Skocz do zawartości

Fundamenty


przemty

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Powoli z zoną przymierzamy się do budowy domu. Wiadomo najpierw papierkologia itd. ale gdy ten etap przejdziemy to dojdziemy do fundamentów i w tym temacie mam kilka niejasności ( wiem, że trochę za wcześnie na taką rozmowę ale wolę wcześniej wszystko wiedzieć niż później stanąć przed faktem dokonanym).
Dom ma być o pow. max. 150 m2. bez piwnicy
Poczytałem już trochę o fundamentach i nie wszystko do końca jest jasne dlatego prosze o rzucenie światła na poniższe sprawy:

1. Wykonanie fundamentów - z jakiego materiału najlepiej wykonać fundamenty (beton czy murowane), które wykonanie jest tańsze a które lepsze?

2 Chudy beton - w kilku tematach znalazłem informację, że pod ławę fundamentową należy wylać chudy beton (chudziak- tak to się nazywa ?). Czy faktycznie w każdym przypadku należy wylać ten beton a jeżeli tak to jakiej grubości i szerokości? Czy wylanie chudego betonu narzucone jest w projekcie?

3. Ocieplenie fundamentów - czy wykonuje się to przy domu bez piwnic a jeżeli tak to na którym etapie budowy, zaraz po zalaniu i wyschnieciu fundamentów?

4. Uziom fundamentowy - czy faktycznie jest on już obowiązkowy i czy wykonuje się go poprzez rozłożenie bednarki w ławie i wyprowadzenie do góry czy spokojnie można wyprowadzenia przyspawać do zbrojenia? Czy do wykonania uziomu trzeba już "zatrudniać" elektryka?

5. Przejścia w fundamentach - na jakie instalacje trzeba na etapie wykonania fundamentów zrobić przejścia aby nie kuć. Z tego co sam doszedłem to muszą to być przejścia:
- woda
- kanalizacja
- prąd
- napowietrzenie kominka
- wyjście instalacji elektrycznej do ogrodu, bramy

Coś więcej?

Link do komentarza
Dziwią mnie trochę Twoje pytania biorąc pod uwagę ,że na forum jesteś od 2008 . Powinieneś mieć już spore rozeznanie w temacie. Powiem tak ,na część pytań sam już sobie odpowiedziałeś a na pozostałe to odpowie Ci projekt. Masz już jakiś wybrany? Bo wtedy można się do niego odnosić.
Link do komentarza
Cytat

Dziwią mnie trochę Twoje pytania biorąc pod uwagę ,że na forum jesteś od 2008 . Powinieneś mieć już spore rozeznanie w temacie. Powiem tak ,na część pytań sam już sobie odpowiedziałeś a na pozostałe to odpowie Ci projekt. Masz już jakiś wybrany? Bo wtedy można się do niego odnosić.




Fakt, że jestem na forum 3 lata jeszcze niczego nie przesądza bo tak naprawdę nie biore aktywnego udziału w jego życiu (niestety czas na to nie pozwala) i bywam tu tylko wtedy kiedy "muszę" a nie jakbym chciał z przyjemności czego żałuję bo jest to naprawde wielka skarbnica wiedzy.
Zalogowałem się na forum jak zacząłem myśleć o domu ale niestety perypetie życiowe zmusiły mnie na odłożenie planów aż do dzis icon_biggrin.gif
Ale do rzeczy, projekt jest wybrany ale jeszcze nie kupiony icon_lol.gif Wenecja
Link do komentarza
Cytat

Dziwią mnie trochę Twoje pytania biorąc pod uwagę ,że na forum jesteś od 2008 . Powinieneś mieć już spore rozeznanie w temacie. Powiem tak ,na część pytań sam już sobie odpowiedziałeś a na pozostałe to odpowie Ci projekt. Masz już jakiś wybrany? Bo wtedy można się do niego odnosić.


