Skocz do zawartości

linie nad działą - budowa domu


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Przeglądałam różne tematy i niestety nie mogę nic znaleźć w mojej sprawie. Chodzi o to, że z mężem zmierzamy kupić działkę budowlaną. Nad naszą (przyszłą) działką przebiegają linie niskiego napięcia. Przed nami ktoś chciał kupić tę działkę i zostały wydane tej osobie warunki zabudowy. Chcemy je na siebie przepisać przed zakupieniem tej działki. W tych warunkach opisane są ogólne warunki dotyczące wysokości domu itp. Nie ma nic wspomnianego na temat odległości od granic działki, ale mniejsza o to. Jest tylko przedstawiona nieprzekraczalna linia zabudowy jak to widać w pliku, który dołączyłam( to mapka dołączona jako załącznik do warunków zabudowy). Ważniejsze jest to, że nie ma nic opisanego względem właśnie tych linii niskiego napięcia. Pytania:

1. Czy wystarczy, że architekt dostosuje się do wymaganych odległości od linii energetycznych dostosowując projekt? (I wtedy będzie można starać się o pozwolenie na budowę)
2. Czy konieczne jest wydanie opinii przez zakład energetyczny dotyczącej lokalizacji budynku względem linii niskiego napięcia? (wolałabym tego uniknąć).

Proszę o pomoc

skanowanie0003.pdf

skanowanie0003.pdf

Link do komentarza
nie wiem, czy o to chodzi:
": Istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu - projektowane przyłącze do wodociągu gminnego, projektowane przyłącze do istniejącej linii elektroenergetycznej 4 kV. Istnieje możliwość lokalnego oczyszczania ścieków. Odprowadzanie wód opadowych - lokalne. "
To jeden z podpunktów załącznika: "Analiza funkcji oraz cech i zagospodarowania terenu".

Czy na tej podstawie wystarczy architekt i dalej pozwolenie na budowę (i dalej zbudowanie domu) czy jednak zakład energetyczny może robić problemy problemy? (np. gdzieś czytałam, że pewien pan wybudował dom, ale zakład nie chciał go podłączyć i kazał zrobić obostrzenie linii - nie wiem co to znaczy)
Link do komentarza
i jeszcze jedno.
Patrząc na mapkę zawartą w pliku, czy jeżeli dom usytuowany byłby od nieprzekraczalnej linii zabudowy do linii energetycznej (z zachowaniem odpowiednich odległości o linii) natomiast podwórko (a przy tym wejście do domu) od strony wjazdu na działkę to czy zakład energetyczny może mi powiedzieć, że występuje kolizja z podwórkiem?
Link do komentarza
Jakie wymiary ma ta działka ?

Tak patrząc na rzut działki to miejsca na posadowienie domu nie ma zbyt wiele - pod linią się nie da.
nie warto poszukać innej działki ? Na tej nawet drzew się nie posadzi bo mogą zerwać linię.
A nawet w razie wichur jak zerwana zostanie linia i poleci na dach domu ?

Odległość od tej linii to chyba minimum 3m do 5m - zalezy jakie napięcie tam idzie.
Juz nawet nie wspominam, że uroku taka linia nie dodaje.

Ta NLZ to chyba jakieś 8-10m od drogi ?
Link do komentarza
j.w.
dodałbym, że znalazłem tylko wymagania dla linii powyżej 1kV (w uproszczeniu 3m w pionie i 3 w poziomie od dachu)
istotnym elementem przetargowym w skablowaniu (na koszt lub przy partycypacji ZE) jest pytanie- czy ZE ma wyznaczoną służebność (najprościej sprawdzić KW)
jeżeli brak - można dochodzić swych praw, np służebność przesyłu za skablowanie
powstaje tylko problem, że przy skablowaniu - służebność będzie na możliwość wejścia w teren i rozgrzebania linii, co zmusza do umiejetnego poprowadzenia kabla i takiego zagopodarowania ternu przy jego trasie, żeby potem nie było płaczu, ze zrujnowali
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...