Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

działka bez dostępu do drogi

Recommended Posts

Gość
Co zrobić, jeśli kupiło się działkę budowlaną bez fizycznego albo prawnie zagwarantowanego dostępu do drogi publicznej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Zarówno sprzedający ma prawo sprzedać jak i kupujący może kupić nieruchomość, która nie ma fizycznego albo prawnie zagwarantowanego dostępu do drogi publicznej. Brak możliwości dojazdu do działki nie jest formalną przeszkodą w jej sprzedaży. Sytuację braku możliwości dojazdu do nieruchomości można uregulować przez ustanowienie na rzecz nabytej nieruchomości przez właściciela nieruchomości sąsiedniej służebności przejazdu i przechodu. Właściciel nieruchomości sąsiedniej ma prawo jednak zażądać wynagrodzenia jednorazowego lub okresowego za takie obciążenie swojej nieruchomości. Do ustanowienia służebności gruntowej potrzebne jest co najmniej oświadczenie właściciela nieruchomości obciążanej, złożone w formie aktu notarialnego (art. 245 §§ 1 i 2 kodeksu cywilnego). Z ustanowieniem służebności połączony powinien być też wpis służebności do ksiąg wieczystych obu nieruchomości (nieruchomości władnącej i nieruchomości obciążonej). Jeżeli nie jest możliwe uregulowanie przejazdu i przechodu w drodze dobrowolnego porozumienia stron, to nabywcy tego rodzaju działki – jako właścicielowi nieruchomości, która nie ma dostępu do drogi publicznej – przysługuje prawo żądania ustanowienia przymusowo takiego dostępu w drodze postępowania sądowego (art.145 kodeksu cywilnego). W tym celu należy wnieść wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Wnosząc taki wniosek do sądu, należy jednak pamiętać, że służebność drogi koniecznej jest ustanawiana za wynagrodzeniem dla właściciela, przez którego nieruchomość będzie przeprowadzony przejazd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję panu Pawłowi Puch – prawnikowi za tak obszerne przybliżenie tematu problemu ustanowienia służebności drogi koniecznej

Uważam jednak, iż nabywając działkę bez prawa dostępu do drogi publicznej należy od razu wystąpić o ustanowienie służebności drogi koniecznej ponieważ w przypadku wystąpienia o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu na planie zagospodarowania działki należy określić połączenie z drogą publiczną.
Bez takiego dostępu nie otrzyma się ani decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu a tym bardziej pozwolenia na budowę .

Mój szanowny przedmówca pisząc swój artykół nie podkreślił zalet tego rozwiązania.
Po pierwsze szybkość załatwienia sprawy – wszystkie sprawy formalne są do załatwienia w ciągu kilku dni.
Po drugie – zachowanie dobrych stosunków z sąsiadem, które mogą nawet ulec poprawieniu ponieważ osobie pozbawionej dostępu do drogi koniecznej będzie na tym bardzo zależało i to nie tylko na czas otrzymania zgody ale również później w czasie całej eksploatacji. .

A przede wszystkim brak ciągłych kłótni, stosunki sąsiedzkie będą postawione na ostrzu noża. Postępowanie sadowe będzie długotrwałe i od samego początku strony postępowania będą do siebie wojowniczo nastawione. Rozpoczęty konflikt nigdy się nie zakończy, ponieważ „udostępniający” teren będzie się czuł pokrzywdzony i „okradziony” ze swojej własności.

Dlatego proponuje to załatwić polubownie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...