Skocz do zawartości

Domek SRX oraz reszty


Recommended Posts

Witam serdecznie. icon_smile.gif
Chciałam co prawda zaczekać z założeniem mojego Dziennika Budowy bo do budowy jeszcze daleko, ale mam tyle pytań i dylematów, że mogłabym zasypać forum moimi wątkami. Będzie to, więc przez jakiś czas Dziennik Planowania Budowy. icon_biggrin.gif

Zacznę może od tego co mamy, a właściwie prawie mamy. Prawie kupiliśmy działkę. Podpisaliśmy umowę przedwstępną, mam nadzieję w poniedziałek podpiszemy umowę kredytową i trzeba trochę poczekać. Działka w gminie Miedźna (woj. śląskie), 1000 m2 (25*40). Parę zdjęć:
_home_www_s0zmniejszaczpl_DSCF7529_zmniejszacz-pl_921379.jpg
_home_www_s0zmniejszaczpl_DSCF7517_zmniejszacz-pl_339275.jpg
_home_www_s0zmniejszaczpl_DSCF7521_zmniejszacz-pl_135463.jpg

I tu moje pierwsze pytanie. Działka ma wydane warunki zabudowy na budowę budynku jednorodzinnego z garażem ale są na właściciela oczywiście. Czy my musimy występować o nowe warunki (chcemy wybudować dom jednorodzinny dwulokalowy) i czy możemy zrobić to już teraz jeśli ta działka jeszcze nie jest naszą własnością?

Teraz może coś o planach i faktach.
Faktem jest, że w domu będą mieszkać 3 pokolenia, a mam nadzieję, że nawet 4 przez jakiś czas. Na chwilę obecną będę to ja i mój mąż, moja Mama i moja Babcia oraz dwa psy. W przyszłości dojdą dzieci i mam nadzieję trochę zwierząt. icon_smile.gif
Chcielibyśmy dom do 140m2, ale już widzę, że z gotowych projektów domów dwulokalowych nic nie będzie. icon_confused.gif Poza tym chcemy dach dwuspadowy i najlepiej jakby to była prosta bryła, bez wydziwień i udziwnień, parterowy lub może bardziej z poddaszem użytkowym. I tu rodzi mi się drugie pytanie. Czy jeśli poddasze będzie do adaptacji to ta powierzchnia liczy się do kredytu Rodzina na Swoim? Jeśli dałoby się tak właśnie wybudować tylko parter a poddasze zostawić to czy w momencie adaptacji tego poddasza za powiedzmy 3 lata bank nie cofnie nam kredytu z dotacją a może w ogóle nie zgodzi się na adaptację?

Bardzo dziękuję za rady i w ogóle za wyrozumiałość bo będę miała wiele pytań. icon_smile.gif

I jeszcze jak już zaczęłam to dorzucę koszty icon_razz.gif :
10 000 zł zadatek na działkę
30 zł odpis z KW
20 zł w sumie nie wiem za co, chyba za wyrys i wypis z rejestru gruntów
__________
10 050 zł

Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

I tu moje pierwsze pytanie. Działka ma wydane warunki zabudowy na budowę budynku jednorodzinnego z garażem ale są na właściciela oczywiście. Czy my musimy występować o nowe warunki (chcemy wybudować dom jednorodzinny dwulokalowy) i czy możemy zrobić to już teraz jeśli ta działka jeszcze nie jest naszą własnością?

Teraz może coś o planach i faktach.
Faktem jest, że w domu będą mieszkać 3 pokolenia, a mam nadzieję, że nawet 4 przez jakiś czas. Na chwilę obecną będę to ja i mój mąż, moja Mama i moja Babcia oraz dwa psy. W przyszłości dojdą dzieci i mam nadzieję trochę zwierząt. icon_smile.gif
Chcielibyśmy dom do 140m2, ale już widzę, że z gotowych projektów domów dwulokalowych nic nie będzie. icon_confused.gif Poza tym chcemy dach dwuspadowy i najlepiej jakby to była prosta bryła, bez wydziwień i udziwnień, parterowy lub może bardziej z poddaszem użytkowym. I tu rodzi mi się drugie pytanie. Czy jeśli poddasze będzie do adaptacji to ta powierzchnia liczy się do kredytu Rodzina na Swoim? Jeśli dałoby się tak właśnie wybudować tylko parter a poddasze zostawić to czy w momencie adaptacji tego poddasza za powiedzmy 3 lata bank nie cofnie nam kredytu z dotacją a może w ogóle nie zgodzi się na adaptację?

