Skocz do zawartości

jak połączyć komin ze ścianą zerową


Recommended Posts

Cytat

jestem na etapie murowania ścianek działowych i mam murarza który twierdzi że komin c.o. nie powinien byc łączony ze ścianami budynku natomiast inny fachowiec mówi że powinien być połączony pomóżcie moze macie jakieś większe doświadczenia


Co rozumiesz pisząc,że komin nie powinien być łączony ze ścianami lub połączony.Poprzednik dobrze to ujął,że jeżeli komin systemowy to nie może być przewiązany ze ścianką (nawet nie ma takiej możliwości, technicznie nie jest to wykonalne) co innego z cegły może a nawet powinien mieć przewiązania. Komin czy systemowy czy z ciągły może być przedłużeniem ściany czy licować ze ścianą i nie zapomnij o fundamencie pod komin.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Nie chcę rozpoczynać nowego tematu więc podpinam się pod istniejący

Jak wygląda sprawa wykonania komina z ceramiki takiej jak poniżej, komina do którego miałby zostać podpięty piec węglowy do ogrzewania domu (powierzchnia ok 120 mkw)

Brak obrazka

fi w tym przypadku nie stanowi problemu ponieważ wynosi 180mm - zależy mi na wypowiedzi osób, które miały z tego typu pustakami do czynienia, mogą wyrazić obiektywną opinię co do wytrzymałości temperaturowej itp. (ocieplenie i wzmocnienie pomijam w pytaniu)
z dodatkowych informacji - komin ma stanowić część ściany czy jak kto woli przewiązany z murem.

Identyczne rozwiązanie chciałbym zastosować także w przypadku kominka w salonie.
Link do komentarza
Cytat

Nie chcę rozpoczynać nowego tematu więc podpinam się pod istniejący

Jak wygląda sprawa wykonania komina z ceramiki takiej jak poniżej, komina do którego miałby zostać podpięty piec węglowy do ogrzewania domu (powierzchnia ok 120 mkw)

Brak obrazka

fi w tym przypadku nie stanowi problemu ponieważ wynosi 180mm - zależy mi na wypowiedzi osób, które miały z tego typu pustakami do czynienia, mogą wyrazić obiektywną opinię co do wytrzymałości temperaturowej itp. (ocieplenie i wzmocnienie pomijam w pytaniu)
z dodatkowych informacji - komin ma stanowić część ściany czy jak kto woli przewiązany z murem.

Identyczne rozwiązanie chciałbym zastosować także w przypadku kominka w salonie.


icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Chyba żartujesz sobie albo ktoś z Ciebie nieźle zażartował. Ten pustak to pustak wentylacyjny i bron boże go używać jako przewód kominowy do jakiegokolwiek pieca.Jak nie wiesz jak wygląda komin systemowy albo murowany to zapraszam do lektury a dopiero potem można pytać.
Moja rada taka kategorycznie zapomnij o użyciu tego pustaka jako komina chyba,że wentylacyjnego.
Link do komentarza
wiem jak wygląda komin systemowy oraz murowany ale nie chcę roztrząsać tego tematu icon_razz.gif - budownictwo to nie moja dziedzina dlatego pytam i jeżeli to co przedstawia zdjęcie nie nadaje się to chciałbym wiedzieć dlaczego i tylko tyle

firma sprzedająca taki wyrób opisuje jako pustak wentylacyjno-dymowy do takich zastosowań, może nie jest "ogromny" jak systemowy ponieważ tam wchodzi wkład ceramiczny ale bardziej masywny niż przedstawia zdjęcie ze strony producenta które zamieściłem

wymiary: 345x238x235 mm
ø- 190 kanał dymowy

wcześniej podałem złą średnicę ale to bez znaczenia, oglądałem również te które wyglądają podobnie lecz faktycznie nadają się tylko na wentylację - nie wszyscy chcą mieć systemowy komin i szukają alternatyw - nawet jeżeli ktoś ma mnie skrytykować, że zadaje tego typu pytania to niech krytykuje, po prostu nie lubię odpowiedzi nie bo nie rolleyes.gif

dla mnie jasną odpowiedzią była by np: niska wytrzymałość na wysokie temperatury (pękanie)

sądziłem że wykorzystanie tego w następujący sposób jest dopuszczalne:
cegła pełna (podstawa i rewizja) - pustaki (pion na parterze) - cegła pełna (od poddasza po zakończenie) - to w ramach wyjaśnienia

Link do komentarza
To jak mam ci napisać! Moja odpowiedź nie była krytykująca do tego stopnia abyś poczuł się urażony.
To są pustaki do wentylacji i tyle na temat. A jeżeli tak bardzo się upierasz,to niech Ci ta firma da certyfikat czy jak to tam zwał zezwalający na użycie tych pustaków do wymurowania komina. Jak wiesz jak wygląda komin systemowy to zapewne zwróciłeś uwagę jak jest zbudowana rura wewnętrzna ta ceramiczna, chodzi moi o to jak jest łączony jeden odcinek z drugim i teraz powiedz jak niby ten pustak połączysz jeden z drugim to jest jedna sprawa a druga te pustaki nie są jeden w jeden równiutkie tak więc ja Ci radzę wybij sobie te pustaki z głowy jako dymowe do wentylacji jak najbardziej.
Link do komentarza
nie uparłem się na tego typu rozwiązanie - teraz twoje wyjaśnienie jest już lepsze ponieważ nie wziąłem pod uwagę tych aspektów o których wspomniałeś
przeczytałem dokumenty produkcyjne i sprawdziłem certyfikat i jest jak mówisz icon_smile.gif tak więc dziękuję za pomoc (plus ode mnie)
Link do komentarza
Od du… strony zaczynasz.
O tym jaki ma być komin spalinowy, decyduje producent kotła (pieca) – bo to on określa parametry komina i przyłącza dla danego kotła.
Pewnie, można też wybudować komin i do niego dobierać kocioł, ale jak jego moc będzie zbyt mała ?


