Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

uzdatnianie wody pitnej


Domika

Recommended Posts

Czy ktoś zamontował u siebie urzadzenie do uzdatniania wody? Instalator proponuje urządzenie solidnie wyglądające, stojące, o wysokości około 1 m, cena ponad 3 tys.PLN, producent Viessman. Urządzenie to filtruje całą wpływającą do domu wodę, ma w sobie jakieś żywice, które wychwytują metale ciężkie i pewnie coś jeszcze icon_wink.gif, nie produkując jednocześnie wody jałowej. Czy ktoś ma coś podobnego w domu i jest zadowolony??
Link to postu

urządzenie, o którym piszesz to prawdopodobnie zmiękczacz, który usuwa twardość wody manganową i wapniową, złoże żywicy jest co jakiś czas regenerowane solą w tabletkach (sól uzupełnia się okresowo , np. co pół roku), przed zmiękczaczem stosuje się wstępny filtr mechaniczny, można dodatkowo zastosować filtr z węglem aktywnym, przed podjęciem decyzji o zkupie odpowiedniej stacji uzdatniania wody warto zrobić badania wody, np. w sanepidzie wtedy można dobrać właściwy zestaw filtrów, niektórzy instalatorzy wykonują testy twardości wody, ale nie dają one pełnego obrazu jakości wody, jaka wpływa do naszego domu

Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
 • 2 miesiące temu...
Cytat

Czy ktoś zamontował u siebie urzadzenie do uzdatniania wody? Instalator proponuje urządzenie solidnie wyglądające, stojące, o wysokości około 1 m, cena ponad 3 tys.PLN, producent Viessman. Urządzenie to filtruje całą wpływającą do domu wodę, ma w sobie jakieś żywice, które wychwytują metale ciężkie i pewnie coś jeszcze icon_wink.gif, nie produkując jednocześnie wody jałowej. Czy ktoś ma coś podobnego w domu i jest zadowolony??Jest to jak najbardziej dobre urządzenie, zmiękczacz wody. Dobra firma wykona badanie wody w cenie.
Link to postu
Mam problem. W mojej wodzie ze studni jest duzo zelaza i manganu. Poza tym jest bardzo dobra. Potrzebuje skuteczny odżelaziacz i odmanganiacz <musi wystarczyc na filtrację wody do domu jednorodzinnego>. Wszędzie są bardzo drogie. Nie spotkałam poniżej 7 tysięcy. Proszę o pomoc!! Alicja
Link to postu
 • 2 lata temu...
Cytat

Mam problem. W mojej wodzie ze studni jest duzo zelaza i manganu. Poza tym jest bardzo dobra. Potrzebuje skuteczny odżelaziacz i odmanganiacz <musi wystarczyc na filtrację wody do domu jednorodzinnego>. Wszędzie są bardzo drogie. Nie spotkałam poniżej 7 tysięcy. Proszę o pomoc!! Alicja
Witam Pani Alicjo - odżelaziacz z powodzeniem można kupić za nie całem 4000 zł brutto.

Pozdrawiam

Tomasz Łęcki
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Witam wszystkich! W ramach wstępu - zainteresowałem się tym forum, po tym jak jeden z klientów opowiedział mi kilka "bardzo bardzo dziwnych" i "fachowych" informacji zaczerpniętych z forum. Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać kilka przesądów, legend i zwyczajnych bzdur jakie czasem pojawiają się na forum i nie tylko.
Więc po kolei:

