Skocz do zawartości

KOLEKTORY SŁONECZNE


Gość AS

Recommended Posts

  • 4 tygodnie temu...
Witam.
Podciagam temat.
Na przyklad kolektory prozniowe Vissmann, jako dodatkowe zrodlo energii wspomagajace ogrzewanie niskoteperaturowe zima, latem w.u. Wspolpracujace z kotlem vissmann i kominkem z plaszczem wodnym, w instalacji rowniez bufor.
Dziekuje za opinie.
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Po mojemu to w temacie chodziło o kolektory słoneczne... a nie gruntowe.
Ale racja , że firma Vissmann nie oferuje nic do domów izolowanych. To mocno przestarzałe technologie w żaden sposób nie przystające do aktualnych norm i standartów izolacji i wentylacji. (RT 2000 BBR 2006 ogólnie E<40kWh/m2 rocznie.) Pozdrowienia.
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Najlepiej sprawdzają się kolektory ścienne powietrzne do ogrzewania podłogowego. Pozostałe nie przynoszą zysku. Do ciepłej wody przy podobnych nakładach znacznie większe efekty dają krany bezdotykowe 5-8 razy spada zużycie nie tylko energii ale i wody).
Proszę pamiętać o tym czego się przy kolektorach do wody nie podaje, zużycie energii na rozmrażanie, na cyrkulację na straty na transporcie.. .
Link do komentarza
Gość ECOMOTYL
Moim zdaniem kolektory jak najbardziej nalezy wykorzystywac do wspomagania podgrzewania c.w.u. W ten sposob w okresie kwiecien do pazdziernika mozna naprawde wiele zaoszczedzic na ogrzewaniu wody. Nie widze sensu wydawania pieniedzy na kolektory prozniowe w przypadu takiej instalacji. Polecam kolektory płaskie ktore bez problemu beda dzialac i sa tansze. Na rynku jest wiele modeli kolektorow i jesli ktos sie na tym nie zna to moze kupic bubel z ktorego bedzie mial maly uzysk energetyczny Uwazajcie wiec co kupujecie, pytajcie meczcie sprzedawcow oni czasami nawet nie maja pojecia co sprzedaja. Ja osobiscie w swojej firmie mam kilka modeli kolektorow wiec jesli ktos bylby zainteresowany bardziej szczegolowa dyskusja na temat rodzajow kolektorow (dysponuje ciekawymi porowaniamy kolektorow zarowno pod wzgledem technicznym jak i ekonomicznym) to zapraszam na strone www.ecomotyl.pl lub piszac na emial handlowy@ecomotyl.pl Pozdrawiam i zycze powodzenia w odkrywaniu nowych zrodeł energii i ciepła w waszych domach icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Nie chodzi o pełne grzanie a o wspomaganie podłogowego lub grzejników kiedy jest słońce. Natomiast co do wykorzystania w CWU to jestem sceptyczny, bo normy które obowiązują już w UE a miały być u nas od stycznia tego roku wykluczają raczej CWU i CO. Nie sprawdzają sie te systemy przy małym zużyciu.
Link do komentarza
Gość ECOMOTYL
tu sie zgodze ze systemy o malym zuzyciu cwu z wykorzystaniem kolektorow slonecznych sam malo efektywne ppod wzgledam ekonomicznym. najlepiej stosowac kolektory w domach o wiekszej ilosci mieszkancow lub np w pensjonatach i hotelach gdzie w okresie letnim mamy duze zapotrzebowanie na ciepla wode
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Na tym forum piszemy głównie o indywidualnym budownictwie, ale i w holelach coraz częściej liczą kasę i zakładają baterie bezdotykowe, a te najefektywniej (o komforcie nie wspomnę) współpracują z termami pojemnościowymi 10-15-30 l świetnie izolowanymi. Gdy zużycie energii spada 5-8 razy to i to solar nie ma ekonomicznie szans. A dodać trzeba też cenę wody i ścieków.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
A wiec prosze o rady bo juz nie wiem co wybrac... icon_rolleyes.gif