Bardzo dziękuję za rady i w ogóle za wyrozumiałość bo będę miała wiele pytań. icon_smile.gif


W moim przypadku też były wydane warunki na właściciela gruntu,ale z chwilą kupienia działki i starania się o pozwolenie na budowę warunki zostały przepisane na mnie. Chcę zaznaczyć,że owe warunki się nie zmieniły tzn były takie same jak właściciela gruntu,bo przed kupnem ja podałem jemu co i jak ma być na działce a on tak zrobił,u mnie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.
Co do tej powierzchni z adaptacją poddasza to uważam,że ten numer może przejść w banku. Bo np kto Ci zabroni w przyszłości dobudować jakąś przybudówkę tak samo jak z adaptacją strychu.A metraż liczy się z chwilą brania kredytu i wiadomo,że kredyt jest na kilkanaście lat,więc jeżeli miałby ten metraż obowiązywać przez cały okres kredytu to nic nie można by było zrobić(mam na myśli powiększenie p.u.), na adaptację zgodę wyraża starostwo a nie bank. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Hmm. icon_smile.gif Te warunki co ma właściciel wg mnie są ok. Te projekty, które przeglądaliśmy mieściły się w wyznaczonych kryteriach. Zastanawiam się tylko czy jeśli on zrobił te warunki na dom jednorodzinny z garażem to może to być podciągnięte pod dom jednorodzinny dwulokalowy i w tym momencie wystarczy przepisanie warunków czy musimy starać się o wydanie nowych?
Link do komentarza
Cytat

Teraz może coś o planach i faktach.
Faktem jest, że w domu będą mieszkać 3 pokolenia, a mam nadzieję, że nawet 4 przez jakiś czas. Na chwilę obecną będę to ja i mój mąż, moja Mama i moja Babcia oraz dwa psy. W przyszłości dojdą dzieci i mam nadzieję trochę zwierząt. icon_smile.gif



sprawiasz wrażenie pozytywnie zakręconej kobity .... icon_biggrin.gif
będę kibicować.... icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Hmm. icon_smile.gif Te warunki co ma właściciel wg mnie są ok. Te projekty, które przeglądaliśmy mieściły się w wyznaczonych kryteriach. Zastanawiam się tylko czy jeśli on zrobił te warunki na dom jednorodzinny z garażem to może to być podciągnięte pod dom jednorodzinny dwulokalowy i w tym momencie wystarczy przepisanie warunków czy musimy starać się o wydanie nowych?


O tym czy warunki przepiszą to dowiesz się w swojej gminie tzn tam gdzie się będziesz budować.A czy obowiązuje u Ciebie plan?Jeżeli jest plan to warunki się nie zmieniają dla danej działki,troszkę inaczej jest jak nie ma planu albo jest studium.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie, właśnie nie ma planu.


No to nic jak tylko jechać do gminy po informację. I jeżeli Wasz domek nie będzie odbiegał dużo od warunków już wydanych to raczej problemu nie powinno być aby owe warunki zostały przeniesione na Was, zresztą to samo dotyczy wody i prądu (jeżeli jest to i gazu i kanalizacji),na pewno też są wystawione na właściciela a z chwilą załatwiania PnB zostaną przepisane na Was.
Link do komentarza
Cytat

I tu moje pierwsze pytanie. Działka ma wydane warunki zabudowy na budowę budynku jednorodzinnego z garażem ale są na właściciela oczywiście. Czy my musimy występować o nowe warunki (chcemy wybudować dom jednorodzinny dwulokalowy) i czy możemy zrobić to już teraz jeśli ta działka jeszcze nie jest naszą własnością?



