Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

pierwszy konflikt z sąsiadami


Recommended Posts

pojawił się problem z moimi sąsiadami. teran na który stoją nasze domy jest ze spadem i moja działka jest wyżej. obecnie nawieźliśmy czarnej ziemii od strony sąsiadów jest ona 2 cm ponad podmurówkę ogrodzenia. proble jest w tym iż sąsiadka twierdzi że zniszczy to im ogrodzenie a podmurówka nie wytrzyma naporu ziemi. zaznaczam że w sumie nawieźliśmy jej warstwę około 6 cm. co teraz zrobić ?
czy dobrym rozwiązaniem jest wybranie na szerokość szpadla ziemi spod ogrodzenia i wysypanie tam np kamyczkami i wtedy mam na działce lekki uskok, czy np zrodienie własnej podmurówki?, czy można może zastosować obrzeże ( plastikowe) przy podmurówce? co zrobic w tej chwili aby było dobrze?
Link to postu
Gość Gość
sąsiadka ma rację - tak się nie robi i problem nie pojawił się z sąsiadami, tylko to Ty stworzyłaś ten problem
problem można rozwiązać kształtując na szerokości 1 m od ogrodzenia spadek w kierunku podmurówki, przy podmurówce poziom ziemi powinien być 5 cm poniżej górnej krawędzi podmurówki, można też ułożyć obrzeże chodnikowe (krawężnik) w odległości 1 m od płotu i na tej szerokości wybrać ziemię do poziomu - 5 cm od górnej krawędzi podmurówki, można w końcu wykonać nową wyższą podmurówkę
a z sąsiadami najlepiej umówić się na wspólnego grila lub coś w tym rodzaju
Link to postu
Problem można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach - formalnej i tzw. dobrosąsiedzkiej. Formalnie należały ustalić jak przebiega ogrodzenie i czy podmurówka nie wchodzi poza granicę działki - jeśli tak jest to pretensje sąsiada są nieuzasadnione, gdyż wszedł on z ogrodzeniem na obcy teren. Jednak w praktyce rozgraniczenie działek wykonuje się wspólnie z sąsiadem, a jeśli działka obok jest już ogrodzona, to przyjmuje się zasadę tzw. milczącej zgody na zajęcie pasa gruntu pod to ogrodzenie i wspólnie dba się o jego konserwację. Dlatego najlepiej porozumieć się z sąsiadem i tak ukształtować teren przy ogrodzeniu aby nie następowało wymywanie nawiezionego gruntu przez podmurówkę. Można to zrobić w formie skarpy odsuniętej od ogrodzenia o ok. 0,5 m na dnie której można ułożyć żwirową podsypkę ułatwiającą jednocześnie odprowadzenie wód opadowych.
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...