Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety


Recommended Posts

tak prosze Panstwa nie jest tak,,co oni tu pisza,,chodzi mi o wady !!! co mamy zmieniać z pogrzewaniem podłogowymm ? wyrywac te pexy ,,po co ? ogrzewanie podłogowe w ciaglej pracy potrzebuje mniej paliwa,,temeperature sie reguluje automatycznie,, w domu mamy dobrą wymiane powietrza,,nie musimy grzejnikow malować ani remontować- wymieniać ! czy drogie,,nie ponieważ rurka PP fi.16 kosztuje ponizej 1 zł,,...
Link do komentarza
Cytat

Ogrzewanie podłogowe nie jest idealne, ma też swoje wady o których powinniśmy wiedzieć przed instalacją.
- Wyższy o 30–40% koszt inwestycji niż w przypadku instalacji z grzejnikami.



Kto wyliczył te wyższe koszty !!!,wszystko zależy od zastosowanych materiałów .Grzejniki też można kupić b.drogie.


Jedynie duża bezwładność cieplna może być podciągnięta jako wada ,ale wszystko zależy od punktu siedzenia dla jednego to wada dla innego zaleta zależy od instalacji jak jest zbudowana .

Link do komentarza
to może ja się wypowiem - na temat wad

- Duża bezwładność cieplna - to dla mnie duża zaleta, ogrzewanie podłogowe ma właściwości do samoregulacji, jak temperatura na zewnątrz jest wyższa, to oddaje mniej ciepła

- Wymaga zaplanowania aranżacji wnętrza przed ułożeniem przewodów w podłodze - dla mnie takie stwierdzenie to nieporozumienie, rurki daje się wszędzie, a jak akurat w jakimś miejscu znajdzie się łóżko, szafka itp, to w tym miejscu ciepła nie odda, tylko odda w innym miejscu gdzie będzie mniejszy opór cieplny

- Wyższy o 30–40% koszt inwestycji niż w przypadku instalacji z grzejnikami - koszt niekoniecznie musi być wyższy, tak jak animus pisał, wszystko zależy od uzytych materiałów (sytemowe rozwiązania na pewno będą duuużo droższe)


- Ograniczone możliwości wyboru materiałów wykończeniowych. - tutaj się zgodze, ale nie do końca. jedynym ograniczeniem, jest fakt, że nie mozna położyć na podłogówce grubych parkietów. Praktycznie wszystko inne można...
Link do komentarza
Nie zgadzam się z „wadami”, bo są przejaskrawione:
1. Wcale nie musi być duża bezwładność – są technologie (np. system OCTOPUS) który posiada szczątkową bezwładność.
2. Pomijając inne sprawy można w kuchni (i innych pomieszczeniach), zastosować meble na nóżkach.
3. Koszt w granicach 80 – 140zł za 1m2 powierzchni grzewczej, przy wykonaniu „zleconym”.
4. Jedyne ograniczenie wykończenia, to grubość posadzek (podłóg) wykonanych z drewna.

Link do komentarza
Widzę, że zamiast konstruktywnej dyskusji najłątwiej jest kogoś obrazić, bo mając parę tysięcy postów (w większości nic nie wnoszących) na koncie uzyskuje się status nieomylnego. Poza tym, jak ktoś sobie zainstalował podłogówkę, to w życiu nie przyjmie do wiadomości, że takie rozwiązanie może mieć jakieś wady (zwłaszcza w połączeniu z dogmatem o nieomylności parotysięcznika daje to piorunujący efekt, jak widać). Ale niestety, wbrew obiegowym informacjom rozpowszechnianym na forach budowlanych przez producentów i sprzedawców, podłogówka ma wady, potwierdzone klinicznie - chociażby wpływa negatywnie na żyły. Nie widać tego od razu, w pierwszych latach użytkowania, ale na starość wszystko pięknie wyjdzie. Polecam lekturę innych portali, nie ograniczając się do portali budowlanych (np. portal farmaceutyczno -medyczny pfm.pl)..
Link do komentarza
Szanowny Panie misz.
Na starość to wychodzi dużo więcej wad związanych z budową.. człowieka
Moja babcia ma problemy z nogami, a w całym swoim życiu stopy na "podłogówce" nie postawiła.
Jeżeli akumulacja cieplna jest taka zła to czemu w licznych bajkach kot sobie na piecu wyleguje ?
I czemu w ogóle ludzie piece z akumulacją stawiali w chatach ?

