Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

wielkość działki pod blokiem

Recommended Posts

Gość
Czy przy wykupie mieszkania w bloku wielorodzinnym administrator może do mieszkania doliczyć cały teren tj. zieleń wraz z drogami osiedlowymi, chodnikami? Czy istnieje przepis określający szerokość pasa zieleni przy budynku – słyszałem że jest to 1,5m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Powszechną nieprawidłową praktyką przy dokonywaniu wyodrębnienia własności lokali w latach 90. było wydzielanie pod budynkiem działki, która odpowiadała w rzeczywistości jedynie fizycznym granicom budynku zaś grunt stanowiący najbliższe otoczenie budynku pozostawał własnością gminy lub Skarbu Państwa i nie mógł być skutecznie wykorzystany przez właścicieli lokali w budynku. W wyniku takiej sytuacji praktycznie niemożliwe było właściwe korzystanie przez właścicieli lokali z gruntu. Zmianę tego stanu rzeczy wprowadzono dopiero ustawą z dnia 7 stycznia 2000 roku, nowelizującą ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 46, poz. 543). Wprowadzono w niej art. 4 pkt 3a definiujący działkę budowlaną, przez którą należy rozumieć „nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego". Ustawodawca uznał zatem, że warunkiem wydzielenia działki budowlanej jest zapewnienie racjonalnego korzystania z nieruchomości. Zatem w przypadku działki pod budynkiem nie można generalizować, twierdząc kategorycznie, że powinno być to 1,5 metra. Działka powinna spełniać stawiane wymogi, czyli zapewnić właściwe korzystanie z budynku wielorodzinnego. Powinna zatem objąć na przykład parking, powinna – jeżeli jest to możliwe – sięgać aż do drogi publicznej lub dostęp do tej drogi powinien być zagwarantowany w drodze służebności. Powinna też obejmować przynajmniej minimalny plac zabaw, jeżeli w najbliższej okolicy brak publicznego parku, i inne urządzenia infrastruktury, jeżeli są związane tylko z tą nieruchomością (np. kotłownia blokowa). Dlaczego jest to takie ważne? Zakładając, że w Pana przypadku działka pod budynkiem ograniczy się do 1,5 metra, a pozostały teren zostanie przyznany innym sąsiednim wspólnotom (gdy wokół Pana bloku istnieją inne bloki), które następnie dokonają zagospodarowania terenu, jego ogrodzenia, może Pan kiedyś być zmuszony, wychodząc z klatki schodowej, przeciskać się przez 1,5-metrowy pas między blokiem a siatką sąsiadów do przystanku lub do samochodu stojącego 500 metrów dalej, bo na Pana nieruchomości wspólnej ze względu na małe rozmiary nie było możliwości jego stworzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WItam,

Kupiłem mieszkanie na w jednym z 3 , 4-ro rodzinnych domków ( w sumie 12 rodzin).
Domki mają parter i 1 sze piętro.
Moje mieszkanie mieści się na parterze i do najbliższego domku jest około 10m.
Jakie prawo do działki woków domku ma mieszkający nade mną sąsiad?
Czy działka wokół domku jest dzielona na 4 równe części, czy dwie?
Dodam tylko że w moim mieszkaniu jest taras z wyjściem na ogródek.

Pozdrawiam,
MaZaK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Wypowiem się tam, gdzie mogę coś zasugerować. Oczywiście dla mnie tylko perlit w odmianie EP150 lub EP180. Dla perlitu mamy następujące cechy: Izolacyjność 0,049, więc nieco gorzej niż wełna czy styropian. Całkowita niepalność (klasa A1). Obojętny chemicznie. Ciężar nasypowy ok. 90kg/m3. Nie zmienia swojej objętości w czasie Znakomity współczynnik przenikania pary wodnej. Świetnie tłumi dźwięki uderzeniowe (podłogę trzeba oprzeć na dogęszczonym perlicie). A co moim zdaniem tutaj najważniejsze - w zasadzie niemożliwy do zasiedlenia przez gryzonie. Co do wad: Perlit w trakcie wykładania będzie pylił (co w warunkach remontowych jest do pominięcia) oraz może być trudny do kupienia z marszu - najczęściej zamówienia realizowane są bezpośrednio do klienta od nas z magazynu. Wciąż jest to egzotyczny produkt dla budowlańców, więc hurtownie się przed nim bronią. Jeżeli legary są faktycznie co 2m, to zastosowanie perlitu wymagać będzie jego zagęszczenia, czyli dociśnięcia go do podłoża po wysypaniu przy pomocy prostego narzędzia. Robota trochę benedyktyńska, ale normalna przy perlicie.   Spotkałem się z projektami, które dla nowych budynków wymagały zastosowania nawet 30cm izolacji pod posadzką, więc tak czy siak im więcej jej będzie tym lepiej. W razie czego mogę odpowiedzieć na jakieś pytania.
  • Jeśli pokrycie dachu jest niezgodne z zatwierdzonym projektem nadzór budowlany może nakazać zmianę blachy, jeśli w MPZP wyraźnie  zaznaczono, że trapez nie może być układany.
  • Pytać u operatora gazociągu co to jest i czy jest możliwość przyłączenia. Inaczej możemy sobie pogdybać.
  • Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Ściana była zaciągana gładzia dwa razy następnie malowana farba podkladowa Śnieżka z gruntem i dwa razy pomalowana farba dulux. Niestety wyszły defekty, które nie zostały poprawione po pierwszym malowaniu z uwagi na goniacy czas do przeprowadzki (malowanie miesiąc temu). Zaciagnelismy teraz ponownie miejsca wymagające poprawki i stąd moje pytanie jak zrobić to tak aby nie rzucaly się w oczy miejsca poprawek? Zeszlifowac, pomalować te miejsca farba podkladowa z gruntem jak to było wcześniej i potem zamalowac od razu cała sciane czy najpierw raz te miejsca a potem znowu cała ścianę? Bardzo proszę o wskazówki i dziękuję za zbędne komentarze. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...