Skocz do zawartości

Średnica studni głębinowej


Recommended Posts

Witam.
Jestem właśnie po wytyczeniu przez geodetę m. in. pomieszczenia gospodarczego, w którym zamierzam mieć studnię głębinową. W oczekiwaniu na Panów od wykonania studni zapytuję: jaka powinna być średnica rury do studni głębinowej - fi110, fi125 czy fi160? Woda na poziomie 13 metrów. Czym powinienem się kierować przy wyborze wykonawcy studni?
Link do komentarza
Co do rury osłonowej to z tego co słyszałem ,że firma daje swoje rury a jakiej średnicy to nie dopytywałem.Uważam,że jeżeli chodzi o średnicę to firmy mogą stosować różne w zależności jakim wiertłem wiercą. Przy wyborze powinieneś kierować się rzetelnością i fachowością a później ceną za usługę icon_biggrin.gif Po prostu nie lepszej rady jak polecenie od kogoś u kogo już robili.
Link do komentarza
Kiedyś zasłyszałem informację, że do rur o średnicy fi110 można stosować tylko kilka pomp, stąd ta średnica rury mocno ogranicza mnie przy wyborze urządzenia do pobierania wody. Z drugiej strony na aledrogo jest wiele pomp o średnicy do 103mm i jestem skołowany. Cena u wykonawcy jest właśnie zależna od średnicy rury. Co do wyboru wykonawcy to miałem na myśli technologię wykonania oraz sposób zabezpieczenia rury w miejscu poboru wody - czy są jakieś standardy w tej kwestii? O co powinienem pytać wykonawców (z polecenia, ponieważ innych nie biorę pod uwagę)"?
Link do komentarza
Cytat

Kiedyś zasłyszałem informację, że do rur o średnicy fi110 można stosować tylko kilka pomp, stąd ta średnica rury mocno ogranicza mnie przy wyborze urządzenia do pobierania wody. Z drugiej strony na aledrogo jest wiele pomp o średnicy do 103mm i jestem skołowany. Cena u wykonawcy jest właśnie zależna od średnicy rury. Co do wyboru wykonawcy to miałem na myśli technologię wykonania oraz sposób zabezpieczenia rury w miejscu poboru wody - czy są jakieś standardy w tej kwestii? O co powinienem pytać wykonawców (z polecenia, ponieważ innych nie biorę pod uwagę)"?


Fakt,że pompy też są uzależnione od średnicy.Uważam,że lepiej zrobić większą średnicę i wtedy masz większe pole manewru w zastosowaniu pomp.Co do drugiego pytania to jeżeli są z polecenia to ktoś Ci musiał ich polecić,więc pytaj tych u których robili ,oni na pewno tez się borykali z podobnymi problemami co Ty a teraz jak już są po wywierceniu to ich wiedza będzie jeszcze większa bo już wiedzą czego by nie zrobili albo co by zrobili jeszcze lepiej icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Karlsen większość firm daje rury fi 110 i tym samym ogranicza inwestora przy wyborze pompy. Pompy o mniejszym fi są droższe niestety. Jeśli masz możliwośc wyboru większej rury to bierz większą .
Ja takiej wiedzy wcześniej nie miałam i dzięki temu mam rurę 110 i droższą pompę... icon_evil.gif
Link do komentarza
Cytat

Zdecyduje się na fi160 - różnica 20zł/metr wykopu względem fi125. Jeden z wykonawców daje nawet 20 lat gwarancji icon_smile.gif, muszę tylko dopytać, co jest objęte tą gwarancją.



Średnica rury osłonowej zależy od średnicy montowanej pompy głębinowej, a ta z kolei od wymaganej wydajności i cisnienia. Zawsze lepiej wstawić rurę o większej średnicy co pozwoli na ewentualną wymianę pompy na taką o
większej wydajności. Co do wyboru wykonawcy - oceniamy po efektach pracy i płacimy jak będzie woda.
Link do komentarza
Witam,

W końcu ktoś jasno napisał o różnicach w średnicy. Sprowokowany tym faktem zarejestrowałem się na forum.