1. Zmiękczacz wody nie usówa " twardości wody manganowej" - bo taka nie istnieje - usówa twardość ogólną na jaką składają się jony wapnia i magnezu. Twardość ogólna powoduje powstawanie kamienia kotłowego - czyli twardy biały osad zwłaszcza w miejscach, mających kontakt z ciepłą wodą. W praktyce najczęściej woda twarda występuje w studniach głębinowych i co ciekawe często woda twarda poza tym nieprzyjemnym składnikiem jest bardzo dobrej jakości.
WAŻNE! Woda wodociągowa za którą płacimy nie powinna zawierać żadnych szkodliwych stężeń substancji poza właśnie twardością, której norma obowiązująca w Polsce jest bardzo, bardzo wysoka (500mg CaCO3). Dlatego nie ma większego sensu robienia analizy w Sanepidzie wody wodociągowej, chyba, że jest to stary, źle eksploatowany wodociąg, gdzie możemy podejrzewać, że łamane jest prawo, tzn. klienci otrzymują produkt (wode) o jakości gorszej niż wymagana przepisami. Co daje zmiękczacz? Zmiękczenie wody, czyli wyeliminowanie jonów wapnia i magnezu - w praktyce zredukowanie osadów kamienia kotłowego. Zmiękczacz jest rozwiązaniem zdecydowanie wydłużającym żywot wszelkiej armatury, wymienników ciepła plus zupełnie inne spojrzenie na sprzątanie, pranie , mycie, gotowanie itp.

2. Badanie wody - jest bardzo zasadne w przypadku własnej studni, lub w przypadku podejrzeń co do jakości wodociągu, który nam dostarcza wodę. Wykonują je stacje Sanepidu, oraz laboratoria przy wodociągach (za zwyczaj tam analiza jest tańsza), poza tym np. laboratoria na uczelniach wyższych.

3. Żelazo - mangan
Owszem odżelaziacz można kupić z 4tys. zł, mozna nawet i za 2tys., tylko co dalej? Można postawić w szafie i niech stoi...
A tak poważnie: Jeśli w wodzie z własnej studni są przekroczenia norm (nie tylko musi to być żelazo i mangan) należy z otzrymaną analizą zapoznać firmy zajmujące się sprzedażą stacji uzdatniania wody informując przy okazji o ilości mieszkańców, ilości miejsca na suw itp. Znając te dane firmy dobiorą właściwe urządzenia, ale pamiętajmy! Nie kupujemy urządzeń, tylko czystą wode! Firmy, które skłądają nam oferty powinny zagwarantować nam usunięcie związków, które analiza wody wykazała jako ponadnormatywne. Niestety w tej branży mozliwe jest niezbyt sympatyczne dla klienta działanie polegające na sprzedaży po bardzo atrakcyjnej cenie urządzenia kilkukrotnie mniejszego niż faktycznie wymagane, które będzie działać, ale maksymalnie kilkanaście tygodni (czasem kilka dni) - akurat tyle ile trzeba, żeby zainkasować zapłate i zniknąć. Z drugiej strony zdarza się, że klient dostaje ofertę na coś wielokrotnie większego i przy okazji droższego niż faktycznie potrzebuje z informacją, że pozostali oferencji to oszuści...

Co zatem robić?
Pytać, porównywać, weryfikować unikać "firm znikąd" korzystać z wyszukiwarek internetowych. Poza tym przede wszystkim rozmawiać i zwłaszcza dopytywać o spodziewane efekty. Pamiętajmy nie kupujemy urządzeń - tak naprawdę płacimy za efekty!

Pozdrawiam wszytskich budujących i już mieszkających!
Jędrzej
 • Lubię to 1
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Witam zwracam się do mojego przedmówcy jako wydaje się on poinformowany w dziedzinie zmiękczaczy. Posiadam już to urządzenie od dwóch lat i naprawdę jestem zadowolony nie żałuje wydania 3200 zł bo woda jest ekstra i naprawdę utrzymanie sanitariatów w czystości jest bezproblemowe. Ale nie zabieram głosu by wychwalać ale kieruję się z pytaniem następującej treści: jak należy utrzymywać to urządzenie pod względem np. serwisu. Niedawno odezwał się do mnie sprzedawca tego urządzenia z propozycją przeglądu i zażądał 180 zł, Chciałbym się dowiedzieć na czym polega taki przegląd i czy jest wymagany by urządzenie działało poprawnie Nie chciałbym być po prostu zrobiony w bola. Proszę o odpowiedz na to pytanie
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
Serwis polega ogólnym przejrzeniu urządzenia, a właściwie głowicy sterującej. Jednak po dwóch latach (jeśli systematycznie sypałeś sól) nie jest wymagany. Myślę, że za kolejne dwa lata możesz pomyśleć o takim serwisie, bo wtedy głowica może być już trochę "sponiewierana" przez twardą wodę. Oczywiście zawsze jest to sprawa indywidualna, ponieważ czasami już po roku trzeba się urządzeniu przyjrzeć.
Gdybyś jeszcze potrzebował pomocy pisz.
Pozdrawiam
Link to postu
 • 3 miesiące temu...
 • 2 tygodnie temu...
Cen jest tyle ile firm handlujących. Tak naprawdę, to ceny zbliżone do 2300.- są akceptowalne (jeśli chodzi o domek jednorodzinny oczywiście). Różnice między zmiękczaczami, to tylko wygląd. Działanie i jakość tych dostępnych w Polsce jest taka sama.
Jeśli byłabyś zainteresowana dealem, lub chcesz dokładniejszych informacji, daj znać na priva zack4u@interia.pl

