Skocz do zawartości

Formy uzyskania pozwolenia na budowe


Recommended Posts

Pozwolę sobie napisać drugi post w tym dziale.

Otóż chciałbym się dowiedzieć o warunki uzyskania WZ i PnB.

Ale do rzeczy, posiadam 3 działki rolne (klasa IIIb) położone obok siebie o łącznej pow. 22ar. Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi asfaltowej. W pobliżu na sąsiednich działkach po tej samej stronie drogi nie ma żadnej zabudowy na trwałe związanej z ziemią - w pobliżu jest altanka ale posadowiona na podkładach. Natomiast na przeciw mojej działki po drugiej stronie drogi powstaje obecnie dom.
Aha przeznaczenie działki - rolne (taka informacje uzyskałem w gminie). Gmina nie posiada planu zagospodarowania jest tylko studium.

I teraz chce się dowiedzieć o plusy i minusy różnych form wg. których mogę postawić dom.

Z tego co się orientowałem to mogę:

- odrolnić działkę - jednak nie wiem jaki jest koszt odrolnienia działki ? Czy jest to opłacalne?

- zabudowa siedliskowa - muszę mieć na własność lub w dzierżawie pola o pow. co najmniej średniej wielkości gospodarstwa w gminie. I tu jest wszystko jasne po za :
1) czy zabudowa siedliskowa to jest to samo co zabudowa zagrodowa?

2) jako budynek gospodarczy mogę postawić garaż ale zgłosić go jako budynek gospodarczy, czy jest jakieś minimum powierzchniowe dla budynku gospodarczego przy takiej zabudowie?
Aby skorzystać z tej formy musze mieć w dzierżawie pole na 10 lat. Ok, mam przez dziesięć lat pole i płace podatki jak rolnik itd. Kończy sie dziesięć lat, kończy się dzierżawa, zostaję z 22 arami pola i co teraz przestaje być rolnikiem i gmina wszystkie podatki itp. zmienia mi jak dla osoby nie będącej rolnikiem?

- trzecia forma która jak dla mnie byłaby chyba najtańsza tylko nie wiem czy mogę tak zrobić i proszę opnie?
Swoje działki przepisuje jako darowiznę na np. kuzyna który jest rolnikiem. On ubiega się o warunki zabudowy (tylko nie wiem czy jako zab. siedliskowa czy na innej zasadzie?) w miedzy czasie podpisuje umowę wstępną kupna, kuzyn w tym czasie załatwia PnB i wylewa fundamenty. Jak zaleje przepisuje to na mnie - lub ewentualnie ja mu sprzedaje działkę i później znowu odkupuję. Czy można tak zrobić? Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Przy braku MPZP o możliwości budowy czegokolwiek decydują indywidualnie wydane warunki zabudowy. Może o nie wystąpić każdy określając, co chciałby tam postawić.

Trzeba po prostu złożyć w gminie wnioski na różne warianty zabudowy i czekać na wydanie decyzji. W zasadzie wchodzi w grę jedynie zabudowa siedliskowa, gdyż warunków zabudowy nie wydaje się pod inne budynki na działkach rolnych.
Link do komentarza
Cytat

W zasadzie wchodzi w grę jedynie zabudowa siedliskowa, gdyż warunków zabudowy nie wydaje się pod inne budynki na działkach rolnych.



ja dostałem na działce rolnej zgodnie z wydanymi WZ pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.
Później część gdzie stoi budynek została odrolniona - pozostała część została rolna
Link do komentarza
1. Tu jest dobra ziemia (klasa III) i może się okazać, ze wymaga zgody (decyzji) o „odrolnieniu”, co wyklucza (może wykluczać) uzyskanie „normalnych” WZiZT.
2. Mimo, że studium nie jest dokumentem „obowiązkowym”, to jego zapisy mogą również „warunkować” wydanie WZiZT.
3. W wielu gminach (w większości) istnieje wymóg minimalnej powierzchni działki – to też istotny element uzyskania WZiZT.
4. Jeśli spełnisz wymagania ustawowego rolnika, to z uwagi na to, że w obszarze analizowanym jest zabudowa (naprzeciw tej działki), do otrzymania WZiZT na zabudowę zagrodową wystarczy areał ustawowy (nie mniej niż 1ha) użytków rolnych – nie potrzeba średniej w gminie.
Link do komentarza
Cytat

