Skocz do zawartości

Co zrobić jak sprzedać działkę ?


witux

Recommended Posts

Jest działka z tego co się dziś dowiedziałem jest to działka rolna. Cała trójka chce taką działkę dobrze sprzedać. Obok już budują się domy. Robi się nowe osiedle Piaski II. Jak widać na dokumencie wypisu z rejestru gruntu 1/2 działki ma również Skarb Państwa. Byłem w starostwie to powiedzieli mi, żeby pójść do Gminy i z nią załatwiać formalności. Bo Gmina musi przeprowadzić komunalizację.
Strzałki koloru czerwonego pokazują gdzie będzie szła droga asfaltowa (dojazdowa). Lewa strzałka (mapka) pokazuje w którym kierunku będzie przedłużona, a prawa strzałka (mapka) pokazuje że z drogi polnej będzie robiona droga asfaltowa (dojazdowa) co się dowiedziałem w Gminie.
Teraz mam takie pytania.
1. Czy gmina będzie chciała odkupić lub znieść współwłasność tej działki.
2. Czy lepiej poczekać, aż przekształcą tą działkę na działkę budowlaną i wtedy sprzedać za lepszą cenę?
3. Czy wystąpić do Sądu o zniesienie współwłasności ze Skarbem Państwa i się odgrodzić sprzedając 10ar ?
Po prostu nie mam pojęcia co robić. Zatrzymałem się na tym, że kobitka w UM od spraw gruntu skserowała sobie te dokumenty i kazała podejść za miesiąc odnośnie komunalizacji.


Zdjęcia działki w załączniku. Działka usytuowana jest od słupa energetycznego 20m w prawo (zdjęcie nr2) o od skrzynki białej do końca 105m pod krzaki. Zdjęcie od lewej ze strzałką pokazuje jak ma iść droga. Tak jak strzałka nr2 na mapce.

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez witux (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
nie znam się na komunalizacji
ale IMHO:
Ad.1. Chcieć, a móc to dwie rózne sprawy
Ad.2 z pewnością jest to lepsze rozwiązanie, tym bardziej jezeli nastąpi ta komunalizacja, bo wtedy już Gmina się postara żeby przekwalifikować teren planem bądż ustalając WZ, a to dlatego, że sprzedając - zarobią więcej
Ad.3. tego bym nie robił (patrz ad 2) przed rzetelnym sprawdzeniem co zamierza SP i Gmina

wystąp z zapytaniem do SP i Gminy czy toczy się jakieś postępowanie w tej sprawie (z tego co piszesz najprawdopodobniej tak) na zasadzie dostępu do informacji publicznej
trza by było tylko umiejętnie zadać pytania, bo na pytanie "co zamierzają?" odpowiedzą, że nic nie jest ustalone, brak deczyji, uchwał itepe
Link do komentarza
Moim zdaniem należy wystąpić do gminy (jako współwłaściciela nieruchomości) z wnioskiem o zniesienie współwłasności. Muszą odpowiedzieć, a w zależności od odpowiedzi zdecydować co dalej.
Jeśli gmina nie zgodzi się na zniesienie współwłasności – można złożyć wniosek do sądu.

Istnieje również możliwość nabycia udziałów od skarbu państwa (gminy) w postępowaniu bezprzetargowym – ale to już inna „bajka”.
Link do komentarza
Dzięki Stachu za wsparcie icon_smile.gif. Tak czy inaczej czekam do końca września bo tak mi babcia z gminy powiedziała żeby podejść i coś mi powiedzą. Najlepiej jak sami z uwagi na budowę osiedla przekształcili by tą działkę na budowlaną. Bo sprzedać jako rolna to mi się nie opłaca.
Link do komentarza
Dziś uzyskałem od kolegów trochę informacji.
Powiedzieli, że jeśli gmina ma zamiar robić tam drogę i mają plan zagospodarowania przestrzennego to będą chcieli znieść współwłasność i swoją część przeznaczyć na drogę. Więc dobrze by to było bo minęły by mnie koszta geodezyjne. Wtedy można by było wystawić 10a pod młotek, a jeśli znalazł by się kupiec to mu odrolnić lub sam by sobie ją odrolnił kiedy by chciał bo działka rolna jest zwolniona od podatku. Z odrolnieniem ponoć nie będzie problemu bo to ziemia klasy V, a koszt odrolnienia to 200zł.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...