Skocz do zawartości

Jak prawidłowo zamontować grzejnik?


Recommended Posts

Prawidłowo zamontowany grzejnik przede wszystkim powinien zapewniać utrzymywanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu i umożliwić jej regulację w szerokim zakresie. Ponadto dobrze jeśli pasuje do stylu wnętrza i jest łatwy w utrzymaniu w czystości.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/13621-jak-prawidlowo-zamontowac-grzejnik

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Gość zimno w domu
Witam, mam przerabiane centralne ktore po wymianie polowy grzejnikow z gornym zasilaniem na dolne(v-tzw.fałki) bardzo zle dziala.Mam instalacje na gorne zasilanie,moje pytanie to czy wlasnie te grzejniki z dolnym maja wplyw na zlą prace calego systemu?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dla zimno w domu. Można odpowiedziec na pytanie ale potrzebuje min informacji czy centralne zostało połączone starego typu tech. z nowym ciękoprzekrojowym, czy jest grawitacyjne czy nie . Grzejniki z dolnym zasilaniem mają minimalnie mniejszą sprawność ale praktycznie niezaówazalną w instalacji z pompką
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość adrian_keys
Jak włączysz je bez pompy i będzie grawitacja czyli obieg wody to jest grawitacyjne.Ale przy małej średnicy to bardzo w to wątpię .Cienkie średnice to instalacja gwiżdże, szumi bulgoczą bańki powietrza szczególnie jak przy kotle małe średnice..Grawitacyjne są najczęściej z górnym rozdziałem aby wykorzystać ciśnienie słupa wody do wymuszenia krążenia.
Eksperymentowanie bez wiedzy nie popartej doświadczeniem albo słuchanie głupiomądrego instalatora to wywalenie kasy na próżno.
Musi być jeszcze zawór kulowy zwrotny który w przypadku braku prądu i pracy pompy otwiera się i woda cyrkuluje a podczas pracy pompy samoczynnie się zamyka i tym samy pompa ma obieg wody .Dochodzą kwestie prawidłowego dobrania średnic oraz wykonanie sprzęgła cieplnego. A przy piecu węglowym wspaniałym rozwiązaniem jest duży ocieplony zasobnik .Wtedy można palić bezdymowo z górnym spalaniem ,nie mieć sadzy w kominie nie dymić ,zaoszczędzić sporo paliwa węgla koksu i nie wachtować przy kotle jak piesek.
Wiedza kosztuje a paproki tylko wyciągają kasę z klientów. Mądrochołkowanie odradzam . Doradzam szczegółowe poznanie wiedzy w temacie CO .
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Tomek W.
Witam. Bardzo proszę o pomoc, Mam pytanie. Mam grzejnik w pokoju z zasilaniem dolnym bezpośrednim, rury pex idą od razu prostopadle do ściany i potem są w podłodze, jedynie są widoczne odcinki które mają jakieś 6 cm. Chciałbym zrobić dodatkowy grzejnik na korytarzu, który byłby oddalony 3 metry od tego grzejnika w pokoju i byłby zamieszczony jakieś 120 cm poniżej poziomu wysokości tego grzejnika w pokoju. Chciałbym zrobić jakieś rozgałęzienie od tego pokojowego do tego na korytarzu, rodzi się więc kilka pytań. Węzeł cieplny, skrzynka z zaworami i piec gazowy jest na tym piętrze, na którym jest ten grzejnik pokojowy.
1. Czy będzie to działało skoro jest różnica wysokości, ten drugi grzejnik byłby 120 cm niżej?
2. CZy możliwe byłoby zrobienie gałązek od tych rurek, które wystają tylko na 6 cm?
3. Czy jest szansa żeby to chulało
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
Ma pytanko co do wymiarowania grzejnika. Dokładnie chodzi mi o wysokość grzejnika. Jeśli od podłogi do spodu parapetu mam 67 cm. Parapet wystaje na max 5 cm, a po wymianie może z 2-3 będzie wystawał. To jaki najwyższy grzejnik panelowy mogę wstawić? Są jakieś prawne, czy budowlane wytyczne?
Link do komentarza

Pomiędzy podłogą i grzejnikiem oraz pomiędzy grzejnikiem i parapetem należy zostawić nieco wolnej przestrzeni (przynajmniej 5-7 cm) żeby umożliwić cyrkulacje powietrza i przekazywanie ciepła przez konwekcję. W efekcie grzejnik powinien być przynajmniej 10 cm niższy niż wysokość od podłogi do parapetu. Montaż większego utrudni ruch powietrza i faktyczna moc grzewcza grzejnika będzie niższa od katalogowej. Jeżeli zależy nam na osiągnięciu jak najwyższej mocy, lepiej będzie założyć grzejnik niższy o 10-15 cm ale za to grubszy, z 3 płytami i ożebrowaniem konwekcyjnym.

Link do komentarza

Wysokość grzejników stopniowana jest co 5 cm - standardowo wynosi 60 cm, ale w tym przypadku można założyć grzejnik np. 55 cm. Nieznaczne osłonięcie grzejnika parapetem nie wpływa na konwekcję, a większy odstęp od podłogi ułatwi sprzątanie. Przy nieznaczny zmniejszeniu wysokości praktycznie nieco niższa moc grzewcza nie wpłynie na komfort ogrzewania.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Bartek
Cześć mam problem kupiłem mieszkanie i mam problem z odpowie trzeniem odpowietrzam na ostatnim grzejniku który mam w łazience zauważyłem że grzejniki mają spadek znaczny skoro widać gołym okiem i strona odpowietrzająca jest pod poziomem pokrętła Pytanie: Dopóki nie wypoziomuje grzejników nie odpowietrze obwodu ???
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Chyba jednak zamowie jakies mazidla. Bo, jesli, ostatecznie, moge sie pobawic w owijanie tasma czegos takiego:        to owijanie krzaczkow przekracza moje mozliwosci, glownie psychiczne           Zwlaszcza, ze te owijania nie bylyby jednorazowe... Tu mi sie przypomina niejaki Syzyf . I nie nalezy ominac zadnej galazki...     Chyba rowniez nie kupie tej pulapki. Mrowki zanosza ten zatruty zel do mrowiska, posilaja sie nim, i gina. A mrowiska sa w korzeniach roslin. Ktore tez nim sie pozywiaja (jak i matrwymi mrowkami) bo nie maja wyboru. Nie bede przeciez zatruwac swoich tak bardzo skromnych upraw. Dopoki jest zimno, nie widzialam mrowek na drzewkach i krzakach. Pewnie nie maja co hodowac, bo mszyc nie ma. Zdaze wiec zamowic i wyprobowac jakies mazidla. Moze rowniez te permetryne ?
    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...