Zaznaczam, że nie mam podłogówki icon_smile.gif

Link do komentarza
Oj ile to ja się naczytałem i nasłuchałem na temat podłogówki....poczynając od opinii, że samą podłogówka, to ja w zyciu w domu nie nagrzeję....
naczytałem sie tez pseudo teorii jaka to podłogówka jest szkodliwa na układ krązenia i nie tylko...problem w tym, że te teorie, nie były niczym poparte, mało tego, niektóre z nich głosili ludzie związani z branżą grzejników....

równie dobrze mogę napisać, że grzanie kaloryferami jest szkodliwe, wyliczyc kilka powodów, dopisać kilka przykładów z najbliższej rodziny - bo mają problemy ze zdrowiem....jakie to proste, prawda? Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

, podłogówka ma wady, potwierdzone klinicznie - chociażby wpływa negatywnie na żyły. Nie widać tego od razu, w pierwszych latach użytkowania, ale na starość wszystko pięknie wyjdzie.



Nie wiem czegoś się tam naczytał albo nawąchał może podłogówka elektryczna szkodzi w jakimś tam stopniu bo oddziaływuje pole na człowieka ,ale wodna może tylko tobie zaszkodzić w biznesie bo spadła ci sprzedaż grzejników .W takim razie spanie na łóżku wodnym to zabójstwo dla organizmu. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja mam podłogowe elektryczne. Kosztowało mnie ok. 6000. Najdroższe kable - jednostronne ekranowane. Dom 120 m kw. Proszę naleźć tańszą ofertę w dowolnym modelu oprócz zwykłego kominka. A działa miodzio. Proszę nie spekulować, co będzie na starość, bo tego nikt nie sprawdził. Za to dzieciaki chodzą boso (w skarpetach) i nie mają grzyba, bo im się stopy wilgotne w kapciach nie robią. Nie kichają i nie chorują. A po co dokonywać zmian? A jak się jeden obwód spali (mam ich 11) to bez problemu reszta nadrobi. Podłogówką muszę grzać przy -20 C ok. 3-4 h na dobę. Idzie 45-60 KWH czyli ca 30 zł. Czyli 900 zł/miesiąc (przy -20). Drogo? Dom energooszczędny. Mogę tydzień nie grzać i będę miał 10 stopni (prrzy -20, sprawdzone). To tak z praktyki, a nie teoretycznie. Polecam ogrzewanie podłogowe - dobrze przemyślane i zrobione nie ma wad...
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
dom 160m2 100% podłogówki, junkers 3-14 + pogodówka, temp. w pomieszczeniach ustawiona na 21.5 w dzień 20.5 w nocy
instalacja uruchamiana 1 października - w domu cieplutko i przyjemnie, przyjemne rachunki - 2.900 za cały rok kalendarzowy (CO, CUW, kuchnia)

Bezwładność - zaleta, koszt - bzdura ze większy, wykonanie i projekt własnoręczny, fachowcy chcieli majątek i pierd... że trzeba kaloryfery, ze nie moze być drewna paneli itd.. ze to że tamto ... a tym czasem mam panele , deskę, płytki czyli wszytko jak być powinno i wdomku jest cieplo i przyjemnie

POLECAM podłogówkę (dobrze zaprojektowana i wykonaną) w całym prawidłowo wykoananym domu.

