Skocz do zawartości

Kominek - ujemny bilans cieplny.


Dawid_21

Recommended Posts

Ludzie, pomóżcie icon_razz.gif

Mam taki problem...
Nawet nie wiem jak zacząć, bo wdaje mi się niesamowicie głupi ten problem, ale coż... podobno nie ma głupich pytań icon_lol.gif

Mój kolega uważa (i podobno ma to poparte dowodami), że przy uzywaniu kominka, do którego nie ma doprowadzonego powietrza z zewnątrz lub rura doprowadzająca takie powietrze ma zbyt wąską średnicę, dochodzi do sytuacji, w której mamy ujemny bilans cieplny...
Żeby bardziej obrazkowo to wyjasnić chodzi o to, że rozpalenie ognia w takim kominku powoduje ochlodzenie się wewnątrz pomieszczenia, w którym ten kominek się znajduje.
Może tylko mnie wydaje się to debilne, a Wy znajdziecie jakieś racjonalne wyjaśnienie powyzszego.
Zależy mi na tym, bo niedługo będę musiał szukać nowego kolegi do piwa icon_evil.gif

Próbowałem na różne sposoby...

Pytałem, czy jego zdaniem rozpalenie ognia w kominku bez szyby/klapy (zwał jak zwał) spowoduje wychłodzenie pomieszczenia? Odpowiedź wydawała mi się oczywista, ale kiedy przytaknął ZBARANIAŁEM i parskłem śmiechem.

Starałem się zobrazować...
W starych zamkach kominki miały po 2m wysokości i nie miały szyby.
Czy to znaczyło, że po zapaleniu ognia w kominku było chłodniej niż przed?
Przytaknął...

Pomóżcie mi wyjaśnić ten temat, bo skończy się to tym, że po "wypraniu mózgu" założę sobie klimatyzację kominkową icon_lol.gif

Rozumiem, że bilans cieplny w kominkach bez doprowadzenia powietrza może być niższy niż w takich z doprowadzeniem (w końcu w takich bez doprowadzenia spala się powietrze ogrzane, co może pododować pobranie powietrza z zewnątrz przez nieszczelności w konstrukcji budynku, a te drugie biorą powietrze z zewnątrz...), natomiast UJEMNY BILANS CIEPLNY??? No bez przesady...

Może komuś chciałoby się wykonać jakieś obliczenia, które obaliłyby teorię mojego kolegi? icon_razz.gif

Proszę nie traktować powyzszego jako żart... Sprawa jest naprawdę poważna!!!! icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...