Dodam od siebie, że to tak zwany chwyt - "taniej". Ostatnio pojawiła się cała masa firm oferujących odwierty na rurach Φ 110 mm. Jak ktoś zauważył, swoją pracę wyceniają kilkadziesiąt złotych taniej za metr, niż na rurach Φ 160 mm. Tak naprawdę wcale nie wychodzi taniej. Oszczędzają na materiale. Koszt rury Φ 110 mm jest dużo mniejszy niż Φ 160 mm. Można sprawdzić. Dochodzi też czas odwiertu, bo wiadomo, że im mniejszy otwór tym urządzenie wiertnicze ma lżej i łatwiej. Krótszy czas pracy to mniej paliwa i mniej kosztów dodatkowych.
Chyba nie macie już wątpliwości kto na tym lepiej wychodzi.

Drodzy inwestorzy sami przemyślcie czy chcecie mieć dobrze, czy tanio. Oszczędzanie kilku złotych nie jest warte późniejszych problemów.
Już nie wspomnę o magikach, którzy proponują rury pomarańczowe.

Ode mnie minusy studni Φ 110 mm:

- mniejsza wydajność,
- rura Φ 110 mm jest bardziej elastyczna (łatwiej zapuścić), ale otwór traci kalibrację,
- mniejszy filtr,
- słabsza ścianka,
- brak luzu między pompą, a ścianką. Co w przypadku wpadnięcia czegoś do studni może oznaczać pożegnanie się ze studnią i pompą,
- droższa pompa o małych wymiarach,

Oszczędności jak nie wiem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę pytać.

Pozdrawiam i życzę wielu metrów sześciennych czystej wody.
Oczywiście na godzinę.

---

Jeszcze jedno.
Nie będę wchodził w polemikę ilu inwestorów wybiera daną średnicę. Liczy się cena i to jak pięknie potrafi ktoś zareklamować swoją ofertę.
Nikt kto wykonuje studnie na mniejszych średnicach nie powie przecież swojemu klientowi, że jego studnia jest gorsza.

Nie trzeba dużej filozofii żeby wiedzieć, że im większa średnica tym lepsza studnia. I jak wszędzie liczy się dobór materiałów.
Φ 160 mm zawszę da przewagę nad mniejszymi średnicami.
Rolnicy natomiast poniżej Φ 225 mm nie zejdą, ale to już inny odbiorca.

Na każdej średnicy filtr musi być dobrze obsypany. Wiedza podstawowa.
Nie zmienia to jednak faktu, że wielkość w tym wypadku ma znaczenie.

Pozdrawiam; Edytowano przez Pan P. (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Chciałbym sie odnieść do tego co napisał Pan P. :

Ode mnie minusy studni Φ 110 mm:

- mniejsza wydajność,
- rura Φ 110 mm jest bardziej elastyczna (łatwiej zapuścić), ale otwór traci kalibrację,
- mniejszy filtr,
- słabsza ścianka,
- brak luzu między pompą, a ścianką. Co w przypadku wpadnięcia czegoś do studni może oznaczać pożegnanie się ze studnią i pompą,
- droższa pompa o małych wymiarach,


- wydajność nie zależy od średnicy studni tylko od średnicy rur wiertniczych bo to one określają średnicę obsypki ale i tak przy takich małych wydajnościach nie ma to znaczenia
- mniejszy filtr? - może być 4m długości fi 110 a może być 0,5m długości fi 160 - i co jest mniejsze????
- od kiedy ścianka zależy od średnicy??? jeśli już to przy jednakowych ściankach rura o większej średnicy będzie słabsza
- nie ma braku luzu a jeśli coś wpadnie to czy będzie 1cm czy będzie 5cm może zablokować pompę ale często da się i tak ją wyciągnąć.
- proszę szczerze napisać co jest droższe - najbardziej popularne pompy 100mm-4" czy 150mm-6" ?????????

Po prostu same .....
... "nieprawdy"

Pompy 4 calowe (czyli 100mm) są najtańsze i najbardziej popularne a ich wydajności są do ok 15m3/h (bezproblemowo) jeśli ktoś nie wie ile to jest to dla porównania z jednego mocno odkręconego kranu w kuchni leci jakieś 0,5m3/h (OKOŁO 0,5 bo zaraz ktoś napisze jak to zmierzyłem!).

