Skocz do zawartości

jaki okap do kuchni bez okna-prośba o porade


szabla00

Recommended Posts

Bardzo proszę o poradę w sprawie wyboru okapu kominowego (ten typ nabardziej wygladowo mi pasuje do mojej przyszłej kuchni) do kuchni-kuchnia ma około 12m2 (33m3)i nie ma okna (jedynie 2 drzwi).
Zależy mi na dobrym wyciągu, możliwie cichym ale tez nie najdroższym-mogę przeznaczyć na niego maks 700-800zł.Na wszelkich dodatkach typu timery czy sterowanie elektroniczne mi nie zależy

zastanawiam się nad zakupem np. Teki DB60 (ma w miarę dobre parametry-czy wyciąg o max wydajności 500m3/h będzie wystarczający? (czy lepiej przyjrzeć się mocniejszym?)

Proszę opinie i ewentualne inne propozycje

Jeszcze zastanawia mnie jedno-czy kształt podstawy okapu-są w kształcie elipsy, kola, kwadratu lub prostokąta wpływa w jakimkolwiek stopniu na wyciąg?

Z góry dziękuje za wszystkie sugestie
Link do komentarza
Czy okap ten ma być podłączony do kratki wentylacyjnej i wydmuchiwać te 500m3/h ( ok dwudziestokrotna wymiana powietrza na godzinę w tej kubaturze kuchni) poza pomieszczenie - i w związku z tym SKĄDŚ i KTÓRĘDYŚ tę samą ilość powietrza zaciągać i wprowadzać przez sąsiednie pomieszczenia - czy ma pracować w cyrkulacyjnym obiegu?
Przy cyrkulacji musisz przy wyborze okapu rozpatrzyć się jak wygląda filtracja powietrza, jak wymienia się i jak dostępne są wkłady, czy da się je regenerować.
Przy podłączeniu do kratki - musisz rozpatrzyć możliwość wymiany powietrza.
No i dopiero teraz weź się za kształty i wygląd okapu icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

Bardzo proszę o poradę w sprawie wyboru okapu kominowego (ten typ nabardziej wygladowo mi pasuje do mojej przyszłej kuchni) do kuchni-kuchnia ma około 12m2 (33m3)i nie ma okna (jedynie 2 drzwi).
Zależy mi na dobrym wyciągu, możliwie cichym ale tez nie najdroższym-mogę przeznaczyć na niego maks 700-800zł.Na wszelkich dodatkach typu timery czy sterowanie elektroniczne mi nie zależy

zastanawiam się nad zakupem np. Teki DB60 (ma w miarę dobre parametry-czy wyciąg o max wydajności 500m3/h będzie wystarczający? (czy lepiej przyjrzeć się mocniejszym?)

Proszę opinie i ewentualne inne propozycje

Jeszcze zastanawia mnie jedno-czy kształt podstawy okapu-są w kształcie elipsy, kola, kwadratu lub prostokąta wpływa w jakimkolwiek stopniu na wyciąg?

Z góry dziękuje za wszystkie sugestie



Proszę 500 m3/h podzielić na wartość wyliczoną 33 m3. Wtedy wynikiem bedzie ilośc wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę czyli w zaokrągleniu 15. Wartości 500-600 są bardzo popularne w okapach ze względu na wydajność silnika na ostatnim biegu jak się nie mylę.
Pozostałe kryteria to już kosmetyka icon_smile.gif
Link do komentarza
Okap ma byc podłączony do ciagu wentylacyjnego- każde mieszkanie ma udzielny swój pion wentylacyjny wiec mam 2 kratki jedna wentylacyjna a 2 już końcówka rury wyprowadzającej do okapu. Proszę mi wybaczyć ale nie znam sie na zasadzie sil podciśnieniowych (bo chyba o tym mowa) a 500m3/h to max siła. Sugeruje Pan,że mimo wszystko będzie ten okap zbyt mocny-z racji braku okien chciałabym zakupić odpowiedni wyciąg, ktory spełniałby swoje funkcje związane z pochłanianiem wszelkich zapachów i tłuszczu
Link do komentarza
Okap usuwa, a nie pochłania.

Przepisy zalecają aby moc okapu nie była mniejsza niż 120m3/h.

Raczej kubatura pomieszczenia nie ma tu znaczenia – wszak usuwa się powietrze znad kuchenki, która „produkuje” zapachy i wilgoć.

Konieczne jest zainstalowanie w kanale wywiewnym wentylacji „grawitacyjnej” klapy zwrotnej, która zapobiegać będzie zasysaniu powietrza z tego kanału.