tyle już o tym napisano zalamka.jpg



Napisać może i napisano już wiele ale czy znajdę tam odpowiedzi na moje pytania. Czytałem już wiele i jeszcze ich nie znalazłem
Wszędzie jest tylko napisane, że trzeba odrolnić działkę aby można było na niej postawić nie bedac rolnikiem ale nigdzie nie jest napisane jaki to jest koszt za całość,m2 czy ar.
Drugą opcją jest tez budowa przez rolnika czyli zabudowa siedliskowa i to jest dobrze opisane ale nie pisze co po tym okresie 10 lat.
No i trzecia opcja czyli kuzyn tego wogole nie znalazłem co jak po kolei trzeba zrobić- sa tylko wzmianki ze mozna kupic działkę od rolnika który postawił już na niej fundamenty i tyle.
Wiec jak wiesz coś więcej to napisz albo podaj link!!!

Cytat

a kuzynowi nie musisz przepisywać działki, żeby wystąpił o WZ



no wiem, uzyska WZ i co dalej - bo o to mi własnie chodzi, jaka dalej dokładnie procedura?
Link do komentarza
Cytat

1. Tu jest dobra ziemia (klasa III) i może się okazać, ze wymaga zgody (decyzji) o ?odrolnieniu?, co wyklucza (może wykluczać) uzyskanie ?normalnych? WZiZT.

przy zabudowie siedliskowej?
jakie to są "normalne" WZiZT?

4. Jeśli spełnisz wymagania ustawowego rolnika, to z uwagi na to, że w obszarze analizowanym jest zabudowa (naprzeciw tej działki), do otrzymania WZiZT na zabudowę zagrodową wystarczy areał ustawowy (nie mniej niż 1ha) użytków rolnych ? nie potrzeba średniej w gminie.



ja nie spełniam ale kuzyn czy tez ktoś inny z rodziny już chyba tak
jak możesz i wiesz to napisz coś dokładniej jakby to można było przeprowadzic aby wszystko najpierw było załatwiane na kuzyna (abym ja nie musiał dzierżawić ziemi itd.) łacznie ze stanem zero a dopiero po tym zostało to sprzedane/przepisane na mnie icon_biggrin.gif

Cytat

Jakie 10 lat ? Skąd taka błędna (durna) informacja ?



w gminie dostałem papier/umowę dzierżawy w którym z automatu jest wpisany okres 10 lat i to samo potwierdziła mi Pani która mi go wręczyła
a na ile trzeba mieć dzierżawę aby można było postawić siedlisko?


Cytat

A jak przestaniesz być rolnikiem, to występujesz o ?odrolnienie? tylko tego co zabudowane.
500m2 jest za darmo, za więcej należy zapłacić zgodnie z tabelą, która co roku się zmienia.
I finto.



widzę, że zbliżamy się do sedna sprawy icon_biggrin.gif
przyjmijmy dzierżawię na 5 lat 5 ha roli, w tym czasie buduje dom, zamieszkuje.
po 5 latach umowa wygasa, przestaje byc rolnikiem- zgłaszam sie do urzedu o odrolnienie "ziwemi" pod domem i wszystko gra? Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1. Kuzyn jako rolnik występuje o wydanie WZiZT dla tej działki.
2. Jak je otrzyma, Ty dajesz mu prawo do dysponowania swoją nieruchomością na cele budowlane.
3. Kuzyn występuje o PnB
4. Kuzyn rozpoczyna budowę i ceduje na ciebie PnB.
5. Po otrzymaniu PnB, występujesz o „odrolnienie” - ważne, bo jak nie wystąpisz, a urząd się dopatrzy, że nie jesteś rolnikiem, to zapłacisz za „odrolnienie” z karą.
6. Rozliczenia są waszą prywatną sprawą.

dopisałem:

Ps. W tym przypadku „odrolnienie” to wyłączenie z produkcji rolnej tego co pod budynkiem (co zabudowane).
Ostatni było kilka przypadków, że urząd (starostwo) wszczynał postępowanie wobec tych, którzy przestali być rolnikami (ustawowymi), a mieli dom na gruncie zakwalifikowanym jako użytek rolny.

