Skocz do zawartości

instalacja odgromowa na blachodachówce


Recommended Posts

Mam robione pokrycie na dachu z blachodachówki, wcześniej były gonty papowe.I na nich miałam instalację odgromową.
Dodam, że wokoło są wysokie drzewa,ale na domach sąsiadów nie ma instalacji odgromowych, natomiast około 3 m
od mojego domu jest linia energetyczna.Obecny wykonawca podczas wymiany pokrycia zdjął stary piorunochron,ale
twierdzi ,że na blachodachówkę nie jest konieczna nowa instalacja. A jeśli chcemy to możemy sobie wynająć elektryka,który ją zrobi. Znajomy z kolei twierdzi,że nie chcą sami robić nowej instalacji albo zlecić jej wykonanie jakiemuś elektrykowi,tylko chcą żeby to właściciel sam wynajął elektryka,ponieważ można uszkodzić blachodachówkę podczas montażu odgromu. I firma nie chce brać na siebie odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia blachy.
Proszę o informacje jak wygląda montaż instalacji odgromowej na blachodachówce i jakie są zasady?Czy faktycznie mozna uszkodzić blachę?Jak najlepiej ją zamontować?
Link do komentarza
Wykonawca znaczy się dekarz co może wiedzieć o piorunochronie czy ma być czy nie. Powinien założyć instalacją w trakcie kładzenia pokrycia w porozumieniu z elektrykiem. A teraz to mało który elektryk Ci to zrobi,a po drugie koszty będą większe aniżeli zrobił by to dekarz w trakcie kładzenia blachodachówki.
A wracając do Twojego pytania jak nie będzie uważał to uszkodzi ,co do montażu to są teraz specjalne uchwyty do instalacji odgromowej tak więc większego problemu nie powinno być .
Link do komentarza
Cytat

Mam robione pokrycie na dachu z blachodachówki, wcześniej były gonty papowe.I na nich miałam instalację odgromową.



Tak od początku.
Instalacja odgromowa, to nie tylko to, co na dachu. Również, a może przede wszystkim to jest co, co znajduje się w ziemi.
Jesli dekarz zrobi Ci instalację odgromową, to oprócz Twojego lepszego samopoczucia i lżejszej kieszeni, niczego Ci ta instalacja nie ochroni. Zapamiętaj to na zawsze.
Instalacja odgromowa to również uziom. A uziom to także ochrona przeciwprzepięciowa. To wszystko musi być skoordynowane i charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Mierzalnymi parametrami. I na to wykonuje się projekt techniczny.
Aha, bez metryki urządzenia piorunochronnego, którą zobowiązany jest sporządzić wykonawca instalacji odgromowej, żaden ubezpieczyciel nie uzna, ze taka instalacja istnieje. To tak jako ciekawostkę podaję.

PS. Blachodachówka może zastąpić zwody poziome. Tylko trzeba by znać jej parametry. Musi mieć minimum 0,5 grubości. Trzeba by też popatrzeć jak była mocowana, na czym itp. itd....
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Tak od początku.
Instalacja odgromowa, to nie tylko to, co na dachu. Również, a może przede wszystkim to jest co, co znajduje się w ziemi.
Jesli dekarz zrobi Ci instalację odgromową, to oprócz Twojego lepszego samopoczucia i lżejszej kieszeni, niczego Ci ta instalacja nie ochroni. Zapamiętaj to na zawsze.
Instalacja odgromowa to również uziom. A uziom to także ochrona przeciwprzepięciowa. To wszystko musi być skoordynowane i charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Mierzalnymi parametrami. I na to wykonuje się projekt techniczny.
Aha, bez metryki urządzenia piorunochronnego, którą zobowiązany jest sporządzić wykonawca instalacji odgromowej, żaden ubezpieczyciel nie uzna, ze taka instalacja istnieje. To tak jako ciekawostkę podaję.

PS. Blachodachówka może zastąpić zwody poziome. Tylko trzeba by znać jej parametry. Musi mieć minimum 0,5 grubości. Trzeba by też popatrzeć jak była mocowana, na czym itp. itd....



To i ja zapytam. Dom ma mieć 8 metrów sąsiedzi mają niższe 3 domy dalej dom ma koło 10 metrów około 14 metrów od domu jest słup wysokiego napięcia robić odgromówkę czy nie ? Jak mam sprawdzić prawdopodobieństwo uderzenia pioruna akurat w mój w przyszłości budowany dom ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...