1. Cesję warunków zabudowy można dokonać na każdego – nie ma tu nic do rzeczy własność danej działki. Obie strony przedstawiają taka wolę, a urząd ma obowiązek (musi) dokonać cesji.
2. Z definicji (ustawowej) domu jednorodzinnego jasno wynika, że może być on dwulokalowy.
3. Garaż nie jest lokalem (mieszkalnym) – nawet w bryle budynku.
4. Do powierzchni liczonej przez bank dla potrzeb kredytu RnS liczy się , w zasadzie, wszystko poza klatką schodową i strychem – liczy się z przedstawionego projektu.
5. Najlepiej wybrać projekt, który posiada nieużytkowe poddasze z możliwością jego adaptacji na użytkowe.
6. Przy ewentualnej późniejszej rozbudowie, mogą być kłopoty, ale tylko w przypadku kiedy będziecie chcieli na ta rozbudowę zaciągnąć kredyt (w tym samym banku).

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dobrze piszesz,ale jeżeli moje warunki będą znacząco inne od wydanych to oczywiście wydadzą nowe bo łaski nie robią,tylko w przypadku braku planu procedura trochę się ciągnie, o wiele szybciej jest w sytuacji gdy plan jest.U m nie na warunki właściciel czekał dobre pół roku a że ja podałem swoje wymagania co do danej działki to z przepisaniem warunków nie miałem żadnych kłopotów (u mnie jest jak na razie studium) . Jeszcze co mogę podpowiedzieć to sprawa odrolnienia działki,ale to ja załatwiałem przed oddaniem papierów do starostwa o PnB.
Link do komentarza
SRXa sprawdziłaś w jakiej odległości od kupowanej działki będzie przebiegać S1
znajomy mieszka w Miedźnej i wspominał, że pójdzie dość blisko jego domu

za przepisanie WZ na nas zapłaciłem w gminie 50 zł
trwa to koło miesiąca
wodę, prąd i gaz przepisywałem zaraz po zakupie działki na siebie
wszystko było za darmo
jak masz daleko to jeszcze proponują, że wyślą to pocztą
aby nie trzeba było się samemu fatygować po odbiór
to trwa koło 2 tygodni
ja mam taki domek z poddaszem nieużytkowym
z możliwością jego adaptacji
w papierach do banku i jest 84m2
tak samo PnB
jak kiedyś będę miał potrzebę to sobie zaadaptuję poddasze
i będę miał 150 m2
a im mniejszy metraż domu tym więcej można dostać z rns Edytowano przez kalumet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
To ja mam lepszą gminę,bo przepisanie warunków miałem za darmo no i czas był błyskawiczny bo załatwił to za ,nie kierbud a on pracuje w gminie i jeszcze nadanie numeru domu też miałem za darmoche icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

SRXa sprawdziłaś w jakiej odległości od kupowanej działki będzie przebiegać S1
znajomy mieszka w Miedźnej i wspominał, że pójdzie dość blisko jego domu



Sprawdzałam. Pójdzie raczej blisko. Mniej więcej tak jak teraz mieszkam, bo mieszkanie mamy w Lędzinach przy S1. ;) No ale sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta, w UG powiedzieli mi, że na więcej procent nie pójdzie niż pójdzie. Zobaczymy co z tego wyjdzie bo historię ta trasa ma niezwykle zawiłą. icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Po długiej nieobecności mogę się w końcu pochwalić, że działka jest nasza. Trochę przebojów oczywiście było, najpierw bank opóźniał sprawę, potem notariusz troszkę pokomplikował, ale udało nam się transakcję przeprowadzić do końca.

Teraz staramy się wybrać projekt, powiedzmy, że jesteśmy na dobrej drodze. Po przeprowadzeniu badania gruntu jeszcze spotkamy się z architektem to wspólnie coś wymyślimy. icon_smile.gif Nie sądziłam, że to taki trudny wybór i już się nie dziwię osobom, które projekt wybierają nawet kilka lat. Przez dłuższy czas sądziliśmy, że zamieszkamy w Domu w Michałkach z Archonu, ale przy skonstruowaniu prowizorycznych skosów u nas w mieszkaniu stwierdziliśmy, że części mieszkalnej na poddaszu mieć nie możemy (małż ma 190 cm wzrostu) i w grę wchodzi albo dom piętrowy, albo z częścią dzienną na parterze, a na poddaszu z częścią nocną. Mamy kilka typów, ale nic jeszcze nie jest pewne.