Ps.2. Nie ma wymogu czasowego dla dzierżawy (posiadania) areału (ustawowego) - warunki musza byc spełnione na dzień uzyskania PnB, dla pewności (na wszelki wypadek) do czasu postawienia fundamentów. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

1. Kuzyn jako rolnik występuje o wydanie WZiZT dla tej działki.
2. Jak je otrzyma, Ty dajesz mu prawo do dysponowania swoją nieruchomością na cele budowlane.
3. Kuzyn występuje o PnB
4. Kuzyn rozpoczyna budowę i ceduje na ciebie PnB.
5. Po otrzymaniu PnB, występujesz o „odrolnienie” - ważne, bo jak nie wystąpisz, a urząd się dopatrzy, że nie jesteś rolnikiem, to zapłacisz za „odrolnienie” z karą.
6. Rozliczenia są waszą prywatną sprawą.




a czy wtedy "kuzyn" tez musi na tej działce postawić budynek gospodarczy czy jest to ju z zaliczna jako budynek jego gospodarstwa gdzie ma budynki gospodarcze i nie ma takiej potrzeby.
kolejna sprawa, czy ktoś nie zacznie przy tym grzebać np urzad skarbowy i chcieć od kuzyna zapłaty jakiegoś podatku za to ze "oddał/sprzedał" mi Pnb i cześć już zaczętej budowy czyli można powiedzieć wzbogacił się?
Odrolniam tylko to co jest pod domem czy też wszystkie podjazdy, ogrodzenia, chodniki, garaże itp.?
Jaki jest koszt odrolnienia powiedzmy pow. 100 m2?
Link do komentarza
Cytat

A kto tu może wiedzieć jakie „zwyczaje” panują w tej gminie – takie informacje to w gminie, albo na stronie: jasnowidz.pl.



korzystam tylko z usług tarocisty icon_biggrin.gif
a tak na poważnie to myslałem, że jest to uregulowane ogolnymi prawami ale skoro to sprawa gminna to tam tez bede drazył w tym temacie

Cytat

I czytaj co inni napisali, bo odpowiedzi na pozostałe pytania już padły.



może to natłok roboty jaki mam teraz, może ja jestem za głupi ale naprawdę nie widzę tych odpowiedzi chyba, że są one ukryte pomiędzy wierszami icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

2. Jak je otrzyma, Ty dajesz mu prawo do dysponowania swoją nieruchomością na cele budowlane.



uznajmy,ze odpowiedzi wcześniejsze znalazłem ale nie mogę znaleźć ani na forum ani w sieci informacji w jaki sposób mam mu przekazać prawo do dysponowania...
Czy mam zrobić darowiznę działki na niego czy jakoś to inaczej załatwia się?
Link do komentarza
Cytat

przeczytaj sobie to


biedactwo, tak ciężko znaleźć



widzisz jak wiesz, gdzie szukać to nie ma problemu
każdy jest dobry w jakiejś dziedzinie i jeżeli ktoś cos nie wie lub nie może znaleźć to mozna mu pomóc a nie traktować go jak darmozjada, ty wszystko tak wiesz?
Watpię, w niejednym tym co np. ja wiem sadze że nie miałbyś wogole rozeznania - bez urazy ale twoje odpowiedzi odbieram, że patrzysz w tematach budownictwa na innych z góry jakbys w tej materii wszystkie rozumy zjadł...

ale tak czy siak to i tak dzięki za naprowadzenie bo w oświadczenia nie zaglądałem icon_biggrin.gif

dopisano

która z opcji tyczy się mojego przypadku, stosunek zobowiązaniowy? Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Kolego
wklepałem w gugle prawo do dysponowania...
chwalą się, że znaleźli w 0,001sek ileś tam tysięcy wyników
w sumie zajęło to max 2 min
nie mam z czego być dumny

a w czym jesteś dobry, może komuś pomożesz?

a tekst miał mieć brzmienie współczujące, nie sardoniczne

Cytat

.....

która z opcji tyczy się mojego przypadku, stosunek zobowiązaniowy?


służebność unsure.gif Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kolego
wklepałem w gugle prawo do dysponowania...
chwalą się, że znaleźli w 0,001sek ileś tam tysięcy wyników
w sumie zajęło to max 2 min
nie mam z czego być dumny

a w czym jesteś dobry, może komuś pomożesz?

a tekst miał mieć brzmienie współczujące, nie sardonistyczne



nie jestem obrażony ani sie nie unoszę ale być może jestem przewrażliwiony na tym punkcie bo zawsze staram sie jak tylko mogę - choć wiem, że już wiele razy było o tym pisane- pomóc ludziom i dlatego tak reaguje na takie posty.
a pomóc mogę o ile komuś się to przyda w sprawach przemysłu motoryzacyjnego icon_razz.gif
Link do komentarza
Cytat

służebność unsure.gif






czytam o służebności gruntowej i cos już tam wiem ale w jednym punkcie są sprzeczne informacje w zależności od tego gdzie czytam artykuł.