Moja sytuacja: dom 275m pu (389m pc). Najprawdopodobniej na calej powierzchni ogrzewanie podlogowe, ewentualnie tylko parter.
Kociol kondensat na gaz ciekly, kominek z plaszczcem wodnym i kolektory. Bufor, zasobnik i nie wiem co tam jeszcze.
Od poczatku zachecona reklama chcialam kolektory prozniowe jako ze bardziej wydajne, doradzono mi jednak plaskie, ze tansze a rownie wydajne.
Co wybrac? Z uzytkowania ktorych kolektorow bede bardziej zadowolona?
Dziekuje za rady.
Link do komentarza
Ponieważ dom jest jak piszesz jest niezbyt izolowany to raczej z żadnych. Przy dużych potrzebach ciepła 150-200 i więcej kWh/m2 rocznie ciepło z kolektorów to super niski procent potrzeb (w granicach błędu statystycznego) A jeżeli jeszcze doliczysz do tego prąd do roztapiania śniegu na kolektorze zimą, zasilanie pompki i straty na cyrkulacji wychodzi bilans ujemny.
Link do komentarza
Cytat

Ponieważ dom jest jak piszesz jest niezbyt izolowany to raczej z żadnych. Przy dużych potrzebach ciepła 150-200 i więcej kWh/m2 rocznie ciepło z kolektorów to super niski procent potrzeb (w granicach błędu statystycznego) A jeżeli jeszcze doliczysz do tego prąd do roztapiania śniegu na kolektorze zimą, zasilanie pompki i straty na cyrkulacji wychodzi bilans ujemny.


Nie napisalam ze jest niezbyt izolowany. Chyba ze w innych kategoriach odnosnie budynku rozumie to slowo.
Prosze o wyjasnienie dlaczego w takim razie kolektory odpadaja.
Dziekuje
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Nie tyle odpadają co są u nas nieopłacalne, czyli możesz płacić za wodę użytkową mniej nie mając kolektorów. Ale jakbyś wybudowała się w Grecji to polecam. Jest jeszcze jeden aspekt, w Polsce skrzętnie ukrywa się europejskie normy na izolację BBR 2006(miały być od stycznia) , w których to poza izolacją i wentylacją dającą poziom zużycia energii 40 kWh/m2 rocznie jest jeszcze obowiązek posiadania min.1kW energii odnawialnej (tak na marginesie pc nie należy do tej grupy)i to może powodować wciskanie nawet nieekonomiczych rozwiązań.
Link do komentarza
Czyli rozumie ze upieranie sie przy kolektorach nie ma sensu.
A co powiecie o turbinach wiatrowych. Jako zródło energii odnawialnej na przyklad turbina wiatrowa WHI 500 o mocy max. 3 kW (jakies znalazlam na stronie windandpower). Koszt takiej okolo 7tys eu.
Chcemy sie budowac w beskidach, teren otwarty, mocno nasloneczniony (stad pomysl z kolektorami), wietrzny..... nie umie jednak tego przeliczyc jak duza musi byc sila wiatru by to jednak mialo sens.
Ma ktos turbiny? Warto?
Wtedy instalacja grzewcza moglaby byc wlasnie tym zrodlem wspomagana.
Dziekuje za odpowiedz.

PS
Szukam najlepszych rozwiazan, gazociagu u nas brak, pozostaje kociol na gaz ciekly, na paliwo stale odpada.
Link do komentarza
Na taką elektrownię(HAWT) nie dostaniesz pozwolenia. Na Twoim miejscu skupiłbym się na izolacji wentylacji domu. W damach izolowanych, zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami to praktycznie oświetlenie sprawę załatwia (40 kWh/m2 rocznie) BBR 2006
A co do wiatrowni.. to radziłbym typ VAWT nie ma śmigła straszącego ptaki, nie ma masztu i aby nie załatwiać (awykonalne sprawdzałem) pozwoleń i certyfikatów witrownia zasila mi 24V ogrzewanie podłogowe.
Link do komentarza
Cytat

Na taką elektrownię(HAWT) nie dostaniesz pozwolenia. Na Twoim miejscu skupiłbym się na izolacji wentylacji domu. W damach izolowanych, zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami to praktycznie oświetlenie sprawę załatwia (40 kWh/m2 rocznie) BBR 2006


