Skocz do zawartości

Jaka będzie optymalna powierzchnia domu?


Recommended Posts

bardzo dobra tabela z porównaniem ile metrów ma poszczególne pomieszczenie. jestem na etapie wyboru projektu. mogłam porównać spokojnie swój projekt z tą tabelą i już wiem np,że kuchnia może okazać sie ciasna oraz salon za mały.fajna stronka!pozdrawiam:).
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
"Troszeczkę" te wielkości są wzięte z sufitu.
Garderoba 1,5 m2?? Toaleta 1,1 m2??? Z drugiej strony najmniejsza pracownia może mieć aż 8 m2, kuchnia 7 m2, zaś sypialnia 12 m2???

Nasza sypialnia ma 9 m2 i to jest aż nadto, wystarczyłoby nam 7m2. Garderoba 1,5 nie ma ekonomicznego uzasadnienia, taniej wychodzi szafa. W naszej łazience przy sypialni (tutaj rodziców) mieści się duża kabina prysznicowa, duża umywalka oraz toaleta, a łazienka ma 2,2 m2.

Nie kierowałbym się tym zestawieniem.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Koleżanko AZA - porównanie jest dosyć realne. Sypialnia 7 m2 nawet dla jednej osoby to gorzej niż cela! Łazienkę najmniejszą jaką mam do dyspozycji ma równe 2m2 (prostokąt) i jest w niej ubikacja, prysznic (80cm), umywalna - ale o komforcie to nie ma mowy.. Samo przebieranie to katorga! Użytkuję jednocześnie trzy domy i dwa mieszkania w różnych lokalizacjach i zdecydowanie się zgadzam z artykułem! Szkoda tylko, że nie ma pomieszczeń typu przedpokój/wiatrołap.
Link do komentarza
moj dom rodzinny ma około 200 m. Mieszaliśmy tam ja, rodzice i 2 braci. Było ciasno.

Teraz mieszkam z mężem i małym pieskiem na 210 metrach i musze powiedzieć ze jest ok. Pokój rekreacyjny w piwnicy. Na pierwszym pietrze kuchnia, toaleta, jadalnia i "duży pokój". Maja po około 25m. Niby duzo ale kuchnie chciałabym większa. Na drugim pietrze mamy sypialnie. Maż używa jednego pokoju jako biura, ja mniejszy pokój jako garderobę. Jest tez łazienka - mała, dlatego dodajemy jedna do naszej sypialni. Na poddaszu mamy wykończony pokój gościnny.

Niby duzo pomieszczeń, jednak gdy planujemy dziecko zastanawiamy sie nad kupnem większego co najmniej 250-300.

Proszę bzdur nie opowiadać ze sypialnia 7 metrów to jest komfort. Jesli ktoś mieszkał przez całe życie w klatce to byc moze. Dla człowieka - nie mam pojęcia jak można sie w takiej sypialni obrócić.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
powierzchnia użytkowa to pojecie względne - chyba. Powierdziemi jak liczona jest powierzc nia domu na uzytkowym poddaszu?


"Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.) do powierzchni użytkowej lokalu zalicza się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresoli, szaf, schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkarni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału."

ale z drugiej strony znalazłem gdzieś informacje że powierzchnia na takim poddaszu liczona jest tak że do 140cm nie jest liczone do powierzchni
od140-190cm bierze sie połowę powierzchni
a od 190cm wysokości już 100% powierzchni

jak się odniesiecie do tego?
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Do AZA: Tak, a jesteście elfami i macie po 90 cm wzrostu ;).

Mam jedną z łazienkę o powierzchni 2m2 (prysznic 80, wc, umywalka) - i tutaj nie ma mowy o komforcie, to jest co najwyżej do okazjonalnego użytkowania. Sprawdza się tylko jako toaleta. Jestem osobą niewysoką, ok 175 ale przebranie się w tej łazience graniczy z cudem!

