Skocz do zawartości

Odklejający się parkiet


Etka

Recommended Posts

Mamy problem. Odkleja nam sie parkiet. Częściowo, przy ścianach. To znaczy przy ścianach robią się bulwy. Parkiet połozony jest w salonie i w pokoju na dole, oraz na holu na piętrze. Podłogi nie mogły być zbyt wilgotne (chyba), bo posadzki wylewaliśmy dokładnie 18 listopada, a parkiet kładliśmy w połowie maja, więc chyba wyschły. W pokoju na dole zorientowaliśmy się dwa tyg. temu, a dzisiaj w salonie zdjeliśmy folię i kartony, które zabezpieczały podłogę i okazało się, że też sie odkleja. Parkiet dębowy, klej Dragon, kapon Domalux, lakier Domalux. Parkieciarz sprawdzony, robił u znajomych i było ok. W czwartek przyjedzie zobaczyć. Mówi, że zawilgotniał. Ale skąd ta wilgoć ? Ma ktoś może jakiś pomysł? To się da naprawić, nie zrywając całej podłogi? Ten parkiet jest do odzyskania?
Link do komentarza
Cytat

Parkieciarz sprawdzony, robił u znajomych i było ok. W czwartek przyjedzie zobaczyć. Mówi, że zawilgotniał. Ale skąd ta wilgoć ? Ma ktoś może jakiś pomysł? To się da naprawić, nie zrywając całej podłogi? Ten parkiet jest do odzyskania?



Kurna, skad ktoś ma wiedzieć od czego wilgoć?
Spróbuj przelecieć myślami sytuację, bo skoro usterka wylazła w określonych miejscach, to raczej nie parkieciarz. Po pierwsze, pogoda była teraz nieszczególna. Być może coś się nałożyło z innymi czynnikami u Was.
Pomyśl!

PS. parkiet - jesli naturalny - odzyskać się da. Ale należy usunąć przyczynę. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W czwartek przyjedzie zobaczyć. Mówi, że zawilgotniał.


Oczywiście zmiana wymiarów drewnianych elementów podłogi jest związana z wilgotnością, a przy takiej pogodzie, jak ostatnio, wystarczy wilgoć z powietrza. Co nie wyklucza zacieków z różnych źródeł.

Znajomy parę lat temu miał bardzo analogiczną sytuację. Okazało się, że świetny, polecany pan od parkietów "zapomniał" o zachowaniu szczelin pomiędzy ścianą o podłogą. Parkiet ułożony w suche, upalne lato pofalował się podczas deszczowej jesieni.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście zmiana wymiarów drewnianych elementów podłogi jest związana z wilgotnością, a przy takiej pogodzie, jak ostatnio, wystarczy wilgoć z powietrza. Co nie wyklucza zacieków z różnych źródeł.


Nic się nie wylało, żadnych przecieków, zacieków, nieszczelności instalacji wod-kan, co- nie ma. Ewentualnie (żadni z nas fachowcy) zastanawialismy sie, czy mozliwe jest żeby to była wilgoć od fundamentów, ale chyba nie możliwe, ( pod wylewką jest 15 cm styropianu) tym bardziej że na piętrze też odchodzi. Trudno uwierzyć, żeby to była wilgoć z powietrza, no nie uwierzę w to. Pas pół metra parkietu z jednej i drugiej strony. Dylatacje są. Może trochę za małe. Muszę oderwać listwy, to zobacze dokładnie jakie są. Na pietrze są dość duże, nie ma listew więc widać i tam sie nie wybrzuszył, jak na razie, ale sie odkleił. Wydaje mi się nie mozliwe, żeby to była wilgoć z powietrza. To by znaczyło, że zawsze będzie problem jak deszcz bedzie padał 2 tyg i nie będę grzać? W lipcu?
Link do komentarza
Cytat

a parkiet kładliśmy w połowie maja, więc chyba wyschły. W pokoju na dole zorientowaliśmy się dwa tyg. temu, a dzisiaj w salonie zdjeliśmy folię i kartony, które zabezpieczały podłogę i okazało się, że też sie odkleja.




Jak dla mnie, to wystarczająca przyczyna.

Moim zdaniem wystarczy "obciążyć" parkiet na "bąblach" – wietrzyć i będzie git.
Link do komentarza
Cytat

Jak dla mnie, to wystarczająca przyczyna.

Moim zdaniem wystarczy "obciążyć" parkiet na "bąblach" – wietrzyć i będzie git.