Panie Brzęczkowski, jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś ogrzewał dom oświetleniem. Co, jeżeli wymienię żarówki na świetlowki kompaktowe albo LED-y?
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Wymiana, żarówek nie jest najlepszym pomysłem. "Zimne" światło powoduje, że częściej pracują grzejniki. Ma ono też zły wpływ na naszą psychikę, przy długich okresach gdy jest ciemno. W Sakndynawi mocno oświetlone zimą domy "ciepłym" światłem to stadard, a w ogrzewaniu sterowalnym i tak liczy się bilans.
A co do możliwości izolacji.. To jeżeli "dom zużywa" na wszystko do 40 kWh/m2 rocznie, to po odjęciu oświetlenia , wody użytkowej, gotowania itp naprawdę niewiele zostanie dla grzejników.
Link do komentarza
Cytat

Wymiana, żarówek nie jest najlepszym pomysłem. "Zimne" światło powoduje, że częściej pracują grzejniki. Ma ono też zły wpływ na naszą psychikę, przy długich okresach gdy jest ciemno. W Sakndynawi mocno oświetlone zimą domy "ciepłym" światłem to stadard, a w ogrzewaniu sterowalnym i tak liczy się bilans.
A co do możliwości izolacji.. To jeżeli "dom zużywa" na wszystko do 40 kWh/m2 rocznie, to po odjęciu oświetlenia , wody użytkowej, gotowania itp naprawdę niewiele zostanie dla grzejników.


Tylko, że światła włącza się i zimą i wtedy, gdy jest ciemno i gorąco, np parnym letnim wieczorem. Tego lata zmieniałem oświetlenie na świetłówki, bo nie dało się wytrzymać "pod lampą" - ból głowy w 5 minut. Chyba, że ja mam mieć dwa komplety oświetlenia: na zimę i na lato. A co do barwy bieli i "zimnego" światła: można bez problemu kupić świetlówki i różnej temp. bieli. Proszę spojrzeć na strony producentów (np Osram).

Co do tych 40kWh/m2/rok to czy to jest jakaś magiczna liczba? I jak w ogóle można łączyć to z cwu i oświetleniem???
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Latem żarówki potrzebne są po21 a zimą po 15 więc niewiele poświecą . Zarówki zapewne mają różne światła, i technologia idzie do przodu, ale dla zdrowia psychicznego, ciepełka rodzinnego nie liczy się to co widać, tylko czysta podczerwień, czyli ciepło. A tego żarówki niskoemisyjne z założenia mieć nie mogą.
Co do 40 kWh/m2 na rok, to takie zalecenie padło wiele lat temu na konferencji w KIOTO. Przemysł dostał swoje normy emisji ciepła a co zatym idzie i CO2 a indywidualni odbiorcy odbiorcy swoje. Takie dyrektywy sa już w Skandynawi czy Francji (RT2000 - Reglementation Thermique 2000)
Pozdrawiam >
Link do komentarza
Gość Jarosław Łupieżowiec Gliwice
a dla czego nikt nie mysli o pompach ciepła są aż tak kosztowne? ja zamierzam w domku 250 m zalożyć ogzewanie podłogowe oraz cwu zasilane ta właśnie metodą . z wstepnych obliczen wynika ze przy zywotności pompy 20-25 lat i koszcie 20-30 tys zwroci sie najpozniej w polowie okresu uzytkowania. do tego zakladam wymiennik wtorny ciepla w wentylacji mechanicznej oraz czerpnie ziemna zamiast klimatyzacji kolektory słoneczne faktycznie w naszym klimacie maja male szanse oplacalnosci w domu jednorodzinnym 2 - 4 mieszkańców. mam nadzieje ze jedynie funduszy mi wystarczy. icon_confused.gif dajcie znac w o tym sądzicie odwołuje usilnie do tego artykułu zanim odpowiecie https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/521-dom-z-pompa-ciepla-po-3-latach-uzytkowania

pozdrawiam Jarosław Łupieżowiec Gliwice
Link do komentarza
Cytat

a dla czego nikt nie mysli o pompach ciepła są aż tak kosztowne? ja zamierzam w domku 250 m zalożyć ogzewanie podłogowe oraz cwu zasilane ta właśnie metodą . z wstepnych obliczen wynika ze przy zywotności pompy 20-25 lat i koszcie 20-30 tys zwroci sie najpozniej w polowie okresu uzytkowania.

