Skocz do zawartości

Skraplanie wody na poddaszu


Recommended Posts

Witam w tym roku wybudowałem domek na działce jeżdżę tam rzadko ponieważ jest zima.
Dzisiaj przyjechałem zobaczyć czy mój domek jeszcze stoi i kiedy wszedłem na poddasze zobaczyłem ze jedna strona dachu od środka jest mokra i woda kapie na podłogę.
Dodam ze dom jest w stanie surowym mury ocieplone styropianem wstawione okna i drzwi, dach nieocieplony poniewaz nie starczyło funduszy i czasu przed zima.
Połowa dachu od wschodu jest sucha a po stronie zachodu jest mokra pomyślałem ze odszczelnie dwa okna na poddaszu.
Mam takie pytania:
1. Dlaczego skarapla mi sie woda na dachu.
2. Czy dobrze zrobiłem oszczelniajac okna.
3. Jak najtaniej ocieplic poddasze grubość krokwi to 18 cm. Jak to zrobić ponieważ chciałbym samemu to zrobić. Nie chciałbym kłaść regipsów tylko jakieś płyty na poddaszu ponieważ regipsy na poddaszu nie podobają mi sie.

Jeżeli będą potrzebne dodatkowe informacje proszę pisac
Z góry dzięki za odpowiedz
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam w tym roku wybudowałem domek na działce jeżdżę tam rzadko ponieważ jest zima.
Dzisiaj przyjechałem zobaczyć czy mój domek jeszcze stoi i kiedy wszedłem na poddasze zobaczyłem ze jedna strona dachu od środka jest mokra i woda kapie na podłogę.
Dodam ze dom jest w stanie surowym mury ocieplone styropianem wstawione okna i drzwi, dach nieocieplony poniewaz nie starczyło funduszy i czasu przed zima.
Połowa dachu od wschodu jest sucha a po stronie zachodu jest mokra pomyślałem ze odszczelnie dwa okna na poddaszu.
Mam takie pytania:
1. Dlaczego skarapla mi sie woda na dachu.
2. Czy dobrze zrobiłem oszczelniajac okna.
3. Jak najtaniej ocieplic poddasze grubość krokwi to 18 cm. Jak to zrobić ponieważ chciałbym samemu to zrobić. Nie chciałbym kłaść regipsów tylko jakieś płyty na poddaszu ponieważ regipsy na poddaszu nie podobają mi sie.

Jeżeli będą potrzebne dodatkowe informacje proszę pisac
Z góry dzięki za odpowiedz



Jeżeli w ciągu dnia dostało się ciepłe powietrze do pomieszczenia a wieczorem lub w nocy wychłodzi się to zwiększa swoją procentową wilgotność. Wraz ze wzrostem wilgotności powietrza bardziej prawdopodobne jest wystąpienie punktu rosy przy zetknięciu z zimna powierzchnią.

Woda kondensacyjna tworzy się zarówno na wierzchu jak i pod spodem pokrycia, gdy w bezchmurne noce wypromieniuje ciepło i temperatura na jego powierzchni spadnie poniżej punktu rosy. Przy niskich temperaturach następuje ochłodzenie folii a bywa, że poniżej 0 C rosa objawia się jako szron. Folie wiatroizolacyjne nie mają zdolności do akumulacji ciepła (szybko stygną), wypromieniują ciepło i nie mogą przyjąć wody, więc przy dużej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz braku przewietrzania para wodna kondensuje na niej, skapując i ściekając. Różnica w zachowaniu się połaci dachowych zorientowanych na różne kierunki świata może wynikać z różnego nagrzewania lub zacienienia tych obszarów lub intensywnością wentylacji nad wiatroizolacją (w Polsce głównie wieją wiatry z kierunku wschodniego).

Nowowybudowany budynek ze ścian z betonu komórkowego ocieplony styropianem wysycha do 4 lat. Parę miesięcy po wybudowaniu zawilgocenie materiałów (mur, posadzki, tynki) może być do 20%. Intensywne wietrzenie i ogrzewanie może skrócić czas odparowania wilgoci technologicznej oraz zawilgoceń powstałych w trakcie budowy.
Radziłbym do ocieplenia poddasza zastosować 30 cm wełny mineralnej, tak aby uzyskać współczynnik U=0,15 W/m2K. W pierwszej warstwie pomiędzy krokwiami można zastosować 15cm wełny MEGAROCK, a następnie w poprzek 15cm wełny w płytach ROCKMIN. Szczegóły i zalecenia można przeczytać na stronie http://dom.rockwool.pl/standard+rockwool/ocieplenie+dachu
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...