a jakie to ma znaczenie, ile kto jest na forum?
Link do komentarza
Cytat

Fakt, że jestem na forum 3 lata jeszcze niczego nie przesądza bo tak naprawdę nie biore aktywnego udziału w jego życiu (niestety czas na to nie pozwala) i bywam tu tylko wtedy kiedy "muszę" a nie jakbym chciał z przyjemności czego żałuję bo jest to naprawde wielka skarbnica wiedzy.
Zalogowałem się na forum jak zacząłem myśleć o domu ale niestety perypetie życiowe zmusiły mnie na odłożenie planów aż do dzis icon_biggrin.gif
Ale do rzeczy, projekt jest wybrany ale jeszcze nie kupiony icon_lol.gif Wenecja


Projekt fajny tylko nie wiem po jaką cholerę na poddaszu dwie łazienki icon_eek.gif A czy sprawdziłeś czy ten projekt odpowiada MPZP i WZ bo nie zawsze tak jest,że można wybudować domek taki jaki się chce.
Co do Twoich pytań z postu #1 to na pytania 1-3 to na nie na pewno będziesz miał odpowiedź w projekcie domu, co do pytania 4 to uziom nie tyle jest potrzebny do odgromówki (nie każdy ją wykonuje) ale jest potrzebny do instalacji elektrycznej i spokojnie możesz bednarkę przyspawać do zbrojenia i nie zapomnij bednarki wystawić w narożnikach domu, zresztą to powinni zrobić Ci murarze. Do pytania 5 to woda idzie na głębokości 1,2 m (u mnie pod fundamentem) co do pozostałych mediów to jak najbardziej spokojnie możesz dać rury osłonowe aby później nie trzeba było kuc ściany czy fundamentu.A czy jeszcze coś więcej?To zależy co tam sobie jeszcze wymyślisz icon_biggrin.gif

Cytat

a jakie to ma znaczenie, ile kto jest na forum?


No w sumie przemty już odpowiedział na Twoje pytanie i na to co ja miałem na myśli pisząc,że jest już kilka lat na forum.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich!

Powoli z zoną przymierzamy się do budowy domu. Wiadomo najpierw papierkologia itd. ale gdy ten etap przejdziemy to dojdziemy do fundamentów i w tym temacie mam kilka niejasności ( wiem, że trochę za wcześnie na taką rozmowę ale wolę wcześniej wszystko wiedzieć niż później stanąć przed faktem dokonanym).
Dom ma być o pow. max. 150 m2. bez piwnicy
Poczytałem już trochę o fundamentach i nie wszystko do końca jest jasne dlatego prosze o rzucenie światła na poniższe sprawy:

1. Wykonanie fundamentów - z jakiego materiału najlepiej wykonać fundamenty (beton czy murowane), które wykonanie jest tańsze a które lepsze?

Dobrze wiedzieć jaki grunt, co z wodą gruntową, jaka ekipa (może ma szalunki systemowe?) i jeszcze sporo zmiennych...

2 Chudy beton - w kilku tematach znalazłem informację, że pod ławę fundamentową należy wylać chudy beton (chudziak- tak to się nazywa ?). Czy faktycznie w każdym przypadku należy wylać ten beton a jeżeli tak to jakiej grubości i szerokości? Czy wylanie chudego betonu narzucone jest w projekcie?

Taki podkład wylewa się, aby zapobiec wyciekaniu do gruntu mleczka cementowego w czasie wiązania ławy, pewnie też zalezy od gruntu (mądrzejsi pewnie się wypowiedząicon_wink.gif

3. Ocieplenie fundamentów - czy wykonuje się to przy domu bez piwnic a jeżeli tak to na którym etapie budowy, zaraz po zalaniu i wyschnieciu fundamentów?

