Skocz do zawartości

Oświetlenie sterowane czujnikiem ruchu


Karlsen

Recommended Posts

Podzielcie się spostrzeżeniami dot. oświetlenia sterowanego czujnikami ruchu. Czy wyposażyć w to dobrodziejstwo garaż, wiatrołap, podjazd oraz schody przed domem? Jakieś inne miejsca/pomysły?

Trochę nie w temacie, ale czy macie w Waszych garderobach gniazda elektryczne np. do podłączenia żelazka?
Link do komentarza
Nie do końca jest to kwestia sympatii, ale praktyczności, o której mam nadzieję napiszą osoby, które z tego korzystają. Na tę chwilę mam czujniki na klatce schodowej (w bloku) i uważam to za coś użytecznego. We własnym domu chciałbym jednak zastosować przemyślane rozwiązania, a Twoja sugestia jest tutaj bardzo cenna.
Czekam jeszcze na spostrzeżenia posiadaczy oświetlenia sterowanego czujnikami.
Link do komentarza
Cytat

Czekam jeszcze na spostrzeżenia posiadaczy oświetlenia sterowanego czujnikami.


Z czujnikiem ruchu mam reflektor przed wejściem do domu, przyschodowe lampki ledowe na klatce schodowej oraz oświetlenie jednego korytarza. Nie mam dodatkowych wyłączników, ale nie brakuje mi tego. Ważne, zeby czujniki ruchu włączające oświetlenie były w takim miejscu, gdzie się tylko "przemyka" a nie siedzi na stałe. W przeciwnym wypadku czujnik musi być zmostkowany normalnym wyłacznikiem, bo jak nie, to co jakiś czas trzeba będzie coś "odtańczyć" przed czujnikiem żeby się aktywował, ew. ustawić bardfzo długi czas świecenia, co znowu jest nieekonomiczne.
W reflektorze zewnętrznym odkryłem ciekawą cechę - jeżeli odetnie mu się zasilanie dwa razy w ciągu 4 sekund, to włączy się niezależnie od ruchu i natężenia światła i będzie świecił 4-6 h. Kasowanie tego stanu to wyłączenie na min. 10 sekund. Może się to przydać na wieczorne posiedzenia przed domem. Reflektor jest no osobnym bezpieczniku, więc w razie czego można trochę nim "posterować". Ważne jest dobre przemyślenie umiejscowienia czujników - dwa mam położone niefortunnie:
w korytarzu - początkowo nie planowałem czujnika i zrobiłem puszkę na normalny wyłącznik w standardowym miejscu. Potem zamieniłem go na czujnik (mam osprzęt Legrand Sistena, gdzie czujniki mają takie same ramki jak reszta osprzętu i łączy się je dwuprzewodowo tak jak normalny wyłącznik). Niestety, jedne drzwi po otwarciu zasłaniają czujnik, więc, jeśli pozostawi się je otwarte, to nie reaguje na ruch. Wprawdzie są to drzwi do pomiszczenia gospodarczego i rzadko sie je otwiera, ale trochę to denerwuje...

na klatce schodowej - schody są trójbiegowe z dwoma spocznikami a czujnik dałem za wysoko i nie obejmuje całych schodów... Da sie ustawić, że reaguje od dołu a z góry dopiero od 3-4 schoda albo na odwrót.

Mimo wszystko uważam, że czujniki są bardzo wygodne i nie zrezygnowałbym z nich Edytowano przez abdom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie do końca jest to kwestia sympatii, ale praktyczności, o której mam nadzieję napiszą osoby, które z tego korzystają.