Wniosek: Do domu jednorodzinnego śmiało robić fi 110 oczywiście rury studzienne (niebieskie) i uwaga na pomarańczowe bo są do ścieków a nie do wody pitnej!!!!!!!
polecam www.studnie.pomorskie.pl ;)
Link do komentarza
Widzę, że mamy tu opinie (zawoalowaną reklamę) kilku firm. Każdy sposób jest dobry aby się pokazać z dobrej strony, ale przejdźmy do detali istotnych dla zleceniodawcy:

Rozumiem, że wszyscy stosujecie rury grubościenne z gwintem, pozwalającym połączyć je szczelnie w celu uniknięcia zanieczyszczeń wody w studni. W takim razie argument o zniekształceniu rury wsadziłbym między bajki. Prawdą też jest że standardowe pompy dla takich zastosowań to 100mm. Im większa pompa tym większa wydajność i z tym się zgodzę, ale największy otwór nie pomoże jeśli wydajność warstwy będzie ograniczona.

Przejdźmy do konkretów:
- jak wygląda w takim razie koszt wykonania studni wierconej w rozbiciu na różne średnice rury?
- jaka odpowiedzialność za efekt z waszej strony?
- czym uszczelniacie otwór ponad warstwą obsypki żwirowej?
- jak sprawdzacie wydajność studni?
- czy do zapłaty wliczacie metry wywiercone poniżej pokładu wodonośnego?

Odpowiedź na te pytania pozwoli nam zobaczyć różnice i ewentualnie wybrać firmę oferującą najlepszą ofertę, a ponadto w ogóle zorientować się na co warto zwrócić uwagę przy wyborze studniarza i przy sposobie wykonania studni.
Link do komentarza
1. Ceny są zależne od tego co jest w projekcie - to podobnie jak budowa domu - najpierw projekt
Jedną studnię wierci się jedną kolumną rur a inną np. 3 kolumnami więc cena jest inna.
2. Odpowiedzialność firmy wiercącej to głównie czysta woda bez piaszczenia i stała niezmniejszająca się wydajność przez cały okres gwarancji.
Dużo zależy do nadzoru geologicznego czyli geologa, który będzie nadzorował prace i sporządzi dokumentację.
3. Otwór uszczelnia się kompaktonitem - jest to bentonit pęczniejący pod wpływem wody.
4. Wydajność studni sprawdza się poprzez tzw. pompowanie pomiarowe - pomiar depresji przy różnych wydajnościach pompy.
Geolog w dokumentacji hydrogeologicznej określa dopuszczalną wydajność studni, tak aby nie przekroczyć dopuszczalnej prędkości wlotowej do filtra i tak aby lustro wody nie opadało zbyt nisko np. odsłaniając filtr.
5. Do zapłaty zawsze jest całkowita głębokość odwiertu. Poniżej warstwy wodonośnej właściwie się nie wierci. No chyba żeby zrobić odstojnik ale to może być np. 1m.

Istotna jest metoda wiercenia a są obecnie dwie najbardziej popularne:
- obrotowa na płuczkę
- udarowa na sucho

Efekt końcowy przy pierwszej metodzie jest prawie zawsze o wiele gorszy.
Dla porównania dwie studnie obok siebie:
1. wiercona obrotowo gł. 52m depresja przy 3m3/h - 40m !!!
2. wiercona udarowo gł. 12m depresja przy 3m3/h - 0,2m

W pierwszym przypadku nie zauważyli 2m warstwy wodonośnej i polecieli głębiej icon_smile.gif Studnia oczywiście beznadziejna przy takiej depresji icon_smile.gif

dlatego właśnie polecam www.studnie.pomorskie.pl icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

1. Ceny są zależne od tego co jest w projekcie - to podobnie jak budowa domu - najpierw projekt


Więc zaczęły się schody... Mówimy o studni do 30m i 5m3, a więc bez żadnych badań i projektów!
Cena dla rury 110, 160, 225 mm

Cytat

2. Odpowiedzialność firmy wiercącej to głównie czysta woda bez piaszczenia i stała niezmniejszająca się wydajność przez cały okres gwarancji.


Czyli odpowiadacie za znalezienie wody - jaki okres gwarancji na wydajność?

Cytat

Istotna jest metoda wiercenia a są obecnie dwie najbardziej popularne:
- obrotowa na płuczkę
- udarowa na sucho

Efekt końcowy przy pierwszej metodzie jest prawie zawsze o wiele gorszy.
Dla porównania dwie studnie obok siebie:
1. wiercona obrotowo gł. 52m depresja przy 3m3/h - 40m !!!
2. wiercona udarowo gł. 12m depresja przy 3m3/h - 0,2m
W pierwszym przypadku nie zauważyli 2m warstwy wodonośnej i polecieli głębiej icon_smile.gif Studnia oczywiście beznadziejna przy takiej depresji icon_smile.gif



Więc mamy jedną konkretną informację - czekamy na więcej :-)
Link do komentarza
Dwie informacje...

