Skocz do zawartości

Pojęcia i zagadnienia dla początkującego budowlańca.


Recommended Posts

Witam!
Jak zauważyliście na forum jestem nowy. W tym roku szkolnym zacząłem uczęszczać do technikum budowlanego i aby zagłębić się bardziej w problematykę jaką jest budownictwo i dowiedzieć się podstaw postanowiłem poprosić Was, ekspertów w tej dziedzinie o rady.
Z jakimi pojęciami powinienem się zapoznać? Co powinienem wiedzieć? Ogólnie o budownictwie. Różnorakie standardy w tym fachu, według których powinien pracować każdy dobry budowlaniec. Chodzi mi o ogólne jak i też mniej ogólne informacje.

Jeszcze jedno, a mianowicie czy dam sobie radę w technikum budowlanym, kiedy nie jestem zbyt mocny z rysunku? Prawdę powiedziawszy tego się najbardziej obawiam.

Do szanownych moderatorów: Jeżeli temat w złym dziale, to bardzo przepraszam, ale zupełnie nie wiedziałem gdzie go umieścić. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję.
Link do komentarza
Witam na forum icon_biggrin.gif
Zaskoczył mnie Twój wpis .... są tutaj ludzie którzy remontują, którzy budują, którzy zamierzają remontować lub budować icon_lol.gif , ale nie czytałam chyba jeszcze wpisu o tematyce rozpoczęcia kształcenia w budowlance icon_wink.gif .
No cóż .... jeśli interesuje Cię temat - zgłębiaj , czytaj , pytaj .... ale pamiętaj : czasem teoria nie idzie w parze z praktyką - czyli teoria teorią a życie życiem ... icon_smile.gif
Rozgość się , mam nadzieję że się zadomowisz .... pozdrawiam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, a jeżeli chodzi o pojęcia, które powinien znać każdy budowlaniec?

Cześć PeZet



tutaj z rzadka się operuje językiem fachowym .... każdy budujący wie co to jest jętka, ściana dwuwarstwowa, beton B20 , więźba , murłata, wieniec , ścianka kolankowa , itepe .... bo siłą rzeczy jako inwestor - musi to wiedzieć żeby nie poczuć się pominiętym w zapędach wykonawców icon_lol.gif
oczywiście są tu także osoby w temacie kompetentne nie dlatego , że wybudowali lub nie tylko dlatego , ale także dlatego, że znają się na tym z tytułu wykształcenia/pracy ... icon_smile.gif
jeśli będziemy mogli w czymś pomóc - pytaj ... na pewno ktoś pomoże.... icon_wink.gif
Link do komentarza
Ok, ale jakbym chciał zakładać tematy z każdym pojęciem, którego nie rozumiem to po pierwszym dniu zostałbym zbanowany za SPAM. icon_biggrin.gif Jakbym chciał wybudować dom, to sprawa miałaby się inaczej, ponieważ założyłbym adekwatny temat w adekwatnym dziale, a ja chcę znaleźć jakieś materiały, które pozwoliłyby mi wdrożyć się w świat budownictwa.
Pamiętam jak to robiłem z komputerami. Też zarejestrowałem się na forum i czytałem, z tym że tam były poprzyklejane najważniejsze tematy. Laik od razu mógł znaleźć najważniejsze dla niego informacje.

W takim razie pozostaje mi tylko czytać różne problemy i co drugie słowo wklepywać do wiki icon_biggrin.gif. Mam nadzieję, że z czasem posiądę choć część wiedzy, którą dysponują osoby na tym forum.
Link do komentarza
ja nie twierdzę że tak nie jest...sam tak robię, mimo że jestem od ciebie sporo starszy...
ale na internecie znajdziesz sporo półprawd, niedomówień, nieścisłości itd - i możesz się nauczyć źle...
np. jeszcze niedawno był tutaj taki ekspert TB - jak poczytasz jego wpisy to zrozumiesz co mam na myśli icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja również, jak najbardziej. Chodzi o pojęcia, podstawy i - moim zdaniem - do książki można zajrzeć np siedząc na kiblu. icon_biggrin.gif



akurat ten argument odpada w dobie netbookow,laptopow,tabletów itp....oczywiście książka i tak będzie wygodniejsza icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Powiem Ci tak HARDPLAYER icon_smile.gif.
Sam jestem po technikum budowlanym.
Najważniejsze co musisz umieć to:

1) Przewiązania w murze - w technikum uczą na podstawie cegły pełnej i to bardzo dobre jest.
2) Konstrukcje budowlane - obliczenia kratownic - jak to pojmiesz to jesteś fachman i o robotę nie będziesz się musiał martwić.
3) Projektowanie budowli - tu poczytaj sobie fora budowlane i niestety ale bez wyobraźni "użytkowej" ciężko ci będzie z tym.
4) Kosztorysowanie - dla Mnie to akurat był pikuś - i dla wszystkich tych co mają praktykę na budowie to też jest pikuś, chyba że siedzisz za biurkiem icon_smile.gif Normy budowlane to w sumie księgi KNR 2-01, 2-02 i remontowa 4-01
5) No i najważniejsze - świeta księga budowlańca - Poradnik majstra budowlanego - najlepiej z lat 1950-1970-tych.
A co do rysunku - to w sumie nic trudnego - symboli się nauczysz - że nośne ściany grubszą kreską a działowe cienszą.
Dobry rapitograf i będzie ok - chyba, że jakiś Auto-cad jest teraz w technikum ??icon_smile.gif
Link do komentarza
Z budowlanych pojęć icon_smile.gif
fundament - to to co leży w ziemi
ściana - to to co stoi na fundamencie
strop - to to co leży między ścianami na górze a patrząc od dołu wygląda jak sufit - natomiast patrząc z pierwszej kondygnacji wygląda jak podłoga.
piwo - to to bez czego, żaden - dosłownie, żaden budowlaniec nie jest w stanie odpalić łopaty.


A odnośnie nauki - to poćwicz sobie przekroje - zrób przekroje A-A, B-B, C-C kuli względem osi X,Y,Z
Jak ci wyjdzie koło - to się nie przejmuj - próbuj ponownie icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...