym projektanci instalatorzy - trochę mnie do tego zniechęca.

Mam jeszcze pytanie - jak się to sprawuje w lecie?? Mając okna, w przypadku dużych upałów można zrobić przeciąg i w jakimś stopniu złagodzić wysoką temperaturę. Ewentualnie zostaje jakiś split. A jak jest przy rekuperacji??

Cytat

Trzeba sobie jednak uzmysłowić że nawet bilans " zerowy" przy rekuperacji , to już zysk . Bez niej są tylko straty wynikające z konieczności wentylacji i braku odzysku ciepła z wydalanego powietrza . W zasadzie to oczywiste , może jednak nie tak bardzo . icon_biggrin.gif



A mógłbyś podać choć w przybliżeniu koszty instalacji i urządzenia??
Link do komentarza
do mojego domu koszt instalacji + rekuperatora to było około 17tys - wszystko robiła firma od A do Z. Z tego sam rekuperator to koszt około 6-7tys - Brink to już wyższa półka.
Można we własnym zakresie zrobić - na pewno wyjdzie taniej.

Okien latem lepiej nie otwierać, bo tylko ci ta wysoka temperatura z zewnątrz przejdzie szybciej do domu icon_smile.gif
podkręcasz wentylację na wyższy bieg i wentylujesz...
przy wentylacji mechanicznej, możesz też zrobić sobie GWC - gruntowy wymiennik ciepła - latem schłodzi ci trochę powietrze wchodzące do domu (taka namiastka klimatyzacji), zimą podwyższy ci temperaturę na tyle dostatecznie, że reku ci nie zamarznie. Chociaż akurat Brink ci nie zamarznie, bo jak zaczyna przymarzać, to zwiększa wywiew i odmraża się. Te nowe Brinki Excellent, to mają dodatkową nagrzewnicę.
Link do komentarza
Nestorius - przeszukaj forum w temacie rekuperacji, jest tak wiele, bardzo wiele informacji, nawet znajdziesz wskazówki, w jaki sposób samemu wykonać instalację.
W kwestii doradztwa twoich projektantów, czy instalatorów - zapytaj ich, czy we własnych domach posiadają wentylację mechaniczną. Ja na podstawie tego co Ci doradzali znam odpowiedź. Każdy, kto wybudował dom z poprawnie wykonaną instalacją wentylacji mechanicznej, w kolejnym domu zrobi to samo. Kto nie "posmakował" dobrodziejstwa czystego i świeżego powietrza w bardzo mroźny dzień w domu ten nie doceni rekuperacji.
Jestem zwolennikiem wentylacji mechanicznej z odzyskiem, zwłaszcza, że mieszkam na Podlasiu - IV strefa, dlatego liczę na większą korzyść z własnej rekuperacji.
Rozważam również centralę Brink, choć jeszcze 2 tygodnie for me numerem jeden był JanGaz, ale to było przed podwyżką cen.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

do mojego domu koszt instalacji + rekuperatora to było około 17tys - wszystko robiła firma od A do Z. Z tego sam rekuperator to koszt około 6-7tys - Brink to już wyższa półka.
Można we własnym zakresie zrobić - na pewno wyjdzie taniej.


Tylko wówczas jeśli ktoś ma "dryg" do takich prac. Jeśli nie... wyjdzie drożej icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

szybkie pytanko - przy budowie domu i instalowaniu rekuperatora nie trzeba robic tradycyjnych kominow wentylacyjnych do wentylacji grawitacyjnej ?


nie trzeba i jest to niewskazane - po co ponosić niepotrzebne koszty?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...