pzdr
Link to postu
 • 2 miesiące temu...
Cytat

Na rynku jest mnóstwo zmiękczaczy. Ceny bardzo rożne? Proszę jakiś polecić! Czy ktoś ma zmiękczacz Tapworks bo się zastanawiam nad zakupem... Ceny wahają sie od 2300 do 4200 więc są spore różnice... Tylko skąd wynikają?Przede wszystkim to przed zakupem zmiękczacza powinno się przebadać wodę pod względem fizyko-chemicznym. Sama również korzystam ze zmiękczacza i efekty są zauważalne.
Link to postu
studnia wiercona 13m - poziom wody 6m - wywiercona ponad rok temu

prosze o porady co ja mam zrobic z taką wodą:

Mętność = <0.5 NTU
Barwa = <2mg/l Pt
odczyn = 7.4 pH
Przewodność elektryczna właściwa = 555 microS/cm
Twardość = 286.3 mg/l CaCO3
Indeks nadmanganianowy: 0.77 mg/l O2
Azotyny = 0.01 mg/l NO2
Azotany = 9.9 mg/l NO3
Chlorki = 20.9 mg/l
Żelazo = 0.06 mg/l
Mangan = 0.107 +/-0.010
Zapach = z 0

Ogólna liczba mikroorganizmow po 48h (36 st.C) = >300 jtk/1ml
Ogólna liczba mikroorganizmow po 72h (22 st.C) = >300 jtk/1ml
Liczba bakterii grupy coli = 0
Escherichtia coli = 0
Paciorkowce kałowe = 0

w sprawozdaniu informacja, że jest za duzo mikroorganizmow i za duzo manganu:
1. Czy mozna z tym zyc? i jak?
2. Czy wyniki moga byc bledne ze wzgledu na zle pobranie itp?
3. Czy nadmiar manganu moze byc spowodowany wsypaniem przez studniarzy zwirku do studni? (czy ten zwirek nie zawiera manganu?)
4. Czy mozna cos zrobic aby doprowadzic ta wode do "dobrej" bez filtrow? (chlorowanie studni, wapno hydratyzowane do studni, itp.?)
5. Jakie filtry najlepiej zastosowac jesli nie uda sie doprowadzic tej wody do stanu "dobrego"

dzieki za wszelkie informacje.
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
 • 2 miesiące temu...
Gość qbek17
Cytat

4. Czy mozna cos zrobic aby doprowadzic ta wode do "dobrej" bez filtrow? (chlorowanie studni, wapno hydratyzowane do studni, itp.?)
5. Jakie filtry najlepiej zastosowac jesli nie uda sie doprowadzic tej wody do stanu "dobrego"Witaj,

Chlorowanie studni na pewno pomogloby na "bujne zycie biologiczne" ale jesli bakterie sa w wodzie to po jakims czasie od chlorowania ich poziom wroci do tego ktory masz teraz. Poza tym taka chlorowana woda nie nadaje sie do picia. Mozna chlorowac wode w sposob kontrolowany juz na wejsciu do domu, ale dzis sa juz lepsze metody pozbycia sie bakterii z wody.