PS. nie mam pomp ciepla, solarów rekuperatorów bo to wydatki proekologiczne ale nie dla mojego portfela :D, wentylacja grawitacyjna wspierana

dla tych co twierdza ze ciepła (nie gorąca podłoga jest niezdrowa ... proponuje wyjazd np. na Dominikanę albo do Egiptu :) tam pod nogami maja caly czas z 30stopni :)
Link do komentarza
Do kilofa. Tez projektuję w całym budynku podłogówkę. Zastanawiam się o instalacji w garderobie, na strychu i w garażu. Instalator zaproponował też wyłączenie jej z głównej sypialni. Kolego możesz mi powiedzieć jak to wygląda u ciebie? Masz ją wszędzie i np. w sypialni panel, w garażu PCV a w salonie deska i jest OK?
Link do komentarza
ja również mam podłogówkę w całym domu i nie wyobrażam sobie brudzących kaloryferów. Faktycznie w sypialni i pokojach dziecinnych miała dylemat co położyć, ale w końcu w sypialni są panele na specjalnej piance z wielkimi otworami, a u dzieci wykładzina dywanowa ale baaardzo cieniutka bez filcu od spodu. Jest równomiernie cieplutko i przyjemnie. Fakt, że w salonie i innych pomieszczeniach, gdzie są kafeli jest trochę cieplej, ale w końcu w tych "chłodniejszych" (ok. 1') pokojach tylko się śpi. Polecam.
Link do komentarza
Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Podłogówka jest nieodzowna dla pomp ciepła i wysokich pomieszczeń.
Niekoniecznie mniej zużyjemy energii w podłogówce w porównaniu z kaloryferami czyli te zachwalane obniżenie temperatury o 2 st. zrównoważy się z dużą bezwładnością i większymi stratami ciepła do ziemi. No właśnie przy podłogówce jest 2x więcej strat do ziemi niż przy kaloryferach dlatego trzeba zaplanować 2x więcej styropianu jako ocieplenie od ziemi.
Podłoga przy podłogówce powinna być wykończona kamieniem(terakotą). Można zastosować odpowiednie drogie drewno ale wtedy mamy tą bezwładność super wielką a i zwiększą się straty ciepła do ziemi. Podłogówkę nie powinno się stosować pod łóżkiem czyli faktycznie w sypialni. Przy podłogówce o wiele dłużej pracuje kociołek i wszelkie pompki do podłogówki a przecież one zużywają energię elektryczną.
Zalety zostały wymienione w artykule.
Ja mam ogrzewanie mieszane głównie z tego powodu że podłoga w salonie to drewno a w sypialni stosowanie jej jest bezcelowe i niezalecane. Na podłogówkę zostawiłem łazienki i kuchnię zasilaną ciepłem w tym samym czasie co kaloryfery.
Jeżeli chcecie mieć ciepłą podłogę w dotyku przez cały rok to tylko zostaje drewno na podłodze albo grzanie podłogi( podłogówki) prawie 365 dni w roku.

Cytat

- Duża bezwładność cieplna - to dla mnie duża zaleta, ogrzewanie podłogowe ma właściwości do samoregulacji, jak temperatura na zewnątrz jest wyższa, to oddaje mniej ciepła


icon_biggrin.gif
Pewnie chodziło o to że jak temp. na zewnątrz podwyższa się to regulator pogodowy mniej dostarcza energii do podłogówki czyli zmniejsza jej temperaturę i wtedy podłogówka oddaje mniej ciepła. Dlatego jak się ma ogrzewanie podłogowe to nieodzowna jest regulator pogodowy. Edytowano przez phans (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

...Podłogówkę nie powinno się stosować pod łóżkiem czyli faktycznie w sypialni. Przy podłogówce o wiele dłużej pracuje kociołek i wszelkie pompki do podłogówki a przecież one zużywają energię elektryczną.
Zalety zostały wymienione w artykule.
Ja mam ogrzewanie mieszane głównie z tego powodu że podłoga w salonie to drewno a w sypialni stosowanie jej jest bezcelowe i niezalecane. Na podłogówkę zostawiłem łazienki i kuchnię zasilaną ciepłem w tym samym czasie co kaloryfery.
Jeżeli chcecie mieć ciepłą podłogę w dotyku przez cały rok to tylko zostaje drewno na podłodze albo grzanie podłogi( podłogówki) prawie 365 dni w roku.


icon_biggrin.gif
Pewnie chodziło o to że jak temp. na zewnątrz podwyższa się to regulator pogodowy mniej dostarcza energii do podłogówki czyli zmniejsza jej temperaturę i wtedy podłogówka oddaje mniej ciepła. Dlatego jak się ma ogrzewanie podłogowe to nieodzowna jest regulator pogodowy.



