Skocz do zawartości

inst odgromowa a zero budynku


kalumet

Recommended Posts

w projekcie nie mam inst odgromowej budynku
jest tylko bednarka do zera
podczas robienia podbudowy płyty została położona bednarka dookoła domu
z wypuszczeniem po dwóch przeciwnych narożnikach aby puścić inst na dach
została również wypuszczona bednarka jako zero z inst elektr domu
wszystkie trzy wypuszczone bednarki są połączone z tą położoną w ziemi
czy zero powinno być połączone z inst odgromową ?
nie znam się na tym
ale mi się wydaje, że jak walnie w odgrom to prąd może dojść przez zero do rozdzielnicy
i tam narobić szkód
Link do komentarza
Cytat

w projekcie nie mam inst odgromowej budynku
jest tylko bednarka do zera
podczas robienia podbudowy płyty została położona bednarka dookoła domu
z wypuszczeniem po dwóch przeciwnych narożnikach aby puścić inst na dach
została również wypuszczona bednarka jako zero z inst elektr domu
wszystkie trzy wypuszczone bednarki są połączone z tą położoną w ziemi
czy zero powinno być połączone z inst odgromową ?
nie znam się na tym
ale mi się wydaje, że jak walnie w odgrom to prąd może dojść przez zero do rozdzielnicy
i tam narobić szkód


Może być,ja tak mam zrobione,też miałem takie obawy ja Ty ale elektryk powiedział,że piorun do tyłu się nie cofnie. Zresztą w rozdzielnicy mam zabezpieczenie to chroniące od pioruna icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

wszystkie trzy wypuszczone bednarki są połączone z tą położoną w ziemi
czy zero powinno być połączone z inst odgromową ?
nie znam się na tym
ale mi się wydaje, że jak walnie w odgrom to prąd może dojść przez zero do rozdzielnicy
i tam narobić szkód



Trudno odpowiedzieć komuś, kto nie wie o co pytać. Ale spróbuję.

otóż wszystkie odprowadzenia od uziomu mają być połączone pod ziemią (albo w fundamencie), ale nie blisko siebie. Odejście do głównej szyny uziemiającej (GSU) instalacji (a nie "zera"!!!) powinno być co najmniej kilka metrów od połączenia z przewodem odgromowym.

PS. Jesli "walnie" rasowy, to i tak Ci nabruździ, niezależnie jak połączysz i czy w ogóle połaczysz.


Cytat

Zresztą w rozdzielnicy mam zabezpieczenie to chroniące od pioruna icon_biggrin.gif



To chroni (częściowo) tylko w przypadku, jesli piorun uderzy gdzieś dalej. Jeśli w chałupę, to se tylko odłamki pozbierasz.
Link do komentarza
Cytat

To chroni (częściowo) tylko w przypadku, jesli piorun uderzy gdzieś dalej. Jeśli w chałupę, to se tylko odłamki pozbierasz.


Trza będzie w kasku chodzić icon_biggrin.gif
Dodatkowo co 5 metrów wbijałem galmara 2,4 m średnicy 19 mm wyszło coś jak dobrze pamiętam 12 szt no i były przykręcone do bednarki uchwytami z nierdzewki na 4 śruby M8.A te wyjścia do zera i od zwodów do są oddalone o kilka ładnych metrów,reszta elektryk co to robił coś w tym sensie gadał że nie mogą być za blisko siebie jak i to,że te szpilki co najbliżej to 4 m można wbijać bo bliżej to nie ma sensu.No chyba dobrze gadał icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

Trza będzie w kasku chodzić icon_biggrin.gif



E tam. To się zdarza nie tak często we wsi. A jeszcze dlaczego ma we wsi wyróżniać mój dom???
Właśnie częstsze jest uderzenie w linię w pewnej odległości i powstanie fali przepięciowej. Aby ją zgasić, potrzebne są zabezpieczenia skoordynowane. I prawidłowo zamontowane.
Wielu elektryków nie ma zielonego pojęcia o zasadach ich montażu, a Inwestorzy nawet fioletowego. Ale każdy uważa, ze z instalacją sobie poradzi. Ja wtedy życzę szczęścia, bo na nic innego liczyć nie można. Twój elektryk chyba z tych kumatych, to moze baboli nie narobił.

Jak chcesz poczytać jak to ma być naprawdę, to tutaj: http://www.ochrona.net.pl/
Kliknij OCHRONA PRZEPIĘCIOWA
W INSTALACJACH ELEKTRYCZNYCH
Link do komentarza
Cytat

E tam. To się zdarza nie tak często we wsi. A jeszcze dlaczego ma we wsi wyróżniać mój dom???


No właśnie dlaczego mój icon_exclaim.gif icon_question.gif Sąsiad ma ładniejszy i droższy :hahaha2:
Zapomniałem dodać,że w odległości jakieś 30 m od mojego domu stoi wieża bazy telefonii komórkowej ma 50 m wys .Ten mój elektryk coś gadał,że ta wieża mój dom chroni bo rozrysowując trójkąt bodajże jak dobrze pamiętam równoboczny to mój dom mieści się w polu tego trójkąta a dom ma 8 m wys do kalenicy.A dodatkowo to około 15 m od domu, wzdłuż drogi rosną stare piękne lipy ,nazywają ten odcinek drogi Aleją Lipową, podobno w lipę piorun nie uderza tak słyszałem,ale czy to prawda. Nawet Kochanowski pisał o lipie, że to dobre i pożyteczne drzewo icon_smile.gif więc może coś w tym jest.
Link do komentarza
Cytat

No właśnie dlaczego mój icon_exclaim.gif icon_question.gif Sąsiad ma ładniejszy i droższy :hahaha2:
Zapomniałem dodać,że w odległości jakieś 30 m od mojego domu stoi wieża bazy telefonii komórkowej ma 50 m wys .Ten mój elektryk coś gadał,że ta wieża mój dom chroni bo rozrysowując trójkąt bodajże jak dobrze pamiętam równoboczny to mój dom mieści się w polu tego trójkąta a dom ma 8 m wys do kalenicy.A dodatkowo to około 15 m od domu, wzdłuż drogi rosną stare piękne lipy ,nazywają ten odcinek drogi Aleją Lipową, podobno w lipę piorun nie uderza tak słyszałem,ale czy to prawda. Nawet Kochanowski pisał o lipie, że to dobre i pożyteczne drzewo icon_smile.gif więc może coś w tym jest.



Tu jest darmowy program do oceny zagrożenia piorunowego.

http://spinpol.com.pl/index.php?artykul=poradnik/gromexpert
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...