Co do innych parametrow do wszystko jest kwestia dobrania odpowiedniego zestawu filtrow. Najszybciej chyba byloby zastosowac zmiekczanie razem z odzelazianiem/odmanganianiem oraz dezynfekcje (np.lampa UV). Oczywiscie zeby prawidlowo dobrac urzadzenia trzeba znac jeszcze kilka parametrow i warunkow (wydajnosc pompy, zuzycie wody, itd).

W razie potrzeby moge sluzyc pomoca w tej kwestii icon_smile.gif

Pozdrawiam
Kuba
Link to postu
A jakie są sposoby oczyszczania wody z żelaza i manganu?
Ja mam zbiornik z rozdeszczaczem, woda później przechodzi przez złoże mineralne. Ono co drugi dzień musi być czyszczone (odbywa się to automatycznie).
Wadą systemu jest głośność i duży zrzut wody do kanalizacji.
Czy wiecie coś o alternatywnych rozwiązaniach?
Link to postu
Gość qbek17
Cytat

A jakie są sposoby oczyszczania wody z żelaza i manganu?
Ja mam zbiornik z rozdeszczaczem, woda później przechodzi przez złoże mineralne. Ono co drugi dzień musi być czyszczone (odbywa się to automatycznie).
Wadą systemu jest głośność i duży zrzut wody do kanalizacji.
Czy wiecie coś o alternatywnych rozwiązaniach?Generalnie odbywa sie to wlasnie tak jak opisales. Na pewno są jakies alternatywy, jednak do zastosowania w domu i przy rozsadnej cenie na dzien dzisiejszy pozostaje tylko filtracja na złożu. Jesli chodzi o glosnosc to kwestia glowicy - jedne pracuja glosniej, inne ciszej.
Link to postu
 • 5 tygodnie temu...
Witam
Mam pytanie czy osoby na forum posiadają zamontowane stacje uzdatniania wody, jeśli tak to jakie są ich odczucia, czy woda z stacji nadaje się do przygotowywania potraw czy tez do picia?

powód mojego pytania

Mój znajomy zamontował u siebie stacje i po kilku tygodniach wyłączył ją twierdząc że woda nie nadaje się do spożycia jest gorzka " zawiera za dużo potasu" . Natomiast jest idealna do " zmywania, kąpieli. prania" Kolega twierdzi że sprawę załatwi filtr odwróconej osmozy zamontowany pod zlewozmywakiem w kuchni, woda z takiego filtra jest zmineralizowana gotowa do bezpośredniego picia.
Link to postu
Gość qbek17
Cytat

Witam
Mam pytanie czy osoby na forum posiadają zamontowane stacje uzdatniania wody, jeśli tak to jakie są ich odczucia, czy woda z stacji nadaje się do przygotowywania potraw czy tez do picia?

powód mojego pytania

Mój znajomy zamontował u siebie stacje i po kilku tygodniach wyłączył ją twierdząc że woda nie nadaje się do spożycia jest gorzka " zawiera za dużo potasu" . Natomiast jest idealna do " zmywania, kąpieli. prania" Kolega twierdzi że sprawę załatwi filtr odwróconej osmozy zamontowany pod zlewozmywakiem w kuchni, woda z takiego filtra jest zmineralizowana gotowa do bezpośredniego picia.


To zależy co znajomy rozumie pod pojęciem "stacja uzdatniania wody" i co jest w wodzie surowej. Jeśli to po prostu zmiękczacz to woda ta zawiera większe ilości sodu, ale poza szczególnymi przypadkami (dieta, choroby serca), nadaje się do spożycia. Oczywiście "zdrowiej" byłoby pić wodę po osmozie i mineralizatorze.
Link to postu
 • 11 miesiące temu...
Cytat

A jakie są sposoby oczyszczania wody z żelaza i manganu?
Ja mam zbiornik z rozdeszczaczem, woda później przechodzi przez złoże mineralne. Ono co drugi dzień musi być czyszczone (odbywa się to automatycznie).
Wadą systemu jest głośność i duży zrzut wody do kanalizacji.
Czy wiecie coś o alternatywnych rozwiązaniach?Witaj, to co opisujesz jest właśnie odżelazianie, jeśli woda nie ma zbyt dużo żelaza i manganu to można to wykonywać właśnie jednym złożem.
Odgłosy są niestety powodowane tym iż złoże należy płukać dość gwałtownie.
Co dwa dni wydaje mi się często ale zależy od parametrów jakie masz.

