Skocz do zawartości

W jaki sposób obmurować wannę?


Recommended Posts

  • 3 tygodnie temu...
Gość glazurnik
Można z płyt,można z bloczków można też użyć styropianu.Odpowiednio grube i twarde płyty styropianu łączymy odrobiną pianki montażowej.Po stwardnieniu zewnętrzną stronę zaciągamy klejem i zatapiamy w nim siatkę zbrojeniową (taką jak do dociepleń)Po wyschnięciu zagruntować i kleić płytki.Proste i szybkie rozwiązanie..
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Glazurnik
Po co się tak męczyć. Dostępne są gotowe nośniki styropianowe. Wstawia się wannę i okłada płytkami. Tylko źle położony silikon ulega trwałemu zabrudzeniu - tak samo jak taśma.
Link do komentarza
Cytat

Po co się tak męczyć. Dostępne są gotowe nośniki styropianowe. Wstawia się wannę i okłada płytkami. Tylko źle położony silikon ulega trwałemu zabrudzeniu - tak samo jak taśma.


Co to znaczy "źle położony silikon"? Zajmuję się hydrauliką kilkanaście lat i jeszcze nie spotkałem silikonu, który po roku, dwóch nie czernieje.
Żadne tam pleśnio, grzybobójcze. KAŻDY silikon z jakim się zetknąłem czernieje po jakimś czasie.

Co do zabudowywania wanien, to ważne są cztery rzeczy;
1. sztywność i stabilność konstrukcji
2. dostęp do syfonu i ew. baterii nawannowej
3. pochylenie ścianki dla wygodnego stania przy wannie
4. wykafelkowanie obszaru pod wanną

Spotkałem się z takimi zabudowami, że ręce opadają. Potem, jak przyjdzie co do czego, to tylko kucie zostaje.

Najczęściej spotykam się z brakiem pkt.1 i pkt.4.
Jeśli nie położymy płytek pod wanną, to o wycieku dowiemy się albo od sąsiada z dołu (to lepsza opcja, bo taki wyciek zostanie szybko zauważony), albo kiedy poczujemy smród stęchlizny w łazience. Tak bywa w domach, gdzie pod wanną nie ma niższej kondygnacji. Wtedy woda może wsiąkać w mury latami zanim to zauważymy. Miałem kilka takich przypadków.
Te 2m2 płytek to nie majątek, ale przynajmniej, kiedy syfon się rozszczelni - a to się często zdarza - woda wypłynie na łazienkę.

I jeszcze jedno...., może to i oczywiste, ale z praktyki wiem, że nie dla wszystkich. Przed kafelkowaniem łazienki, zabudowaniem wanny, stelaża WC, itp. koniecznie trzeba wymienić stare, stalowe rury na nowe,... zdecydowanie nie stalowe. Edytowano przez adamis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Elektryczną instalację przy remoncie kochani też wymieńcie!!! Czarodzieje, łatacze i fachowcy od wszystkiego pokleją i połatają przewody na cacy a za pół roku wezwany elektryk ręce rozkłada bo kafle trzeba odkuwać. O zgrozo, jak ja lubię łazienki zrobione za kilka, kilkanaście tysięcy a prądu nie ma bo pod kaflami coś się upaliło..
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Może lepiej schować całą obudowę pod wywynięty brzeg wanny, a płytki zlicować z brzegiem wanny. Newiem po co prezentujecie takie badziewne rozwiązanie.

Właśnie jestem po zrobieniu łazienki i w życiu nie dałbym zrobić obudowy pod brzegiem wanny-dla mnie to dopiero badziewne rozwiązanie... Powyższy przykład można ulepszyć poprzez zrobienia wcięcia tak na 10cm od dołu i wgłąb 10cm. wygodniej stoi się przy wannie bo mamy miejsce na stopy/palce. Wszystko zrobione z płyt gk i profili i zrobione tak że w razie wymiany wanny da się zdemontować - bez rozbiórki obudowy.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 3 lata temu...
Gość Andrzej lubelskie
witam - cos nie za bardzo zgadza sie ten opis bo po pierwsze z tego co jest napisane murek wikol wanny ma byc wpuszczony ok 1,5 cm w glab od obrysu wanny a pozniej pokazane jest ze murek wystaje po za wanne Moim zdaniem te 1,5 cm ktore zostanie po przesunieciu murka od obrysu zostanie wypelnione gruntem oraz klejem i plytka i wtedy bedzie licowac z obrysem wanny a nie wystawac jak pokazuja kolejne rysunki- pozdrawiam
Link do komentarza

aktualizacja: 2011-09-16 :icon_eek:

 

Wannę ustawiamy w wymaganym miejscu, podmurowujemy dno i układamy ją na poduszce z zaprawy tak, aby wanna znalazła się na odpowiedniej, zaplanowanej wysokości. Następnie wykonujemy stelaż i mocujemy zieloną pytę g/k, hydroizolujemy, kleimy płytki.

Coraz częściej doświadczeni i doszkoleni glazurnicy stosują płytę budowlaną ULTRAMENT. Szczególnie użyteczna jest przy zabudowie wanien narożnych z łukowatymi elementami. Doświadczony glazurnik zrobi taką zabudowę w ten sposób, że będzie możliwy bezkolizyjny i nieniszczący demontaż - np przy konieczności dostania się pod wannę (z hydromasażem na przykład) - zastępuje się w ten sposób niezbyt estetyczne zwykle rewizje...

Płyta ta również może być użyta do budowy różnych konstrukcji pod glazurę czy mozaiki w łaźniach, spa, itp.  typu okrągłe czy spiralne kabiny natryskowe, szafki, półki w łazienkach, które mają być pokryte glazurą.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...