Czy możesz pokazać te wyliczenia? Czy biezesz pod uwagę TCO pomp czy tylko koszt energii elektrycznej? Czy utożsamiasz trwałość pompy z trwałością sprężarki? Policz ile zwracać Ci się będzie pompa ciepła, jeśli w pierwszym roku po zakończeniu gwarancji zepsuje się sprężarka. Co zrobisz, jak ta sprężarka padnie w wigilię Bożego Narodzenia i serwis będzie mógł dojechać dopiero za kilka dni.
Link do komentarza
Gość Guest_T. Brzęczkowski_*
Pompy ciepła mogą się zwrócić i po 5 latach a nie po 20 !! Ale też można mieć energię za darmo i jeszcze z dopłatą nie montując pc. Dlaczego?
Wszystko zależy od izolacji domu, czyli ile kWh/m2 zużywa rocznie. Jezeli dom jest nieizolowany (np zabytek E> 400 kWh/m2 rocznie) a ogrzewany elektrycznie to, pompa zwróci się nawet za 5 lat. Jeżeli teraz weźmiemy dom zbudowany zgodnie z normami UE z 2006 roku (E< 40 kWh/m2 rocznie) to nie montując pc mamy energię za darmo i jeszcze zyski. Wyjaśnienie jest proste, opisywał to na przykładzie domu 150 m2 redaktor Grzegorz DUDEK z "Ładnego Domu" . Dom 150 m2 zaizolowany tak że zużycie energii (dom ma wyłącznie prąd i nie ma kominka) w "najzimniejszym" od 5 lat roku wyniosło 5400 kWh ,co przy cenie 40 gr za kW daje niecałe 2200 zł (woda, ogrzewanie światło) Teraz jak zarobić ? Otóż do tego domu zaproponowano kompletną instalację pc za 64000 zł ogrzewanie elktryczne (zintegrowane grzejniki konwekcyjna i podłogówka) wyszły 6000 zł . Teraz oferta Deutsche Bank PBC S.A.:&middot; oprocentowanie stałe 6%

&middot; okres trwania 3 miesiące

&middot; kwota lokaty 50.000 zł (tylko i wylacznie ta kwota)

&middot; wyłącznie dla nowych klientów

&middot; czas trwania oferty od 01 do 20 marca 2006r.

&middot; 1 klient może założyć wyłącznie 1 lokatę

czyli zarabiamy 800 zł na ogrzewaniu precyzyjnymi grzejnikami i podłogówką, przy wyzszym komforcie .

Dlatego skuteczna izolacja i wentylacja ma tylu zadeklarowanych wrogów, praktycznie cały rynek instalacyjny.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego skuteczna izolacja i wentylacja ma tylu zadeklarowanych wrogów, praktycznie cały rynek instalacyjny.


Mi też jakoś wychodzi, że wszystko się sprowadza do izolacji i uszczelnienia domu przeciw niekontrolowanej in- i eksfiltracji powietrza. Co do tych wyliczeń to jest bardzo pokrętne - ja dom mam zamiar budować na kredyt, a jak bym miał zbędne 50 tys. to był kupił za to ziemię, a nie wkładał do banku. (Chociaż rozumiem o co Panu chodziło).
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Chodzi mi o to samo co i Panu : INWESTOWANIE W OGRZEWANIE TO WYRZUCONE PIENIĄDZE. Ale ma Pan pewnie rację, że grunt może przynieść więcej niz 6% rocznie. O tym nie pomyślałem.
Link do komentarza
Panie Brzęczkowski, mam propozycję: może by Pan zmienił ton odpowiedzi w stosunku do ludzi na forum, bo ja wiem, że izolowanie domu jest słusznym kierunkiem, ale jakoś chyba nie wszyscy się tym zgadzają, a Pan mocno "atakuje". Czy nie lepiej wysnuwać racjonalne argumenty zamiast pokazywać ludziom jak źle zrobili? Nikt przecież nie lubi jak mu w taki sposób wytyka błędy!
Link do komentarza
Gość Guest_T. Brzęczkowski_*
Piszę jak jest. Delikatniej pisałem, gdy izolowanie nie było obowiązkiem (lata 90-te), ale teraz?
Poza tym przecież, czy postulat, by projektant domu podawał, żuzycie energii w E=kWh/m2 rocznie (podobnie jak to jest w instrukcji samochodu) atakuje Forumowiczów??? Przecież to o Nich chodzi by nie kupowali kota w worku!!! Pan też uważa, że niepodawanie tego parametru jest wporządku?
Link do komentarza
Cytat