Chodzi o to, że służebność gruntowa może być nieodpłatna i odpłatna, wiadomo w moim przypadku byłaby to ta pierwsza ale jedni piszą, że od tej służebności trzeba płacić podatek od spadków i darowizn a drudzy znowu, że nie trzeba płacić żadnego podatku.

jaka jest Wasza wiedza w tym temacie?
Link do komentarza
może zacznij od uzyskania WZ, bo od tego się zaczyna przygoda z budowaniem (lub nie)
a od strony formalnej polecam znaleźć jakiegoś notariusza, on Ci doradzi
w międzyczasie możesz zagłębiać się w filozofię przepisów

co do płacenia to może bajbaga doradzi

ja chyba bym zrobił to odpłatnie -jednorazowo jakąś kwotę i te parę zyli podatku zapłacił, wtedy nikt nie powinien się czepiać

choć nie twierdzę, że akurat służebność musi być
Link do komentarza
Cytat

może zacznij od uzyskania WZ, bo od tego się zaczyna przygoda z budowaniem (lub nie)


no ale nie bedac rolnikiem mogę wystapić o WZ na działkę rolną?
Cytat

a od strony formalnej polecam znaleźć jakiegoś notariusza, on Ci doradzi
w międzyczasie możesz zagłębiać się w filozofię przepisów


napewno tak zrobie ale póki co chce jak najwięcej sam sie dowiedzieć, żeby pozniej choc troche wiedziec o czym do mnie mówi notariusz icon_biggrin.gif
Cytat

co do płacenia to może bajbaga doradzi

ja chyba bym zrobił to odpłatnie -jednorazowo jakąś kwotę i te parę zyli podatku zapłacił, wtedy nikt nie powinien się czepiać


:ih:

czyli co, powiedzmy kuzynowi daje służebność na 3 lata, za to on mi płaci powiedzmy 500 zł i od tego ja czy on płacimy podatek?
Cytat

choć nie twierdzę, że akurat służebność musi być


im głębiej wchodzę w jakiś temat to tym więcej widzę zawiłości prawno-formalnych i żadna opcja jak narazie nie jest dla mnie idealna... Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Po co szukać po necie, skoro pod oświadczeniem są objaśnienia.

Moim zdaniem, służebność nie jest dobrym rozwiązaniem – choćby dlatego, że wymaga „drogi” notarialnej i wpisów w KW.

Najkorzystniejsze jest (dla tego przypadku) skorzystanie z pkt.6.

Jest jeszcze pkt. 7 nieopisany – czyli, możliwa jest i taka sytuacja, że idziesz z kuzynem do urzędu, podpisujesz „kwit” że zezwalasz kuzynowi na zbudowanie …… na działce …….., obaj podpisujecie to oświadczenie i finto – jak ktoś nazwie to umową, to spełnione zostanie wymaganie pkt.6

Jaką byś opcję nie wybrał , nie musi to być „za wynagrodzeniem”. US nie ma nic do tego, bo nijak nie wyliczy „pożytków”.



Tak na marginesie najlepiej i najprościej jest zostać rolnikiem – czyli :
- posiadać minimum wykształcenie średnie (obojętnie jakie),
- wydzierżawić brakujący do 1ha areał w danej gminie (choćby od kuzyna),
- zameldować się w danej gminie (u kuzyna ?) lub w gminie sąsiadującej (ale to jest uznaniowe).
Link do komentarza
Tak sobie przeanalizowałem i wyszło mi, że na etapie załatwiania WZiZT dla zabudowy zagrodowej - nie trzeba być rolnikiem.

Umknęło to, ale tam jest studium dla tego terenu – warto się z nim zapoznać i to przed podjęciem jakichkolwiek działań w zakresie WZ, bo podejrzewam że na wiele pytań jest tam odpowiedź – czyli co można, a z tego wyjdzie jak można.