Co do prowadzenie (budowy) kominów – tak stanowią przepisy (Rozporządzenie w sprawie WT):

Cytat

§ 140. 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach
budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne

Link do komentarza
nie wiem czy to komentarz do mnie ale ........ moje pytanie dotyczyło samego materiału ponieważ dla upatrzonego pieca istotna była średnica otworu dymowego, który de facto gwarantował wskazany pustak

nie każdy jest alfą i omegą, i dlatego właśnie istnieją fora internetowe aby wymieniać swoje doświadczenia, uwagi
gotowe systemy kominowe to świetne rozwiazanie ponieważ otrzymuje się wszystko co potrzeba - jednakże ma to swoją wysoką cenę którą nie każdy chce zapłacić icon_razz.gif
Link do komentarza
Cytat

sądziłem że wykorzystanie tego w następujący sposób jest dopuszczalne:
cegła pełna (podstawa i rewizja) - pustaki (pion na parterze) - cegła pełna (od poddasza po zakończenie) - to w ramach wyjaśnienia



1. To nie jest konstrukcja samodzielna, tak wiec musi być "mocowana".
2. Czy takie rozwiązanie jest w projekcie, czy to jakiś "wymysł" ?

Cytat

...gotowe systemy kominowe to świetne rozwiazanie ponieważ otrzymuje się wszystko co potrzeba - jednakże ma to swoją wysoką cenę którą nie każdy chce zapłacić icon_razz.gif



Zdrowie i życie domowników - bezcenne.
Link do komentarza
Cytat

........ moje pytanie dotyczyło samego materiału ponieważ dla upatrzonego pieca istotna była średnica otworu dymowego, który de facto gwarantował wskazany pustak

nie każdy jest alfą i omegą, i dlatego właśnie istnieją fora internetowe aby wymieniać swoje doświadczenia....


Do drugiej części: Pełna zgoda.
Do pierwszej: Producent kotła podaje wymagania kominowe na zasadzie wskazania geometrii komina (np zalecany / lub minimalny przekrój + minimalna wysokość, a jeśli nie podaje "recepty" na geometrię, powinien podać parametry techniczno-spalinowe swojego kotła po to, aby np projektant mógł wykonać obliczenia normowe przekroju komina przy wysokości komina wynikającej z projektu.

Producent kotła nie podaje jednak rozwiązania materiałowego komina, więc nigdy wskazanie: "komin o średnicy co najmniej 180 mm" nie może w efekcie dać zastosowania pustaków które są dopuszczone jako kanały wentylacyjne.

Słusznie, że zajrzałeś do Deklaracji Zgodności (ze specyfikacją techniczną, najczęściej z normą europejską lub krajową) producenta tych pustaków, ponieważ tam jasno na białym powinno być napisane jakie mają zastosowanie te pustaki i zgodnie z jaką normą należy sobie np porównywać ich wytrzymałości np temperaturowe czy np szczelność (np dla potrzeb porównania z innymi ofertami z rynku).
Link do komentarza
Cytat

Słusznie, że zajrzałeś do Deklaracji Zgodności (ze specyfikacją techniczną, najczęściej z normą europejską lub krajową) producenta tych pustaków, ponieważ tam jasno na białym powinno być napisane jakie mają zastosowanie te pustaki i zgodnie z jaką normą należy sobie np porównywać ich wytrzymałości np temperaturowe czy np szczelność (np dla potrzeb porównania z innymi ofertami z rynku).


Zwróć uwagę,że to firma która sprzedaje te pustaki poleca je jak dymowe, o tym pisał wcześniej Drevan a mi chodzi jacy ciemni ludzie pracują w takich firmach,że tak doradzają.
Nie chcę się chwalić ,ale po mojej uwadze zajrzał do owej deklaracji.
Link do komentarza
Cytat

Zwróć uwagę,że to firma która sprzedaje te pustaki poleca je jak dymowe, o tym pisał wcześniej Drevan a mi chodzi jacy ciemni ludzie pracują w takich firmach,że tak doradzają.
Nie chcę się chwalić ,ale po mojej uwadze zajrzał do owej deklaracji.




Dziękuję za wstawiennictwo icon_razz.gif

Jeżeli chodzi o fachowe doradztwo ze strony sprzedawców to pozostawię to bez dalszego komentarza icon_biggrin.gif . Większość decyzji podejmuję po przestudiowaniu artykułów, ocen i opinii osób ponieważ jak już utarło się "liczy się pieniądz, a nie klient".

Temat raczej do zamknięcia, chyba że ktoś chce jeszcze dodać coś od siebie.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli chodzi o fachowe doradztwo ze strony sprzedawców to pozostawię to bez dalszego komentarza icon_biggrin.gif . Większość decyzji podejmuję po przestudiowaniu artykułów, ocen i opinii osób ponieważ jak już utarło się "liczy się pieniądz, a nie klient".

Temat raczej do zamknięcia, chyba że ktoś chce jeszcze dodać coś od siebie.


No to dodam coś od siebie icon_biggrin.gif
Kto pyta nie błądzi i tego się trzymaj a wiele błędów unikniesz, i nie opieraj się tylko na jednej opinii .
Powodzenia w budowie icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...