Phans, czy mógłbyś uzasadnić swoja stanowczą opinię dotyczącą tego co pogrubiłem?
icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
I jestem prawie pewien że adiqq myślał o zupełnie inny mechanizmie
Link do komentarza
Witam

Znow przepraszam za brak polskich znakow - to nie lenistwo, korzystam z komputera bez polskiej czcionki. icon_cry.gif

A teraz w temacie.
W domu w ktorym miezkalem do jesieni ubieglego roku mialem ogrzewanie mieszane. Na parterze podlogowka, na pietrze kaloryfery. Instalacja miala juz ladnych kilka lat i ten mieszany system sprawial klopoty, ustawianie temperatur bylo uciazliwe, bo albo za zimno na dole, albo na gorze,a to znowu zbyt cieplo itd. To jednak glownie wina instalacji ktora nie zostala nalezycie zaprojektowana. Grzejniki nalezalo zasilac woda o temp. okolo 60 st gdy tymczasem na podlogowke wystarczalo okolo 30. Juz to powodowalo ze te systemy na wejsciu kolidowaly ze soba.
Budujac nowy dom postawilem calkowicie na podlogowke. WSZEDZIE, lacznie z sypialnia.
Posadzki z gresow mam jedynie w kuchni, lazienkach, wiatrolapie i holu. Salon, sypialnia i reszta pokoi to deska trojwarstwowa. W sypialni jedynie ze wzgledu na to, aby nie ograniczac przeplywu powietrza pod dosyc duza powierzchnia lozka i nie uniemozliwiac wymiany termicznej, nie mamy skrzyni na posciel. I to byl jedyny mankament.
Tak wiec uzytkowalem i uzytkuje podlogowke juz okolo 10 lat i jak dla mnie ma ona tyle zalet ze zastosowalem ja rowniez w nowym donmu. Problemow zdrowotnych ktore moglbym przypisac temu systemowi ogrzewania nie zaobserwowalem. Wiekszosc odwiedzajacych mnie znajomych twierdzi ze przyjemnie jest stapac po relatywnie cieplej posadzce.
Jakim cudem taki system ogrzewania mialby szkodzic w sypialni a juz w pozostalych pokojach nie - nie rozumiem.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Podłoga przy podłogówce powinna być wykończona kamieniem(terakotą). Można zastosować odpowiednie drogie drewno ale wtedy mamy tą bezwładność super wielką a i zwiększą się straty ciepła do ziemi. Podłogówkę nie powinno się stosować pod łóżkiem czyli faktycznie w sypialni. Przy podłogówce o wiele dłużej pracuje kociołek i wszelkie pompki do podłogówki a przecież one zużywają energię elektryczną.


podłogówka to nie tylko terakota. Spokojnie mogą być panele, wykładzina, nawet dywanowa. ah te wszystkie mity...
nie wiem skąd pomysł że podłogówki nie powinno się dawać w sypialni...
tak samo jak to, żę dużo dłuzej pracuje kociołek+obiegówki



Cytat

icon_biggrin.gif
Pewnie chodziło o to że jak temp. na zewnątrz podwyższa się to regulator pogodowy mniej dostarcza energii do podłogówki czyli zmniejsza jej temperaturę i wtedy podłogówka oddaje mniej ciepła. Dlatego jak się ma ogrzewanie podłogowe to nieodzowna jest regulator pogodowy.


