Skocz do zawartości

Budowa domu na działce o szerokości 12m.


robin31

Recommended Posts

Cytat

Jak w temacie czy na działce o szerokości 12m,można wybudować dom ,jeżeli tak to prosiłbym o podrzucenie projektów .Szukałem w necie ale prawie nic nie ma.


Jakbyś mógł to napisz coś więcej na temat tej działki,bo tak ogólnie to dom ja postawisz to będzie 5-6 m szeroki i długi jak kiszka. Wszystko zależy czy masz plan zagospodarowania albo warunki zabudowy a to dużo zmienia.
Link do komentarza
Można wybudować dom na działce o szerokości 12 metrów. Projektu nie podrzucę, bo taki projekt należy wykonać na indywidualne życzenie. Moja sąsiadka postawiła dom na działce o szerokości 9 metrów - ściana ppoż i dom o szerokości 6 metrów. Oczywiście wymagało to uzyskania zgody ministerstwa - tzw. odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, ale przy dobrym uzasadnieniu jest to możliwe.
Link do komentarza
Cytat

Na działce stoi stary dom ,który ma być wyburzony ,działka znajduje się przy głównej drodze ,jest podprowadzony prąd ,kanalizacja i wodociąg.


To istnieje szansa,że w miejsce starego będziesz mógł wybudować nowy. Tylko nie podałeś czy w Twojej gminie istnieje PZP czy go nie ma,bo jeżeli jest plan to będzie więcej problemów z załatwieniem PnB. W mojej miejscowości jest dużo domów wybudowanych na granicy ,ale nie ma jeszcze planu ,gdyby był plan to już zapewne tak różowo by to nie wyglądało. Tak więc najlepiej zrobisz jak się udasz do gminy i w tej sprawie zadasz pytanie odpowiedniemu urzędnikowi i po uzyskaniu info z gminy można będzie dalej rozmawiać ale już bardziej konkretniej w wiadomym kierunku.
Link do komentarza

nie wiem , czy Ci się uda - odległość od granicy działki domu ze ścianą bez okna to 3m , z oknem to 4m - to policz ile Ci zostanie .... nawet jakbyś z dwóch stron nie miał okien (nie wiem jakim cudem) , to dom mógłby mieć max. 6 m. szerokości - nie znajdziesz takiego projektu gotowego....

jeśli jesteś zdecydowany budować się na tej właśnie działce - pozostaje Ci projekt indywidualny ....
można by pokusić się i spróbować z domem bardzo nowoczesnym .... czyli minimalistyczny prostokąt bez bajerów ....
tylko musiałbyś sprawdziś warunki zabudowy w gminie - może być tak, że nie na wszystko Ci pozwolą...

coś w ten deseń co poniżej - nie chodzi mi tu o ten dokładnie dom, tylko chcę pokazać o jakie wykończenia mi biega i jaki styl - można by stworzyć coś naprawdę niebanalnego, fajnego i nowoczesnego...

http://www.projektowaniewnetrz.pl/artykuly.../japanese-home/
Brak obrazka


http://www.dom.pl/pokrycie-dachow-plaskich.html
projekt-domu-z-dachem-plaskim.jpg


http://independent.pl/n/7566
Brak obrazka

Link do komentarza
Jak już pisałem, można z jednej strony postawić po granicy ścianę ppoż. - prawo budowlane dopuszcza taką sytuację na działkach do 16 metrów szerokości. Z drugiej strony piszesz o odstępstwo np. dot. okien w odległości 3 metrów od granicy i już masz dom o szerokości 9 metrów. Można również pokusić się o znacznie droższe rozwiązanie, a więc okna fix ppoż.,które traktujemy jak luksfery, czyli masz okno, ale nie nazywasz go oknem. Droższe, ponieważ musi to być okno EI30, czyli np. w aluminium i szyba ppoż. - moje takie dwa okna 60x120 kosztują wg wycen 3500-3700zł.
Link do komentarza
zerknij na projekt TERMINI II, można go zmieścić na działce 12m szerokości
nasza działka ma 12,6m i w sumie jedynie 459m2, uzyskaliśmy odstępstwo ministerialne na budowę domu 1,5m od jednej granicy przy czym od drugiej odsunęliśmy się na 4m. Dom wizualnie podobny do termini2, w środku po naszemu bo braliśmy projekt indywidualny. Na początku obawialiśmy się, że wyjdzie straszny wagon ale jest ok, wiele osób jest wręcz zdziwionych jak fajnie udało nam się rozwiązać kwestię kiszka działka vs zgrabny dom ;)
aha i dobra rada - projekt indywidualny plus niech architekt od razu załatwia wszystkie urzędowe sprawy, mniej nerwów będzie Cię to kosztowało a u nas finansowo wyszły grosze.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Robin pozwolenia na budowę nie uzyskasz bez projektu, ale do uzyskania warunków zabudowy wystarczy, że narysujesz prostokącik i zaznaczysz wymiary (odlicz od jednej strony 4m od drugiej 1,5m i masz szerokość domu). U nas wszystkie formalności załatwiał architekt za drobną gratyfikacją, poszło sprawniej bo ze mną w urzędzie nie chcieli w ogóle gadać o odstępstwie ministerialnym.
Link do komentarza
1. Nie jest ważne co się chce, ważne jest co można, a to jest określone w MPZP lub w przypadku jego braku, to co zostanie napisane w decyzji o WZiZT.
2. Występując o WZiZT, najlepiej interesujące nas parametry podawać w „widłach” (od – do) i to takich, które pozwolą na „swobodny” wybór projektu.
3. W decyzji o WZiZT, urząd poda linie zabudowy, a w MPZP są one już określone.
4. W sytuacji, kiedy możemy przewidywać, że mogą być komplikacje z uzyskaniem PnB np. ze względu na zapisy w MPZP dot. nowej zabudowy, należy rozważyć możliwość przebudowy (odbudowy) istniejącego budynku.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Jak w temacie czy na działce o szerokości 12m,można wybudować dom ,jeżeli tak to prosiłbym o podrzucenie projektów .Szukałem w necie ale prawie nic nie ma.



