Skocz do zawartości

Proszę o pomoc przy solarze


Przemolo

Recommended Posts

Mam starego solara Stiebel-Eltron (ok. 9 lat). Składa się z panela słonecznego umieszczonego pionowo ok. metr nad ziemią (na ścianie budynku) oraz kotła 150l umieszczonego w piwnicy.
Niestety do solara (zakupionego wraz z domem) nie mam żadnej instrukcji.
Proszę więc o odpowiedź na pytania:
1. Jak dolać glikolu do instalacji? próbowałem odkręcić całą końcówkę z odpowietrzaczem znajdującą sięna samej górze panela - mając nadzieję, że naleję glikol tamtędy - ale niestety mocno pryska glikol gdy odkręcam tą końcówkę.
2. Jak zwiększyć ciśnienie glikolu? obecnie mam tylko 0,8 bara.
Nie mam żadnej pompki do tego zestawu.
Z góry dziękuję za pomoc!
Link do komentarza
Cytat

Mam starego solara Stiebel-Eltron (ok. 9 lat). Składa się z panela słonecznego umieszczonego pionowo ok. metr nad ziemią (na ścianie budynku) oraz kotła 150l umieszczonego w piwnicy.
Niestety do solara (zakupionego wraz z domem) nie mam żadnej instrukcji.
Proszę więc o odpowiedź na pytania:
1. Jak dolać glikolu do instalacji? próbowałem odkręcić całą końcówkę z odpowietrzaczem znajdującą sięna samej górze panela - mając nadzieję, że naleję glikol tamtędy - ale niestety mocno pryska glikol gdy odkręcam tą końcówkę.
2. Jak zwiększyć ciśnienie glikolu? obecnie mam tylko 0,8 bara.
Nie mam żadnej pompki do tego zestawu.
Z góry dziękuję za pomoc!


http://dachyb2b.pl/files/421,HEWALEX_Instr...u_solarnego.pdf

Punkt 4. Napełnienie i uruchomienie instalacji.

Trzeba robić to powoli żeby nie zapowietrzyć .

Ciśnienie 2-2,5 bary ,jeśli masz to może opryskiwacz ogrodowy , po lekkiej modyfikacji(zrobić przejściówkę ).Lub kupić pompkę do napełniania.


Może się okazać ze stary zużyty glikol (zalecana wymiana co 5-7 lat) trzeba wymienić i przepłukać instalację z osadów . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Bez pompki nie wytworzysz odpowiedniego ciśnienia w instalacji.
Po za tym jak pisał animus... po takim czasie wymiana glikolu wręcz zalecana.



Spuściłem powietrze z naczynia wzbiorczego i dolałem glikolu od góry. Pytanie tylko ile glikolu ma być? aż zacznie się przelewać korkiem w najwyższym miejscu instalacji?
Link do komentarza
Cytat

Spuściłem powietrze z naczynia wzbiorczego i dolałem glikolu od góry. Pytanie tylko ile glikolu ma być? aż zacznie się przelewać korkiem w najwyższym miejscu instalacji?



Napełnia się od dołu żeby wypchnąć całe powietrze aż do przelania się w najwyższym miejscu .Wymieniłeś stary Glikol . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Spuściłem powietrze z naczynia wzbiorczego i dolałem glikolu od góry. Pytanie tylko ile glikolu ma być? aż zacznie się przelewać korkiem w najwyższym miejscu instalacji?


No to jestem ciekaw co będzie kompensowało ciśnienie w instalacji jak naczynie pozbawione jest gazu nad membraną. To powietrze jest argonem i bez wiedzy jak to działa nie należy się bawić, a właściwie to po co ta zabawa, ciśnienie w tej konkretnej instalacji było dobre, glikol podejrzewam też był dobry po co ta wymiana?
pozdrawiam.
Witold
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...