Skocz do zawartości

Tuje


Humbak

Recommended Posts

Cytat

Dokładnie, na pewno tui to nie zaszkodzi, będzie bardziej rosła w szerz. Jeśli będziesz ją podcinać dwa razy w toku przyjmie kształt kuli.



Przyłączam się do powyższych opinii co do przycinania tui.

Aby nadać tujom interesujący nas kształt powinno się je przycinać 2-3 razy w ciągu sezonu:

Pierwsze cięcie powinno być wykonane wczesną wiosną, zanim tuje wypuszczą młode pędy.

Drugie cięcie powinno być wykonane w lecie - wtedy poprawiamy kształt rośliny.

Trzecie cięcie wykonuje się na przełomie sierpnia i września - wtedy młode gałązki zdążą zdrewnieć przed zimą.

Pozdrawiam
Paweł Romanowski
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ja pozwolę sobie zapytać tutaj - skoro już przy tujach jesteśmy.
Czy to tylko moje wrażenie i mieliśmy sezon w całej Polsce, czy tuje przyciągają komary ? Może zabrzmi śmiesznie, ale odkąd się u nas pojawiły, a właściwie odkąd wyrosły, jest ich masa! Miały przysłonić "piękny" widok za płotem, ale .. ilość komarów jest ( była ) odstraszająca.
Może jakiś ciekawy sposób na komary ?


( o ile ma to sens na posesji znajdującej się niedaleko rzeki ? ) wszelkiego rodzaju lampy, "świeczki" i nawet różne preparaty nie działały. Nawet frontline ( środek od kleszczy itp ) - psa też jadły.
Link do komentarza
Osobiscie też nie polecam , bo to paluszki marzną i takie tam inne niedogodności . Tuje tniemy wtedy kiedy trzeba , albo inaczej , wtedy gdy uznamy że są za wysokie lub za szerkie . Krótko mówiąc gdy są za duże niż chcemy je mieć u siebie w ogrodzie i tyle . A podawanie jakichś terminów, które w zasadzie wynikają same z siebie , albo z naturalnego cyklu wegetacji ,jest zbędne ; czyli - tniemy wtedy gdy trzeba i gdy mamy na to czas .
Do tych wytycznych , żeby było weselej , to osobiście nie polecam cięcie w słońcu lub deszczu .
W pierwszym czasookresie możemy się zapocić , w drugim zamoknąć . icon_biggrin.gif
Też pozdrawiam Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
  • 3 tygodnie temu...
jak duża działka?
Bo jeśli to duża dzialka w otwartym terenie wiejskim, to najlepsze ogrodzenie będzie z dzikich, ciernistych krzewów (tarnina, berberys, głóg, dzikie róże) + niewysokie drzewka (ałycza, jabłonie ozdobne, jarzębiny, grusze polne) - nie dość, że żaden człowiek czy zwierzę się nie przeciśnie, to na dodatek będze z ogromnym pożytkiem dla przyrody (pożywienie i schronienie dla ptaków). Taka zapora szerokości 4 m nie dośc, ze zatrzyma wiatr nawet zimą (mimo, że bez liści), to zapobiegnie zawiewaniu śniegu z pól.

A zimozielone umieścić potem wewnątrz ogrodu, bliżej domu.
Żywopłoty z "tuj" w krajobrazie otwartym wyglądają bardziej jak ogrodzenie cmentarza a nie część krajobrazu. Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

jak duża działka?
Bo jeśli to duża dzialka w otwartym terenie wiejskim, to najlepsze ogrodzenie będzie z dzikich, ciernistych krzewów (tarnina, berberys, głóg, dzikie róże) + niewysokie drzewka (ałycza, jabłonie ozdobne, jarzębiny, grusze polne) - nie dość, że żaden człowiek czy zwierzę się nie przeciśnie, to na dodatek będze z ogromnym pożytkiem dla przyrody (pożywienie i schronienie dla ptaków). Taka zapora szerokości 4 m nie dośc, ze zatrzyma wiatr nawet zimą (mimo, że bez liści), to zapobiegnie zawiewaniu śniegu z pól.

A zimozielone umieścić potem wewnątrz ogrodu, bliżej domu.
Żywopłoty z "tuj" w krajobrazie otwartym wyglądają bardziej jak ogrodzenie cmentarza a nie część krajobrazu.




To prawda z tym cmentarzem, ale pomysłu brak. Wiem, że na tym terenie bardzo szybko rosną tuje szmaragd i raczej je posadzę. A działka ma ponad 40 arów. Spora, dlatego obsadzić chcę na razie jedną część od której najbardziej wieje.
Link do komentarza
Cytat

ale pomysłu brak.


Może by Cię zadowolił berberys Julianny ( julianae), osobiście znam go pod nazwą berberysu chińskiego i mam posadzone przy płocie . Widziałem kiedyś w Hanoverze taki duży płot z tego berberysu, oczywiście ładnie formowany. Po posadzeniu czegoś takiego wzdłuż granicy nie ma potrzeby stawiania ogrodzenia bo przez to cholerstwo żaden człek ne przelezie. Ma on okropne długie i twarde igły , skórzaste, zimozielone liście które też kłują . Jak urośnie, jest lepszy niż zasieki , o wiele lepszy.
Do tego na wiosnę obsypuje się zółtymi kwiatuszkami, pachnącymi intensywnie słodkim miodowym zapachem.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Z jakich roślin proponujecie zrobić żywy płot, tak żeby był szczelny i gęsty ?



Z betonu B20 - będzie szczelny.

Z iglaków w naszych warunkach klimatycznych w zasadzie dwa gatunki podstawowe, które sprawiają najmniej problemów - cis i żywotnik. Ż tym, że wymagają lepszych gleb.

Na słabszych glebach mozna zastosować jałowce chińskie i wirginijskie. Podobnie, jak żywotniki maja kolumnowy pokrój, więc zwykle strzyże się je tylko od góry. Ale lubią je mszyce (Miodownica jałowcowa) i motyle (Licinek jałowcowiaczek).

Cyprysiki Lawsona lubią przemarzać, zwłaszca w wietrznych miejscach

Poza tym mamy świerki - w miejsca nasłonecznione, do nasadzeń szpalerowych lub wyższych strzyżonych żywopłotów

Choiny kanadyjskie - mają wysokie wymagania środowiskowe, ale dają bardzo oryginalny efekt, bo nie są "sztywne" w wyglądzie. Z tym, że z początku nie są za gęste.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Ja pozwolę sobie zapytać tutaj - skoro już przy tujach jesteśmy.
Czy to tylko moje wrażenie i mieliśmy sezon w całej Polsce, czy tuje przyciągają komary ? Może zabrzmi śmiesznie, ale odkąd się u nas pojawiły, a właściwie odkąd wyrosły, jest ich masa! Miały przysłonić "piękny" widok za płotem, ale .. ilość komarów jest ( była ) odstraszająca.
Może jakiś ciekawy sposób na komary ?



ja mam ten sam problem, ale z kleszczami. za każdym razem jak mój pies bawi się w ogrodzie przy żywopłocie z tuj, znajduje u niego kleszcze. Dodam że nie jest to działka pod lasem, ale w mieście. Czy tuje mogą mieć jakiś związek z kleszczami?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...