Skocz do zawartości

Ogrzewanie-bez kotłowni


skorpion83

Recommended Posts

Witam. Zastanawiam się nad alternatywnym źródłem ogrzewania domu.
Może wyjaśnię o co chodzi. Obecnie mieszkam w domu 2 kondygnacyjnym, który chcę podzielić na dwa osobne mieszkania, góra jedno mieszkanie, dół drugie mieszkanie. No i tutaj mam pewien problem, bo obecnie w domu znajduje się kotłownia ze standardowym piecem na węgiel, drewno... Problem polega na tym, że kotłownia zajmuje jedno pomieszczenie, które chciałbym zaadaptować na użytkowe, zrobić tam kuchnię na przykład. No i myślałem tutaj o ogrzewaniu kominkowym z płaszczem wodnym, ale po przejrzeniu postów na forum zdecydowani nikt nie pochwala tego jako jedyne źródło ciepła w domu. Słyszałem też o wkładach, które przypominają swoim wyglądem stare piece kaflowe, ale działają jako centralne ogrzewanie no i można palić i węglem i drewnem.
Co Wy polecacie? Od razu powiem, że ogrzewanie kotłem gazowym odpada z braku możliwości podłączenia do sieci, olejowe ze względu na koszty, może pompa ciepła zamontowana w garażu? (chociaż to spory wydatek)
Może dodam jeszcze, że obecnie zastanawiałem się nad dwoma kominkami jeden na dole, drugi u góry oba miały by do ogrzania po ok 100m2, chciałbym aby grzały też ciepłą wodę... Czy warto kombinować, czy pozostać przy tradycyjnym ogrzewaniu i kotłowni? Chociaż bardzo zależałoby mi na zaadaptowaniu tej kotłowni, bo wtedy uzyskałbym dwa równe mieszkania z niezależnym ogrzewaniem.
Link do komentarza
są tacy co grzeją prądem i dają rade...przy dobrze zaizolowanym domu da się...
gaweł się pewnie za chwilę w tej kwestii wypowie icon_smile.gif
a jaką masz intalację? pewnie grzejnikową?
Pompa ciepła nie musi być wcale droga inwestycją..są też pompy ciepła powietrze-woda, tańsze w inwestycji, za to trochę droższe w eksploatacji (mam na myśli takie, co działają do -20C)
Link do komentarza
Gaweł się z deko zagapił , ale napisz jak ocieplony jest budynek i w jakiej technologii, ogólnie w jakim regione naszego pieknego kraju sie znajduje, pytam nie z wścibstwa tylko z 2 powodow tzn czy nie jest to biegun zimna typu Suwałki (sory Suwalszczanie) i po ile jest u ciebie prad, wegiel ewentualnie drewno. Mam rodzinę w okolicy Białej podlaskiej i drewno u nich jest za 25% ceny warszawskiej natomiast prąd powyżej 1zł za kwh Tak sobie liczy PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Lublinie. Trzeba by się jeszcze zastanowić jak obydwa mieszkania będą uzytkowane czy będzie np ktoś przebywał cały czas w domu czy tez nie i czy mieszkania będą uzytkowane w sposób ciągły czy z przerwami. I koniecznie jaki jest stan techniczny domu w kontekście ocieplenia i okien.
Link do komentarza
Na razie odpowiem na jedną część pytania odnośnie domu. O kosztach poszczególnych mediów napiszę jak tylko to sprawdzę, nie chcę podawać nieprawdziwych informacji.
Dom użytkowany będzie praktycznie przez cały czas, bez przerw. Myślę, że nie ma sensu rozpisywanie przez ile godzin dom będzie bez "opieki" bo w domu zawsze ktoś przebywa, jedni wychodzą do pracy drudzy wracają...
Dom znajduje się w województwie wielkopolskim, 70km od Poznania (na zachód) icon_smile.gif Budynek w całości ocieplony, okna pcv... Co do technologi w jakiej został zbudowany to trudno mi powiedzieć, dom został wybudowany w 1990roku więc trudno mówić tu o jakiś standardach...
Postaram się w najbliższym czasie przedstawić obecne koszty ogrzewania, bo zastanawiam się nad przeniesieniem kotłowni do budynku gospodarczego, lub postawieniem dobudówki pod samą kotłownie...

Jeżeli chodzi o drugą część pytania związaną z kosztami ogrzewania, sytuacja przedstawia się następująco: cena prądu to 0,57zł kw, węgiel 630zł/ tona (orzech), ceny drewna nie znam...
Obecnie koszty ogrzewania przedstawiają się następująco: rocznie zużywamy ok. 3,5tony węgla (2205zł) i do tego przyczepa drzewa, tylko na rozpałkę (300zł), drewno pocięte w wałkach. Edytowano przez skorpion83 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wnioski sa takie:

Prąd masz w dobrej cenie, drewno też , studiowalem w Poznaniu i jest tam klimat zdecydowanie do zniesienia temperaturowo, ponadto patrząc na ilości zużytego węgla to dom jest raczej dobrze ocieplony. Nie zawracałbym sobie głowy kotłownią obok żeby nie wiem jak ocieplić ciepłociąg to straty na pewno będą.
Może spróbuj rozważyć np grzejniki konwektorowe elektryczne na taryfie G-12 i do tego zrób kominek normalny w salonie. Jest to rozwiązanie proste , niezawodne i do zniesienia kosztowo.

Tam gdzie masz kafelki na podłodze możesz zastosować elektryczną podłogówkę bardzo dobrze się sprawdza.

Jest to rozwiązanie komfortowe bezobsługowe jeśli chodzi o elektrykę oraz wydajne i tanie jesli chodzi o kominek, jest jakas alternatywa. Poza tym możesz rozliczyć koszty bez problemu na każde mieszkanie oddzielnie poprzez zastosowanie podlicznika Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...