Spróbowałbym zastosować podkładki z neoprenu pod sprzęt.
Rury należy zarzucać tynkiem a nie montować pianą jeśli
zależy na tym aby było mniej słychać. Może ktoś podczas
budowy wykonał coś takiego.
Jeśli rura kanalizacyjna jest zabetonowano lub dobrze zarzucona
tykiem nie powoduje tyle drgań i tym samym nie wydaje tyle dźwięku.
Sam z tym walczyłem jak budowałem. Chcieli mi rury pionowe na
pianie stabilizować w ścianie.
Tak przy okazji, to samo dotyczy WC. Jeśli zastosowany jest statyw
typu Geberit, to warto wybetonować dolną część chudym betonem aby
usztywnić całość. Nie będzie się również odrywała fuga silikonowa pod
wychodkiem.

Przepraszam zacznę się rozpisywać,

Inne systemy odżelaziania działają na podobnych zasadach, jednak
mogą być cichsze na skutek zastosowanych głowic jak kolega qbek17
potwierdzi.

Pozdrawiam.
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
Witam wszystkich!

Po konsultacjach z laboratorium MPWiK w Lublinie mogę stwierdzić tylko jedno:

jakiekolwiek uzdatnianie wody ma sens tylko i wyłącznie w przypadku posiadania własnego ujęcia wody (studni).

W przypadku wody z sieci wodociągowej wszystkie parametry wody, zgodne z polskimi normami i dyrektywami unijnymi (m.in. bakterie, żelazo, jony, itp.) mają obowiązek spełniać (i spełniają!) lokalne firmy (typu MPWiK, ZGK i inne), które są stale kontrolowane przez stacje SANEPiD.

Natomiast co do bezsensowności odkamieniania wody pitnej (zmniejszania stopnia jej twardości) odsyłam do lektury artykułu na stronach Sanepidu w Krakowie:
Elżbieta Fąfara, Oddział Laboratoryjny Higieny Komunalnej WSS-E Kraków

Dla bardziej cierpliwych (czyt. lubiących czytać) polecam również opracowania:
1. Monika Derkowska-Sitarz, Anna Adamczyk-Lorenc "Wpływ składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie pitnej na organizm człowieka", Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej

2. Michał Drobnik, Teresa Latour "Wpływ wody dejonizowanej na stan zdrowotny ludności", Zakład Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny

3. Tadeusz Bochnia - "Czy twarda woda zdrowia doda?"- MPWiK S.A. w Krakowie, "Woda i My", wrzesień 2008

oraz

4. Publikacje na stronach Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego


Nie dajcie nabijać się w butelkę przez reklamy producentów różnego rodzaju filtrów!

Pozdrawiam! Edytowano przez D@rCjo (zobacz historię edycji)
Link to postu
Gość qbek17
Cytat

Po konsultacjach z laboratorium MPWiK w Lublinie...
...
W przypadku wody z sieci wodociągowej wszystkie parametry wody, zgodne z polskimi normami i dyrektywami unijnymi (m.in. bakterie, żelazo, jony, itp.) mają obowiązek spełniać (i spełniają!) lokalne firmy (typu MPWiK, ZGK i inne), które są stale kontrolowane przez stacje SANEPiD.
...
Nie dajcie nabijać się w butelkę przez reklamy...


A co innego może wynikać z "konsultacji" z MPWiK?? Przecież nie powiedzą ci, że ich woda nie spełnia czegokolwiek.

Inna sprawa, że normy mogą być spełnione kiedy woda wchodzi do sieci wodociągowej, ale po kilometrach starych, nie zawsze szczelnych, rur nie ma już takiej pewności.

