Skocz do zawartości

Problem - sasiada co jakiś czas zalewa


Gość adiqq

Recommended Posts

Żona jest właścicielem mieszkania w kamienicy. Mieszkanie jest na 1 piętrze
Jakiś czas temu(przed świętami wielkanocnymi) przyszedł sąsiad z dołu i stwierdził ze co jakiś czas mu leci woda od nas.
Stwierdził że to nic pilnego i że po świętach przyjdą ze wspólnoty to zrobić i da nam jeszcze znać.
czasu już trochę minęło, my zapomnieliśmy o sprawie (nie mieszkamy w tym mieszkaniu tylko go wynajmujemy) i dzwonili ze wspólnoty mieszkaniowej że muszą to zrobić, bo sąsiada zalewa. Nie kwestionuję faktu, że trzeba to zrobić, tylko kwestia jak....

Jak 3 lata temu robiliśmy remont generalny w tym mieszkaniu, to proponowaliśmy sąsiadowi z dołu wymianę całego pionu - nie zgodził się, bo był krótko po remoncie łazienki.
Teraz wspólnota żeby nie demolować nam zrobionej łazienki, proponuje wejść od strony kuchni....pytanie ważne dla mnie - czy mogę się na to nie zgodzić? czy muszą mi dewastować kuchnię żeby uzyskać dostęp? czy nie mogą wejśc od dołu od sąsiada? Nie wiem czy problem leży w pionie, czy gdzieś indziej....wiemy tylko że sąsiada trochę zalewa...
Co z kwestią naprawy u mnie kuchni po prawdopodobnej demolce ze strony pracowników ze wspólnoty? kto poniesie te koszty?
Ja boję się sytuacji, że przyjdzie pracownik ze wspólnoty, zrobi demolkę, dodatkowo uzna ze sam sobie z tym nie da rady (ma przyjść w sobote) zostawi to wszystko i nie wiadomo kiedy wróci....a w mieszkaniu mieszkać nie będzie szło...
co zrobić w zaistniałej sytuacji?
doradzcie....
Link do komentarza
Przykra sprawa.
Woda w ścianie ma to do siebie, że tylko wiadomo gdzie „wylata”, ale nie bardzo można określić, gdzie „wlata” w ścianę.
Równie dobrze przeciek może być nad Twoim mieszkaniem – mimo, że u Ciebie się nie uwidacznia.

Co mogę poradzić?
Jedynie, aby przed rozpoczęciem robót uzgodnić (najlepiej pisemnie) ich zakres i kto i za co płaci. Wskazane zdjęcia ze stanem „przed”.
Również nie zaszkodzi „przestudiowanie” regulaminu, czy innych form co do ustaleń działania wspólnoty, w tym (takim) zakresie.
Link do komentarza
wyżej raczej nie cieknie, tam pion był wymieniany podczas instalacji CO (a robiła to ta sama ekipa co nam robiła 3 lata temu CO, dlatego wiemy)
właśnie szukam reulaminu, ale łatwo nie jest...
strona ZGM (którego częścią jest wspólnota mieszkaniowa) jest mało "user-friendly)
http://www.zgm.rybnik.pl

zdjęcia zrobię na pewno, na pewno przygotuję też jakieś pismo....
Link do komentarza
Ciężka sprawa, bo w zasadzie wszystko w tym zakresie możesz – ale tak jak w życiu jest ambaras aby dwoje chciało naraz.
Nie ma jakiś specjalnych uregulowań prawnych – chyba, że jest jakiś „regulamin” w tym zakresie.
Teoretycznie, to co w ścianie należy do Ciebie, ale po części jest to część wspólna – czyli w zarządzie wspólnoty.
Z drugiej strony prawo mówi o „niepogorszeniu stanu rzeczy” lub „przywróceniu do stanu pierwotnego”, a to raczej skłania do stwierdzenia, że wszystkie prace na ich koszt.
Ale jeśli te rury (pion) zostały zabudowane niezgodnie z „zaleceniami” lub (i) regulaminem, to raczej kwestia „przywrócenia” zależeć będzie tylko od dobrej woli.
Zaś termin wykonania – tylko negocjacje.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...