Skocz do zawartości

Problem z wentylacją w nowym domu


Recommended Posts

Witam,
Mam mały problem z wentylacją. Chciałbym zrobić w domu mały pokój kąpielowy, będzie się tam znajdowała jedynie wanna (pomieszczenie nr 2) lecz niestety nie ma tam zaplanowanej wentylacji i brakuje wyjść do komina. Pokoik ten sąsiaduje z właściwą łazienką (pomieszczenie nr 1), gdzie jest wentylacja. I nie wiem, czy muszę robić dodatkową wentylację dla pokoju, czy wystarczy tak jak jest, a może mogę coś innego zamontować??

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Potraktuj te oba pomieszczenia jako jedno (jedna duża łazienka).
Kratkę wentylacyjną przenieś do pomieszczenia nr.2 .
Kratka powinna być z klapą zwrotną + ewentualnie regulowane żaluzje.
W drzwiach (między 1 a 2) oraz „głównych” (do łazienki) w dolnej ich części, koniecznie otwory „wentylacyjne” o łącznej powierzchni co najmniej 200cm2.

Rozważyć można również wentylację mechaniczną wyciągową.

Dopisałem:

WM wyciągową można oprzeć np. na: http://www.awenta.pl/?awentis-ii,14
Instalując go w „konfiguracji” kratka z wentylatorem w pomieszczeniu kąpielowym (wentylator uruchamiany podczas kąpieli) , a kratka „grawitacyjna” w pomieszczeniu 1. Ten system umożliwia taki montaż - co więcej wentylator może być uruchamiany „automatycznie”.
Zwracam uwagę, że nawet przy takim rozwiązaniu otwory w drzwiach są niezbędne.
Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Potraktuj te oba pomieszczenia jako jedno (jedna duża łazienka).
Kratkę wentylacyjną przenieś do pomieszczenia nr.2 .
Kratka powinna być z klapą zwrotną + ewentualnie regulowane żaluzje.
W drzwiach (między 1 a 2) oraz ?głównych? (do łazienki) w dolnej ich części, koniecznie otwory ?wentylacyjne? o łącznej powierzchni co najmniej 200cm2.

Rozważyć można również wentylację mechaniczną wyciągową.

Dopisałem:

WM wyciągową można oprzeć np. na: http://www.awenta.pl/?awentis-ii,14
Instalując go w ?konfiguracji? kratka z wentylatorem w pomieszczeniu kąpielowym (wentylator uruchamiany podczas kąpieli) , a kratka ?grawitacyjna? w pomieszczeniu 1. Ten system umożliwia taki montaż - co więcej wentylator może być uruchamiany ?automatycznie?.
Zwracam uwagę, że nawet przy takim rozwiązaniu otwory w drzwiach są niezbędne.



Rozwijając temat, proszę doczytać TUTAJ - rozwiązanie w zasadzie jednoznaczne z propozycja bajbaga.

Zamiast otworów w drzwiach do łazienki trzeba zrobić podcięcie. Wynika to z dużej powierzchni otworu zapewniającego dopływ powietrza w drzwiach łazienki - 200 cm2 - czyli podcięcie 2,5 cm przy drzwiach 80 cm.

Drzwi do pokoju musza mieć jedynie 80 cm2 otworu. Tu już na 2 sposoby - otwory albo podcięcie 1 cm.

Powtórzyłem treść zawartą w poprzedniej wypowiedzi.

W zasadzie nie ma czego już uzupełniać. icon_smile.gif Chyba za wolno edytowałem.
Link do komentarza
Możesz się pokusić o zmianę wejścia powietrza wentylacyjnego do pomieszczeń.
Instalując kratkę nawiewna między pom. 2, a korytarzem i ograniczając napływ powietrza przez drzwi łazienkowe zmusisz powietrze do wentylowania pom. 2.
Oczywiście drzwi pomiędzy pokojem kąpielowym i łazienka podcięte lub kolejna kratka w ścianie między pom. 2 i 1.
Wszelkie przekroje kanałów powinny być zachowane, tak jak napisał bajbaga
Link do komentarza
Cytat

Potraktuj te oba pomieszczenia jako jedno (jedna duża łazienka).
Kratkę wentylacyjną przenieś do pomieszczenia nr.2 .
Kratka powinna być z klapą zwrotną + ewentualnie regulowane żaluzje.
W drzwiach (między 1 a 2) oraz ?głównych? (do łazienki) w dolnej ich części, koniecznie otwory ?wentylacyjne? o łącznej powierzchni co najmniej 200cm2.

Rozważyć można również wentylację mechaniczną wyciągową.

Dopisałem:

WM wyciągową można oprzeć np. na: http://www.awenta.pl/?awentis-ii,14
Instalując go w ?konfiguracji? kratka z wentylatorem w pomieszczeniu kąpielowym (wentylator uruchamiany podczas kąpieli) , a kratka ?grawitacyjna? w pomieszczeniu 1. Ten system umożliwia taki montaż - co więcej wentylator może być uruchamiany ?automatycznie?.
Zwracam uwagę, że nawet przy takim rozwiązaniu otwory w drzwiach są niezbędne.



Dziękuje bardzo za pomoc,
A, czy mogę ten system wyposażyć w dwa wentylatory, bez kratki grawitacyjnej - czy będzie to sprawnie działało??
Aha i jeszcze jedno, słyszałem o wentylatorach z przepustnica zwrotną, czy jak zamontuję w jednej i w drugiej łazience takie wentylatory, to wentylacja będzie sprawna?? W ten sposób zaoszczędziłbym sobie pracy z wkładaniem do komina tego systemu Avent. Tylko chciałbym, żeby to było sprawne, jest to nowy dom i nie chciałbym wracać więcej do tego tematu ;) (tak oglądając ten system Avantis, zastanawiam się, czy te wyjścia z komina powinny być na różnych wysokościach, to maj jaieś znaczenie?? ) Edytowano przez Mariuszr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...