Oczywiście, że tak. Ale z tą praktycznością czasami bywa jak z instalacją inteligentną. Przerost szpanu nad potrzebami. Powiadam "czasami", bo wrogiem czujników nie jestem.
Szwagra brat zamontował sobie automatykę rolet i przez dwa lata cieszył się jak dziecko, zachwalając praktyczność rozwiązania. Aż coś pomyliło się automatyce i zamkneła rolety, kiedy całą rodziną siedzieli w ogrodzie przy grillu. Kluczy od domu nikt oczywiście nie miał. Ani dokumentów i kluczyków od samochodów, żeby pojechać do rodziny. Nawet komórki zostawili wewnątrz. Przyszło im dyzurować do rana pod gołym niebem az rankiem system podniesie rolety i wpuści ich do chaty.
Dobrze, ze było to z soboty na niedzielę, to wyspali się w dzień.
Link do komentarza
Cytat

...ale mam też dwa psy i kota które kręcą się w te i z powrotem zarówno po posesji jak i domu i włączają to oświetlenie niepotrzebnie .... dlatego nie posiadam oświetlenia z czujnikiem ruchu w domu ... non stop byłoby zapalone ...


To też da się załatwić - kwestia klasy czujnika...
Link do komentarza
Cytat

hm .... dobrze wiedzieć .... icon_smile.gif


Nie jestem w stanie podać od ręki modelu czujnika ruchu do oświetlenia, ale np. większość czujników ruchu do alarmów ma taką funkcję (np. z Satela czy DSC). Niestety, nie da się ich bezpośrednio podłączyć z oświetleniem, ale gdyby ciężko było kupić odp. czujnik oświetleniowy a baaaaardzo by Ci zależało, to da się to załatwić z dodatkowym układem icon_biggrin.gif Oczywiście, mając system alarmowy, to już nie ma żadnego problemu - wystarczy odpowiednio go skonfigurować i do wyjścia silnoprądowego podłączyć żądaną lampę. Edytowano przez abdom (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Te trzy pokrętła są bardzo zagadkowe, ale od czego jest internet. Uwielbiam praktyczność, ale i prostotę bez skłonności do przerostu treści nad formą, co po opisanych doświadczeniach oddala mnie od koncepcji instalowania czujników w domu/pomieszczeniach. Z drugiej strony oświetlenie (górne) schodów na piętro włączające się w chwili wejścia jest bardzo praktyczne - na stałe (nocne) można włączyć ledowe podstopniowe.
Dziękuję za Wasze sugestie.
...do czego służy trzecie pokrętło....
Link do komentarza
Cytat

Podzielcie się spostrzeżeniami dot. oświetlenia sterowanego czujnikami ruchu. Czy wyposażyć w to dobrodziejstwo garaż, wiatrołap, podjazd oraz schody przed domem?



Miałem kilkanaście lat, zrezygnowałem z takiego oświetlenia na zewnątrz .

Teraz zamontowałem -LAMPĘ HALOGEN LED 10W 230V IP65 900lm


Coś takiego:
http://img10.allegroimg.pl/photos/oryginal...8/20/1910382081


pali się cięgiem do lampy podłączony jest czujnik zmierzchowy . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Do ustawiania progu czulości reakcji.
Jedno jest do regulacji czasu, drugie do regulacji stopnia jasności od którego zaczyna się działanie.


A czym dokładnie różni się próg czułości od stopnia jasności od którego zaczyna się działanie?
Posiadam czujniki ruchu na klatce schodowej (blok), ale tam jest jedynie czas działania i czułość - reakcja na ruch.
Link do komentarza
Cytat

A czym dokładnie różni się próg czułości od stopnia jasności od którego zaczyna się działanie?
Posiadam czujniki ruchu na klatce schodowej (blok), ale tam jest jedynie czas działania i czułość - reakcja na ruch.


