Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Darek0106

Zdewastowany legar nad drzwiami-wymian.

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Czy ktoś mógłby poradzić mi jak zrobić wymian na stropie drewnianym z belek 20x20 o szerokości 1,55 m, który miałby obejść niezabezpieczone przęsło nad drzwiami poniżej. Legary sąsiednie mają długość 5,15 m (światło ścian) a skrócona belka miałaby długość poniżej 4,95 m. Czy muszę stosować do takiego wymianu słupy? Może ktoś doradziłby mi materiał- strzemiona. Jak połączyć te belki?

Dodam, że ściana oparcia ma 35 cm, mur z cegły pełnej. Pomieszczenie z czterema legarami stropowymi 3,0 m x 5,15 m, kondygnacja nad mieszkaniem. Sufit nie obciążony. Wymiary przęsła poniżej: 1,20 m x 0,80 m x 0,35 m. Na tym przęśle leży cienki (10 x 22 cm) legar z uwagi na osłabienie ściany.

Mam dwie propozycje na zmianę ale...chyba potrzebuję architekta...gratis. Właścicielka żyje z MOPS-u i nie ma funduszy.

Oto fotki:
https://plus.google.com/photos/101651524832...864855458?hl=pl

https://plus.google.com/photos/101651524832...666182850?hl=pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mimo dołączonych rysunków i zdjęć nie bardzo wiadomo o co chodzi. Użyte niefachowe nazewnictwo jeszcze to gmatwa. Można jedynie domyślać się, że przegniła część belki stropowej w pobliżu podpory nad drzwiami i trzeba ją wzmocnić lub przenieść ciężar na sąsiednie belki.

Najprostszym rozwiązaniem będzie podwieszenie jej na stalowej kotwie do poprzecznego wymianu. Kotwę z gwintowanego pręta o średnicy 16 mm i przyspawanej nakładki z blachy prztyka się przez otwór wywiercony w uszkodzonej belce, wymienia i skręca nakrętką po nałożeniu podkładki z blachy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Mimo dołączonych rysunków i zdjęć nie bardzo wiadomo o co chodzi. Użyte niefachowe nazewnictwo jeszcze to gmatwa. Można jedynie domyślać się, że przegniła część belki stropowej w pobliżu podpory nad drzwiami i trzeba ją wzmocnić lub przenieść ciężar na sąsiednie belki.Przepraszam za nazewnictwo. To forum dla laików zwracających się do fachowców a nazewnictwa używam takiego jak w literaturze fachowej. Może ta literatura była niefachowa.
Na zdjęciu widać dokładnie, że jeden legar ma grubość o połowę mniejszą od innych właśnie przez przęsło czy inaczej podporę poniżej niego (sądzę, że był to błąd konstrukcyjny polegający na niewzmocnieniu tej podpory i dali cieńszy legar zmniejszając nacisk). On właśnie ma ugięcie na dł. 3,5m o 3,5-4cm w dół i jest zeżarty przez korniki. Chcę go zastąpić belką o takich wymiarach jak sąsiednie ale tak żeby ominęła tą podporę nad drzwiami czyli przenieść ciężar na sąsiednie w miejscu oparcia o ścianę. Zamieszczam niżej poglądowy rysunek 3D, który lepiej wyjaśnia sytuację.

Cytat

Najprostszym rozwiązaniem będzie podwieszenie jej na stalowej kotwie do poprzecznego wymianu. Kotwę z gwintowanego pręta o średnicy 16 mm i przyspawanej nakładki z blachy prztyka się przez otwór wywiercony w uszkodzonej belce, wymienia i skręca nakrętką po nałożeniu podkładki z blachy.


Dzięki, to już jest jakiś pomysł. Nie bardzo tylko rozumiem jak ma ten pręt być przełożony. Czy otwór ma być wywiercony wzdłuż czy w poprzek belki? Może jakiś odręczny rysunek i foto? Napewno zrozumiem ideę szybciej. Z góry dziękuję.
Te dwa moje wcześniejsze rysunki przedstawiają propozycje ominięcia podpory (cienki legar przechodzi przez ścianę i biegnie pod podłogą sąsiadki- zostałby obcięty i połączony z wymianem żeby odciążyć podporę). Rysunek górny proponuje belkowanie poprzeczne a dolny nową belkę 20x20 z wymianem poprzecznym. Nie wiem co wybrać i jak połączyć belki żeby uzyskać wytrzymałość konstrukcji. Obawiam się skręcania wzdłuż własnej osi tej krótkiej belki wymianu. Jak to połączyć?
Dziękuję za każdą odpowiedź.

Tak wygląda oryginalnie

od góry:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/J35lu...feat=directlink

od ściany frontowej
https://picasaweb.google.com/lh/photo/ILMmJ...feat=directlink

od mieszkania sąsiadki (od tyłu):
https://picasaweb.google.com/lh/photo/W2TBv...feat=directlink

propozycja wymianu (stary legar skrócony i skręcony z belką poprzeczną, dalej nowa belka 20x20):
https://picasaweb.google.com/lh/photo/MJwIT...feat=directlink Edytowano przez Darek0106 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

a nie prościej dać nową belkę równolegle?Napewno byłoby prościej ale stara ma tak duże ugięcie, że musi być usunięta. Pomiędzy jedną ścianą frontową a drugą stara belka przebiega nad dwoma podporami drzwiowymi. Jedna z nich to ściana działowa 12 cm. Przez wygięcie wywiera już tak duży nacisk, że zabudowanie czymś pomieszczenia grozi pęknięciem ściany poniżej. Muszę położyć nową ale starą usunąć.

Wpadł mi jeszcze jeden pomysł i chciałbym prosić o radę fachowców.