Wykonałem póżno, dopiero po tynkach zewnętrznych (10cm styroduru). Można od razu, (odchodzi kopanie ja musiałem łopatą pomachać), ale u sąsiada po wszystkich pracach wykończeniowych i ekipach które się przewineły, ocieplenie wykonane na początku było dosyć zmaltretowane. Nie mam piwnicy ale uważam że ocieplenie fundamentu poprawia jego warunki "bytowe" - mniejsza ilośc cykli zamrażania/rozmrażania

4. Uziom fundamentowy - czy faktycznie jest on już obowiązkowy i czy wykonuje się go poprzez rozłożenie bednarki w ławie i wyprowadzenie do góry czy spokojnie można wyprowadzenia przyspawać do zbrojenia? Czy do wykonania uziomu trzeba już "zatrudniać" elektryka?

Czy uziom jest obowiązkowy? Może np. Retro podrzuci jakis paragraf? Natomiast "Uziom fundamentowy" to sposób/technologia wykonania uziomu, a więc nie może zawsze być obowiązkowy (bo co mieliby zrobić ludzie budujący na płycie?). Natomiast takie rozwiązanie jest moim zdaniem najtańsze jesli pomyslimy w odpowiednim czasie. I warto zatrudnić elektryka, który niekoniecznie będzie rozkładał zbrojenie czy bednarkę, ale przede wszytkim sprawdzi czy elementy są prawidłowo połączone
5. Przejścia w fundamentach - na jakie instalacje trzeba na etapie wykonania fundamentów zrobić przejścia aby nie kuć. Z tego co sam doszedłem to muszą to być przejścia:
- woda
- kanalizacja
- prąd
- napowietrzenie kominka
- wyjście instalacji elektrycznej do ogrodu, bramy

Woda wchodzi zazwyczaj pod ławą
Coś więcej?


Link do komentarza
nocturnus dzięki icon_wink.gif

Cytat

Projekt fajny tylko nie wiem po jaką cholerę na poddaszu dwie łazienki icon_eek.gif



no własnie też nie wiem ale to da się zmienić icon_biggrin.gif
zastanawiam się też czy zadaszenie tarasu nie zaciemni salonu??

Cytat

A czy sprawdziłeś czy ten projekt odpowiada MPZP i WZ bo nie zawsze tak jest,że można wybudować domek taki jaki się chce.



wiem, wszystko w tym temacie jest ok icon_razz.gif

Cytat

co do pytania 4 to uziom nie tyle jest potrzebny do odgromówki (nie każdy ją wykonuje) ale jest potrzebny do instalacji elektrycznej



właśnie dlatego chce się upewnić czy na pewno jest obowiązkowy bo wiem, że stosowany uziom jest przede wszystkim do instalacji elektrycznej jednak z tego co słyszę i czytam wielu budowlańców a nawet samych kierowników budowy jest jakoś wrogo do niego nastawiona i nie chcą go wykonywać... Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nocturnus dzięki icon_wink.gif



no własnie też nie wiem ale to da się zmienić icon_biggrin.gif
zastanawiam się też czy zadaszenie tarasu nie zaciemni salonu??



wiem, wszystko w tym temacie jest ok icon_razz.gif



właśnie dlatego chce się upewnić czy na pewno jest obowiązkowy bo wiem, że stosowany uziom jest przede wszystkim do instalacji elektrycznej jednak z tego co słyszę i czytam wielu budowlańców a nawet samych kierowników budowy jest jakoś wrogo do niego nastawiona i nie chcą go wykonywać...


Ale taras wg projektu jest zadaszony więc nie powinien no chyba ,że taras dasz od północy to faktycznie ciemno bydzie
Jeżeli są wrogo nastawieni to trzeba ich nastawić pokojowo icon_lol.gif nie jestem fachurą ale tak na chłopski rozum jak nie dasz bednarki do zbrojenia to później to Ty będziesz zasuwał ze szpadlem w koło domu a nie kierownik. Jak już napisałem jest on potrzebny do instalacji elektrycznej i dobrze by było aby elektryk przed zalaniem ław zmierzył jaką wartość ma uziom bo nieraz trzeba dobijać szpilki aby był dobry wynik.
Link do komentarza
Cytat