To samo sypialnia - dla dzieci mam 11m2 i uważam, to za absolutne minimum - brakuje tam może 1-2 m2, aby pomieszczenie było bardziej ustawne - kwestia biurka. Gdy w tym pomieszczeniu śpią dwie osoby, to zaczyna robić się duszno (WM nie mam).

Z żoną mamy sypialnię 18m2 - i uważam, że jest już dosyć ustawna (duże łóżko, szafy, komoda, inne bibeloty) - ale dalej szału nie ma - dla mnie to takie minimum komfortu.

kuchnię mam 12m2 (otwartą na salon) - i niestety trochę za mała, tak o ok 2-4m2 - dzisiaj zrobiłbym zamkniętą, problem zapachów.

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość anna
w obecnie projektowanym domu, mam kuchnie 17m, spizarke 5, jadalnie 17, salon 35 wc 4, sypialnie 16 garderobe 13, pokoj dziecka 25 gard 6, lazienki 11,12. pom gosp. 5-8m ma byc wygodne?? Smiech ja ma 40m, rowery,motory,meble ogrod... garaz 40
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

w obecnie projektowanym domu, mam kuchnie 17m, spizarke 5, jadalnie 17, salon 35 wc 4, sypialnie 16 garderobe 13, pokoj dziecka 25 gard 6, lazienki 11,12. pom gosp. 5-8m ma byc wygodne?? Smiech ja ma 40m, rowery,motory,meble ogrod... garaz 40


Ale o czym Ty piszesz? Pomieszczenie gospodarcze to nie budynek gospodarczy czy garaż.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Ja w mojej Willi na parterze mam salon 45m2, jadalnia 18m2, kuchnia 25m2, spiżarnia 3m2, szatnia 2m2, sień 6m2, garaż 41m2, kotłownia 5m2, pokój 12m2, wc 4m2, pokój 9m2 , łazienka 5m2, sypialnia 18m2, garderoba 4m2, łazienka 5m2, komunikacja 4m2, komunikacja 8m2, hol 30m2, podcień, taras, 1 piętro: hol 25m2, pokój rekreacyjny 30m2, sauna 6m2, garderoba 6m2, sypialnia 25m2, pralnia 5m2, łazienka 10m2, sypialnia 13m2, gabinet 16m2, pokój 15m2, pustka nad salonem i basen kryty na parterze 40m2
Link do komentarza

Optymalna powierzchnia domu to pojęcie względne. Obecnie w aglomeracjach miejskich powierzchnie działek są ograniczane do 1000 m2 a zabudowa szeregowa to nawet 600 m2. Na takiej działeczce możemy postawić nie tyle dom, co domek. Na małych działkach popularne są domki piętrowe o powierzchni może max 120 m2. Na dole salon  z kuchnią, łazienka, sypialnia lub garderoba, a na górze 2-3 pokoje i prysznic. Takie pole do popisu mamy teraz z uwagi na migrację z dużego miasta do miast-satelit (sypialni):).

Link do komentarza
26 minut temu, Gość Monika napisał:

Ja w mojej Willi na parterze mam salon 45m2, jadalnia 18m2, kuchnia 25m2, spiżarnia 3m2, szatnia 2m2, sień 6m2, garaż 41m2, kotłownia 5m2, pokój 12m2, wc 4m2, pokój 9m2 , łazienka 5m2, sypialnia 18m2, garderoba 4m2, łazienka 5m2, komunikacja 4m2, komunikacja 8m2, hol 30m2, podcień, taras, 1 piętro: hol 25m2, pokój rekreacyjny 30m2, sauna 6m2, garderoba 6m2, sypialnia 25m2, pralnia 5m2, łazienka 10m2, sypialnia 13m2, gabinet 16m2, pokój 15m2, pustka nad salonem i basen kryty na parterze 40m2

A ja nie potrafię zapamiętać powierzchni nawet jednego pomieszczenia swojej willi ;)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:        
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...