Ściana poprzeczna (końcowa pomieszczenia) ma 35cm ale od poziomu sufitu sąsiada w dół. W górę idzie tylko jako 12cm. Gdybym wyciął delikatnie flexą cegły i wykonał rów na ok. 6-12cm wzdłuż tej ściany pod wszystkimi legarami. Następnie zazbroiłbym prętem i zalał betonem. Powstałoby jakby nadproże nad tą podporą niżej albo inaczej poprzeczny betonowy legar dla legarów drewnianych. Czy takie coś utrzymałoby legary i czy mógłbym na tym oprzeć nowy legar 20x20cm bez obawy pęknięcia ściany niżej? Edytowano przez Darek0106 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zamieszczam dwa rysunki tej propozycji. Od frontu i z boku. Ta czerwona belka to właśnie wylany beton proponowany przeze mnie w poprzednim poście.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/yGvVY...feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/uxybD...feat=directlink Edytowano przez Darek0106 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zdaje się, że to forum nie ma sensu. Od tygodnia tylko jedna odpowiedź fachowca i ani nic innego.Oczekiwałeś gotowego projektu na podstawie opisu? To chyba jesteś nieco niekumaty. To są sprawy, za które można trochę posiedzieć.
Zgloś się do kogoś, kto posiada uprawnienia budowlane konstrukcyjne, celem zlecenia mu wykonania projektu technicznego. To nie jest zabawka w stylu "jak wykonać fujarkę i se podmuchać"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zdaje się, że to forum nie ma sensu. Od tygodnia tylko jedna odpowiedź fachowca i ani nic innego.oj tam oj tam
zaraz ze mnie fachowiec glare.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

oj tam oj tam
zaraz ze mnie fachowiec glare.gif


Nie myślałem o Tobie tylko o Budujemy Dom-b...

Jako odpowiedź na poprzedni post: jestem tego świadom, co może się stać. Przy odrobinie fachowości i wiedzy nie powinno być problemu.
Chyba jednak zgłoszę się do biura projektowego ale...kto to zapłaci? Właścicielka mieszkania żyje z zasiłku z MOPS a ja wykonuję prace o wartości ok. 60 tyś. zł...za darmo. Ją na to zwykle nie stać czyli ma zostać z krzywą podłogą, na której zbuduje ścianki z g-k żeby wreszcie w życiu miała łazienkę i toaletę w domu?

Każdy jest kumaty kiedy jest kasa. Ale nie każdy jest niekumaty kiedy kasy nie ma. Edytowano przez Darek0106 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam dokładnie te meble łazienkowe https://bokaro.pl/oferty/lara z tym, że ja kupiłam dwa słupki, nic się z nimi nie dzieję,  meble są bardzo dobrej jakości.
  • To co mnie do niego przekonało to cieńsza warstwa i właściwości samopoziomujące. Nie znam żadnego dobrego fachowca od miksokreta, a takiej posadzki byle kto dobrze nie zrobi. Anhydryt jeśli ma dobrze dobrane proporcje składników jest trudny do spartaczenia. Ja wydałem na tę wylewkę 40 zł na m2 na gotowo - czy miksokret jest tańszy?
  • Co jest za Twoją działką, patrząc od drogi? Jest to jakaś dolinka rzeki, czy dalej położone jeszcze niżej działki?
  • Cześć. Mam zagwozdkę jak w temacie. Komin do pieca kondensacyjnego mam z pustaka 36x36 cm, w którym jest otwór o średnicy ok 27cm. Tego juz nie zmienie. Natomiast teraz wykonawca radzi mi aby przed zalaniem czapy kominowej wsadzić do niego przewód spalinowy z odpowiednimi obejmami stabilizującamy, bo podobno potem, gdy zostawi otwór troche większy niż sama rura, to juz nie da rady tych obejm tak rozłozyc, aby stabilizowały ta rurę. czy np gdybym chciał wsadzić rurę koncentryczną 125/80, to po zrobieniu otworu ok 14 cm nie dłoby sie potem rozłożyć obejmy. Kontaktowałem sie w tej sptrawie z jednym hydraulikiem i stwierdził, że przewód spalinowy wsadza juz po zrobieniu komina, i ze nie będzie problemu z tym ze rura będzie niestabilna i że służące do tego pajaczki się rozszerza i będą stabilnie trzymały rurę i ze nie trzebatego robić na tym etapie. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, która z tych racji jest bardziej prawdziwa, czy musze teraz robić system spalinowy do pieca zanim zostanie wylana czapa, czy mozna to zrobic spokojnie później? Inna sprawa - czy wg Was dobrym pomysłem byłoby ustabilizowanie takiej rury koncentrycznej poprzez wsypanie do wnetrza komina perlitu? Wtedy stabilizowałby komin i troche go izolował wewnątrz termicznie. Po przeliczeniu wyszło mi ok 0,5m3 perlitu, koszt ok 100 zł.
  • Nie będę negował Twojego wyboru ale nie rozumiem co anhydryt ma takiego cudownego, jak dla mnie jest to niepotrzebnie wydana kasa. Jeżeli skład został tak dobrany to zapewne firma ma taką recepturę i jej się trzyma i co najważniejsze na pewno udzielana gwarancji. Więc nic nie ruszaj tylko jak masz obawy co do jakości wylewki to wołaj ekspertów i najlepiej nie z firmy która wylewała tyko niezależnych i niech sprawdzą jakoś wylewki, gdy będziesz sam coś przy niej majstrował firma może nie uznać gwarancji. Zobaczysz co ekspert powie na temat jakości wylewki i wtedy uderz do firmy która wylewała posadzkę.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...