Piszę jak jest. Delikatniej pisałem, gdy izolowanie nie było obowiązkiem (lata 90-te), ale teraz?
Poza tym przecież, czy postulat, by projektant domu podawał, żuzycie energii w E=kWh/m2 rocznie (podobnie jak to jest w instrukcji samochodu) atakuje Forumowiczów??? Przecież to o Nich chodzi by nie kupowali kota w worku!!! Pan też uważa, że niepodawanie tego parametru jest wporządku?


Nie jest. Mój projektant podał mi dosyć dokładnie zapotrzebowanie na energię grzewczą biorąc pod uwagę strefę klimatyczną, ale ja sobie nie wyobrażam, żebym nie wiedział takiego parametru PRZED wbiciem łopaty w ziemię. Gwoli ściśłości również w latach 90-tych projekt budynek zużywającego 180kwh/m2a określony został w Muratorze jako "żenujący", a 107 kWh/m2a jako "zadowalający". Ale takie rzeczy trzeba wiedzieć, a ludzie nie wiedzą. Pan pisze "jak jest", ale forma pozostawia wiele do życzenia. Przecież nikt nie pisze, że Pan jest głupi, więc po co ta krucjata???

Co do projektantów. Biuro Lipińskich zaczęło podawać parametr E przy swoich nowych projektach i wyglada to nieźle.
Link do komentarza
Styl, estetyka... moze Pan ma rację, ale czytałem Pana na forum MURATORA i przyznam , że forma tamtej "dyskusji" gdzie się właściwie wszyscy zgadzają, królują dowcipy, żerty, uprzejmości i uwagi o urodzie domu nie jest dla mnie.
Co do danych domu, to piszemy na tym forum, a tu w KLANIE (gdzie nie mogę się zalogować) nie ma zadnego domu z E=X. A odpowiedzi Pana Huberta Kowalskiego, w dyskusji z Panem Świderkiem zbyt wyczerpujące i merytoryczne nie są. Jak dziecko, się obraża, by nie odpowiedzieć. A co do krucjaty, to nie ja będę "ukrzyżowywał" użytkowników domów zużywających 200kWh/m2 rocznie z pseudowentylacją w pokojach realizowaną wyłącznie przez nawiewniki, nawet (czego się zrobić nie da) higrosterowalne, tylko rachunki za ogrzewanie i leczenie alergii i chorób płuc.
Jak za ostro to przepraszm, ale moze inaczej nie potrafię.
Link do komentarza
Cytat

Styl, estetyka... moze Pan ma rację, ale czytałem Pana na forum MURATORA i przyznam , że forma tamtej "dyskusji" gdzie się właściwie wszyscy zgadzają, królują dowcipy, żerty, uprzejmości i uwagi o urodzie domu nie jest dla mnie.


Forum jak forum. A co złego w żartach i uprzejmościach? Budowanie domu to dla wielu ludzi niesamowity stres związany z lawinowym pozyskiwaniem wiedzy. Nie każdy ma czas na siedzenie w Internecie i wertowanie forum. Ludzie są skołowani reklamami ścian jednowarstwowych, bajkami o ciepłym betonie czy tanim "ekogroszku", więc skąd mieli by wiedzieć, że w ogóle te rozwiązania są niepotrzebne?

Proszę powiedzieć, ile procentowo osób uważa, że najtaniej jest grzać w domu prądem? 1%? A mnie nie stać na spłatę kredytu na dom i płacenie wysokich rachunków zimą i ... dlatego będę grzał prądem, ale wcześniej odpowiednio zaizoluję i uszczelnię bydynek. Podniosę przy okazji komfort mieszkalny i obniżę koszty budowy. Na dodatek szybciej się wprowadzę z powodu uproszczenia prac budowlanych i instalacyjnych.

