Skocz do zawartości

konstrukcja pod taras drewniany


Recommended Posts

witam
Mam następujące pytanie:
Mam zamiar zrobić drewniany taras o wym. 3x7 wsparty na stopach (słupkach) fundamentowych. Na długości tarasu (7 m) będę miał cztery stopy fundamentowe w odległościach około 2,3 m (między osiami). Stopy te będą w dwóch rzędach - skrajnie na szerokości (3 m). Na długości tarasu czyli na tych stopach o rozstawie 2,3 m chcę umieścić podciągi w jednym i drugim rzędzie, a na tych podciągach chcę zamocować legary, wyjdzie ich 8 w odległościach około 0,8 m.
Nie wiem tylko jakie mają wymiary podciągów i legarów przy takich rozstawach. Proszę więc o radę kogoś kto zna się na takich rzeczach....

z góry dziękuję
Link do komentarza
10x10 to nieekonomiczny przekrój, zawyczaj proporcje 1:3 są najbardziej optymalne, a jakie konkretnie?
a to już najlepiej zaprojektować
jeżeli masz dostęp do jakiegoś projektu budowlanego chałupy to tam są wzory przy liczeniu więźby (coś w stylu "dobór przekroju"); kwestia właściwego zebrania obciażeń i uważania na funkcje trygonometryczne
albo wklep sobie "belka drwniana obliczenia statyczne" w guglach
o np tu masz liczenie belki stropowej www.um.skoczow.pl/files/artykuly/Wislica-obliczenia.doc
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Rozsądny stosunek szerokości do grubości deski tarasowej to około od 1:3 do 1:6. Ma tu zastosowanie zasada, że "im mocniejsze/twardsze jest drewno tarasowe, tym ten stosunek może być mniejszy" np. bangkirai jest drewnem gęstym, bardzo trwałym i wytrzymałym, a więc przy użyciu bangkiraia można konstruować tarasy przy stosunku grubości do szerokości 1:5,8. Świerk polski impregnowany ciśnieniowo jest drewnem miękkim, mniej wytrzymałym i przy tarasach z tegoż surowca, stosunek grubości do szerokości powinien wynieść 1:4,3.

Cytat

dzięki za odpowiedź.... ale to 10x10 to mówisz o pociągach czy o legarach? Jak to wogóle można sobie policzyć, jest jakiś wzór że przy takiej odległości takie belki a przy innej inne....?
Rozważam różne wersje....

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...