Skocz do zawartości

pomoc - zakup działki budowlano-rolnej


Gość madziak78

Recommended Posts

Gość madziak78
witam,
czy ktoś z Was orientuje się jak to jest z zakupem działki budowlano-rolnej?

Jestem zainteresowana kupnem takiej działki i wszystko wydawało się OK, mam
umowę przedwstępną ze sprzedającym, wpłaconą zaliczkę i chcę się umówić do
notariusza na spisanie umowy sprzedaży.
Dzisiaj dowiedziałam się, że przy sprzedaży działki budowlano-rolnej (wg
ustawy), prawo pierwokupu ma Ag. Modernizacji i Rozwoju Rolnictwa, dlatego
sprzedający powinien wpierw do niej się zwrócić czy chce kupić taką działkę a
jeżeli nie, to wtedy można ją sprzedać zainteresowaneu klientowi. Nic nie
wiedziałam wcześniej na ten temat, czy ktoś może potwierdzić?
będę wdzięczna za wszelkie info.

pozdrawiam, m.
Link do komentarza
Z pytania wynika, że działka jest przeznaczona pod zabudowę siedliskową.

Zabudowa siedliskowa jest ściśle związana z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego, a zatem jakiekolwiek budowle w granicach siedliska mogą stawiać tylko osoby spełniające wymogi niezbędne do kwalifikowania się jako rolnik. Status rolnika można uzyskać jedynie wtedy gdy dysponuje się gruntem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednie kwalifikacje - np. staż pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołę o profilu rolniczym lub przynajmniej średnie wykształcenie. W skład zabudowy siedliska może wchodzić budynek mieszkalny oraz obiekty gospodarskie (np. stodoła, obora, stajnia, garaż) usytuowane zgodnie z warunkami zabudowy wydanymi przez urząd gminy. Osoba niespełniająca warunków "bycia rolnikiem" może oczywiście kupić siedlisko, ale budowa domu wymagać będzie przeprowadzenia procedury odrolnienia gruntu i uzyskania w gminie warunków zabudowy. Często przy zakupie tego rodzaju działek ich właściciele dysponują dokumentem zezwalającym na zabudowę siedliskową, ale w przypadku zakupu przez nie-rolnika wydane warunki zabudowy nie stanowią podstawy do nadania pozwolenia na budowę. Trzeba też pamiętać, że - przynajmniej teoretycznie - przy sprzedaży gruntów rolnych - prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych. Dopiero po rezygnacji z zakupu przez ta Agencję - co przy małych działkach jest niemal regułą - można będzie dokonać ostatecznej transakcji kupna- sprzedaży. Niekiedy właściciele działek rolnych próbują ominąć przepisy i oferują sprzedaż gruntu z gotowym pozwoleniem na budowę. Jednak w świetle prawa, nawet po wybudowaniu domu, gdy nowym właścicielem nie będzie rolnik, konieczne będzie odrolnienie gruntu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...