Równocześnie z papierkami sprzedajemy mieszkanie. Dwóch zainteresowanych znalazło się od razu, drogą pantoflową się dowiedzieli, więc szybko spakowaliśmy Babcię i nas i wyprowadziliśmy się do Mamy. Teraz czekają nas 2 lata męki. 4 osoby dorosłe i 2 psy na 63 m2. icon_lol.gif Do dziś nie mogę pojąć jak udało nam się wszystkie rzeczy tu przewieźć i gdzieś upchać. Mam nadzieję, że się nie pozabijamy do czasu wyprowadzki. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
No to już coś niecoś wiem.
Będziemy jednak robić projekt indywidualny. Układ pomieszczeń coś jak w Amelii III ale będzie bardziej prosto, więcej metrów2 w mniejszym mieszkaniu oraz garaż wysunięty przed dom, bo obok być nie może (warunki zabudowy). Ewentualnie garaż wolnostojący.
Jeszcze muszę się dowiedzieć jak z wiatą garażową, ona nie ma ścian więc chyba nie tyczą się jej linie zabudowy ... Czy się mylę?

A tak w ogóle to mam niecodzienne pytanie. Ktoś kiedyś w profilu miał bardzo fajne zdanie, o tym, że w Polsce tyle się czeka na pozwolenie na budowę i coś tam ze szczęściem było. Czy ten ktoś może się ujawnić i napisać mi jeszcze raz to zdanie, przeszukałam większe wątki ale nie znalazłam tego podpisu ... :(
Link do komentarza
Cytat

Po długiej nieobecności mogę się w końcu pochwalić, że działka jest nasza.



GRATULUJĘ !!!! icon_biggrin.gif

Cytat

Teraz czekają nas 2 lata męki. 4 osoby dorosłe i 2 psy na 63 m2. icon_lol.gif Do dziś nie mogę pojąć jak udało nam się wszystkie rzeczy tu przewieźć i gdzieś upchać. Mam nadzieję, że się nie pozabijamy do czasu wyprowadzki. icon_smile.gif



miałam dokładnie tak samo - dwa lata na 54 m2 - 4 osoby dorosłe, dwoje dzieci , pies i 240l akwa z rybami icon_lol.gif
doprawdy do dziś wyjść z podziwu nie mogę jak to przetrwaliśmy icon_rolleyes.gif

Cytat

A tak w ogóle to mam niecodzienne pytanie. Ktoś kiedyś w profilu miał bardzo fajne zdanie, o tym, że w Polsce tyle się czeka na pozwolenie na budowę i coś tam ze szczęściem było. Czy ten ktoś może się ujawnić i napisać mi jeszcze raz to zdanie, przeszukałam większe wątki ale nie znalazłam tego podpisu ... :(



kojarzę, ze było ale nie bardzo u kogo ... pomyślę , jak znajdę to podrzucę... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

to ja mam rekord. Co prawda rodzina bez psa, ale "koczuje" na 30 m2. Zbliża się pierwsza rocznica rozpoczęcia tej męki. No ale może już nie długo icon_smile.gif



i tego Ci życzę ...
moi rodzice u których mieszkaliśmy wykazali się naprawdę dużą dozą cierpliwości , większych zgrzytów nie było ... a mimo to ogromny dyskomfort psychiczny zmusił mnie to tego, żeby tak gonić z robotą że wprowadziłam się do siebie w 14 miesięcy od wbicia łopaty icon_biggrin.gif


Cytat

Czyli widać, że można. icon_smile.gif Zresztą trzeba, innej rady nie ma. icon_smile.gif



