Skocz do zawartości

Jak wykonać taką skarpę ? foto.


Recommended Posts

Pytanie mam Drodzy Forumowicze jak w temacie .

Jak zabezpieczyć tą korę , przed wypłukaniem przez deszcze ? Ta skarpa na fotce nie jest moja - dla jasności

Brak obrazka

Mam skarpę o mniejszym nachyleniu , a zdarza się , że odpłynie deczko z deszczem icon_mad.gif
Aktualnie robię podobnych gabarytów co na fotografii i mam dylemat czym i jak toto ugryźć

...agrowłóknina ? hmm.gif

Wszelkie pomysły i porady mile widziane .

Dziękuje z góry jak mało który .

...albo takie cudo 'siatka polipropylenowa'

siatka_pe_07.jpg

Link do komentarza
mam dwa takie miejsca: skarpa przy tarasie , którą znasz - i ją od dołu ograniczyłam drewnianymi rolborderami , tak to wygląda jak poniżej - trzyma korę na dole i nie puszcza na trawnik , i chwała , bo i tak większość kory z góry zsunęła się na dół.... jakbym to miała na trawniku , to chyba przy koszeniu sąsiedzi poczuliby się zdeczka zdeprymowani słownictwem mojego męża który ową kosiarkę obsługuje icon_lol.gif

Brak obrazka

i jest jeszcze rabata ograniczona betonowymi niskimi krawężnikami , ale tutaj mogę powiedzieć , że krawężniki są za niskie i się nie sprawdziły - przy ostatnich ulewnych deszczach wypłukało mi korę na żwirową ścieżkę niestety ...

czyli jeśli zdecydujesz się na ograniczenie typu rolborder, krawężnik - im wyższe tym lepiej ....
wiem, że są jeszcze takie zielone ograniczniki ze sztywnej folii karbowanej - ale nie używałam więc nie wiem jak się sprawdza ....

jak dasz geowłóknine i na to korę - nie ma opcji , wszystko masz w szybkim czasie na dole - na bank zjedzie ...
a sama geowłóknina nie wygląda zbyt estetycznie ...
Link do komentarza
Hmm ...border 20cm. nie na wiele się zda icon_confused.gif

Różnica poziomów to 80-120 cm. na odcinku ~ 25m.
Myślałem nad palisadą z podkładów , ale śmierdzi i szkodliwe ponoć (impregnowane toksycznym syfem jakimś)
Brak obrazka
Brak obrazka


Murowane mi się podoba , ale przy tych metrach to już za duże koszty .
Brak obrazka

Cytat

Można jeszcze położyć kostkę ażurową,jak trawa ją porośnie jest praktycznie niewidzialna.



Właśnie to miałem w planach od początku , ale co dalej ?
Bardziej chodzi o skarpę ,na której można sadzić kosodrzewiny, jałowce itp.
Link do komentarza
Cytat

Hmm ...border 20cm. nie na wiele się zda icon_confused.gif

Różnica poziomów to 80-120 cm. na odcinku ~ 25m.



u mnie też jest różnica poziomów kole metra - ale na mniejszej długości - ma jakieś max 10 metrów...

Cytat

Myślałem nad palisadą z podkładów , ale śmierdzi i szkodliwe ponoć (impregnowane toksycznym syfem jakimś)



fajnie wygląda ... ale z tego co mi wiadomo - jest faktycznie diabelnie szkodliwe i toksyczne ... chyba , że jakieś stare zleżałe dorwiesz - ale gołymi rękami tego nie dotykaj ....
trza innej alternatywy ... może przejedź się do tartaku i zobacz co mają i w jakich cenach ?
może w leśnictwie zapytaj?
bo sama koncepcja większych kawałków drewna jak na fotach jest fajna ...
Link do komentarza
Podkłady kolejowe śmierdzą i opary wydzielające się są nie tyle trujące co mogą powodować efekty oparzenia (zaczerwienienia skóry) ale tylko nowe te stare już tak bardzo nie cuchną. A wszytko to potęguje słońce czyli wysoka temperatura,tak więc bez obawy można je stosować do w/w celów.
Link do komentarza
Zobacz z którego roku jest artykuł - 1999! Połowa rzeczy o których pisze autor jest już nie aktualna a niektóre faktycznie są już w praktyce . Co do niektórych rzeczy to przesadza i wyolbrzymia problem. Impregnacja podkładów jest robiona ciśnieniowo i w wysokiej temperaturze (robiono je tzn nasączano w Koźminie i chyba dalej je tam robią) i jeżeli faktycznie było by tak trujące to czemu tego nikt nie zakazał a ludzie pracują na torach kolejowych kilkadziesiąt lat i jakoś nie umierają ani nie chorują na raka.Co do szkodliwości na pewno zdrowe to to nie jest,ale nie ma co popadać w skrajność.
Link do komentarza
Cytat