Powyższy akapit nie jest kierowany do Pana. Jest próbką wypowiedzi, która może otworzyć drogę do czyjejś świadomości poprzez zaciekawanienie i zestawienie sprzeczności. Nikogo przy tym nie obraziłem.

Cytat

Co do danych domu, to piszemy na tym forum, a tu w KLANIE (gdzie nie mogę się zalogować) nie ma zadnego domu z E=X. A odpowiedzi Pana Huberta Kowalskiego, w dyskusji z Panem Świderkiem zbyt wyczerpujące i merytoryczne nie są. Jak dziecko, się obraża, by nie odpowiedzieć.


A co ma odpowiedzieć? Kajać się publicznie i przyznać, że wpuścił w maliny inwestora? Jestem przekonany, że projekt był zgodny w obowiązującymi normami budowlanymi, a że inwestora specjalnie nie interesuje maksymalne obniżenie strat cieplnych, to chyba już jego zmartwienie. Technologie są powszechnie dostępne, informacje na temat rachunków za ciepło również, więc co tu dodać?

Cytat

A co do krucjaty, to nie ja będę "ukrzyżowywał" użytkowników domów zużywających 200kWh/m2 rocznie z pseudowentylacją w pokojach realizowaną wyłącznie przez nawiewniki, nawet (czego się zrobić nie da) higrosterowalne, tylko rachunki za ogrzewanie i leczenie alergii i chorób płuc.


Statystyczny polski mężczyzna zmienia bieliznę raz w tygodniu, a Pan tu o jakiejś wentylacji. Ludzie palą papierosy pomimo informacji na pudełku o zabójczym działaniu palenia. Można jedynie służyć dobrą radą, ale nie można nikogo zmienić na siłę. Efekt zawsze będzie odwrotny.

Pozdrawiam

ps tak przy okazji pytałem kiedyś o izolowanie od środka domu z poddaszem użytkowym. Jak tego dokonać?
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Prądem, prądem będzie się Pan grzał, właśnie ze względów ekonomicznych . W domach izolowanych centralne jest zbyt drogie w eksploatacji, a jak jeszcze dojdą podatki kominowe i certyfikaty... . A wentylacja... tak dużo od niej zależy (zdrowie konfort, wypoczynek, ekonomia), że nikogo to nie ominie, więc się nie martwię.
Link do komentarza
Gość Jarosław Łupieżowiec   Gliwice
Od czego zacząć ?
Może od początku...
Kilka miesięcy temu otworzyła się pzrede mną możliwość zamieszkania w domku jednorodzinnym. Jest on niestety (a może na szczęście?) w stanie surowym otwartym tzn jedyne co posiada to dach i ściany (jeśli stan surowy otwarty oznacza coś innego to przepraszam ale żaden ze mnie fachowiec) . Gdy zacząłem się zastanawiać nad sposobem ogrzewania domku znajdującego sie na śląsku, zaledwie kilka kilometrów od kopalni węgla kamiennego szukanie innego źródła ciepła niż węgiel wzbudziło szczere zaniepokojenie mojej partnerki oraz znajomych. Jakie wielkie było moje zdziwienie gdy dowiedziałem się o istnieniu Pomp ciepła? Jak to ciepło ze studni? Z lodowatej wody? Niepojęte a jednak dałem się przekonać a następnie przekonałem " pozostałych inwestorów" lecz wiem że patrzą w przyszłość z niepokojem.
Teraz Panowie znów walicie mi niebo na głowę !! Jak to możliwe że można ogrzać dom porównywalnie niskimi nakładami na energię jak w przypadku PC inwestując jedynie w izolację termiczną, wymienniki ciepła w wentylacji mechanicznej i uszczelnienie??? Jak ja mam te "Herezje" znów przedstawić ludziom którzy całe życie ogrzewali dom węglem?? Powiedzcie szczerze czy można każdy dom tak ocieplić i ile to orientacyjnie może kosztować ? Jak już pisałem "mój" dom już stoi, mur jest trójwarstwowy z cegły z wełną mineralną między dwiema warstwami muru. Niestety jak już zdązyłem sie zorientować nad każdym oknem są porobione mostki cieplne "lane jednolite betonowe nadproża" tego niestety juz nie usunę chyba że maja Panowie eksperci na ten szkopół również jakies w miarę proste rozwiązanie. Niestety nie posiadam żadnego współczynnika E dla tego budynku icon_sad.gif
Jego projekt znajduje sie na stronie www.archeton.pl projekt marzanna
z góry dziękuję za każdą odpowiedź wiem również że tematem dyskusji są kolektory słoneczne w takim wypadku gdy zrezygnowałbym z PC właściwie mogą mieć zastosowanie do grzania cwu przynajmniej latem ? Szczerze mówiąc nie jestem przekonany do baterii automatycznych