coś za coś... icon_biggrin.gif Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Mam takie pytanie: czy jeśli zawnioskuję do Prądowni o 24kW to to będzie dobrze czy lepiej wnioskować o więcej i więcej zapłacić?
Oprócz zwykłych urządzeń będziemy mieć 2 kuchenki indukcyjne i kocioł gazowy dwufunkcyjny. W sumie nawet nie wiem czy to dobrze policzyłam, dodałam moce tych wszystkich urządzeń, które będą w domu i podzieliłam na 2, wyszło mi 28 kW, ale Mama mówi, że za dużo. No i sama już nie wiem ...
A w Prądowni mi nie chcą pomóc. icon_evil.gif
Link do komentarza
chcesz grzać prądem?!?
ja mam 17kw i w zupełności wystarcza...
moja indukcja jak wszystkie płyty włącze na max to 7kw (1 raz się zdarzyło, jak po parapetówce odgrzewaliśmy jedzenie) icon_smile.gif
PC to max 2,5kw
no chyba że planujesz często gęsto obie indukcje na max eksploatować...ale podstawa to dobrze dobrać zabezpieczenie
na przykład dla przedziału 17kw-24kw może obowiązywać ten sam bezpiecznik, a już od 25kw już wyższy

tutaj masz linka
http://dystrybucja.vattenfall.pl/file/Dla-...WP_13922069.pdf Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

u operatorów na stronach są kalkulatory do obliczania zapotrzebowania na moc, było też gdzieś na forum, wystarczy poszukać



Szukałam, widocznie nie za dobrze. ;) Obiecuję poprawę. icon_biggrin.gif


Cytat

chcesz grzać prądem?!?
ja mam 17kw i w zupełności wystarcza...
moja indukcja jak wszystkie płyty włącze na max to 7kw (1 raz się zdarzyło, jak po parapetówce odgrzewaliśmy jedzenie) icon_smile.gif
PC to max 2,5kw
no chyba że planujesz często gęsto obie indukcje na max eksploatować...ale podstawa to dobrze dobrać zabezpieczenie
na przykład dla przedziału 17kw-24kw może obowiązywać ten sam bezpiecznik, a już od 25kw już wyższy

tutaj masz linka
http://dystrybucja.vattenfall.pl/file/Dla-...WP_13922069.pdf



Aha, no to trochę rozumiem. Kuchnie raczej nie będą równocześnie eksploatowane bo posiłki będziemy jadać razem, a nawet jak Mama będzie osobno to na jedną osobę to malutko będzie jej używać.
A ogrzewać mamy zamiar gazem tak jak pisałam. icon_smile.gif Taki kocioł gazowy też prąd pobiera, więc trzeba tą moc liczyć ...
Tą informację mam, a na stronie Enei znalazłam jeszcze takie zestawienie mocy różnych urządzeń. Tyle, że jak właśnie liczyłam z tego zestawienia to wyszło mi 28 kW, ale tu chodzi o to, żeby te urządzenia włączone wszystkie razem, na najwyższych mocach nie przekroczyły tej ustalonej granicy tak? No i jeszcze pojawia się problem, kiedy te urządzenia pobierają maks. dawkę tej mocy. icon_lol.gif Zawsze byłam kiepska z prądu. icon_lol.gif

Za dobrą radą Barbossa przeszukam jeszcze forum. icon_smile.gif
Link do komentarza
nie przesadzaj z tym kotłem gazowym - tam prąd bierze praktycznie tylko sterownik, czyli pewnie trochę więcej co żarówka...moim zdaniem w okolicach 17kw spokojnie ci starczy....wszystko naraz i tak nigdy nie będzie włączone...
a jak będziesz mieć mało, to zawsze możesz domówić mocy Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
No widzisz nie wiedziałam o tym kotle, bo np. na naszym kotle gazowym w mieszkaniu jest napisane 24 kW i myślałam, że to wszystko trzeba liczyć.
Na kalkulatorze z Vattenfalla wyszło mi 15,3 maksymalnej i 10 wymaganej. icon_lol.gif

Wpiszę po prostu 20 kW i najwyżej później będziemy się martwić.
Link do komentarza
Cytat

Mam takie pytanie: czy jeśli zawnioskuję do Prądowni o 24kW to to będzie dobrze czy lepiej wnioskować o więcej i więcej zapłacić?
Oprócz zwykłych urządzeń będziemy mieć 2 kuchenki indukcyjne i kocioł gazowy dwufunkcyjny. W sumie nawet nie wiem czy to dobrze policzyłam, dodałam moce tych wszystkich urządzeń, które będą w domu i podzieliłam na 2, wyszło mi 28 kW, ale Mama mówi, że za dużo. No i sama już nie wiem ...
A w Prądowni mi nie chcą pomóc. icon_evil.gif