Chodzi o wielkość obiektu namierzanego .
animus - fajna ta lampa , widziałem taką w leroy-merlin , metalowa , ta to też odlew? . Zastanawiałem się właśnie jak dużo daje światła bo tam świeciła w otoczeniu całej gromady innych lamp i trudno było ocenić .Wiem że 900lm ale wiesz tak po ludzku . Dlaczego piszesz że to i halogen i led , hmm jakaś hybryda ? .

edyta: poszukałem i faktycznie tak piszą "halogen led" . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Chodzi o wielkość obiektu namierzanego .
animus - fajna ta lampa , widziałem taką w leroy-merlin , metalowa , ta to też odlew? . Zastanawiałem się właśnie jak dużo daje światła bo tam świeciła w otoczeniu całej gromady innych lamp i trudno było ocenić .Wiem że 900lm ale wiesz tak po ludzku . Dlaczego piszesz że to i halogen i led , hmm jakaś hybryda ? .

edyta: poszukałem i faktycznie tak piszą "halogen led" .


Tak odlew .Też najpierw miałem wątpliwości ale mam diody power led 3wat więc wziąłem taką i zamontowałem prowizorycznie na zewnątrz. Jakie było moje zdziwienie że ta 3 watówka praktycznie mogła by spełnić moje oczekiwania (leki półmrok) więc nie miałem już wątpliwości i kupiłem zwłaszcza że chinole napisali że to IP65. Nazwa "halogen led" prawdopodobnie powstała bo oprawa podobna kształtem a generalnie chodzi o sprzedaż tak jak używa się nazwy "żarówki power led" . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Tak odlew .Też najpierw miałem wątpliwości ale mam diody power led 3wat więc wziąłem taką i zamontowałem prowizorycznie na zewnątrz. Jakie było moje zdziwienie że ta 3 watówka praktycznie mogła by spełnić moje oczekiwania (leki półmrok) więc nie miałem już wątpliwości i kupiłem zwłaszcza że chinole napisali że to IP65. Nazwa "halogen led" prawdopodobnie powstała bo oprawa podobna kształtem a generalnie chodzi o sprzedaż tak jak używa się nazwy "żarówki power led" .



Nie ma żarówek i halogenów LED, co najwyżej ledowe zamienniki żarówek i halogenów (ang. retrofit LED, equivalent LED itp.). Halogeny LED i Żarówki LED to zabieg marketingowy.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
oprocz czujnika ruchu, czujnik zmierzchowy to podstawa do sterowania oświetlenie na zewnątrz. Przy wyborze czujek ruchu wez pod uwagę jakosc wykonania, ważne tez IP czujki, oraz możliwość regulacji zasiegu (czyli obszaru wykrywania). ważne też do właczania czego czujka jest przeznaczona np. często czujki nie nadaja sie do właczania oświetlenia LED.
Moge polecic firme czujniki i lampy z czujnikami Steinel

Cytat

Oczywiście, że tak. Ale z tą praktycznością czasami bywa jak z instalacją inteligentną. Przerost szpanu nad potrzebami. Powiadam "czasami", bo wrogiem czujników nie jestem.
Szwagra brat zamontował sobie automatykę rolet i przez dwa lata cieszył się jak dziecko, zachwalając praktyczność rozwiązania. Aż coś pomyliło się automatyce i zamkneła rolety, kiedy całą rodziną siedzieli w ogrodzie przy grillu. Kluczy od domu nikt oczywiście nie miał. Ani dokumentów i kluczyków od samochodów, żeby pojechać do rodziny. Nawet komórki zostawili wewnątrz. Przyszło im dyzurować do rana pod gołym niebem az rankiem system podniesie rolety i wpuści ich do chaty.
Dobrze, ze było to z soboty na niedzielę, to wyspali się w dzień.



świetne :-)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Witam, podpinam się pod wątek, ponieważ potrzebuję porady do wyboru oświetlenia z czujnikiem ruchu - nad drzwi wejściowe. Do mieszkania prowadzi hall, potrzebuję oświetlić drzwi, bo teraz jak robi się szybko ciemno to nic nie widać, a najbardziej jest to irytujące jak chce się kluczem otworzyć drzwi. Patrzyłam w marketach i widziałam tylko takie duże halogeny albo oddzielnie czujniki ruchu. W sieci trafiłam na taką lampę led z czujnikiem ruchu, lampa jest na baterie, ciekawie wygląda, będę wdzięczna za info czy taka lampa nadaje się do oświetlenia drzwi, ewentualnie za inne porady. Jest to lampa Brinno w dmtrade Edytowano przez KajaM (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Szkoda, że podałaś link do strony której nie ma.
A czemu na baterie chcesz kupić a nie na prąd?
Polecam Ci taką lampę, mało prądu zżera bo to led i koszt takiej lampy w granicach 60 zł.