\Jeżeli są wrogo nastawieni to trzeba ich nastawić pokojowo icon_lol.gif nie jestem fachurą ale tak na chłopski rozum jak nie dasz bednarki do zbrojenia to później to Ty będziesz zasuwał ze szpadlem w koło domu a nie kierownik.



pasowało by w umowie zastrzec, że koszty ewentualnych przeróbek typu kucie pod przejścia, wkopywanie uziemienia pokrywa wykonawca robót wtedy bez zajaknięcia zrobiliby wszystko idealnie icon_biggrin.gif



Cytat

Jak już napisałem jest on potrzebny do instalacji elektrycznej i dobrze by było aby elektryk przed zalaniem ław zmierzył jaką wartość ma uziom bo nieraz trzeba dobijać szpilki aby był dobry wynik.



tak właśnie myślałem żeby elektryka wziąśc jeszcze przed zalaniem ław Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

pasowało by w umowie zastrzec, że koszty ewentualnych przeróbek typu kucie pod przejścia, wkopywanie uziemienia pokrywa wykonawca robót wtedy bez zajaknięcia zrobiliby wszystko idealnie icon_biggrin.gif


Dokładnie. Jak ja kazałem wstawić rurę osłonową pod kanalizę to murarze powiedzieli nie się o to hydraulik martwi albo jak kazałem zrobić wnękę pod rozdzielnię elektryczną to stwierdzili,że nigdy tego nie robią i niech elektryk sobie kuje ale co do czego zrobili to co im mówiłem czy raczej poprosiłem.
Link do komentarza
Cytat

Dokładnie. Jak ja kazałem wstawić rurę osłonową pod kanalizę to murarze powiedzieli nie się o to hydraulik martwi albo jak kazałem zrobić wnękę pod rozdzielnię elektryczną to stwierdzili,że nigdy tego nie robią i niech elektryk sobie kuje ale co do czego zrobili to co im mówiłem czy raczej poprosiłem.



cięzko bedzie znaleźc dobrego fachowca bo partaczy - po tym co widze na okolicznych budowach- jest mnóstwo w okolicy... icon_evil.gif Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

cięzko bedzie znaleźc dobrego fachowca bo partaczy - po tym co widze na okolicznych budowach- jest mnóstwo w okolicy... icon_evil.gif


Kto szuka ten znajdzie icon_smile.gif prędzej czy później,ale znajdzie icon_biggrin.gif i obyś znalazł porządną i rzetelną ekipę.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

a jakie to ma znaczenie, ile kto jest na forum?


Baaaardzo duże ma znaczenie icon_smile.gif Chociaż z drugiej strony jeśli ktoś forum budowlane uważa jedynie za kolejny portal społecznościowy i za możliwość trzaskania bzdurnych postów to owszem,staż na forum nie ma znaczenia ;)
Między innymi dzięki "studiowaniu" for budowlanych buduję tak jak buduję i nikt mi nie powie,że czerwone to jest białe a białe to jest czerwone icon_smile.gif

Cytat

cięzko bedzie znaleźc dobrego fachowca bo partaczy - po tym co widze na okolicznych budowach- jest mnóstwo w okolicy... icon_evil.gif


Rzuć ofertę na szukajfachowca.pl,proś o namiary na inwestorów,którym dana ekipa budowała,jeśli takie dane otrzymasz to z dużą dozą prawdpodobieństwa trafisz dobrą ekipę.
Nie bierz ekipy jedynie z okolicy.Moi mają do domu...200km icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Rzuć ofertę na szukajfachowca.pl,proś o namiary na inwestorów,którym dana ekipa budowała,jeśli takie dane otrzymasz to z dużą dozą prawdpodobieństwa trafisz dobrą ekipę.