Od 01.01.2012 nie ma czegoś takiego jak 30m i 5m3/dobę.
NA KAŻDĄ STUDNIĘ TRZEBA WYKONAĆ PROJEKT !!!
i to mimo, że w główny geolog kraju w swojej interpretacji napisał, że nie trzeba.

Proszę to sprawdzać u lokalnych geologów powiatowych.
Oczywiście wszystko jest na mojej stronie www.studnie.pomorskie.pl/Aspektyprawne.html

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Tytułem wstępu. Dawno mnie tutaj nie było. Nikt nie odpisywał, więc przestałem zaglądać. Zainteresowanych przepraszam.
Nie reklamowałem firmy i nikogo nie polecałem. Opisałem tylko fakty. Na co zwrócić uwagę.
W odpowiedzi na Eurocontract.
1. Wszystkie podane przeze mnie wartości były wartościami filtrów. Filtry mają taką samą średnicę jak cała kolumna rur. Czarowanie obsypką nic nie da.
Najlepiej niech szanowny Pan zapyta ludzi, którzy posiadają kawał zieleni, ile wody potrzebują. Ile pobierają zraszacze ogrodowe. Rolnicy, to już w ogóle inna bajka i inne średnice. Nie sztuką jest "zrobić wodę" na wężyk ogrodowy.
2. Tak, mniejszy filtr. Zgadza się, że wszystko zależy od jakości i ilości warstwy wodonośnej. Więc na Pana przykładzie… co będzie lepsze? 4 metry filtra Φ 160, czy 4 metry Φ 110? W obu wersjach plus obsypka oczywiście. Jeśli nie ma różnicy, wciskajcie węża. I róbcie 4 metry filtra, nawet gdy pokładu jest 10 metrów.
3. Pisałem właśnie o słabszych ściankach rur Φ 110. Standardowo im większa średnica, tym grubsza ścianka. Racja, że na życzenie wszystko można dobrać pod siebie.
Rury Φ 110 są bardziej elastyczne, poddają się. Nawet jeśli otwór jest źle skalibrowany. Takie rurki zawsze wejdą.
4. Nie wiem co mam jeszcze tłumaczyć. W rurze o większej średnicy pompa głębinowa ma więcej luzu. Chyba nie będziemy się spierać? Zwykły kamyczek już różnicę zrobi. Ujawni problem.
5. Proszę bez personalnych wycieczek. Najtańsze pompy i największy wybór jest w segmencie pomp 4". Pan takie pompy daje do Φ 110? Ile zostaje przestrzeni? Na Φ 110 z grubszą ścianką, których zapewne Pan używa, robi się jeszcze ciekawej.
Szkoda, że pominął Pan całą resztę o której wspominałem. O tym, że taniej jest wykonać studnie o mniejszej średnicy. Oszczędza się na wszystkim. Od rur, przez pracę maszyny, ludzi. Mniej zużywa się sprzęt i potrzebne materiały.
Jednym zdaniem - mniej problemów, mniej wydatków dla firmy.

Dobrze wykonana praca sama się obroni.
Szkoda tylko Panowie od Φ 110 i mniejszych, że nigdy nie dajecie wyboru.
A pisanie o "nieprawdzie" niech Pan zachowa dla siebie.
Tak myślałem, że wierci Pan udarowo.
Uwielbiacie tą swoją metodę i jesteście głusi na argumenty. Świat poszedł do przodu. Już dawno.

Studnie 12 metrową miałem okazję wiercić ręcznie ;) Na rurach Φ 160. Lata temu. Polecam dla wyrobienia krzepy.

Również chętnie dowiedziałbym się ile kosztuje metr wiercenia udarowego u Pana Eurocontract. Przykładowo studnia 100 metrowa. I jeszcze ile czasu zajmuje wykonanie takiego odwiertu.

Jeśli mogę w czymś pomóc, to nie ma problemu. Postaram się zaglądać tu częściej.

Pozdrawiam, Edytowano przez Pan P. (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...