Nie będzie git, bo to nie są bąble. Tylko wał przeciwpowodziowy przez całe długości pomieszczeń. W sumie jakieś 25 mb o szerokości 0,5m. Wygląda fatalnie, na pewno trzeba to rozebrać.
Link do komentarza
Ma ktoś może pojęcie jaki powinien być czas schniecia parkietu od momentu połozenia do momentu szlifowania i lakierowania? Znalazłam informację, że 2 tyg. Jest to termin bezwzględny? Czy może można szybciej? Uparcie próbuję znaleźć powód, dlaczego ten parkiet odchodzi. Odchodzi w coraz to nowych miejscach. Jestem załamana. Drewno odeszło od kleju tzn. klej został na posadzce. Klej był do bani? Za szybko wyszlifował i polakierował?
Link do komentarza
Cytat

Powiem szczerze, że nie czytałam. Myślałam, że to parkieciarz jest od czytania instrukcji icon_rolleyes.gif Na stronie producenta nic nie ma na ten temat.
http://www.dragon.biz.pl/product.php?cat_i...bcatitem_id=206


Minimalny czas oczekiwania do cyklinowania parkietu zależy od wielu czynników, ale na pewno nie jest krótszy niż 2-3 tygodnie(w przypadku kleju syntetycznego). Parkiet musi osiągnąć wilgotność 9% +/- 2%. Klej syntetyczny użyty do układania na początku podniesie wilgotność klepki, więc bardzo ważne jest zmierzenie wilgotności przed cyklinowaniem. Poza tym jaka była wilgotność parkietu przed układaniem i przed cyklinowaniem?
Link do komentarza
Cytat

Minimalny czas oczekiwania do cyklinowania parkietu zależy od wielu czynników, ale na pewno nie jest krótszy niż 2-3 tygodnie(w przypadku kleju syntetycznego). Parkiet musi osiągnąć wilgotność 9% +/- 2%. Klej syntetyczny użyty do układania na początku podniesie wilgotność klepki, więc bardzo ważne jest zmierzenie wilgotności przed cyklinowaniem. Poza tym jaka była wilgotność parkietu przed układaniem i przed cyklinowaniem?


Nie było 2 tyg. Był tydzień. Po tygodniu wyszlifowali i polakierowali. po dwóch miesiącach zaczął odchodzić. Jaka była wilgotność? Tez tego nie wiem. Parkiet kupiony jesienią w OBI, zimę przestał u nas w ogrzewanej piwnicy, na wiosne wywieżliśmy go na budowę, gdzie stał tez ok.2 m-cy przed połozeniem. No nie mógł być jakoś nadmiernie wilgotny. Parkieciarz twierdzi, że to wilgoć od ścian spowodowała to spuchniecie i odklejenie. Ale co nas zastanawia to na piętrze, też sie odkleja, ale nie jest spuchnięty. Wczoraj połozyli na nowo ten parkiet ( ten z odzysku) Jest spuchniety widać gołym okiem. Nie wiem czy to dobrze, że go połozyli? Może trzeba położyc nowy? Co dalej? Kiedy powinni go cyklinować? Teraz kupiłam klej 50-10-15-20.
Link do komentarza
Cytat

Nie było 2 tyg. Był tydzień. Po tygodniu wyszlifowali i polakierowali. po dwóch miesiącach zaczął odchodzić. Jaka była wilgotność? Tez tego nie wiem. Parkiet kupiony jesienią w OBI, zimę przestał u nas w ogrzewanej piwnicy, na wiosne wywieżliśmy go na budowę, gdzie stał tez ok.2 m-cy przed połozeniem. No nie mógł być jakoś nadmiernie wilgotny. Parkieciarz twierdzi, że to wilgoć od ścian spowodowała to spuchniecie i odklejenie. Ale co nas zastanawia to na piętrze, też sie odkleja, ale nie jest spuchnięty. Wczoraj połozyli na nowo ten parkiet ( ten z odzysku) Jest spuchniety widać gołym okiem. Nie wiem czy to dobrze, że go połozyli? Może trzeba położyc nowy? Co dalej? Kiedy powinni go cyklinować? Teraz kupiłam klej 50-10-15-20.



Czyli położyli ten sam parkiet nie mierząc wilgotności podłoża i parkietu?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Mamy problem. Odkleja nam sie parkiet. ...parkiet kładliśmy w połowie maja ...W pokoju na dole zorientowaliśmy się dwa tyg. temu, a dzisiaj w salonie zdjeliśmy folię i kartony, które zabezpieczały podłogę i okazało się, że też się odkleja...



Podstawowym błędem jest brak jakiejkolwiek kontroli nad wilgotnością podłoża oraz samego materiału w momencie układania. Parkieciarz powinien był wszystko sprawdzić przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót.
Jak piszesz nikt nie robił żadnych pomiarów... :(

Piwnica jest bardzo złym miejscem do przechowywania desek parkietowych. Na 100% ich wilgotność w momencie układania nie była prawidłowa i nie twierdzę że zbyt wilgotna bo piszesz że tam było ogrzewanie (domyślam się że piec). Możliwie że była przesuszona (to też się zdarza). Podłoga wiina leżeć w temperaturze pokojowej w miejscu w którym będzie układana... Dodatkowo dobrze wietrzona. Hmm...

Najbardziej nie podoba mi się to co piszesz o folii. Czy mam rozumieć że na podłodze folia leży 3 m-ce?? To masakra dla drewna! Pod folią można zniszczyć nawet najlepsze parkiety kładzione przez najlepszych fachowców.

Obawiam się najgorszego. Konieczności demontażu i ponownego montażu części podłogi. Niestety to bardzo pracochłonna i kosztowna czynność.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...