Ps. Jeśli jest to pomieszczenie bez okna, a kuchenka ma być gazowa, to wentylacja musi być mechaniczna wywiewna o mocy (intensywności) co najmniej 70m3/h
Link do komentarza
Pomieszczenie ma 2 drzwi na prostopadłych do siebie scianach (jedne drzwi otwieraja sie na przedpokoj a 2 do salonu (przerobilismy salon z aneksem, poniewaz zalezalo nam na oddzielnej kuchni) a zamontowala bedzie plyta indukcyjna bo w calym bloku brak gazu. Czyli ta zamontowanie tej klapy zwrotnej bedzie jak rozumiem konieczne?
Link do komentarza
Cytat

Okap usuwa, a nie pochłania.

Przepisy zalecają aby moc okapu nie była mniejsza niż 120m3/h.

Raczej kubatura pomieszczenia nie ma tu znaczenia – wszak usuwa się powietrze znad kuchenki, która „produkuje” zapachy i wilgoć.




Wszystko się zgadza, nie mniej jednak okap jest, jakby nie było, urządzeniem do "wymiany powietrza" i w pewnym stopniu w czasie aktywności wpłynie na ruch powietrza w pomieszczeniu.

Nie może być natomiast jedynym urządzeniem do zapewnienia tej wymiany.
Do kubatury nawiązałem przez analogię do m3, które to wyrażają objetość/kubaturę - siłą rzeczy.
Link do komentarza

Dopowiem, bo istotne.

W drzwiach (najlepiej tych do salonu – bo tam jest okno i nawiewnik) należy zrobić podcięcie lub otwory wentylacyjne (kratkę) o powierzchni nie mniejszej niż 200cm2.


Cytat

Nie może być natomiast jedynym urządzeniem do zapewnienia tej wymiany.



Może icon_cool.gif

Jeśli okap pracuje w systemie ciągłym np. na 1 biegu z mocą (intensywnością) nie mniejszą niż 50m3/h (dla tej kuchni). Będzie to wentylacja mechaniczna wywiewna. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Dopowiem, bo istotne.

W drzwiach (najlepiej tych do salonu – bo tam jest okno i nawiewnik) należy zrobić podcięcie lub otwory wentylacyjne (kratkę) o powierzchni nie mniejszej niż 200cm2.




Może icon_cool.gif

Jeśli okap pracuje w systemie ciągłym np. na 1 biegu z mocą (intensywnością) nie mniejszą niż 50m3/h (dla tej kuchni). Będzie to wentylacja mechaniczna wywiewna. icon_biggrin.gif




Wszystko być może, ale kto tak robi ???? - a poza tym przed chwilą czytałem, że ciągnie tylko z obszaru samej kuchni i o kubaturze nia ma co mówić icon_smile.gif.

Nie szukajmy na siłę. Zweryfikuję swoją wypowiedź do słów - nie zdarza się raczej (zamiast nie może)....dalej bez mian.
Link do komentarza
Cytat

Wszystko być może, ale kto tak robi ???? - a poza tym przed chwilą czytałem, że ciągnie tylko z obszaru samej kuchni i o kubaturze nia ma co mówić icon_smile.gif.




Zgadza się.
Bo to nie kubatura produkuje zapachy i parę wodną - a zadaniem (podstawowym) okapu jest usuwanie tych „produktów”.

Kto tak robi?
Wielu – zwłaszcza w nowym (starym z wielkiej płyty) budownictwie, ze ślepymi mini kuchniami i kuchenkami gazowymi. Okap jest urządzeniem wentylacji wywiewnej na 1 biegu + okapem na biegach wyższych.
Takie rozwiązanie determinuje położenie tej kuchni „wewnątrz” mieszkania, a wniej tylko jeden kanał wentylacyjny.
Link do komentarza
Drodzy eksperci, staram się zrozumieć Wasze sugestie, ale czy nie prostszym rozwiazaniem dla mnie bedzie po prostu wyciag o mniejszej wydajnosci- aby wlasnie nie istanialo ryzyko powstania podcisnienia (bez koniecznosci podcinania drzwi i montowania klapy zwrotnej)? Ponadto, czy mylę sie twierdząc iż nawet wlaczajac sporadycznie max wydajnosc 500m to nie wplynie to znaczaca na podcisnienie?
Link do komentarza
Cytat

Zgadza się.
Bo to nie kubatura produkuje zapachy i parę wodną - a zadaniem (podstawowym) okapu jest usuwanie tych „produktów”.

Kto tak robi?
Wielu – zwłaszcza w nowym (starym z wielkiej płyty) budownictwie, ze ślepymi mini kuchniami i kuchenkami gazowymi. Okap jest urządzeniem wentylacji wywiewnej na 1 biegu + okapem na biegach wyższych.
Takie rozwiązanie determinuje położenie tej kuchni „wewnątrz” mieszkania, a wniej tylko jeden kanał wentylacyjny.




Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

§ 93. 1.
2. W mieszkaniu jednopokojowym dopuszcza się pomieszczenie kuchenne bez okien lub wnękę kuchenną połączoną z przedpokojem, pod warunkiem zastosowania co najmniej wentylacji:
1) grawitacyjnej - w przypadku kuchni elektrycznej,
2) mechanicznej wywiewnej - w przypadku kuchni gazowej.
3. W mieszkaniu wielopokojowym kuchnia może stanowić część pokoju przeznaczonego na pobyt dzienny, pod warunkiem zastosowania w tym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z podłączeniem do niej okapu wywiewnego nad trzonem kuchennym, a także z zapewnieniem odprowadzenia powietrza z pomieszczenia dodatkowym otworem wywiewnym, usytuowanym nie więcej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.

Zrozumiałem raczej, że okap jest dodatkiem do istniejącej kratki.

Link do komentarza
Podcinanie drzwi, otwory, kratka, musi być tak czy siak – nawet jak nie będzie okapu „mechanicznego” – powietrze musi jakoś do kuchni się dostać i takie są wymogi wentylacyjne.

Klapa zwrotna zabezpiecza nie tylko w czasie pracy okapu. Latem może być cofka „naturalna” (inwersja) i cały syf z kanału, pierdut do kuchni – a tego raczej chcemy uniknąć.

Klapa zwrotna, lub kratka z klapą zwrotną, to koszt już od 20zł i do samodzielnego montażu.
Link do komentarza
Drzwi do salonu beda przesuwne wiec nie beda szczelne ponadto beda zamykane okazjonalnie ( a zaraz za drzwiami mam okno, wiec sadze ze to chyba wystarczy). W takim razie napewno zlece zamontowanie tej klapy , prosze jedynie o odp. czy moge sie skupic na tym max wyciagu 500 czy wziasc mimo wszystko mniejszy?
Link do komentarza
Podepnę się pod wątek.

Jestem na etapie wybierania okapu do nowoczesnej kuchni i znalazłem już kilka, które odpowiadają mi parametrami Chcę koniecznie okap kominowy, z dobrym wyciągiem. Nie mogę się jednak zdecydować na jeden konkretny. Chodzi mi o design. Żony nie mam, więc się nie poradzę ;)
Który się Wam najbardziej podoba? Ten, ten a może ten ?
Link do komentarza
Cytat

Podepnę się pod wątek.

Jestem na etapie wybierania okapu do nowoczesnej kuchni i znalazłem już kilka, które odpowiadają mi parametrami Chcę koniecznie okap kominowy, z dobrym wyciągiem. Nie mogę się jednak zdecydować na jeden konkretny. Chodzi mi o design. Żony nie mam, więc się nie poradzę ;)
Który się Wam najbardziej podoba? Ten, ten a może ten ?




Skoro wspomniał Pan o opinii kobiety (znaczący czynnik w kwestii wyboru icon_smile.gif ) - zapraszam do wypowiedzi PŁEĆ PIĘKNĄ.
Link do komentarza
kurnia przeczytałam wszystko co napisaliście i zgłupiałam . Podpowiedzcie i mi .Mam aneks kuchenny całe mieszkanko malutkie 30m2. Przypuszczam ,że nie będzie dużo gotowane (córka jeszcze nie za bardzo lubi/umie gotować) ,ale mimo wszystko okap potrzebny nie chcę wilgoci i tłuszczu w mieszkaniu. Chcę niedrogi tylko jakie powinien mieć parametry . Jeszcze nie wiemy czy będzie kuchenka na gaz czy na prąd -wahamy się .Proszę o podpowiedzi icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

kurnia przeczytałam wszystko co napisaliście i zgłupiałam . Podpowiedzcie i mi .Mam aneks kuchenny całe mieszkanko malutkie 30m2. Przypuszczam ,że nie będzie dużo gotowane (córka jeszcze nie za bardzo lubi/umie gotować) ,ale mimo wszystko okap potrzebny nie chcę wilgoci i tłuszczu w mieszkaniu. Chcę niedrogi tylko jakie powinien mieć parametry . Jeszcze nie wiemy czy będzie kuchenka na gaz czy na prąd -wahamy się .Proszę o podpowiedzi icon_smile.gif


Aga ja myślę, że jeśli córa nie gotuje dużo to taki by jej wystarczył....tani icon_biggrin.gif
nie wiem jak u Was, ale u nie na blokach nie można było podłączyć się do komina, więc podszafkowy myślę, że będzie ok
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...