dzięki za podpowiedź, napewno skorzystam


Cytat

Nie bierz ekipy jedynie z okolicy.Moi mają do domu...200km icon_smile.gif



napewno nie wezme byle kogo by tylko postawić ale też przy wyborze bedę kierował się i ceną bo jeszcze w lotto nie wygrałem - tak wiem na pewnych rzeczach sie nie powinno oszczedzać i nie zamierzam jedynie bede dokonywał optymalnych wyborów icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Chociaż z drugiej strony jeśli ktoś forum budowlane uważa jedynie za kolejny portal społecznościowy i za możliwość trzaskania bzdurnych postów to owszem,staż na forum nie ma znaczenia ;)



jak zwykle generalizujesz ... i jak zwykle jesteś w tym dobry ....
nie wziąłeś pod uwagę, ze ktoś już swój dom wybudował , ma wolny czas i .... został ...
co nie wyklucza tego , że jednak czasem radzi w tematycznych , a nie tylko trzaska "bzdurne posty" ...
nie wziąłeś również pod uwagę , że ktoś trzaska bzdurne posty i radzi w tematycznych choć nie wybudował jeszcze domu ...
i jest jeszcze kilka innych opcji .... Panie genaralizujący arturo72 ...
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

jak zwykle generalizujesz ... i jak zwykle jesteś w tym dobry ....
nie wziąłeś pod uwagę, ze ktoś już swój dom wybudował , ma wolny czas i .... został ...
co nie wyklucza tego , że jednak czasem radzi w tematycznych , a nie tylko trzaska "bzdurne posty" ...
nie wziąłeś również pod uwagę , że ktoś trzaska bzdurne posty i radzi w tematycznych choć nie wybudował jeszcze domu ...
i jest jeszcze kilka innych opcji .... Panie genaralizujący arturo72 ...


Spoko,ktoś kto już się wybudował to nie pyta o fundamenty,a taki jest temat,także nie przejmuj się,to nie było do Ciebie icon_smile.gif
Być może jestem dziwny ale ja na forach budowalnych "uczę się" budować a nie pytam się jaki kto ma dzisiaj nastrój ;)

Cytat

napewno nie wezme byle kogo by tylko postawić ale też przy wyborze bedę kierował się i ceną bo jeszcze w lotto nie wygrałem - tak wiem na pewnych rzeczach sie nie powinno oszczedzać i nie zamierzam jedynie bede dokonywał optymalnych wyborów icon_biggrin.gif


Oczywiście,moja ekipa była i jest tańsza od miejscowych,także jeśli o to chodzi to szukaj a znajdziesz icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Spoko,ktoś kto już się wybudował to nie pyta o fundamenty,a taki jest temat,także nie przejmuj się,to nie było do Ciebie icon_smile.gif
Być może jestem dziwny ale ja na forach budowalnych "uczę się" budować a nie pytam się jaki kto ma dzisiaj nastrój ;)



nie jesteś dziwny , tylko zwyczajnie - wapniak ... icon_razz.gif icon_rolleyes.gif icon_lol.gif

edit : bo przecież jedno drugiego nie wyklucza ... Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

1. Wykonanie fundamentów - z jakiego materiału najlepiej wykonać fundamenty (beton czy murowane), które wykonanie jest tańsze a które lepsze?

-beton z gruszki wychodzi taniej - koszt 1m3-ok250zł -mb fundamentu szer 50cm - 120 zł, bloczek fundamentowy 22szt/24cm grubości - 3 zł/szt = 66zł +koszt zaprawy i murowania, przy grubości 38cm - 32 szt -96 zł(+koszt murowania
i zaprawy ), cegła pełna 0,80- 1,20/szt - 96szt przy grubości ściany 24cm - 120zł ( ściana 2 razy cieńsza i dochodzi koszt murowania i zaprawy ),

2 Chudy beton - nie jest konieczny -ale zyskujesz 10cm fundamentu przy cenie 6-krotnie tańszej od betonu lanego, dodatkowo wiąże ci on wodę.