Ja także przymierzam się do budowy na działce 12,5 m. Warunki mam na 8,5 budynku, dach równoległy do ulicy. Z tego co przeglądałam projekty to mi odpowiadają pracowni Z500 oraz te:
http://gotowe-projekty-domow.pl/arg_trivento.htm
http://www.domowy.pl/projekty-domow/na-was....html?BOTId=222
http://www.domowy.pl/projekty-domow/na-was....html?BOTId=222
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/malwa/

niestety w każdym brakuje mi pokoju na dole i wejścia z boku dlatego też pewnie będzie projekt indywidualny.

Pozdrawiam i powodzenia życzę
Link do komentarza
Gardenia ale z Ciebie szczęściara, my przy tych samych wymiarach działki dostaliśmy zgodę na max 7m a 1,5m to na domu bardzo dużo. Chociaż patrząc na projekty Ty celujesz w bliźniaka a u nas jest dom wolnostojący. Naszym projektem indywidualnym bazowaliśmy na termini2, no i niestety mam kilka ale m.in. brak pralni, schody których nie lubię a jeszcze tam nie mieszkam no i brak dodatkowego pokoju do pracy
Link do komentarza

Kurcze... a dlaczego 7?? Ile od granic będzie wasz budynek? Ja też będę miała wolnostojący, ale w granicy. Z tego co pamiętam projekt, na którym bazowaliście to jest on zupełnie inny od tego, jakiego ja potrzebuję bo połacie ma prostopadłe, a nie równoległe. Moim zdaniem musicie pracować z architektem do momentu pełnego zadowolenia, bo jak na projekcie jest brak satysfakcji to co będzie później?? Czy macie jakieś plany/ założenia co do rozpoczęcia budowy?
Link do komentarza
My się już wybudowaliśmy, jesteśmy na etapie wykańczania i liczymy na przeprowadzkę na przełomie kwietnia i maja.
Mamy maleńką działkę, nie dość że 12,6 szerokości to w sumie niespełna 460m2, nasze 121m to max który udało się na niej postawić. Dom jest posadowiony 1,5m od granicy południowej i 4m od północnej. Na sąsiadujących działkach są już domy (średnio po ok 1,5m od naszych granic bo budowane lata temu).
Schodów nie lubię bo są podwójnie zabiegowe coś na kształt litery C ale przy wnętrzu domu niespełna 6,5m szerokiego inne by nie pasowały, żeby nie stracić na wielkości i tak niedużej kuchni czy salonu
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam, a jeżeli mam działke o 40dł.x15szer. stoi stary dom i chcem pobudować nowy to jaki musi być odstęp od ogrodzenia do fundamentu bo nie wiem jaki projekt by sie zmieścil na tą działke




Ale to na tej działce już stoi? Masz zamiar go wyburzać czy tak ma zostać? Moim zdaniem wszystko zależy jakie WZ dostaniesz. Z drugiej strony my mamy 36m długości i jakoś na takiej działce niewiele dłuższej 2domów nie widze. U nas wystarczyło się od granicy odsunąć 1,5m z jednej strony przy zachowaniu 4m z drugiej.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Misiek zacznij przeglądać projekty domów w granicy, lub bez okien na jednej ścianie. Ale muszę znać postanowienia MPZP lub WZ... Możliwości kilka jest i to ciekawych... Domek w granicy, 8 m szeroki. Choć jeżeli jest to zabudowa śródmiejska i działka "plomba", to jest jeszcze bardziej ciekawa i cóz... odważna perspeektywa... rzadko stosowana w domkach jednorodzinnych, na tyle, że jeszcze takiego projektu nie widziałam... Inwestor też musiałby być odważny i nie mógłby się zrazić...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość mhtyl
Cytat

Wyjątkowo wdzięczne tematy, te na skrajnie wąskie działki. icon_smile.gif
da sie zrobić i to coś niecodziennego !


Powiedziałbym,że to niezłe wyzwanie dla architekta icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...