Tak jak pisałem wcześniej studium może być pomocne lub „szkodzące” – mimo, że (teoretycznie) nie ma statusu „sprawczego”.
Link do komentarza
Cytat

Tak na marginesie najlepiej i najprościej jest zostać rolnikiem – czyli :
- posiadać minimum wykształcenie średnie (obojętnie jakie),
- wydzierżawić brakujący do 1ha areał w danej gminie (choćby od kuzyna),
- zameldować się w danej gminie (u kuzyna ?) lub w gminie sąsiadującej (ale to jest uznaniowe).



też doszedłem do tego wniosku tylko nie wiem czy myślimy o tym samym
rolnikiem sie jest jak spełnia się powyższe wymagania czyli pole powyżej 1 ha i wykształcenie min. średnie
ale z tego co czytałem w gminach gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego aby zbudować dom na zasadach siedliska trzeba być rolnikiem i wykazać się (choćby w dzierżawie) areałem który odpowiada średniej wielkości gospodarstw w danej gminie co u mnie wynosi ok. 4,5 ha i tu zaczynają się komplikacje, bo rolnicy posiadajacy tyle pola które mogą oddać w dzierżawę zazwyczaj biorą na nie dotacje i chyba nie może byc tak, że on bierze dotację a ja od niego dodatkowo to polę dzierżawię.
Tak więc dochodza nowe papiery, załatwienia itd.

Dobrze to rozumiem z tym siedliskiem?
Czy jednak jest tak jak ty piszesz, żę potrzebuję tylko mieć 1 ha aby budowac jako siedlisko?


P.S. wyżej pytałem tez o inne warianty łacznie z tym "kuzynem" bo jak większośc tutaj nie wygrałem w totka i aby postawić dom chcę jak najmniej wydać na sprawy nazwijmy to około budowlane czyli pozwolenia itd.
No ale przy działce rolnej nie jest to takie łatwe... icon_biggrin.gif

Cytat

T studium dla tego terenu – warto się z nim zapoznać i to przed podjęciem jakichkolwiek działań w zakresie WZ, bo podejrzewam że na wiele pytań jest tam odpowiedź – czyli co można, a z tego wyjdzie jak można.



nigdy nie widziałem takiego studium więc pytam
to jest studium kompletne?

http://gmina.sanok.com.pl/bip/atach/1/13/3...1_WYLOZENIE.pdf
Link do komentarza
Przeczytaj, a bardzo dokładnie od strony 38, a zwłaszcza dla terenu na którym znajdują się Twoje działki.

Co do areału - przeca ecześniej napisałem i to dość wyraźnie (chyba?).


Cytat

4. Jeśli spełnisz wymagania ustawowego rolnika, to z uwagi na to, że w obszarze analizowanym jest zabudowa (naprzeciw tej działki), do otrzymania WZiZT na zabudowę zagrodową wystarczy areał ustawowy (nie mniej niż 1ha) użytków rolnych – nie potrzeba średniej w gminie.


Link do komentarza
Cytat

Przeczytaj, a bardzo dokładnie od strony 38, a zwłaszcza dla terenu na którym znajdują się Twoje działki.



zrobię to z wielką starannością icon_biggrin.gif

Cytat

Co do areału - przeca ecześniej napisałem i to dość wyraźnie (chyba?).



napisałeś owszem, ale na działce naprzeciw(jak pisałem wyzej) dopiero powstaje dom tzn. jest już SSO i to chyba nie oznacza, że jest ona zabudowana??
Link do komentarza
Cytat

zalamka.jpg



Zarzucasz mi niezrozumienie tego co napisałeś? icon_eek.gif

:wallbash:




nikomu nic nie zarzucam bo skoro tyle mi juz pomogłeś w temacie i to konkretnymi odpowiedziami to nie smiałbym a z drugiej strony po odpowiedziach raczej widzę, że bardzo dobrze siedzisz w tych tematach i watpie aby takie rzeczy umkły twojej uwadze icon_smile.gif
tylko wolę dwa razy się zapytac niż raz popełnić błąd :P

tak wiec przyjmuje, ze działka naprzeciw jest zabudowana i potrzebuję tylko 1 ha aby cos na działce postawić.
ale może jeszcze wrzuce plan tego co pisałem a wiec gdzie jest moja działka, gdzie powstaje nowy dom tak dla jasności.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Obszar analizowany, to nie mniej niż 3 krotny front Twojej działki, lecz nie mniej niż 50m - dla działek dostępnych z tej samej drogi.
Ten powstający budynek, znajduje się w obszarze analizowanym.
Co więcej, najprawdopodobniej jest to zabudowa zagrodowa (chyba, że po lewej stronie są zabudowania) – tak więc, tym bardziej nie powinno być kłopotów z uzyskaniem WZiZT.
Jeśli nie jest to zabudowa zagrodowa, to bez problemów powinieneś otrzymać też WZiZT (normalne), na dom jednorodzinny. Jedyną trudnością może być wysoka klasa gleby, zwłaszcza jeśli obszar zwarty tych gruntów, przekracza 0,5ha (dla normalnego WZiZT) – tu wiele zależy od „życzliwości” gminy.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...