Pozdrawiam
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Nie każdy dom można zaizolować. Izolacja skuteczna jest podobna do "termosu" wentylacje załatwia rekuperator. W domach istniejących ściany i dach taniej lub drożej da się zrobić, ale podłogę niezawsze. Należy więc rozważyć ile by kosztowała pompa ciepła z gruntowym kolektorem i instalacją co, a ile grzejniki elektryczne i izolacja domu (kompletna!!). Wentylacja musi być w każdym przypadku więc tego nie biorę po kosztorys.
JEzeli teraz okaże się, że przyzwoita pompa z całym "inwentarzem"jest droższa niż zmniejszenie potrzeb ciepła przez zaizolowanie, należy robić izolację. Przyznam, że ja zawsze jestem zwolennikiem izolowania. Działa to zawsze, jest bezawaryjne, i nie podlega koniunkturze na różne nośniki energii.
Link do komentarza
W takim razie do kogo ? ( do jakiej firmy ) najlepiej się zgłosic w celu wykonania projektu takiej izolacji i czy jakakolkwiek firma może zagwarantować mi że po wykonaniu przez nią izolacji termicznej i zainstalowaniu odpowiednich rekuperatorów oraz odpowiednio dobranych wg projektu grzejników elektrycznych, że ogrzanie domu o powierzchni 250 m/kw nie okarze sie nieekonomiczne ?
Link do komentarza
Gość piekny jaś
temat ma być o kolektorach słonecznych-kupiłem kolektory próżniowe firmy watt z chorzowa-instalowała mi to cienka firma z krakowa-uzyski są 10-15 stopni na dobe-jutro przyjeżdżą inna firma to sprawdzić-jakie są wasze doświadczenia z kol, sło. do grzania wody-bo na razie to czytam filozoficzne wywody o tym co może, ma być-a ja władowałem małe pieniądze i chce żeby mi to chodziło-pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość pierwszopostowiec na forum
Witam wszystkich

Przepraszam za odgrzewanie tematu ale przed rozpoczęciem czynności związanych z budową domu i następnie z czytaniem tematu chciałem mieć kolektory, myślałem o pompach ciepła ciesząc się jak dziecko że będę miał "tani dom". W tym momencie gdy skończyłem czytać ten temat, wiedząc że inwestuję w izolację (wszystkie współczynniki przenikania ciepła ściany i stropu (poddasze nieużytkowe więc nie grzane) poniżej 0,2 W/m2*K, okna chcę poniżej 1,5 W/m2*K), dom parterowy z ok. 90 m2 powierzchnią użytkową), zaczynam się zastanawiać czy wogóle warto mieć i kolektory i pompy ciepła.
Prosze o radę bo wiarygodnych informacji można zasięgnąć chyba tylko na forum od osób obiektywnych, myślących nie tylko o sprzedaży i zysku ale myślących także o innych posiadaczach domów jednorodzinnych.
I jeszcze jedno pytanie: czy przy zaizolowanym domu wymagana jest wentylacja wszystkich pomieszczeń?