Najwięcej pomoże Ci Twój elektryk instalator. Tak na pierwszy rzut oka 24kW wydaje się dużo, większość ma poniżej 20. Natomiast u Ciebie zwracają uwagę dwie kuchnie indukcyjne. Wygląda na to, że w domu będą 2 gospodarstwa i wtedy prądu będzie potrzeba więcej niż zwykle.
Ja wziąłem dla siebie 13,8kW - najniższa dostępna moc dla zabezpieczenia 25A.
Link do komentarza
Jakbym miała takiego elektryka instalatora to bym się go poradziła. icon_razz.gif
Mam wujka elektryka z wykształcenia i to wszystko, dziś umówiłam się na kawusię to z nim pogadam, choć nie wiem czy mi pomoże. icon_lol.gif
I tak jeszcze muszę mieć "przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej" i nie mam pojęcia jak to obliczyć. Wszędzie piszą tylko o tej mocy przyłączeniowej.
Link do komentarza
Cytat

No widzisz nie wiedziałam o tym kotle, bo np. na naszym kotle gazowym w mieszkaniu jest napisane 24 kW i myślałam, że to wszystko trzeba liczyć.
Na kalkulatorze z Vattenfalla wyszło mi 15,3 maksymalnej i 10 wymaganej. icon_lol.gif

Wpiszę po prostu 20 kW i najwyżej później będziemy się martwić.



nie rób tego, bo będziesz tylko kase w plecy
za każdy 1kw mocy płacisz około 100zł czyli np za 17kw płacisz 1700zł, za 10kw płacisz 1000zł. Domówić możesz zawsze - wez taka moc, żeby mieć zabezpieczenie 25A - a jakiej to mocy odpowiada, to już musisz sprawdzić u swojego dostawcy
z linku który wkleiłem wcześniej wynika że w Vattenfallu 25A jest od 13,8kw Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dokładnie Adiq ma rację , a co do Rbetki to po prostu radzę wziąć 4kW jeżeli ma być po przyłącze poprzedzające przyłącze docelowe. Bo w taryfie CB11 płaci się sporo za każdy kw co miesiąc I na swoim przykładzie powiem że na RB mieszkałem 3 lata bo RE się spóźniał z przyłączem docelowym icon_evil.gif . Z tym że miałem załatwione zabezpieczenie 3x25A już przy RB

Cytat

Za każdy kW płacę 146 zł. :/
Czyli lepiej zawnioskować na te 25A, czyli jak to w tym Vattenfallu jest maksymalnie do 17,3, czyli np. 17 kW, a potem ewentualnie zwiększyć na 32A tak?


wez 13 Kw i zabezpieczanie bedzie ci przysługiwało 3x25A max to 15 Kw ja tak mam nie bierz więcej chyba że zamierzasz mieć hektar szklarni to jak najbardziej nie jest to po prostu celowe. Z doświadczenia powiem, że najważniejsza jest instalacja w domu i równomierne obciążenie obwodami poszczególnych faz. Maksymalne obciążenie jakie u mnie było to 40kw i to na silniku nic się nie działo . Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jejuśku ja poproszę po Polsku bo nic nie rozumiem. icon_lol.gif icon_lol.gif

Jeśli chodzi o ten prąd budowlany to pani w BOK tłumaczyła mi to tak, że mam złożyć wniosek o przyłącze stałe i czekać na warunki. Jak tam będzie przykładowo napisane, że przyłącze zrobią mi dopiero w 2013 roku to jeśli chcę zacząć budowę wcześniej to muszę złożyć o przyłącze tymczasowe i wtedy będę miała ten prąd budowlany ... A najlepiej będzie jak zrobią mi te przyłącze stałe od razu i wtedy tylko jaką taką przejściówkę się zakłada, żeby aż tyle tego kW w kablu nie było na budowie i się buduje.

