Skocz do zawartości

Porównanie styropianu (EPS) i polistyrenu ekstrudowanego (XPS)


Recommended Posts

Doskonały materiał izolacyjny "do wszystkiego" nie istnieje. Każdy z tych dostępnych na rynku ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco innych warunkach. W artykule porównujemy właściwości styropianu EPS i polistyrenu ekstrudowanego XPS.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/11112-porownanie-styropianu-eps-i-polistyrenu-ekstrudowanego-xps

Link do komentarza
Bardzo przydatny dla laika tekst. Super. Jeśli ktoś mógłby podobnie zsyntetyzować informacje o wykończeniach styropianu i wskazaniach do ich stosowania, to byłoby wręcz bosssko. Chodzi mi o informację typu: styropian z bokiem prostym / frezowanym / pióro-wpust - gdzie stosować, jak i dlaczego? Styropian ryflowany - różnice w budowie - inny dla drenażu, inny dla wentylacji ściany w technologii szkieletu drewnianego itp..
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Porównałem sobie współczynnik przenikania ciepła (nie mylić z współczynnikiem przewodzenia ciepła materiału) dla tej samej ściany przy różnych grubościach styropianu EPS i XPS. Oraz koszt tego ocieplenia (XPS jest około 3 razy droższy niż EPS). Wniosek jest taki: zawsze osoba która ociepliła dom XPS będzie miała większe straty ciepła niż osoba która ociepliła dom EPS za tą samą kwotę. XPS tylko na dachy odwrócone....
Link do komentarza
Cytat

Porównałem sobie współczynnik przenikania ciepła (nie mylić z współczynnikiem przewodzenia ciepła materiału) dla tej samej ściany przy różnych grubościach styropianu EPS i XPS. Oraz koszt tego ocieplenia (XPS jest około 3 razy droższy niż EPS). Wniosek jest taki: zawsze osoba która ociepliła dom XPS będzie miała większe straty ciepła niż osoba która ociepliła dom EPS za tą samą kwotę. XPS tylko na dachy odwrócone....


Ameryki to Ty nie odkryłeś.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata temu...
Cytat

<strong>Doskonały materiał izolacyjny "do wszystkiego" nie istnieje. Każdy z tych dostępnych na rynku ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco innych warunkach. W artykule porównujemy właściwości styropianu EPS i polistyrenu ekstrudowanego XPS.</strong>

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/11112-porownanie-styropianu-eps-i-polistyrenu-ekstrudowanego-xps




bardzo slaba izolacja akustyczna....
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
"Warto jeszcze dodać, że sama gęstość styropianu nie przesądza o jego izolacyjności cieplnej" Brawo , w końcu ktoś to wprost napisał . W Niemczech grafitowy styropian waży 18-20 kg/m3 i też ma lambdę 0.031 .
Link do komentarza
Styropian biały, różowy, srebrny, żółty, w kropki czy ciapki - ma ten sam współczynnik przewodzenia ciepła po zamocowaniu w domu i wynosi 0,04 W/mK. Nie dajcie się oszukiwać reklamie producentów!
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Mam założoną jako izolację wełnę mineralną na ścianę z pustaków ceramicznych . Wełna wygrała z XPSem ze względu na dużo lepszą izolacyjność akustyczną. Na tym mi najbardziej zależało, bo wiadomo, że ocieplić to każda izolacja ociepli, a wygłuszyć dodatkowo to już nie każdy materiał... :P W efekcie mam bardzo dobrą akustycznie ścianę ze wszystkimi innymi zaletami ceramiki (nośność, łatwość obróbki i murowania...)

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
przyjęto, że polistyren ekspandowany to styropian- ściśnięte kulki, zlepek kulek, pomiędzy nimi może wnikać para zaś polistyren ekstrudowany tworzący strukturę komórek zamkniętych nie ma jednorodnej nazwy, czasami używa się określenia styroduru ale nie godzi się nazywać styropianem polistyrenu ekspandowanego i polistyreny ekstrudowanego jedanakowym mianem
Link do komentarza
  • 3 lata temu...

XPS kontra EPS. Cóż - mniejsza nasiąkliwość XPS i porównywalne pozostałe parametry w stosunku do EPS. Są jeszcze tzw. hydropiany. EPS o zmniejszonej nasiąkliwości. Zaznaczam jednak, ze próby te są robione w zanużeniu w wodzie i zastanawiam się - ile razy spotka nas taka "przygoda". Oby wcale. Jest jeszcze kolejna opcja na zdjęciu poniżej. I co widzicie na tym zdjęciu?

388650-98f8-1100x0-sc2x04_steinbacher-da

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...