Skocz do zawartości

Kominek, a komin


Recommended Posts

Chciałbym zainstalować kominek przy kominie o wysokości ok. 7 m. i przekroju 14/14 cm. Wcześniej podłączony był do tego komina duży piec kaflowy i ciągnęło jak cholera. Kominki mają przewód dymowy o śerenicy 200 mm. Mam więc pytanie, czy mogę do tego komina podłączyć taki wkład o większym przekroju (200 mm.)
I jeszcze jedno pytanko. Skąd w parametrach wkładów pojawiają się dane o ciągłości palenia wsadu np. 14 godzin.
Interesuje mnie wkład kominkowy MAJA polskiej f-my DARKOM. Wytwórca podaje czas polenia wsadu ok. 5 godzin. Proszę o kontakt kogoś kto użytkuje taki wkład.
Dziękuję za pomoc ?
Link do komentarza
Wymiary kanału dymowego w kominie powinny odpowiadać przekrojowi wylotu z czopucha wkładu kominkowego. Dopuszczalne jest niewielkie zmniejszenie średnicy rury dymowej np. z 20 cm na 18 cm. Znaczne zawężenie przekroju będzie powodowało cofanie sie dymu do pomieszczenia przy pracy kominka pełna mocą, pozostaje więc dopasować kominek o mniejszym przekroju wylotu lub palić przy częściowym załadowaniu drewna. Czas palenia należy traktować raczej jako informacjęe reklamową niż praktyczną, gdyż zależy on przede wszystkim od tego z jaka mocą pracuje kominek i jak duża jest komora paleniskowa. Przykładowo do utrzymania mocy np. 10 kW, trzeba spalić ok. 7 kg drewna w ciągu godziny.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...