Skocz do zawartości

Kocioł olejowy Buderus


gazile

Recommended Posts

Cytat

Czy mozna w nim zamiast oleju opałowego zastosować coś innego np. paliwo kutrowe?




Przykładowo w kotle tradycyjnym LOGANO G215 paliwem jest Paliwem do aparatów jest olej opałowy lekki typ EL wg DIN 51603

Przez analogię - w agregatach gzrewczych olejowych podaje się dodatkowo
lub Ekoterm o następujących parametrach:

* gęstość 0,86 kg/cm3;
* lepkość 6 mm2/s przy 20oC;
* zawartość siarki 0,3%;
* temperatura zapłonu 55oC;
* temperatura krzepnięcia -6oC;
* wartość opałowa 42000 kJ/kg.

Olej ten spełnia wszelkie wymogi europejskich norm jakościowych i ekologicznych.

A teraz to co pogrubiłem.

Jako alternatywę do w/w oleju można zastosować olej napędowy. Fabrycznie aparaty ustawiane są na olej opałowy, wszelka zmiana rodzaju paliwa wymaga ponownej regulacji palnika.


Nie wiem czy palniki kotłów Buderus przewidziane sa na paliwo alternatywne.

Oto i rozwiąanie na stronie innego producenta kotłów zasilanych olejem opałowym.

"Warunkiem zapewnienia prawidłowej pracy palnika olejowego, jest stosowanie odpowiedniego oleju. Należy stosować olej opałowy lekki EL, wg. DIN 51603 lub krajowy odpowiednik Ekoterm wg. WT/MZRiP22. Lepkość kinematyczna jest najważniejszą właściwością dla procesu spalania. Lepkość ta nie może być wyższa od 6 cSt ( mm2/s ). Prawidłowa praca palnika jest tylko wówczas możliwa gdy lepkość oleju nie przekracza 6 cSt, a opory hydrauliczne instalacji doprowadzającej olej nie przekraczają 0,035Mpa.

Karta charakterystyki - paliwo do kutrów Orlen, strona 6. dokumentu: lepkość - 2 do 6 cSt czyli przez dedukcję - hipotetycznie jedna wartość się zgadza. Ale czy tylko ona ma znaczenie dla procesu spalania?????? Na to pytanie nie znam odpowiedzi. Serwisant Buderus z pewnością zna odpowiedź.

Nie mniej jednak - ja bym nie zaryzykował.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Czy mozna w nim zamiast oleju opałowego zastosować coś innego np. paliwo kutrowe?



Witam. Dziwię się, że wcześniej nie zauważyłem tego pytania icon_smile.gif.

W instrukcji uruchomienia i konserwacji do palników Logatop BE 1 i Logatop BE 2, a także kotłów Logano G115, Logano G215, Logano S115 i Logano S325 możemy przeczytać:
Do kotła grzewczego można użwać tylko mineralnego
oleju opałowego EL lekkiego zgodnego z normą DIN 51 603 część 1.


Pozdrawiam

Edytowano przez mikee (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam. Dziwię się, że wcześniej nie zauważyłem tego pytania icon_smile.gif.

W instrukcji uruchomienia i konserwacji do palników Logatop BE 1 i Logatop BE 2, a także kotłów Logano G115, Logano G215, Logano S115 i Logano S325 możemy przeczytać:
Do kotła grzewczego można użwać tylko mineralnego
oleju opałowego EL lekkiego zgodnego z normą DIN 51 603 część 1.


Pozdrawiam




Otóż to - wszelkie eksperymenty już na własne ryzyko.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...