Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

jaką macie temperature powrotu??


wojtaszekm

Recommended Posts

Kocioł kondensacyjny 16kW współpracujący z instalacja tylko grzejnikową (brak podłogówki). Przy temperaturze zasilania 40 st. C temperatura powrotu wynosi 35 st. C. W domu ciepło, grzejniki ciepłe więc niby wszystko ok, tyle że wszędzie piszą o około 10- stopniowej różnicy zasilanie-powrót. Z czego może wynikać u mnie mniejsza różnica temperatur?
Link to postu
Różnice temperatur powrót/zasilanie przyjmuje się do obliczeń instalacji grzewczej, ale w praktyce może ona odbiegać od założonych wartości ze względu na zmienne zapotrzebowanie na ciepło i nastawę zaworów przygrzejnikowych. Ewentualną korektę różnic temperatury można przeprowadzić przez zmianę wydajności pompy cyrkulacyjnej - z reguły są one 2 - 3 biegowe.
Link to postu
Cytat

Kocioł kondensacyjny 16kW współpracujący z instalacja tylko grzejnikową (brak podłogówki). Przy temperaturze zasilania 40 st. C temperatura powrotu wynosi 35 st. C. W domu ciepło, grzejniki ciepłe więc niby wszystko ok, tyle że wszędzie piszą o około 10- stopniowej różnicy zasilanie-powrót. Z czego może wynikać u mnie mniejsza różnica temperatur?jest jeszcze stosunkowo małe zapotrzebowanie na ciepło(małe straty) i odbiór ciepła jest mniejszy, stąd taka a nie inna róznica...jak tylko się bardziej ochłodzi, to różnicę pewnie będziesz mieć większą
Link to postu
Cytat

Różnice temperatur powrót/zasilanie przyjmuje się do obliczeń instalacji grzewczej, ale w praktyce może ona odbiegać od założonych wartości ze względu na zmienne zapotrzebowanie na ciepło i nastawę zaworów przygrzejnikowych. Ewentualną korektę różnic temperatury można przeprowadzić przez zmianę wydajności pompy cyrkulacyjnej - z reguły są one 2 - 3 biegowe.A czy zmniejszenie szybkości obiegu wody może wpłynąc jakoś na większe zużycie gazu przez kocioł?? Z drugiej strony im zimniejszy powrót w kondensacie tym lepiej. Chyba poeksperymentuję. A czy szybkośc obiegu wody w instalacji CO ma wpływ na szybkość grzania domu - czy grzejniki bedą miały taką samą moc jak przy obiegu szybszym??
Link to postu
Cytat

A czy zmniejszenie szybkości obiegu wody może wpłynąc jakoś na większe zużycie gazu przez kocioł?? Z drugiej strony im zimniejszy powrót w kondensacie tym lepiej. Chyba poeksperymentuję. A czy szybkośc obiegu wody w instalacji CO ma wpływ na szybkość grzania domu - czy grzejniki bedą miały taką samą moc jak przy obiegu szybszym??


Najlepiej nic nie ruszać. Wydajność pompy dobiera się w zależności od strat hydraulicznych w obiegu grzewczym. Oczywiście jeśli są niewielkie można nastawić na najmniejszą wydajność - mniejsze będzie zużycie prądu przez pompę.

Dla mocy grzewczej istotna jest średnia temperatura grzejnika - zimniejszy powrót to niższa moc, nie ma więc większego wpływu na zużycie gazu, bo kondesacja następuje już poniżej 50 st C.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...