kolejna rzecz z którą nie moge się zgodzić...nie trzeba mieć wcale regulatora pogodowego - pokojowy też w zupełności wystarcza....i wiele ludzi tak ma
Link do komentarza
Gość zaga27
Witam
Mam wszędzie podłogówkę i większość paneli na podłodze. Na dole sterownik reguluje mi temperaturę w salonie (tech st280) na piętrze w każdym pokoju mam osobny sterownik do regulacji tylko tego pokoju.(cosmoflor) piec zębca kp15 15kw. Dom 205m2. wszysko steruję się pięknie i rewelacyjnie wszystko działa automatycznie. A to że nie mogę szybko obniżyć na noc temp. to mi to nie przeszkadza. Lepiej jest dom nagrzać i podtrzymywać temp. niż skakać temp. cieplej zimniej- większe koszty ogrzeania. Spalam w najzimniejsze miesiące max 450kg ekogroszku. Pozdrawiam
Link do komentarza
Ale propaganda. Ciepła odczuwamy od pasa w górę a nie od pasa w dół. Czyli na podłogówce wyciągamy 20 stopni a na grzejnikach 22 stopnie. Do kosztów trzeba dodać koszty ocieplenia budynku. Trzeba ocieplić powyżej standardów. Jak temperatura spada do -15 to jest chłodno. Czyli trzeba dogrzewać kominkiem.
Link do komentarza
Cytat

Ale propaganda. Ciepła odczuwamy od pasa w górę a nie od pasa w dół. Czyli na podłogówce wyciągamy 20 stopni a na grzejnikach 22 stopnie. Do kosztów trzeba dodać koszty ocieplenia budynku. Trzeba ocieplić powyżej standardów. Jak temperatura spada do -15 to jest chłodno. Czyli trzeba dogrzewać kominkiem.



aśsię teraz wymądrzył
aśsię.............
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ale propaganda. Ciepła odczuwamy od pasa w górę a nie od pasa w dół. Czyli na podłogówce wyciągamy 20 stopni a na grzejnikach 22 stopnie. Do kosztów trzeba dodać koszty ocieplenia budynku. Trzeba ocieplić powyżej standardów. Jak temperatura spada do -15 to jest chłodno. Czyli trzeba dogrzewać kominkiem.


icon_eek.gif Ale ferment icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

dom 160m2 100% podłogówki, junkers 3-14 + pogodówka, temp. w pomieszczeniach ustawiona na 21.5 w dzień 20.5 w nocy
instalacja uruchamiana 1 października - w domu cieplutko i przyjemnie, przyjemne rachunki - 2.900 za cały rok kalendarzowy (CO, CUW, kuchnia)



Jak żeś to chłopie zrobił?
Zazdroszczę, bo ja bulę prawie 7 tyśków za cały rok (co, cwu, kuchnia), ale jadę nie tylko na gazie, bo dogrzewam trochę kominkiem. Fakt, że po podłodze to mam ~280m2 nie licząc dogrzewanego garażu, dosyć wysokie pomieszczenia i śr. temperaturę ~22.

Absolutnie zgadzam się, że podłogówka jest super (mam pół na pół z kaloryferami).
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Ale propaganda. Ciepła odczuwamy od pasa w górę a nie od pasa w dół. Czyli na podłogówce wyciągamy 20 stopni a na grzejnikach 22 stopnie. Do kosztów trzeba dodać koszty ocieplenia budynku. Trzeba ocieplić powyżej standardów. Jak temperatura spada do -15 to jest chłodno. Czyli trzeba dogrzewać kominkiem.