3. Ocieplenie fundamentów - ocieplenie proponowałbym wykonać po wymurowaniu domu -wcześniej możesz je uszkodzić spadającym młotkiem/ rusztowaniem ustawionym zbyt blisko ścian/ kołami taczki/ etc. - albo zachlapane zostanie zaprawą i będzie czekać cię dłubanina by mieć później ciągłość ocieplenia bez mostków termicznych

4. Uziom fundamentowy - bednarkę dospawujesz lub dokręcasz do prętów ze zbrojenia - zaoszczędzisz na długości bednarki i napóźniejszym odkopywaniu by ją jednak położyć. Uziemienie podobno jest już na kablach a bednarkę dajesz do instalacji odgromowej. Ja u siebie dałem do domowej instalacji dla sprzętu elektronicznego

5. Przejścia w fundamentach - na jakie instalacje trzeba na etapie wykonania fundamentów zrobić przejścia aby nie kuć. Z tego co sam doszedłem to muszą to być przejścia:
- woda
- kanalizacja
- prąd
- napowietrzenie kominka
- wyjście instalacji elektrycznej do ogrodu, bramy

Zgadza się - najważniejsze otwory (duże) to kanalizacja i kominek - pamiętaj że fundamenty są też w domu - więc rozplanuj dobrze rury do kanalizacji ( min spadek 2-5' czyli 2 do 5cm różnicy w wysokościach na każdy 1metr kanalizacji Rura główna 16cm, od zlewu i umywalek 50mm (jak ci wyjdą przez fundamenty to daj szersze)

Ad.6 izolacja pozioma - to mozesz dać przed murowaniem ścian nośnych min 30cm nad poziomem gruntu - ale dać musisz icon_smile.gif

Coś więcej?


Dodam:
Pamiętaj o pielęgnacji po wylaniu betonu - tydzień z konewką za panbrat "_ Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

a rurę do kominka możesz puść chyba z garażu ^^




garaż pewnie bedzie wolnostojący, ten co jest przy domu zostanie zlikwidowany ze względu:
po pierwsze zabudowy siedliskowej gdzie musze i tak postawic budynek gospodarczy
po drugie, wersja bez garażu najbardziej pasuje do kształtu i wymiarów działki bo przy wersji z garażem budynek stałby w granicach dopuszczalnych albo nawet poł metra przekraczałby je...
Link do komentarza
Cytat

garaż pewnie bedzie wolnostojący, ten co jest przy domu zostanie zlikwidowany ze względu:
po pierwsze zabudowy siedliskowej gdzie musze i tak postawic budynek gospodarczy
po drugie, wersja bez garażu najbardziej pasuje do kształtu i wymiarów działki bo przy wersji z garażem budynek stałby w granicach dopuszczalnych albo nawet poł metra przekraczałby je...



słusznie
mój garaż robi dzisiaj za sypialnię
a garaż postawiłem na 2 samochody - wolno stojący.... i jest miejsce na rowery, na narty, na narzędzia, i ogromne ilości dóbr domowych które trzeba przechować niekoniecznie w domu...
6x6 - wcale nie jest za duży jakby co
Link do komentarza
Cytat

Co do tej wenecji - mam wrażenie, że ściany zewnętrzne na poddaszu nie pokrywają się z tymi na dole - a więc na bank masz mostki termiczne zapewnione a dodatkowo belki betonowe w salonie



nie wiem gdzie ty widzisz, że ściany sie nie pokrywają

zobacz tutaj na zdjęcia tej wenecji zdjęcia i powiedz mi w którym miejscu one sie nie pokrywają bo może ja czegoś nie zauważam? icon_eek.gif Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nałożyłem sobie ściany
i jak??icon_smile.gif


