Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
mario72k

piec - samoróbka - czy można stosować

Recommended Posts

Witam

Czy możliwe jest wykonanie samodzielne pieca grzewczego na podstawie znanej dokumentacji? Miejscowy hydraulik-instalator proponuje mi wykonanie pieca grzewczego na podstawie dokumentacji firmy Zębiec. Czy piec taki (zakładam, że identyczny z którymś kotłem Zębiec) będę mógł zastosować? Myślę, że piec nie będzie miał certyfikatu producenta, znaku bezpieczeństwa B.... czy zastosowanie takiego pieca we właśnym domu jest wbrew jakimś przepisom? Jeśli tak to jakie przepisy byłyby naruszone?

mariusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam

Czy możliwe jest wykonanie samodzielne pieca grzewczego na podstawie znanej dokumentacji? Miejscowy hydraulik-instalator proponuje mi wykonanie pieca grzewczego na podstawie dokumentacji firmy Zębiec. Czy piec taki (zakładam, że identyczny z którymś kotłem Zębiec) będę mógł zastosować? Myślę, że piec nie będzie miał certyfikatu producenta, znaku bezpieczeństwa B.... czy zastosowanie takiego pieca we właśnym domu jest wbrew jakimś przepisom? Jeśli tak to jakie przepisy byłyby naruszone?

mariuszZakładam, że to pytanie ma na celu rozbudzenie umysłu wieczorową porą. Równie dobrze można zapytać - w jakim celu samochód ma aktualne badanie dopuszczające do ruchu po drogach publicznych ?

Ale do rzeczy - proszę na początek przeczytać informacje zawarte w poniższych linkach.

Zanim kocioł dopuszczono do obrotu

http://www.firma-mering.pl/ce.htm#Deklarac...0Zgodno%C5%9Bci


Z czego to wynika
http://www.udt.gov.pl/HTML/files/file/97-2...rnet%281%29.pdf od strony 26.
http://www.oznaczenie-ce.pl/index.php?s=2

Kolejny kocioł- zanim wejdzie do obrotu trzeba się sporo nachodzić
http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-gro-eco/znak-ce.html

Reszta to już czysta dedukcja icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podstawowa sprawa to jaki jest sens montowania takiego kotła bo ewentualne oszczędności przy zakupie mogą nie zrównoważyć ewentualnych kosztów napraw normalnie objętych gwarancją producenta.

Kotły o mocy do 50 kW nie podlegają Dozorowi Technicznemu zatem formalnie taki samodzielnie zbudowany kocioł może być użytkowany. Jednak z kolei prawo budowlane wymaga, aby przy budowie wykorzystywane były materiały i urządzenia posiadające wymagane atesty i certyfikaty, a za zgodność z tymi wymaganiami odpowiada kierownik budowy.

W praktyce dla własciciela domu nie powoduje to żadnych konsekwencji. Jednak w razie jakiegoś wypadku spowodowanego awarią kotła mogą być problemy np. z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela czy też odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

prawo budowlane wymaga, aby przy budowie wykorzystywane były materiały i urządzenia posiadające wymagane atesty i certyfikaty, a za zgodność z tymi wymaganiami odpowiada kierownik budowy.


No własnie, ale czy Prawo Budowlane ma zastosowanie do pieca na paliwo stałe? Kierownik budowy oddając dom do użytkowania nie ma chyba w obowiązku oddać dom z piecem.... piec 'kupi' sobie właściciel domu. Myślałem, że podlega to ewentualnie jakiejś ustawie energetycznej (dzięki 'certyfikatom' można udokumentować np emisję spalin poniżej jakiejś normowej wielkości granicznej), lub innemu aktowi prawnemu związanemu nie z budownictwem (PRawo budowlane) lecz inną gałęzią prawa...może prawo handlowe nie pozwoliłoby na wprowadzenie takiego pieca do obrotu handlowego, ale w tym przypadku nie ma mowy o obrocie (chyba, że sprzedaż będzie oficjalna z fakturą to inna sprawa - wtedy można mówić o obrocie)

Co do problemów z ewentualnym roszczeniem o odszkodowanie - pełna zgoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

No własnie, ale czy Prawo Budowlane ma zastosowanie do pieca na paliwo stałe?Moim zdaniem tak, bo w PB:

Cytat

Art. 10.
Wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały,
o właściwościach użytkowych, umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i
wykonanym obiektom budowlanym spełnienie wymagań podstawowych, o których
mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych
wyłącznie, jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z przepisami
odrębnymi.
Oraz przywołany:

Cytat

Art. 5.
1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy,
biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować
w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie
z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji
użytkowania energii;„Samoróbka”, wykonana samodzielnie i zamontowana u siebie, teoretycznie nie wypełnia z definicji „wprowadzenia do obrotu” bo to dotyczy sprzedaży.
Ale nie wypełnia też (bez odpowiednich „kwitów”) zapisów Art.5. – co może być podniesione w sytuacjach „awaryjnych”.
Oddzielną sprawą jest „odbiór” kominiarski, z którym też może być kłopot.
Kierbud ma obowiązek oddania kompletnego domu z kompletem wymaganych „odbiorów branżowych” – zgodnie z zatwierdzonym projektem.
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Specjalnie podałem ten link

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-gro-eco/znak-ce.html

Z lewej strony jest mowa o kotłach o mocy od 17 do 50 kW.