Co do twardości to norma jest tak duża że ciężko jest się w niej nie zmieścić icon_smile.gif

Jasne, że uzdatniać nie trzeba wszystkiego, ale nie popadajmy w skrajności - nie każdy wodociąg jest idealny icon_smile.gif
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
Gość qbek17
Cytat

....pytasz jakies sa sposoby oczyszczania wody z żelaza i manganu - urzadzeniami do tego typu zabiegów trudni się firma .....


Takich firm są dziesiątki icon_smile.gif Wystarczy poszukać w googlu lub swojej okolicy icon_smile.gif
Link to postu
 • 2 miesiące temu...
Cytat

A co innego może wynikać z "konsultacji" z MPWiK?? Przecież nie powiedzą ci, że ich woda nie spełnia czegokolwiek.

Inna sprawa, że normy mogą być spełnione kiedy woda wchodzi do sieci wodociągowej, ale po kilometrach starych, nie zawsze szczelnych, rur nie ma już takiej pewności.

Co do twardości to norma jest tak duża że ciężko jest się w niej nie zmieścić icon_smile.gif

Jasne, że uzdatniać nie trzeba wszystkiego, ale nie popadajmy w skrajności - nie każdy wodociąg jest idealny icon_smile.gifBędę właśnie montować stacje zmiększającą wodę. A dlaczego?

Parę lat temu moja gmina (Tuszyn, woj. łódzkie) zmieniła nam ujęcie wody. Od razu zaobserwowaliśmy dużą ilość kamienia w czajniku.

Jakiś czas potem moja żona która miała skłonności do piasku na nerkach po ostrym ataku koliki nerkowej zrobiła sobie badanie i i okazalo się, że ma po kilka sporych kamienii w każdej nerce. Zaczeliśmy więc filtować wodę pitną filtrem kuchennym. Jakieś pół roku później nasz nowiutki (pierwszy sezon) piec CO (Viessman Vitodens 333) uległ awarii. Serwisant po obejrzeniu pieca wymienił zawór oraz wymiennik ciepła. Wszystko maksymalnie zawapnione. Musiałem pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni (około 800 zł jeśli dobrze pamiętam) bo gwarancja nie obejmowała takiego rodzaju uszkodzeń.
Po telefonie do wodociągów pani poinformowała mnie, że z wodą jest wszystko OK bo jej twardość 450 mg/l mieści się przecież w normie Sanepidu i to bardzo dobra woda jest. Serwisant pokiwał głową i stwierdził, że producent pieca nie przewidział używania tak twardej wody bo normy w Niemczech są zdecydowanie bardziej surowe pod tym względem.

Teraz jeszcze wyszły inne rzeczy związane ze zdrowiem mojej żony. Kilka razy próbowała usuwać te kamienie i z różnym skutkiem lecz zawsze pojawiają się ponownie. Teraz wykryto częściowe wodonercze (efekt ostrej kamicy nerkowej) oraz częściową niewydolność nerek. Ta niewydolność z kolei spowodowała u niej dużą ilośc toksyn w organizmie i odkładanie się ich w tkankach, a konkretne okostnej. Pojawiły się problemy ze stawami (zapalenie stawu kolanowego) oraz atrofia kręgów kręgosłupa. Są też komplikacje ginekologiczne z powodu jakiś problemów z jajnikami też z powodu choroby nerek.

Tyle na temat legend o bardzo dobrej wodzie z wodociągów. Z wielką chęcią podałbym zaklad wodociągowy za to do sądu.
Link to postu
Gość qbek17
Cytat

Po telefonie do wodociągów pani poinformowała mnie, że z wodą jest wszystko OK bo jej twardość 450 mg/l mieści się przecież w normie Sanepidu i to bardzo dobra woda jest. Serwisant pokiwał głową i stwierdził, że producent pieca nie przewidział używania tak twardej wody bo normy w Niemczech są zdecydowanie bardziej surowe pod tym względem.


W Niemczech jest też większa świadomość tego, że kamień można (i należy) usuwać przed wprowadzeniem wody na niektóre urządzenia. U nas większość ludzi podchodzi do tego na zasadzie "jak da się to wypić i przeżyć to taka woda będzie dobra też dla pieca"...
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
 • Utwórz nowe...