Skocz do zawartości

VAT na budowę domu- niejasności prawne


Recommended Posts

Witam
Próbuję znaleźć informacje na temat VATu przy budowie domu. Jest jednak wiele sprzeczności na temat tego podatku. Chodzi o budowę i materiały do budowy domu o pow. 170m2- (ustawa kwalifikuje taki domek jako budownictwo społeczne)
Znalazłem kilka interpretacji jaki powinien być VAT:
1. Robocizna 8%, materiały 8%
2. Robocizna 8%, materiały 23%
3. Budowa samego domu (Robocizna 8%, materiały 8%). Zagospodarowanie działki, ogrodzenie i przyłącza (Robocizna 23%, materiały 23%)
Która interpretacja jest właściwa? Może jest jeszcze jakaś inna?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Oglądałem rozporządzenia, czytałem interpretacje - są tam tylko grupy materiałowe i nieraz trzeba zgadywać czy dany materiał można odliczyć, czy nie. Znalazłem za to wykaz materiałów dla pracowników urzędów skarbowych, z którego oni korzystają przy sprawdzaniu rozliczeń. Jest tam kilka tysięcy tych materiałów, ale nie ma wszystkich.
Warto zapytać, bo może być na Forum ktoś, kto zna odpowiedź - np. Etka icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Niestety nie można ubiegać się o zwrot Vat-u od materiałów zakupionych na wykonanie ogrodzenia.


Nie wiem ile w tym prawdy,ale gość w hurtowni mi powiedział że kupując cegłę klinkierową na komin można odliczyć Vat ale jeżeli by się kupiło tą samą cegłę ale z przeznaczeniem na ogrodzenie to Vatu już nie można odliczyć.
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem ile w tym prawdy,ale gość w hurtowni mi powiedział że kupując cegłę klinkierową na komin można odliczyć Vat ale jeżeli by się kupiło tą samą cegłę ale z przeznaczeniem na ogrodzenie to Vatu już nie można odliczyć.


Dobrze Ci powiedział. Dokładnie tak jest. Jeśli brukiem wyłożysz sobie taras to możesz odliczyć Vat. Natomiast od bruku położonego na podjeździe już nie można.
A co ciekawsze. Jeśli garaż znajduje się w bryle domu to od materiałów budowlanych mozna odliczyć Vat. A jeśli jest to garaż wolnostojący- już nie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Dobrze Ci powiedział. Dokładnie tak jest. Jeśli brukiem wyłożysz sobie taras to możesz odliczyć Vat. Natomiast od bruku położonego na podjeździe już nie można.


Kupiłem bruk na podjazd i nie odliczałem. Teraz, na wiosnę zamierzam dokupić resztę i wybrukować też taras. Można odliczyć bruk z tarasu na remont domu (budowa jest zakończona)?
Link do komentarza
Cytat

Kupiłem bruk na podjazd i nie odliczałem. Teraz, na wiosnę zamierzam dokupić resztę i wybrukować też taras. Można odliczyć bruk z tarasu na remont domu (budowa jest zakończona)?


Tak. Jeśli masz już odbiór budynku to teraz korzystasz z odpisu na remont czyli kwotę Vatu wpisujesz w rubrykę dot. inwestycji niewymagającej pozwolenia na budowę.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...