Przykład nr 2
http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-uwg/znak-ce.html
Mowa o kotłach o mocy od 9 kW do 50 kW.
Wystarczy przeczytać Deklaracja Zgodności......i aż do samego dołu (załączony obrazek). To jeśli chodzi o obrót na terenie UE.


To natomiast jeśli chodzi dopuszczenie do jednostkowego zastosowania w obiekcie budowlanym.
Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 92 poz. 881
art 10.
1. Dopuszczone do jednostkowego zastosowania w obiekcie budowlanym są wyroby budowlane wykonane według indywidualnej dokumentacji technicznej, sporządzonej przez projektanta obiektu lub z nim uzgodnionej, dla których producent wydał oświadczenie, że zapewniono zgodność wyrobu budowlanego z tą dokumentacją oraz z przepisami.
2. Indywidualna dokumentacja techniczna, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać opis rozwiązania konstrukcyjnego, charakterystykę materiałową i informację dotyczącą projektowanych właściwości użytkowych wyrobu budowlanego oraz określać warunki jego zastosowania w danym obiekcie budowlanym, a także, w miarę potrzeb, instrukcję obsługi i eksploatacji.
3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1) nazwę i adres wydającego oświadczenie;
2) nazwę wyrobu budowlanego i miejsce jego wytworzenia;
3) identyfikację dokumentacji technicznej;
4) stwierdzenie zgodności wyrobu budowlanego z dokumentacją techniczną oraz przepisami;
5) adres obiektu budowlanego (budowy), w którym wyrób budowlany ma być zastosowany;
6) miejsce i datę wydania oraz podpis wydającego oświadczenie.

Trochę zachodu sie tu robi, nie wiem czy nie lepiej kupić u producenta.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Cześć :) Czy ktoś orientuje się jaka jest cena montażu i uruchomienia pompy ciepła? Nie znam się i obawiam że firma mogła wykorzystać to tym bardziej ze jestem kobietą która nic nie wie na temat pomp ciepła... Pompe mam stoi w salonie;//// ciężko było znaleźć kogoś kto zamontuje ponieważ trafiliśmy na okropnie nieprofesjonalnych olewczych ludzi... aktualna ekipa wiedząc o tym wysłała nam swój kosztorys... może jest ok... wole sprawdzić ;/ Ktoś pomoże? Pompa NIBE AMS 10-8 mogę wkleić zdjęcia....
  • Gość Teddy Bear
   Dodam jeszcze, że część murarzy nie wie, co to jest sznurek murarski. Poleganie tylko na poziomnicy laserowej jest wg mnie poważnym błędem. Tym bardziej niezrozumiałym, że w muntech24 dobry sznurek czy żyłka murarska to kwestia dosłownie groszowa. Żal im paru złotych?
  • Pakiet XS 8 paneli a na zdjęciu 10.  Czy to cena samych paneli bez falownika i reszty akcesoriów potrzebnych do działania całego urządzenia ?. Viessmann jest producentem paneli, czy tylko nakleja metki ?.
  • Nabór wniosków ma ruszyć we wrześniu, ale informacji na temat wzoru wnioski i potrzebnych informacji nadal jest bardzo mało. Program nie ma wskazanego wyróżnika jakiego typu instalacji OZE dotyczy. Może być to zarówno fotowoltaika, wiatrak, a nawet przydomowa biogazownia. Mimo to przypuszczamy, że największy udział zgłoszeń przypadnie na instalacje fotowoltaiczne. Szacuje się, że program przyczyni się do powstania dodatkowych 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Kwota dofinansowania na instalację OZE ma wynieść 5 tysięcy złotych. Program Mój Prąd adresowany jest wyłącznie do gospodarstw domowych. Minister szacuje, że koszt przydomowej instalacji OZE w statystycznym gospodarstwie domowym wynosi około 17-20 tysięcy złotych. Z tytułu założenia instalacji, gospodarstwo domowe otrzymaja dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. Oprócz tego pozostałe środki można odpisać od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W zależności od tego ile instalacja kosztowała, inwestor będzie mógł sobie odliczyć zdecydowanie większą kwotę. Warunkiem jest, by dotacja w wysokości 5 tysięcy wraz z odliczeniem nie przekroczyła 50% poniesionych kosztów inwestycyjnych. Jako wymagane do programu dokumenty Minister wymienia fakturę rozliczeniową od wykonawcy jako dowód że odbiorca energii dokonał płatności. Kolejno, potrzebne jest zaświadczenie lub kopia umowy, że instalacja została podłączona i że został założony licznik dwukierunkowy. Dodatkowo musi być wypełniony wniosek ze wszystkimi danymi osobowymi i między innymi z numerem rachunku.
  • Fotowoltaika to gorący temat. Widać chociażby tu na forum   My mamy np. pakiety fotowoltaiczne! Zobaczcie na produkty i ceny oraz rozmiary pakietów TUTAJ  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...