PS.
Zerknąłem sobie w budowie na ten blog.
Zgadnij gdzie będą mostki termiczne:)
-wskazówka -wejścia/wyjścia do domu



z przodu to wiem, że wejście i balkon się nie pokrywa a z tyłu tylko narożnik tarasu - no ale jakby tak dobierać projekt bo tu bedzie mostek, tu bedzie za mało światła a tu znowu sypialnia jest od zachodu a nie wschodu to nigdy nie wybrałbym projektu. icon_biggrin.gif
Dom ma przede wszystkim podobać się a dopiero później spełniać pozostałe wymagania, w życiu niestety nie można mieć wszystkiego
Link do komentarza
Ja patrzyłem na rzuty zamieszczone na stronie projektu. I jak widać nie myliłem się.
Co do bryły budynku.
Bez mostków termicznych - to musisz ocieplić belkę nośną i " sufit" przy wejściu od kuchni
- dodatkowo ocieplić "sufit" przy wyjściu na taras..
To tak na pierwszy rzut oka.
Jak tego nie zrobisz, to ja bym się ocieplaniem fundamentu zanadto nie przejmował.
Ale może w projekcie jest to dobrze opisane.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dom ma przede wszystkim podobać się a dopiero później spełniać pozostałe wymagania, w życiu niestety nie można mieć wszystkiego


Zgadzam się z Dagą,też tak wybierałem icon_smile.gif
Nie sztuka wybudować ładny dom dla oka,sztuka jest wybudować ładny dom,tani w budowie i tani w eksploatacji a przede wszystkim praktyczny w użytkowaniu icon_smile.gif
Ty wybrałeś tylko jedną opcję ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

O gustach się nie dyskutuje - widać na blogu, że dom stoi - to poczytaj sobie o zbrojeniu stropu w tej części wystającej nad tarasem. Jestem pewien,że tani w budowie jak i później w utrzymaniu ten dom nie będzie.



Kazda opinia jest dla mnie cenna i każda daje coś do myślenia ale czemu uważasz, że koszt budowy domu nie będzie tani?
Zbrojenie nad tarasem z tego co widzę po zdjęciach ( strona 12 z blogu) to jest zwykłe zbrojenie płyty jak nad całym domem plus zbrojenie części pionowej ściany, czy to aż takie strasznie drogie i trudne miałoby być?

Cytat

Przemty.
kupiłeś już ten projekt?



wybrany ale nie kupiony

Cytat

Zastanów się dobrze.
Tu masz zdjęcie z tego bloga - to sam beton - jeden wielki mostek termiczny, o kosztach stali do zazbrojenia tego kawałka nie będę nawet pisał




tak jak pisałem wyżej, czy zbrojenie tego miejsca patrzac na zdjecia to az taki duży koszt?

Kolejna sprawa, te mostki mozna chyba ocieplić?
Link do komentarza

"W budownictwie wszystko da się radę zrobić - tylko cena gra tu rolę".
Szukaj już ekipy na całość domu.
Styro 20cm od dołu mocowany na kołki + porządny tynk. Ale ten żelbet przy kuchni,dłubanina i tu ci spartolą.

mury,gara_048%20[Rozdzielczo%20Pulpitu].jpg

tu masz już zbrojenie samej ściany. Zwróć uwagę na ilość prętów.
A najlepiej prowadzącego bloga się zapytaj o koszty

Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Kazda opinia jest dla mnie cenna i każda daje coś do myślenia ale czemu uważasz, że koszt budowy domu nie będzie tani?


Koszt budowy sprzed dwóch lat:
http://www.wenecja-tarnow.mojabudowa.pl/?menu=koszty
Moim zdaniem 350tys.zł jak nie więcej.
Ciężko będzie dobrze go zaizolować,ja bym sobie odpuścił ten projekt. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Draagon
Cytat

1. Wykonanie fundamentów - z jakiego materiału najlepiej wykonać fundamenty (beton czy murowane), które wykonanie jest tańsze a które lepsze?

