Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
honeym

zapotrzebowanie na moc przyłącza elektr.

Recommended Posts

Czy ktoś może się podzielić infrmacją jaka w praktyce jest potrzebna moc przyłącza energetycznego dla domu o pow. użytkowej ok. 170m2, przy braku instalacji gazowej, inaczej mówiąc wszystko na prąd a ogrzewanie np. pompą ciepła. Czy np. 20kW to dużo, czy dopiero 40kW to wystarczjąca moc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
Płaci się za kW mocy, od 13 kW stosuje się zabezpieczenia 25 A, po co płacić więcej (20 kW przy takich samych bezpiecznikach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale 25A dla 20kW to już za mało, więc 20kW czy 13kW nie powinno się porównywać, ale dziękuję za komentarz. Jednak moje pytanie nie dotyczy jak skorygować zapotrzebwanie w zakładzie en. aby zapłacić jak najmniej, a ile w praktyce mocy potrzebują takie domy.
Pozdrawiam forumowiczów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapotrzebowanie na moc elektryczną zależy przede wszystkim od sposobu ogrzewania - przy pompie ciepła wystarczy 3 - 4 kW, przy ogrzewaniu tradycyjnym 10 - 12 kW. Pozostałe zużywające dużo energii odbiorniki prądu (kuchenka, bojler, pralka, zmywarka) to kolejne 8 -10 kW. Na inne drobniejsze urządzenia trzeba przewidzieć przynajmniej 3 kW. Łączna moc zainstalowanych urządzeń wynieść może nawet 25 - 30 kW, ale nigdy nie pracują one jednocześnie więc w praktyce można przyjmować moc na poziomie 15 - 20 kW. W instalacji powinny zostać zamontowane ograniczniki poboru prądu odłączające samoczynnie np. ogrzewanie, gdy nastąpi przeciążenie przyłącza. Po obniżeniu poboru prądu, ogranicznik automatycznie załączy ogrzewanie. Trzeba jednak pamiętać, że o przydziale mocy decyduje zakład energetyczny i często wprowadza on ograniczenia związane z niedostateczną mocą np. podstacji transformatorowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
Cytat

Zapotrzebowanie na moc elektryczną zależy przede wszystkim od sposobu ogrzewania - przy pompie ciepła wystarczy 3 - 4 kW, przy ogrzewaniu tradycyjnym 10 - 12 kW. Pozostałe „energożerne” odbiorniki prądu (kuchenka, bojler, pralka, zmywarka) to kolejne 8 -10 kW , a na inne drobniejsze urządzenia trzeba przewidzieć przynajmniej 3 kW. Łączna moc zainstalowanych urządzeń wynieść może nawet 25 - 30 kW, ale nigdy nie pracują one jednocześnie więc w praktyce można przyjmować moc na poziomie 15 - 20 kW. W instalacji powinny zostać zamontowane ograniczniki poboru prądu odłączające samoczynnie np. ogrzewanie, gdy nastąpi przeciążenie przyłącza. Po obniżeniu poboru prądu, ogranicznik automatycznie załączy ogrzewanie. Trzeba jednak pamiętać, że o przydziale mocy decyduje zakład energetyczny i często wprowadza on ograniczenia związane z niedostateczną mocą np. podstacji transformatorowej.Sugeruję wystąpić do Z,Energetycznego o 20 kw - a do ogrzewania CO i CWU zastosować moderator zimnoplazmowy "JOGI - C" o znamionowej mocy elektrycznej 12 kW i napewno będzie OK ja tak mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli nie zależy Ci na kosztach, to wystąp do ZE o moc maksymalną liczoną jako suma mocy wszystkich urządzeń (myślę że w twoim przypadku to 20-25 kW). Wtedy będziesz mógł używać ich wszystkich na raz (oczywiście przy odpowiedniej instalacji wew.).
Koszty związane z mocą ponosisz tylko raz przy przyłączaniu, później przy eksploatacji jest jedna opłata stała za licznik 3-faz. (niezależna od mocy) plus oczywiście koszty wynikające ze zużycia energii el.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy do końca prawdą jest, że koszty mocy ponosi się tylko raz na etapie przyłącza. W taryfach C11/C12 jest również miesiączna opłata abonamentowa za każdy kW mocy umownej. Nie wiem w jakich sytuacjach zakład energetyczny stosuje tę taryfę, ale w tej chwili na potrzeby budowy mam właśnie taką taryfę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Człowieku na niczym się tak naprawdę nie znasz i po co wprowadzasz  w błąd ludzi i usiłujesz wpędzić w koszty ?. Takie pisanie dla samego pisania żeby punktów na gazetkę nałapać. Heniu wiesz lepiej nich nic nie zgłasza, bo nie ma takiej potrzeby, naprawdę.  
  • https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/koronawirus-w-polsce-ke-upomina-polske/r8071w5   Komisja Europejska (KE) domaga się od Polski rzetelnego informowania o zaangażowaniu unijnych pieniędzy w zwalczanie pandemii i skutków koronawirusa – dowiedział się Business Insider Polska. Unijne środki na walkę z koronawirusem "O tym, że "zdumiewające jest przemilczanie i lekceważenie Unii jako źródła wsparcia dla państw" Marek Prawda wspominał w środowym wywiadzie dla Business Insider Polska. Nawiązał w ten sposób do stanowisk wygłaszanych przez członków polskiego rządu, m.in. premiera Morawieckiego, który – odnosząc się do propozycji KE – powiedział, że UE nie dała jeszcze ani eurocenta na walkę z koronawirusem. Również minister fundusz Małgorzata Jarosińska-Jedynak podnosiła w ostatni czasie, że Unia "nie dała żadnych nowych pieniędzy na walkę z koronawirusem". – Mówimy o 7,5 mld euro (z unijnego funduszu o wartości 37,3 mld euro - red.), to są ciągle pieniądze wcześniej przeznaczone dla naszego kraju w ramach polityki spójności. KE pozwoliła bardziej elastycznie wykorzystać te środki i to właśnie robimy – powtórzyła podczas posiedzenia Sejmu. 
  • https://niezalezna.pl/321039-swieta-wielkanocne-inne-niz-wszystkie-jak-godnie-przezyc-je-w-domu-ruszyl-internetowy-poradnik   "Święta Wielkanocne inne niż wszystkie. Jak godnie przeżyć je w domu? Ruszył internetowy poradnik"   "  Informacje o tym, jak przeżyć nadchodzące święta rzeczywiście można dziś znaleźć w wielu miejscach, także w mediach świeckich. Zauważyliśmy jednak, że zamieszczane tam porady czasem wzajemnie się wykluczają. Stąd wzięła się potrzeba stworzenia strony z wiarygodnymi informacjami; serwis działający pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski i jej przewodniczącego, którego odbiorca będzie miał pewność co do rzetelności zawartych tam treści  - powiedział o. Wrzos."
  • w razie czego idź do innego - mało to projektantów i architektów?  Na targu też te same pomidory na jednym stoisku za 8 na innym za 16 zł. Tak samo w projektowaniu czegokolwiek... A formalności - to zależy, albo ty chodzisz za nimi , albo projektant - i wtedy to chodzenie, załatwianie, kosztuje przy małej rzeczy więcej, niż projektowanie.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...