Widocznie link został usunięty- jest to lampa Brinno. Tę którą podałeś widziałam w marketach podobne, ale są to halogeny. Nie chcę takiego tupu oświetlenia, bo nie wygląda to ładnie nad drzwi wejściowe, a poza tym światło jest za bardzo oślepiające, drzwi nie są na zewnątrz, tylko w środku, obok których jest też wejście do sąsiadów, do drzwi prowadzi hall. Dlatego zależy mi na czymś dyskretnym.

Edytowano przez KajaM (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jest od groma rożnego typu oświetleń. Dzisiaj nie jest problem z wyborem oświetlenia tylko problem z kasą icon_biggrin.gif bo niektóre rodzaje oświetleń kosztują krocie. Może być taka listwa, wygląda dość dyskretnie.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
U mnie są żarówki LED typu G4
Nie wiem za bardzo na jakiej zasadzie to działa, bo chłopak to wszystko montował. Wiem, że oświetlenie jest połączone z czujnikami ruchu, które też nie wyłapują każdego ruchu tylko konkretny. A wszystko jest zrobione na tych podzespołach Arduino (nie wiem, czy dobrze napisałam). W każdym razie fajne to jest. Nie mamy też zwykłych włączników świateł, tylko dotykowe panela. No i podłączony jest do tego też czujnik tlenku węgla i kamera przed domem.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Podzielcie się spostrzeżeniami dot. oświetlenia sterowanego czujnikami ruchu. Czy wyposażyć w to dobrodziejstwo garaż, wiatrołap, podjazd oraz schody przed domem? Jakieś inne miejsca/pomysły?

Trochę nie w temacie, ale czy macie w Waszych garderobach gniazda elektryczne np. do podłączenia żelazka?



Generalnie to oświetlenie sterowane czujnikami ruchu można zamontować prawie wszędzie. Ja mam zainstalowane oświetlenie z czujnikiem ruchu na wyjściu na ogródek (na szczęście z możliwością wyłączenia na stałe), ale w praktyce nigdy z niego nie korzystam - za dużo kotów i innych stworzonek się pojawia, które powodują włączenie światła. Jeżeli to komuś nie przeszkadza, to świetna sprawa - nie trzeba pamiętać o tym, czy oświetlenie zostało wyłączone czy nie. Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
To u nas też się samo uruchamia. Mamy jednak takie naświetlacze led z czujnikami ruchu i one z założenia miały poprawiać bezpieczeństwo. No i chyba tak jest, bo póki co żadnego włamania nie było. Owszem czasem jakiś kot się zabłąka i też uruchomi, ale nam to jakoś specjalnie nie przeszkadza, bo nie dzieje się zbyt często. A ptaki nie uruchamiają oświetlenia, więc pewnie zależy jaki czujnik.
To w sumie jedyne miejsce, gdzie mamy takie oświetlenie, choć teraz myślę, że warto je dodać na schodach i to nie tylko na zewnątrz, ale też w środku, no i w ciemnych korytarzach, gdzie brak okien.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Pewnie jeśli jest to dedykowane do oświetlenia pola działania takich służb, to ma dobrą jakość i wydajność...

Zwróć uwagę na napięcie zasilające tę najaśnicę - i może, że względu na to, że montuje się ją na pojeździe, być to prąd stały.

Do oświetlenia hali na pewno znajdziesz coś podobnego, a zasilanego pełnym napięciem.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...