z góry dziękuję
pzdr
pierwszopostowiec na forum
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
W Polsce system dopłat do technologii pozwalających na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest jeszcze słabo rozwinięty. Jednak coraz częściej można usłyszeć, że inwestorom indywidualnym udaje się pozyskać niskooprocentowane kredyty lub częściowy zwrot kosztów za ekologiczne inwestycje.
Urząd gminy lub powiat – warto sprawdzić, czy instalacja kolektorów jest objęta dofinansowaniem w ramach dopłat na ekologiczne źródła ciepła. Oczywiście, mogą je uzyskać tylko prawni właściciele nieruchomości. Potrzebną dokumentacją jest oryginał zakupu kolektorów i potwierdzenie parametrów technicznych. Polskie urzędy nadal jeszcze rzadko podejmują uchwały o dotacjach na kolektory, ale można się z tym już spotkać.
Regionalny oddział Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – tutaj przyznawane są pożyczki preferencyjne (z możliwością częściowego umorzenia), pożyczki płatnicze, kredyty w ramach linii kredytowych, dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów i pożyczek oraz dotacje.
Bank Ochrony Środowiska – posiada kredyty preferencyjne przeznaczone na wspieranie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i oprocentowane w zależności od województwa od 2,13 do 4,5 proc. w skali roku.
Fundacja Eko-Fundusz – wspiera inwestycje związane z wykorzystywaniem odnawialnych
źródeł energii. Jeżeli inwestycja kosztuje min.
50 tys. zł, a wielkość systemu grzewczego przekracza 80 m2 (dlatego oferta dotyczy domów wielorodzinnych), można odzyskać 50 proc. poniesionych kosztów.

Więcej znajdziesz tutaj:
http://www.nfosigw.gov.pl
http://www.ekofundusz.org.pl
http://www.bosbank.pl


Warto przeczytać artykuł z Budujemy Dom 1-2/2007:
Dom na baterie? - kolektory słoneczne
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/858_dom_na_baterie_-_kolektory_sloneczne/
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Wymiana, żarówek nie jest najlepszym pomysłem. "Zimne" światło powoduje, że częściej pracują grzejniki. Ma ono też zły wpływ na naszą psychikę, przy długich okresach gdy jest ciemno.



Zawsze można zastosować oświetlenie światłowodowe, gdzie sami mamy wpływ na temperaturę barwową światła. Ciekawe propozycje ma firma Ekomp.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
Witam,

Pomimo że od dłuższego czasu nikt tu nie zaglądał a temat dotyczy kolektorów słonecznych to wypada wspomnieć że kolektory słoneczne warto stosować w dwóch przypdakach.
1. Jako wspomaganie uzyskania ciepłej wody użytkowej.
2. Jako wspomaganie uzyskiwania ciepłej wody użytkowej, wsparcia centralnego ogrzewania i np. dogrzewania letniego basenu.
Natomiest budowanie dużego zestwau solarnego do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej i dla wsparcia centralnego ogrzewania bez odbioru nadmiaru ciepła latem jest nieekonomiczne i znacząco zmniejsza trwałość kolektorów.
W mojej opini do zastosowań 1 i 2 najlepiej nadają się próżniowe kolektory rurowe, ponieważ są w stanie uzyskać znacznie więcej ciepła ze słońca w okresie gdy go najbardziej potrzebujemy. Kolektory płaskie uzyskują znacznie więcej ciepła w stosunku do wydanych na nie pieniędzy ale te ogromne ilości ciepła pozyskiwane są głównie w letnie dni. W chłodne jesienne i wiosenne dni lepsze uzyski mają kolektory rurowe.
Dlatego też do zastosowań całorocznych należy używać kolektorów rurowych a do zastosowań sezonowych (np. samodzielny letni basen) kolektory płaskie osiągają rewelacyjne wyniki.
Osoby zainteresowane kolektorami słonecznymi zapraszam na stronę www.solarid.pl
Znajdziecie tam Państwo krótki opis działania kolektorów słonecznych i przykładowe wyliczenia opłacalności ich stosowania.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Optymalizacja kolektorów lub wybór - proszę pisać / novi@gazeta.pl.
Firmy instalujace czesto żle dobieraja szybkość przepływu, pojemności zbiornika...nie wspominając o za małej izolazji przewodów, optymalnym kącie nachylenia kolektorów w naszych warynkach geograficznych, ...i innych ...ważnych drobiazgach
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...