A dlaczego przy 13kW będę miała 2*25A?
Link do komentarza
moc od 13,8kw do 17,2 kw ma takie same zabezpieczenia więc po co płacić za większą moc i większy abonament budowlany (zależny od mocy) ?
jak chcesz zacząć budowę wcześniej, to lepiej agregat kupić, który potem bez problemu sprzedasz niż bawić się w jakieś tymczasówki. Budowanie z agregatu ma ten plus że nie płacisz abonamentu...minusem jest że za paliwo tez trzeba płacić....
Link do komentarza
Cytat

moc od 13,8kw do 17,2 kw ma takie same zabezpieczenia więc po co płacić za większą moc i większy abonament budowlany (zależny od mocy) ?
jak chcesz zacząć budowę wcześniej, to lepiej agregat kupić, który potem bez problemu sprzedasz niż bawić się w jakieś tymczasówki. Budowanie z agregatu ma ten plus że nie płacisz abonamentu...minusem jest że za paliwo tez trzeba płacić....


mINUSEM JEST TO CO OPISAŁEM POWYŻEJ , ze możesz mieć ukończoną budowe domu i prądu nadal nie mieć tak jak ja miałem i co wtedy?

Cytat

Trochę się w tym pogubiłam i chyba muszę się z tym przespać. No normalnie nic nie kumam, nie dość, że jakieś moce, zużycia to jeszcze zabezpieczenia. icon_rolleyes.gif

Jak wezmę moc 13,8 kW, to nawet jak tej mocy zużyłabym 17 kW to nic się nie stanie bo mieści się to w jednym zabezpieczeniu 25A tak?


Zużycie jest nieistotne chodzi o przepustowość bezpieczników tylko i wyłącznie. Natomiast przydzial A na zabezpieczeniu uzalezniony od wykupionych Kw to wymysł dostawcy prądu. Gdyby tego nie było to wszyscy kupowali by jeden kw i brali zabezpieczenie na max
Link do komentarza
widzę gaweł ładnie wyjasnił...

dlatego najlepiej załatwiać formalności z prądem docelowy, a jak w momencie rozpoczęcia budowy przyłącze jeszcze nie będzie gotowe - to startować z agregatem. Ja 3 miesiące jechałem na agregacie, potem podłaczyli i już wszystko normalnie, a agregat sprzedany dawno
Link do komentarza
[/quote]
(...)
Chcielibyśmy dom do 140m2, ale już widzę, że z gotowych projektów domów dwulokalowych nic nie będzie. icon_confused.gif Poza tym chcemy dach dwuspadowy i najlepiej jakby to była prosta bryła, bez wydziwień i udziwnień, parterowy lub może bardziej z poddaszem użytkowym. I tu rodzi mi się drugie pytanie. Czy jeśli poddasze będzie do adaptacji to ta powierzchnia liczy się do kredytu Rodzina na Swoim? Jeśli dałoby się tak właśnie wybudować tylko parter a poddasze zostawić to czy w momencie adaptacji tego poddasza za powiedzmy 3 lata bank nie cofnie nam kredytu z dotacją a może w ogóle nie zgodzi się na adaptację?

[/quote]

razem z małżonkiem też staraliśmy się o kredyt "rodzina na swoim". Niby jest jeden przepis odnośnie powierzchni, ale każdy bank inaczej go interpretuje, jeden bank bierze pod uwagę powierzchnię użytkową, drugi powierzchnię zabudowy i jeżeli ta jest brana pod uwagę to zaczyna się problem (zazwyczaj za duży metraż).
To co mogę doradzić z mojego doświadczenia: przelicz sobie dokładnie koszty jakie poniesiesz przy zwykłym kredycie a jakie przy kredycie rodzina na swoim. Gdy ja się ubiegałam o kredyt najlepsze warunki miał bank zachodni jednak gdy przeliczyłam całkowity koszt kredytu na 30lat to wyszło mi że biorąc kredyt z dopłatą spłacę o 30tyś więcej. Być może kusząca jest perspektywa niższej raty przez osiem lat, ale czy opłacalna przy takiej różnicy?? Decyzja oczywiście należy do Ciebie.
Strona na której możesz sobie porównać oferty banku i która jest naprawdę wiarygodna to www.ehipoteka.com.pl
powodzenia
Link do komentarza
Cytat

widzę gaweł ładnie wyjasnił...