Zobacz z którego roku jest artykuł - 1999! Połowa rzeczy o których pisze autor jest już nie aktualna a niektóre faktycznie są już w praktyce . Co do niektórych rzeczy to przesadza i wyolbrzymia problem. Impregnacja podkładów jest robiona ciśnieniowo i w wysokiej temperaturze (robiono je tzn nasączano w Koźminie i chyba dalej je tam robią) i jeżeli faktycznie było by tak trujące to czemu tego nikt nie zakazał a ludzie pracują na torach kolejowych kilkadziesiąt lat i jakoś nie umierają ani nie chorują na raka.Co do szkodliwości na pewno zdrowe to to nie jest,ale nie ma co popadać w skrajność.



Nasycalnia podkładów jest też w Lipie, w naszym powiecie. Jasne, że to już nie te czasy i nie ta chemia.
Link do komentarza
Daga dzięki za cynk. Pisałem wcześniej,że przy nowych występują takie zjawiska i przy wysokiej temperaturze a tam nic nowego czego bym o n ich wiedział nie piszą.Po pierwsze bardzo ważne - kolej już od dawna nie sprzedaje podkładów a jeżeli sprzedawała to były stare mające kilkanaście-kilkadziesiąt lat i dalej one zalatują owym zapaszkiem ale nie w takim stopniu co nowe.I jeszcze raz powtórzę jeżeli jest to substancja rakotwórcza to dlaczego nie zaprzestają tego używać. Piszę o tym tak zaciekle icon_biggrin.gif bo mam z tym do czynienia praktycznie na co dzień w pracy (od kilkunastu lat) pracuję na PKP przy naprawach nawierzchni kolejowej.
Link do komentarza
Cytat

... Jasne, że to już nie te czasy i nie ta chemia.



Pewnie tak . Tylko ,że te podkłady , które wszyscy w moim rejonie tak chętnie pakują w swoje ogródki - to te likwidowane dziś, wczoraj ... impregnowane kreozytem - za czasów Gierka.
Śmierdzi toto z kilometra jak słonko się oprze icon_cry.gif
Link do komentarza
Cytat

To można to w ogród pchać??? czy raczej nie???? bo mnie siem koncepcja na ścieżki kroi...


A bo ja wiem? Ja pracuję przy tym dziadostwie już kilkanaście lat i żyję icon_lol.gif inni pracowali więcej i dalej żyją icon_biggrin.gif a tak na prawdę to czemu by się człowiek nie przyglądnął tak głębiej to wszystko szkodliwe icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Raczej chodzi mnie o to coby straśnie we ogródku nie śmierdziało... icon_rolleyes.gif icon_wink.gif


No powiem tak,nowe to walą że aż nie miło wąchać icon_biggrin.gif ale stare od czasu do czasu zaleca tam lekkim zapaszkiem. Stare podkłady to jak leżą bardzo długo w ziemi to i trawą i innymi podobnymi potrafią zarosnąć nawet i samosiejki brzozy rosną w nich, tak więc takie trujące to one nie są icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Pewnie tak . Tylko ,że te podkłady , które wszyscy w moim rejonie tak chętnie pakują w swoje ogródki - to te likwidowane dziś, wczoraj ... impregnowane kreozytem - za czasów Gierka.
Śmierdzi toto z kilometra jak słonko się oprze icon_cry.gif



E tam, od Gierka, to już wiatry smrody wywiały. I wypłukały deszcze ze śniegami razem wzięte. A jeszcze na ścieżki... Ja bym zastosował.

Cytat

Zwłaszcza kamienie jakby później mchem obrosły ( zacienione miejsce )



To mogłaby zastosować preparat do zwalczania mchu. Bo inaczej trawa wyginie.
Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Skarpy i pochyłości w ogrodzie możesz także skutecznie wzmacniać i zabezpieczyć przy użyciu gabionów. Są to kosze wykonane z siatki zgrzewanej, połączonej na brzegach spiralami. Wypełnić możesz je dowolnym materiałem: pięknymi otoczakami, ale i tym, co zostało z budowy lub remontu domu, a potem obsadzić roślinami, tworząc skalniak.
Dobrze wykonany murek z gabionów na pewno nie dopuści do osuwania się ziemi.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...