-beton z gruszki wychodzi taniej - koszt 1m3-ok250zł -mb fundamentu szer 50cm - 120 zł, bloczek fundamentowy 22szt/24cm grubości - 3 zł/szt = 66zł +koszt zaprawy i murowania, przy grubości 38cm - 32 szt -96 zł(+koszt murowania
i zaprawy ), cegła pełna 0,80- 1,20/szt - 96szt przy grubości ściany 24cm - 120zł ( ściana 2 razy cieńsza i dochodzi koszt murowania i zaprawy ),



wiem, że każda z opcji ma plusy i minusy ale pytam która z nich jest lepsza, trwalsza itd. wg Twojego uznania?

Cytat

2 Chudy beton - nie jest konieczny -ale zyskujesz 10cm fundamentu przy cenie 6-krotnie tańszej od betonu lanego, dodatkowo wiąże ci on wodę.



nierozumiem czemu chudy beton jest 6 krotnie tańszy od betonu lanego, to jest jakis inny beton -możesz rozwinąć swoją myśl?


Cytat

4. Uziom fundamentowy - bednarkę dospawujesz lub dokręcasz do prętów ze zbrojenia - zaoszczędzisz na długości bednarki i napóźniejszym odkopywaniu by ją jednak położyć. Uziemienie podobno jest już na kablach a bednarkę dajesz do instalacji odgromowej. Ja u siebie dałem do domowej instalacji dla sprzętu elektronicznego



wyprowadzenia pod ewentualna odgromówkę wyprowadzam na zewnątrz fundamentów a wyprowadzenie pod instalację do wewnątrz?
Możesz rozwinąć myśl " Uziemienie podobno jest już na kablach" na jakich kablach, o co tutaj chodzi?
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich!

Powoli z zoną przymierzamy się do budowy domu. Wiadomo najpierw papierkologia itd. ale gdy ten etap przejdziemy to dojdziemy do fundamentów i w tym temacie mam kilka niejasności ( wiem, że trochę za wcześnie na taką rozmowę ale wolę wcześniej wszystko wiedzieć niż później stanąć przed faktem dokonanym).
Dom ma być o pow. max. 150 m2. bez piwnicy
Poczytałem już trochę o fundamentach i nie wszystko do końca jest jasne dlatego prosze o rzucenie światła na poniższe sprawy:

1. Wykonanie fundamentów - z jakiego materiału najlepiej wykonać fundamenty (beton czy murowane), które wykonanie jest tańsze a które lepsze?

2 Chudy beton - w kilku tematach znalazłem informację, że pod ławę fundamentową należy wylać chudy beton (chudziak- tak to się nazywa ?). Czy faktycznie w każdym przypadku należy wylać ten beton a jeżeli tak to jakiej grubości i szerokości? Czy wylanie chudego betonu narzucone jest w projekcie?

3. Ocieplenie fundamentów - czy wykonuje się to przy domu bez piwnic a jeżeli tak to na którym etapie budowy, zaraz po zalaniu i wyschnieciu fundamentów?

4. Uziom fundamentowy - czy faktycznie jest on już obowiązkowy i czy wykonuje się go poprzez rozłożenie bednarki w ławie i wyprowadzenie do góry czy spokojnie można wyprowadzenia przyspawać do zbrojenia? Czy do wykonania uziomu trzeba już "zatrudniać" elektryka?

5. Przejścia w fundamentach - na jakie instalacje trzeba na etapie wykonania fundamentów zrobić przejścia aby nie kuć. Z tego co sam doszedłem to muszą to być przejścia:
- woda
- kanalizacja
- prąd
- napowietrzenie kominka
- wyjście instalacji elektrycznej do ogrodu, bramy

Coś więcej?



Od ustalenia z czego i jak budować jest kierownik budowy, który powinien nadzorować też wykonawców. Ewentualnie można konsultować z nim różne warianty wykonania ze względu np. na koszty. Oszczędności na zaangażowaniu odpowiedzialnego kierownika budowy, który nie tylko dokona wpisu do dziennika często skutkują popełnieniem poważnych błędów.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...