Nie przeczę, że pięknie wyjaśnione ale dla mnie niezrozumiałe. Nadal nie wiem ile tej mocy zawnioskować. icon_cool.gif


Cytat

razem z małżonkiem też staraliśmy się o kredyt "rodzina na swoim". Niby jest jeden przepis odnośnie powierzchni, ale każdy bank inaczej go interpretuje, jeden bank bierze pod uwagę powierzchnię użytkową, drugi powierzchnię zabudowy i jeżeli ta jest brana pod uwagę to zaczyna się problem (zazwyczaj za duży metraż).
To co mogę doradzić z mojego doświadczenia: przelicz sobie dokładnie koszty jakie poniesiesz przy zwykłym kredycie a jakie przy kredycie rodzina na swoim. Gdy ja się ubiegałam o kredyt najlepsze warunki miał bank zachodni jednak gdy przeliczyłam całkowity koszt kredytu na 30lat to wyszło mi że biorąc kredyt z dopłatą spłacę o 30tyś więcej. Być może kusząca jest perspektywa niższej raty przez osiem lat, ale czy opłacalna przy takiej różnicy?? Decyzja oczywiście należy do Ciebie.
Strona na której możesz sobie porównać oferty banku i która jest naprawdę wiarygodna to www.ehipoteka.com.pl
powodzenia



Dzięki za radę, na pewno się przyda kiedy będziemy poważnie myśleć nad kredytem. icon_smile.gif
Link do komentarza
w numerze pazdziernikowym Budujemy Dom jest artykuł o instalacjach elektrycznych. I piszą tam między innymi, ze jak nie używasz urządzeń dużej mocy(ogrzewacze przepływowe, CO na prąd itp), to 10-12kw starczy w zupełności. A zawsze można dać jeszcze włączniki priorytetowe...
Link do komentarza
Cytat

razem z małżonkiem też staraliśmy się o kredyt "rodzina na swoim". Niby jest jeden przepis odnośnie powierzchni, ale każdy bank inaczej go interpretuje, jeden bank bierze pod uwagę powierzchnię użytkową, drugi powierzchnię zabudowy i jeżeli ta jest brana pod uwagę to zaczyna się problem (zazwyczaj za duży metraż).
To co mogę doradzić z mojego doświadczenia: przelicz sobie dokładnie koszty jakie poniesiesz przy zwykłym kredycie a jakie przy kredycie rodzina na swoim. Gdy ja się ubiegałam o kredyt najlepsze warunki miał bank zachodni jednak gdy przeliczyłam całkowity koszt kredytu na 30lat to wyszło mi że biorąc kredyt z dopłatą spłacę o 30tyś więcej. Być może kusząca jest perspektywa niższej raty przez osiem lat, ale czy opłacalna przy takiej różnicy?? Decyzja oczywiście należy do Ciebie.
Strona na której możesz sobie porównać oferty banku i która jest naprawdę wiarygodna to www.ehipoteka.com.pl
powodzenia



no to chyba trafiliście na mega niekompetentnego bankowca, bo art. 5 pkt 1 ppkt 2 Ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (z późn. zm.) mówi wyraźnie o powierzchni użytkowej

Link do komentarza

Moja radosna twórczość. icon_lol.gif "Projekt zagospodarowania terenu". icon_lol.gificon_lol.gif Logicznie to zrobiłam? Ktoś ma jakieś uwagi?

Beztytuu1-1.png

Taka mała legenda: Działka 25*40 m, zachowane linie zabudowy. To niebieskie to mniej więcej jak będą okna, a pomieszczenia są tez tak mnie więcej. Na górze będzie jeszcze łazienka, 3 sypialnie i biblioteka. No i może jeszcze jedno pomieszczenie nad garażem, ale póki co to chyba stryszek tam będzie. To znaczy w sumie taki jest mój plan, choć jeszcze nie przedyskutowany z architektem. icon_lol.gif Mam nadzieję, że da się zrobić. icon_smile.gif

Link do komentarza
A schody?

w salonie Mamy jest za duzo okien jest nieustawny , w dużym salonie okno tez za duże już pomijam czy tak duże w jednej tafli da się przetramsportowac i pomyśl jakie bycze będzie nadproże, powiem ci że idea niezła ale jakis ten dom nieergonomiczny nie obraź się wiem czego szukasz znajde ci jakis gotowy fajny widziałem takie domy
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...