Skocz do zawartości

Izolacja SuperQuilt


Recommended Posts

Cześć.

Dostałem od polskiego dystrybutora ofertę na izolację jak w temacie. Podaję link:
http://www.ybsinsulation.com/superquilt14.htm
Podobno zastępuje ona 20 cm wełny. Była (podobno) używana w Nasa do izolacji poszyć przed wynalezieniem czegoś lepszego. Na ile wiarygodne są informacje nt tego produktu? Cena: ok. dwa razy drożej niż wełna o tej samej izolacyjności. Wada (jak dla mnie) to pewnie słaba izolacyjność akustyczna. Zastosowanie głównie w dachach.

Co o tym sądzicie?
Link do komentarza
Gość Guest_T. Brzęczkowski_*
A kosztuje jak 30 cm wełny. Z tymi materiałami jest tak jak z liczeniem sprawności pieców, czy pokazywaniem ucieczki ciepła z domu. Przyjmuje się dziwne założenia i definicje, potem na nich się opiera wyliczenia i mamy takie kwiatki jak sprawność 110% czy ociplanie budynku = ocieplanie ścian (izolacja to termos) By tak ślicznie było to sprawność pieca nie jest (wbrew potocznej opinji) stosunkiem tego co poszło w komin do tego co w domu zastało. A by uzasadnić ociplanie ścian KAPE zakłada, że do gruntu ucieka 3-6% ciepła ( http://skrzypczak.pl/broszura_termo.pdf ) co jest totalną bzdurą!!!!
A jak to się liczy przy tego typu foliach?
Ciepło jest emitowane przez przewodzenie konwekcję i podczerwień oczywiście w różnym procencie w zależności od rodzaju materiału izolacyjnego i rodzaju odbiorników. Jak się manipuluje danymi?
Mamy sumaryczną wartość U jakiegoś materiału np U=1.5 W/m2 xC I teraz zakładamy,wyssane z palca dane tak jak w przypadku broszury Pana Skrzypczaka, że podczerwień 50% przewodzenie 30% konwekcja 20%. No to po dolejeniu foli aluminiowej podzerwień spada do zera i U =0.75W/m2xC. Ale jezeli założymy, że podzerwień jest 10% przewodzenie i konwekcja po 45% to taka folia ma znikone znaczenie. To manipulacja jak w statystyce!!!
Link do komentarza
Cytat

To manipulacja jak w statystyce!!!



Ta folia kosztuje tyle co 40 cm wełny - to tak na marginesie icon_smile.gif

Czy Pana zdaniem jest sens stosować wełnę z folią aluminiową? Na folie często daje się bezpośrednjio płyty G-K, więc efekt odbicia promieniowania p-czerwonego jest marginalny w stosunku do przewodzenia ciepła (aluminium dobrze przewodzi). W folii Super Quilt zaleca się dylatację powietrzną 25 mm do płyt G-K.
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Folia odblaskowa ma sens gdy jest 5 cm przestrzeni. Zupełnie nie ma sensu gdy styka się np. z płytą g/k nie ma tam wtedy co odbijać bo jest tylko przewodzenie. Ale jestem pewien, że lepiej dołozyć 5 cm wełny, da to większy efekt niż folia + przerwa.
Link do komentarza
Ale z kolei powyżej 4 cm dylatacji występuje zjawisko konwekcji, wykorzystywane zresztą do wentylacji poszczególnych warstw przegród. Konwekcja wywinduje ciepło pod kalenicę. Czy dysponuje Pan jakimiś danymi nt procentowej "zawartości" ilości energii przesyłanej przez przewodzenie, konwekcję, promieniowanie? W kontekście domów, oczywiście. Proszę mi pomóc, fizykę skończyłem w szkole średniej (na studiach tylko fizyka falowa).
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Pisałem o foli odblaskowej od strony pomieszczenia i g-k nie o wentylacji nad wełną w dachu.
%-towymi danymi nie dysponuję i chyba nikt tego nie robi, stąd każdy moze robić w/w manipulacje. Ja daję 50 cm wełny w dachu (teraz to już zresztą dyrektywaUE) i uważam, że konwekcja, przewaodzenie i promieniwanie są tak znikome, że ich procenty pomijam.
Podobnie nie było badań (do zeszłego roku) dotyczących wpływu wilgoci na przewodność cieplną materiałów z których domy budujemy i dane były tylko do idealnie suchego Ytonga , wełny , czy styropianu.
Link do komentarza
Cytat

Podobnie nie było badań (do zeszłego roku) dotyczących wpływu wilgoci na przewodność cieplną materiałów z których domy budujemy i dane były tylko do idealnie suchego Ytonga , wełny , czy styropianu.



Pan żartuje. Ja od dzieciństwa wiedziałem, że wełna mokra nie izoluje (jak zmokłem na deszczu), a niby czemu inaczej miałoby być z innymi zaporami cieplnymi?

Czy mogę prosić o wyniki tych badań?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...