:hahaha2: :hahaha2: :hahaha2: :takaemotka: :takaemotka: :takaemotka:
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
W przypadku ogrzewania swietnie sprawdzaja sie plytki cementowe. Ogrzewanie podłogowe jak najbardziej można zainstalować pod płytkami cementowymi. Płytki cementowe (tak jak wszystkie produkty z cementu) akumulują ciepło i oddają je równomiernie przez dłuższy okres czasu. Ze względu na to, że płytki są dość grube (15 mm) płytki nagrzewają się nieco wolniej niż zwyczajne płytki, ale za to ciepło oddają dłużej. Dzięki swojej grubości, a także swoim dobrym właściwościom przewodzenia ciepła na podłodze nie ma gorących bądź zimnych ?plam?. Płytki cementowe nadają się zarówno do elektrycznego ogrzewania podłogowego jak i ogrzewania zasilanego centralnym systemem. W przypadku ogrzewania elektrycznego w taryfie dzień/noc, dzięki akumulacji ciepła, podłogę można ogrzewać w godzinach, gdy prąd jest tańszy mając pewność, że poza tymi godzinami podłoga będzie nadal ciepła.
Link do komentarza
Nie przesadzaj z ta akumulacyjną dla taryfy G12.
15mm dodatkowego betonu w pomieszczeniu o pow. 30m2 to niecałe 0,5m3.
Pół metra sześciennego betonu to około 1000kg
Przy średniej różnicy temperatur między podłogą grzewczą a temperaturą pomieszczenia wynoszącą 7-8K da nam dodatkowe całe........... ~2kWh (słownie- dwie kilowatogodziny) dodatkowo skumulowanego ciepła.

Obliczenia są bardzo pobieżne, ale dają obraz jaki to rząd wielkości.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość kris86
Witam mam pytanie pojawiają się komentarze o grubej warstwie styropianu przy podłogówce teraz będę robił w całym domu takie ogrzewanie podłogowe i czy wystarczy grubość 15 cm o,o37u wylewka około 5 cm i na tym posadzka poliuretanowa około 5 mm co myślicie o takim połączeniu pięć gazowy kondensacyjny. Z góry dziękuję za kreatywne odpowiedzi bądź podpowiedzi co zmienić Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość arturo72
Cytat

icon_biggrin.gif - bez przesady. Może po prostu nie jest zimno icon_cool.gif


BIGL,sądzę,że nie masz pojęcia o czym piszesz.
Czyżbyś miał również spieprzoną instalację odczuwając "ciepło" w stopki ?
Link do komentarza
Oczywiście - jestem idiotą i nie mam ogóle pojęcia. Myślę że mojej instalacji możesz śmiało mi pozazdrościć - piszę to jako właściciel i instalator. Oczywiście nie mam szans na wytoczenie tak silnych argumentów jak twoje - przecież TWOJA RACJA JEST NAJTWOJSZA https://www.youtube.com/watch?v=jmMm2GEFx2w
Wszyscy mamy zepsute instalacje i tylko TWOJA INSTALACYJA oparta jest na nano technologii i wiedzy rodem z NASA. Tobie się wydaje że jesteś mesjaszem ogrzewania i oświecasz takich ciemniaków jak my - a ja widzę że po prostu szukasz akceptacji......


Wracając do tematu - TO ŻE NIE CZUJĘ CIEPŁA WCALE NIE OZNACZA ŻE JEST MI ZIMNO W NOGI.
Link do komentarza
Przykładając dłoń do styropianu czujemy ciepło, chociaż on wcale nie grzeje, po prostu odbiera mniej ciepła niż otaczające dłoń powietrze.
Z podłogą ogrzewaną jest podobnie, jej wyższa temperatura od otoczenia, może sprawiać wrażenie że grzeje, chociaż jest znacznie niższa od naszych stóp.

Dyskutowanie o odczuciu komfortu cieplnego jest podobne do dyskusji o gustach - każdy ma swój i jest ok. dopóki nie zacznie razić.
Link do komentarza
Oczywiście. 23-25* to nie 15*. Ja mam zawsze porównanie gdy jestem zimą w domu z posadzką na gruncie i instalacją grzejnikową - temperatura powietrza jest taka sama jak u mnie, ale w nogi jest chłodniej.
Przecież to banalne i nie wiem co tu jest do rozumienia. Dodam tylko że oba domy mają prawidłowo zrobione i działające instalacje CO - różnią się tylko systemem.

Edytowano przez BIGL (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...